Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Bucureștiul mai bogat decât Budapesta / Banatul și Transilvania, mai dezvoltate decât majoritatea Ungariei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#235
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttoniq, on 19 martie 2019 - 21:17, said:

Orice metropola isi influenteaza economic imprejurimile/satelitii/hinterland-ul. Acuma nu e vina Bucurestiului ca Budapesta nu e in stare sa ridice economic zona economica satelit.

Poluare? Uite aici:

Ati facut referire la doua dintre mesajele mele anterioare.
In ceea ce priveste primul comentariu : nu era vorba despre influentarea economica a zonelor-satelit; bineinteles ca asta se intampla, e valabil peste tot in lume. Ceea ce vroiam eu sa evidentiez este faptul ca cele mai multe dintre companiile mari care activeaza in Romania si-au stabilit sediile sociale in capitala (nimic anormal aici, exista ratiuni puternice pentru a face acest lucru) - in acest mod se explica nivelul ridicat al regiunii Bucuresti/Ilfov vs. media EU-28 in materie de PIB/capita (ponderare PPC). Strict economic, concentrarea nu este atat de accentuata - faptul ca Petrom sau Hidroelectrica au sedii in Bucuresti nu inseamna ca s-a mutat aici productia.

Al doilea comentariu (despre poluare) : discutam despre Bucuresti si faptul ca este un oras foarte poluat (particulele in suspensie depasesc cu 2-300% nivelurile admisibile si asta pe baza datelor oficiale, realitatea ar putea fi mult mai crunta. Daca adaugam si poluarea fonica ...). Acest aspect le balanseaza negativ pe cele economice (crestere constanta si sustinuta, somaj foarte redus, varietate a locurilor de munca, avans semnificativ in domeniul tertiar, retea de comunicatii de nivel inalt etc.). Admit ca exista/pot exista alte localitati romanesti mai poluate decat Bucurestii (asa cum erau odata Copsa Mica sau Baia Mare), dar nu despre asta era vorba in mesajul meu. Faptul ca in alta parte e mai rau nu ma "incalzeste" cu nimic, ba dimpotriva. Nu caut comparatii cu Beijing ...

#236
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,775
  • Înscris: 01.10.2002

View Postshefu_de_combinat, on 19 martie 2019 - 15:40, said:

Da men, stim, toti aia care fac statistici si clasamente is vai plua lor exceptand situatiile in care statisticile alea arata superioritatea clara a vestului tarii in comparatie cu galaxia, caz in care validitatea cifrelor este absolut incontestabila.
Nu intamplator Tarzan s-a nascut in vestul tarii, in Timisoara. Posted Image https://en.wikipedia...nny_Weissmuller

View Postsdrc, on 20 martie 2019 - 10:08, said:

Ati facut referire la doua dintre mesajele mele anterioare.
In ceea ce priveste primul comentariu : nu era vorba despre influentarea economica a zonelor-satelit; bineinteles ca asta se intampla, e valabil peste tot in lume. Ceea ce vroiam eu sa evidentiez este faptul ca cele mai multe dintre companiile mari care activeaza in Romania si-au stabilit sediile sociale in capitala (nimic anormal aici, exista ratiuni puternice pentru a face acest lucru) - in acest mod se explica nivelul ridicat al regiunii Bucuresti/Ilfov vs. media EU-28 in materie de PIB/capita (ponderare PPC). Strict economic, concentrarea nu este atat de accentuata - faptul ca Petrom sau Hidroelectrica au sedii in Bucuresti nu inseamna ca s-a mutat aici productia.
Plus firmele de distributie/retail, care sunt concentrate in Bucuresti si imprejurimi.

Edited by Wotan, 20 March 2019 - 10:42.


#237
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,501
  • Înscris: 12.07.2010
https://adevarul.ro/...a8aa/index.html
Noi suntem români!

#238
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Bucureştiul poate deveni un oraş dezvoltat cu cap, cu condiţia să existe oameni forte şi cu idei bune puse la punct, atât în conducerea oraşlui, cât şi a României. Pentru că din păcate, în România, majoritatea oamenilor, dacă sunt lăsaţi de capul lor fac lucruri trăznite - mai există minoritatea, însă aia nu are cum să răzbată decât dacă e cineva de partea ei.

#239
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posttoniq, on 19 martie 2019 - 21:17, said:


Acuma nu eu sunt de vina ca asta e nivelul la care percepi realitatea. Si tu faci parte din categoria celor care cred ca dezvoltare e doar fabrica de cuie. Daca asta ti-e limita iti urez noapte buna! Posted Image

Doamna Toniq cu mana intinsa poate sta oricine asta nu inseamna ca e destept .

#240
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,501
  • Înscris: 12.07.2010

View Postdjl, on 20 martie 2019 - 13:33, said:

Bucureştiul poate deveni un oraş dezvoltat cu cap, cu condiţia să existe oameni forte şi cu idei bune puse la punct, atât în conducerea oraşlui, cât şi a României. Pentru că din păcate, în România, majoritatea oamenilor, dacă sunt lăsaţi de capul lor fac lucruri trăznite - mai există minoritatea, însă aia nu are cum să răzbată decât dacă e cineva de partea ei.
Ar trebui şi oameni corecţi şi în slujba comunităţii, @djl! Cum naiba, luni când m-am dus la Şona doi samsari imobiliari erau în zonă. Pentru un nenorocit de asfalt s-au dublat practic proprietăţile de acolo si am fost foarte nervos: „Nu vând!”. Amândoi vecinii erau tare „interesaţi” si la modul în care se poartă o să le bag o Şatră acolo dacă nu mai au linişte de mine pentru că iarna merg doar lunar. În rest ce pot să zic, intreprinderile-s praf aproape peste tot, dacă nu am mai trăi „pe datorie” probabil s-ar cartela totul, chiar nu ştiu. Probabil a trecut vremea „sufletiştilor” ca mine care am dormit de câteva ori în şanţul drumului parcurs cu piesele grele, pentru a nu deranja şoferul, pentru ca a doua zi să fim punctuali şi pentru că în remorcă era un miros insuportabil de motorină.

#241
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postsdrc, on 20 martie 2019 - 10:08, said:

Ati facut referire la doua dintre mesajele mele anterioare.
In ceea ce priveste primul comentariu : nu era vorba despre influentarea economica a zonelor-satelit; bineinteles ca asta se intampla, e valabil peste tot in lume. Ceea ce vroiam eu sa evidentiez este faptul ca cele mai multe dintre companiile mari care activeaza in Romania si-au stabilit sediile sociale in capitala (nimic anormal aici, exista ratiuni puternice pentru a face acest lucru) - in acest mod se explica nivelul ridicat al regiunii Bucuresti/Ilfov vs. media EU-28 in materie de PIB/capita (ponderare PPC). Strict economic, concentrarea nu este atat de accentuata - faptul ca Petrom sau Hidroelectrica au sedii in Bucuresti nu inseamna ca s-a mutat aici productia.

Ceea ce vreai sa evidentiezi este total gresit. PIB-ul Bucurestiului cuprinde doar ce se produce in Bucuresti. Daca ar fi cum spui tu ar inseamna ac toate statisticile pe PIB ar fi distorsionate fiindca firmele mari, cele care au cea mai mare contributie la pib, ca regula au un sediu central si ”puncte de lucru” in toata tara ceea ce conform logicii matale tot pib-ul firmei s-ar calcula la orasul unde este sediul central. Ceea ce este fals. De altfel s-a si explicat cum se calculeaza pib-ul. IN felul asta toate statisticile pe pib n-ar mai valora 2 bani fiindca firmele mari isi stabilesc sediul in orasele mari ceea ce inseamna ca acele orase vor fi avantajate. La fel si in alte tari, capitalele si orasele mari vor fi avantajate pe nedrept fata de celelalte orase. Trebuie sa dmitem ca ar fi o prostie sa credem asta.

Quote

Al doilea comentariu (despre poluare) : discutam despre Bucuresti si faptul ca este un oras foarte poluat (particulele in suspensie depasesc cu 2-300% nivelurile admisibile si asta pe baza datelor oficiale, realitatea ar putea fi mult mai crunta. Daca adaugam si poluarea fonica ...). Acest aspect le balanseaza negativ pe cele economice (crestere constanta si sustinuta, somaj foarte redus, varietate a locurilor de munca, avans semnificativ in domeniul tertiar, retea de comunicatii de nivel inalt etc.). Admit ca exista/pot exista alte localitati romanesti mai poluate decat Bucurestii (asa cum erau odata Copsa Mica sau Baia Mare), dar nu despre asta era vorba in mesajul meu. Faptul ca in alta parte e mai rau nu ma "incalzeste" cu nimic, ba dimpotriva. Nu caut comparatii cu Beijing ...

In general orasele mari/metropolele sunt mai poluate decat orasele mici fiindca sunt mai multe surse de poluare gen masini/trafic, activitati economice generatoare de poluare, etc. Insa mai sunt si alti factori care contribuie la gradul de poluare cum ar fi de ex vantul. Ti-am aratat un clasament unde Bucurestiul nu apare ca orasul cu cel mai mare grad de poluare din tara. Dupa cum vezi diferentele intre marile orase ale tarii nu sunt mari. Insa avantajele Bucurestiului sunt certe fata de restul oraselor in ceea ce priveste piata muncii, job-uri, salarii, spitale, scoli, evenimente culturale, conectivitate aeroportuara, etc. ;)

View PostKean, on 20 martie 2019 - 14:34, said:

Doamna Toniq cu mana intinsa poate sta oricine asta nu inseamna ca e destept .

Spune si tu macar o chestie de iq mediu ca sa ai vreo doza de credibilitate in discutii! Altfel, iti urez, din nou, noapte buna! :)

#242
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Posttoniq, on 20 martie 2019 - 21:04, said:


S-a explicat, da' rolul propagandei e sa convinga populatia de valabilitatea unui anumit mesaj, nu sa ii prezinte adevarul. Si fix cu asta se ocupa gasca ardelenista, cu ambele sale factiuni: cei care fac ce fac din proprie convingere si cei care fac ce fac pentru ca au depus un juramant in alta limba/semnat un angajament. Asa avem parte etern de "bucurestiul nu produce nimic", "bucurestiul se plimba cu metroul pe banii tuturor" si alte mesaje atent croite de niste oameni priceputi in domeniu si repetate instinctiv. Am pus de 3x cred p-aici cifre despre cum doar contributiile contribuabililor mici si mijlocii din Bucuresti ar asigura anual o suma de cateva ori mai mare decat actualul buget al primariei mari + sectoare. Raspunsul? PAI SI ATUNCI DE CE VA PLIMBATI CU METROUL PE BANII PROVINCIEI ???!!!11!!1. What even is logic anyway?

Edited by shefu_de_combinat, 20 March 2019 - 21:40.


#243
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

View Postshefu_de_combinat, on 20 martie 2019 - 21:35, said:

Asa avem parte etern de "bucurestiul nu produce nimic",
Totusi eu n-am vazut in vest niciun produs romanesc facut la Bucuresti. Nu zic ca nu sunt, posibil sa fie si nu m-am uitat eu bine. Poti sa-mi dai niste exemple?

#244
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostAlecsandru010, on 18 martie 2019 - 19:26, said:



Bucurestiul depaseste, la PIB/capita ajustat Budapesta, Bavaria si-i aproape de Viena si Salzburg. Din pacate vlaguieste de forta intreg sudu' tarii.
Bavaria berea poate. desi cred ca si aia valoreaza mai mult ca brand decat bucurestiul
in rest postare de aria fun

View PostWotan, on 18 martie 2019 - 21:41, said:


Incepe sa para un pic suspicios sistemul de calcul, atunci cand anunti ca tocmai ai depasit cei mai bogati cetateni ai Germaniei, dar n-ai ca si ei cei mai mari producatori auto si nici unul dintre centrele financiare mondiale la tine in batatura, Poate esti un port mondial gen Hamburg? Dar, nu... Zic si eu...
o fi calculat Veorica dupa ce a devastat germania

#245
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostKarhu, on 21 martie 2019 - 11:20, said:

Totusi eu n-am vazut in vest niciun produs romanesc facut la Bucuresti. Nu zic ca nu sunt, posibil sa fie si nu m-am uitat eu bine. Poti sa-mi dai niste exemple?

Attached File  50_lei._Romania,_2005_a.jpg   141.03K   2 downloads

#246
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,501
  • Înscris: 12.07.2010
Cum să nu producă Bucureştiul? Locomotive diesel -hidraulice, echipamente pentru calea ferată, echipamente complexe pentru foraj-metrou, motoare pentru motonave, ţevi laminate din INOX şi OL, masini unelte cu comndă-program cu citire optică şi numerică, cabluri si materiale izolante, Granitul, Filatura Română de bumbac, IOR, Electroaparataj, Policolor, IMGB - turbine de la 330 MWh la 1,9, utilaj nuclear, Uzina Vulcan care produce cazane de la 1 000 to/abur pe oră, televizoare, aparate de radio produce Electronica, Intreprinderea de cinescoape, Conect, Microelectronica, Fabrica de calculatoare, FEA, IPRS Băneasa, ICPE, ICPET, CPL, BCO. CESAROM, Turmomecanica, Aversa, Laromet, Intreprinderea de avioane, IAMC Otopeni, Flamura roşie, Electrotehnica, Steaua roşie, IMEB, Electromagnetica, Vulcan, Timpuri Noi, Fabrica de ventilatoare, Adesgo, Carmen, Semănatoarea, etc., etc.
Se mai şi munceşte în capitală! Unii au impresia că „funcţionează” doar IT-ul, serviciile şi subvenţiile din ţară!

#247
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostSidorin, on 21 martie 2019 - 11:58, said:

Cum să nu producă Bucureștiul? Locomotive diesel -hidraulice, echipamente pentru calea ferată, echipamente complexe pentru foraj-metrou, motoare pentru motonave, țevi laminate din INOX și OL, masini unelte cu comndă-program cu citire optică și numerică, cabluri si materiale izolante, Granitul, Filatura RomĂąnă de bumbac, IOR, Electroaparataj, Policolor, IMGB - turbine de la 330 MWh la 1,9, utilaj nuclear, Uzina Vulcan care produce cazane de la 1 000 to/abur pe oră, televizoare, aparate de radio produce Electronica, Intreprinderea de cinescoape, Conect, Microelectronica, Fabrica de calculatoare, FEA, IPRS Băneasa, ICPE, ICPET, CPL, BCO. CESAROM, Turmomecanica, Aversa, Laromet, Intreprinderea de avioane, IAMC Otopeni, Flamura roșie, Electrotehnica, Steaua roșie, IMEB, Electromagnetica, Vulcan, Timpuri Noi, Fabrica de ventilatoare, Adesgo, Carmen, Semănatoarea, etc., etc.
Se mai și muncește Ăźn capitală! Unii au impresia că „funcționează” doar IT-ul, serviciile și subvențiile din țară!
vezi ca suntem in 2019
asta e lista din 1989

#248
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ai uitat sa mentionezi si Industria Iutei, pe langa celelalte parcuri comerciale, rezidentiale si mall-uri.

#249
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,775
  • Înscris: 01.10.2002

View PostSidorin, on 21 martie 2019 - 11:58, said:

Cum să nu producă Bucureştiul? Locomotive diesel -hidraulice, echipamente pentru calea ferată, echipamente complexe pentru foraj-metrou, motoare pentru motonave, ţevi laminate din INOX şi OL, masini unelte cu comndă-program cu citire optică şi numerică, cabluri si materiale izolante, Granitul, Filatura Română de bumbac, IOR, Electroaparataj, Policolor, IMGB - turbine de la 330 MWh la 1,9, utilaj nuclear, Uzina Vulcan care produce cazane de la 1 000 to/abur pe oră, televizoare, aparate de radio produce Electronica, Intreprinderea de cinescoape, Conect, Microelectronica, Fabrica de calculatoare, FEA, IPRS Băneasa, ICPE, ICPET, CPL, BCO. CESAROM, Turmomecanica, Aversa, Laromet, Intreprinderea de avioane, IAMC Otopeni, Flamura roşie, Electrotehnica, Steaua roşie, IMEB, Electromagnetica, Vulcan, Timpuri Noi, Fabrica de ventilatoare, Adesgo, Carmen, Semănatoarea, etc., etc.
Se mai şi munceşte în capitală! Unii au impresia că „funcţionează” doar IT-ul, serviciile şi subvenţiile din ţară!

Din pacate, situatia actuala e asa Topul companiilor cu cei mai mulţi angajaţi dintre firmele care mai au fabrici în Bucureşti

"Companiile cu cei mai mulţi angajaţi care au fabrici în Bucureşti sunt Romaero, Vulcan şi General Turbo, care au fiecare câte 800-900 de oameni pe statele de plată, astfel că pe raza Capitalei nu mai figurează în prezent nicio fabrică de mari dimensiuni, cu mai mult de 1.000 de angajaţi, potrivit unei analize a ZF.
Acest lucru s-a întâmplat după ce în ultimii 20 de ani Bucureştiul s-a dezvoltat ca „centru de comandă“ pentru majoritatea companiilor şi băncilor cu acoperire naţio­nală şi hub de servicii pentru multina­ţio­nalele care au decis să mute aici operaţiuni din Vest datorită costurilor mai reduse."

#250
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttoniq, on 20 martie 2019 - 21:04, said:

Ceea ce vreai sa evidentiezi este total gresit. PIB-ul Bucurestiului cuprinde doar ce se produce in Bucuresti. Daca ar fi cum spui tu ar inseamna ac toate statisticile pe PIB ar fi distorsionate fiindca firmele mari, cele care au cea mai mare contributie la pib, ca regula au un sediu central si ”puncte de lucru” in toata tara ceea ce conform logicii matale tot pib-ul firmei s-ar calcula la orasul unde este sediul central. Ceea ce este fals. De altfel s-a si explicat cum se calculeaza pib-ul. IN felul asta toate statisticile pe pib n-ar mai valora 2 bani fiindca firmele mari isi stabilesc sediul in orasele mari ceea ce inseamna ca acele orase vor fi avantajate. La fel si in alte tari, capitalele si orasele mari vor fi avantajate pe nedrept fata de celelalte orase. Trebuie sa dmitem ca ar fi o prostie sa credem asta.


In general orasele mari/metropolele sunt mai poluate decat orasele mici fiindca sunt mai multe surse de poluare gen masini/trafic, activitati economice generatoare de poluare, etc. Insa mai sunt si alti factori care contribuie la gradul de poluare cum ar fi de ex vantul. Ti-am aratat un clasament unde Bucurestiul nu apare ca orasul cu cel mai mare grad de poluare din tara. Dupa cum vezi diferentele intre marile orase ale tarii nu sunt mari. Insa avantajele Bucurestiului sunt certe fata de restul oraselor in ceea ce priveste piata muncii, job-uri, salarii, spitale, scoli, evenimente culturale, conectivitate aeroportuara, etc. Posted Image

Admit sa fiu contrazis si recunosc atunci cand gresesc, cu o singura conditie : persoana care ma contrazice sa furnizeze argumente clare, credibile/demonstrabile, bazate pe date oficiale/verificabile.
In toata aceasta vorbarie, am fost singurul care a furnizat link-ul catre harta interactiva Eurostat, ca sa fie clar despre ce vorbim. Apoi am atras atentia asupra unor detalii legate de metodologia Eurostat + unitatea de referinta (mai precis regiuni in acceptiune NUTS 2 - aici am aratat ca subtitlul din presa preluat in acest topic trebuie citit relativ la Bucuresti/Ilfov vs. Ungaria Centrala) + ierarhizarea bazata pe PIB/capita in ponderare PPC vs EU-28.
Dvs. faceti referire la un site obscur care isi propune "promovarea analizelor economice, sociale si politice, intr-o maniera relaxata, deseori apeland la pamflet" , spunand ca "s-a explicat cum se calculeaza PIB-ul" (am pus eu majusculele). Imi pare rau, nu "s-a explicat" nimic, ati gasit un text si atata tot.
Am fost curios sa vad cine e autorul si am fost uimit de ce am gasit despre echipa editoriala ... cel mai bine ar fi sa privim imaginea de mai jos (captura de pe site-ul indicat de dvs.) ...
Trec peste aceasta prima impresie proasta; sa presupunem ca respectiva persoana e competenta si stie ce spune. Asadar, aflam de la domnia sa ca PIB-ul regional determinat de INS are in vedere ca valoarea adugata aferenta unui punct de lucru sa fie contabilizata la nivelul judetului in care e deschis respectivul punct de lucru.
Normal, frumos, simplu ! Oare asa sa fie ?

Sa luam exemplul unei companii mari, semnificative, de care a auzit toata lumea - OMV PETROM SA. Fiind o companie listata, e foarte simplu, mergem pe site-ul BVB si descarcam ultimul bilant anual disponibil (2017). A se vedea mai jos doua capturi semnificative. Acum sa analizam ce gasim acolo : nr. inregistrare in RC aferent capitalei (J40...), CUI 1590082 (sa retinem acest identificator), adresa din capitala, cifre de bilant agregate ...
Acum, sa mergem la Fisc (Bucuresti + Ilfov), sa vedem cum stam cu sediile secundare - https://static.anaf....MC_19012016.pdf
Am rezumat intr-o captura distincta situatia companiei despre care discutam - OMV PETROM SA; hopa, agregarea (col. 4 este pe CUI 1590082) !
Sa nu stie Fiscul cum e cu regiunile ? Greu de crezut, dar hai atunci sa vedem ce zice compania : https://www.omvpetro...trom-grup-2017-
Citez partea de interes din Raportul pe 2017 : "Grupul deține interese în operațiuni în comun și, în consecință, recunoaște în situațiile financiare consolidate partea sa din activele deținute în comun și datoriile suportate în comun, veniturile din vânzarea producției obținute de operațiunea în comun împreună cu partea sa din cheltuielile suportate în comun. Grupul contabilizează activele, datoriile, veniturile și cheltuielile aferente părții sale din operațiune, linie cu linie, în situațiile sale consolidate". Asadar, veniturile sunt recunoscute, contabilizate si raportate la nivel consolidat. QED.
Asadar, cum zicea domnul acela ca se impart veniturile ?
OK, sa n-o mai lungim : raportarile financiare se fac pe entitati juridice distincte, alocarea la nivelul Mun. Bucuresti/unui judet facandu-se in functie de CUI aferent sediului central. Doar companiile care au filiale cu personalitate juridica proprie inregistrate in judete diferite vor genera dispersia regionala de venituri. Sa nu confundam cu situatia fiscala, acolo e altceva.
Pentru cei realmente interesati, detalii privind metodologia Eurostat se gasesc aici : https://ec.europa.eu...cap_de_locuitor - a se vedea si explicatia privind anomalia statistica legata de regiunile care beneficiaza de fluxuri nete de navetisti (contributie in calitate de angajati la PIB-ul unei regiuni vs. contributie in calitate de rezidenti la veniturile gospodariilor din alta regiune).


In ceea ce priveste poluarea : am spus foarte clar ca ma refer strict la Bucuresti, din urmatorul punct de vedere : pacat ca este un oras poluat, altminteri avea toate atuurile economice de a fi performant. Se pot citi toate mesajele mele anterioare - am reliefat performantele economice, somajul redus, oferta variata de locuri de munca etc. Dvs. plusati, vorbind despre alte orase/zone + clasamente oferite de alte entitati care nu mentioneaza o sursa a datelor compatibila cu cele utilizate de organismele europene etc. Fundamental, nu exista nicio contradictie intre ce afirm eu vs. ce afirmati dvs.; haideti sa ramanem la Bucuresti (despre capitala era vorba) si gata. E greu sa facem alte comparatii, atata timp cat nu avem implementata complet o metodologie riguroasa de determinare a poluarii atmosferice (de aceea spun ca e foarte posibil ca realitatea sa fie mai crunta decat datele oficiale).

Attached Files



#251
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Alea sunt situații financiare. PIB-ul nu are nimic de a face cu situațiile financiare și DGMC.

Da' chiar nu înțeleg cum nu vreți să pricepeți acest lucru simplu și banal. PIB-ul este un indicator TERITORIAL.

#252
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostAlecsandru010, on 21 martie 2019 - 12:35, said:

Da' chiar nu înțeleg cum nu vreți să pricepeți acest lucru simplu și banal. PIB-ul este un indicator TERITORIAL.
eu am cea mai tare metoda personala de calcul economica. se numeste evaluarea vizuala comparativa.
cand trec de 2 ori pe an in Romania/bucuresti compar cu ce am in tara mea. si iese dezastru
iar logica mea de 2 lei imi spune ca daca un oraș cu pib ul Bavariei arata ca unul mai spălat din Africa ceva pe undeva iese cu virgula

Edited by McDude, 21 March 2019 - 12:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate