Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bucureștiul mai bogat decât Budapesta / Banatul și Transilvania, mai dezvoltate decât majoritatea Ungariei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#271
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
cri, cri, cri... cri, cri...

#272
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Asa faci cand ti-e foame sau?

#273
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
explici evidentul sau...?...

#274
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostKarhu, on 21 martie 2019 - 11:20, said:

Totusi eu n-am vazut in vest niciun produs romanesc facut la Bucuresti. Nu zic ca nu sunt, posibil sa fie si nu m-am uitat eu bine. Poti sa-mi dai niste exemple?

Daca tu iti imaginezi ca realitatea economica se cuantifica in functie de viziunile rudimentare ale unuia sau altuia de pe softpedia, probabil ai avea dreptate! ;)

#275
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postsdrc, on 21 martie 2019 - 12:30, said:

Admit sa fiu contrazis si recunosc atunci cand gresesc, cu o singura conditie : persoana care ma contrazice sa furnizeze argumente clare, credibile/demonstrabile, bazate pe date oficiale/verificabile.
In toata aceasta vorbarie, am fost singurul care a furnizat link-ul catre harta interactiva Eurostat, ca sa fie clar despre ce vorbim. Apoi am atras atentia asupra unor detalii legate de metodologia Eurostat + unitatea de referinta (mai precis regiuni in acceptiune NUTS 2 - aici am aratat ca subtitlul din presa preluat in acest topic trebuie citit relativ la Bucuresti/Ilfov vs. Ungaria Centrala) + ierarhizarea bazata pe PIB/capita in ponderare PPC vs EU-28.
Dvs. faceti referire la un site obscur care isi propune "promovarea analizelor economice, sociale si politice, intr-o maniera relaxata, deseori apeland la pamflet" , spunand ca "s-a explicat cum se calculeaza PIB-ul" (am pus eu majusculele). Imi pare rau, nu "s-a explicat" nimic, ati gasit un text si atata tot.
Am fost curios sa vad cine e autorul si am fost uimit de ce am gasit despre echipa editoriala ... cel mai bine ar fi sa privim imaginea de mai jos (captura de pe site-ul indicat de dvs.) ...
Trec peste aceasta prima impresie proasta; sa presupunem ca respectiva persoana e competenta si stie ce spune. Asadar, aflam de la domnia sa ca PIB-ul regional determinat de INS are in vedere ca valoarea adugata aferenta unui punct de lucru sa fie contabilizata la nivelul judetului in care e deschis respectivul punct de lucru.
Normal, frumos, simplu ! Oare asa sa fie ?

Sa luam exemplul unei companii mari, semnificative, de care a auzit toata lumea - OMV PETROM SA. Fiind o companie listata, e foarte simplu, mergem pe site-ul BVB si descarcam ultimul bilant anual disponibil (2017). A se vedea mai jos doua capturi semnificative. Acum sa analizam ce gasim acolo : nr. inregistrare in RC aferent capitalei (J40...), CUI 1590082 (sa retinem acest identificator), adresa din capitala, cifre de bilant agregate ...
Acum, sa mergem la Fisc (Bucuresti + Ilfov), sa vedem cum stam cu sediile secundare - https://static.anaf....MC_19012016.pdf
Am rezumat intr-o captura distincta situatia companiei despre care discutam - OMV PETROM SA; hopa, agregarea (col. 4 este pe CUI 1590082) !
Sa nu stie Fiscul cum e cu regiunile ? Greu de crezut, dar hai atunci sa vedem ce zice compania : https://www.omvpetro...trom-grup-2017-
Citez partea de interes din Raportul pe 2017 : "Grupul deține interese în operațiuni în comun și, în consecință, recunoaște în situațiile financiare consolidate partea sa din activele deținute în comun și datoriile suportate în comun, veniturile din vânzarea producției obținute de operațiunea în comun împreună cu partea sa din cheltuielile suportate în comun. Grupul contabilizează activele, datoriile, veniturile și cheltuielile aferente părții sale din operațiune, linie cu linie, în situațiile sale consolidate". Asadar, veniturile sunt recunoscute, contabilizate si raportate la nivel consolidat. QED.
Asadar, cum zicea domnul acela ca se impart veniturile ?
OK, sa n-o mai lungim : raportarile financiare se fac pe entitati juridice distincte, alocarea la nivelul Mun. Bucuresti/unui judet facandu-se in functie de CUI aferent sediului central. Doar companiile care au filiale cu personalitate juridica proprie inregistrate in judete diferite vor genera dispersia regionala de venituri. Sa nu confundam cu situatia fiscala, acolo e altceva.
Pentru cei realmente interesati, detalii privind metodologia Eurostat se gasesc aici : https://ec.europa.eu...cap_de_locuitor - a se vedea si explicatia privind anomalia statistica legata de regiunile care beneficiaza de fluxuri nete de navetisti (contributie in calitate de angajati la PIB-ul unei regiuni vs. contributie in calitate de rezidenti la veniturile gospodariilor din alta regiune).

Asa cum vi s-a mai spus, confundati situatiile financiare cu pib-ul. Sugerati ca statisticienii care caculeaza pib-ul sunt niste habarnisti si ati aparut dvs, un Messia al datelor economice care ii puneti la punct si el arati de fapt cum sta treaba. INS-ul este intr-o mare eroare, ne furnizeaza date false, complet irelevante si ar trebuie sa ia meditatii de la dvs. :) . Sa inteleg atunci ca de ex MOL cu sediul in Budapesta distorsioneaza serios pib-ul capitalei maghiare deoarece toate activitatile din Ungaria,Romania si alte tari se contabilizeaza nemeriat la sediul central din Budapesta. Sugerati ca toate statisticile sunt de fapt false, deoarece marile firma au sediul in marile orase/capitale care sunt in toate tarile favorizare artificial. Adica toate datele economice despre pib sunt false si dvs ne--ati luminat, ati revolutionat lumea economica!! Posted Image

Quote

In ceea ce priveste poluarea : am spus foarte clar ca ma refer strict la Bucuresti, din urmatorul punct de vedere : pacat ca este un oras poluat, altminteri avea toate atuurile economice de a fi performant. Se pot citi toate mesajele mele anterioare - am reliefat performantele economice, somajul redus, oferta variata de locuri de munca etc. Dvs. plusati, vorbind despre alte orase/zone + clasamente oferite de alte entitati care nu mentioneaza o sursa a datelor compatibila cu cele utilizate de organismele europene etc. Fundamental, nu exista nicio contradictie intre ce afirm eu vs. ce afirmati dvs.; haideti sa ramanem la Bucuresti (despre capitala era vorba) si gata. E greu sa facem alte comparatii, atata timp cat nu avem implementata complet o metodologie riguroasa de determinare a poluarii atmosferice (de aceea spun ca e foarte posibil ca realitatea sa fie mai crunta decat datele oficiale).

Asta cu ”pacat ca orasul este poluat” poate ar trebuie sa le-o spuneti si parizienilor, londonezilor, celor din NY, Los Angeles, etc, si in general celor din marile aglomerari urbane ale lumii, mai poluate decat orasele, satele si comunele tuturor frustratilor care nu stiu ce pseudo-argumente sa mai gaseasca in favoarea micilor comunitati unde traiesc si unde se plictisesc si nu se intampla nimic. Posted Image

View Postmorenno, on 21 martie 2019 - 12:54, said:

pai... sa scoata un bucurestean -care intelege situatia- marii contribuabili din schema si sa puna o lista cu primii zece producatori de pib din bucuresti - sau primii 20, ca sa fie si mai cuprinzatoare explicatia.
aratati domnilor capetalisti de unde vine pibul ala, sa vada si muritorii maretia celor mai productivi oameni din tara...

muahahaha.
cri, cri, cri...cri, cri...

Pai, nah, cam la nivelul de cri, cri, cri... e nivelul intelegerii dv cu privire la realitatile economice. Si de aici toate frustrarile, nu intelegeti o iota cum se cuantifica economia, si va puneti intrebari stupide de habarnisti si fiindca in ignoranta voastra nu aveti raspunsuri concluzionati ca nu are de unde sa rezulte un asemenea pib pt Bucuresti. Pe bune, parca asist la un teatru ieftin de zarzavagii care se pun sa faca prognoze economice. :)

#276
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Atunci  de ce nu se vede nimic? De ce infrastructura e in urma Regiunii de vest, celalalt performer?

De exemplu, singurul alt loc in care am vazut in partea asta a Europei conceptul de a intra cu tramvaiul in subteran, cum vor face timisorenii, e Budapesta...
http://www.tion.ro/d...de-euro/2212783

[ http://cdn1.tion.ro/2018/11/pasaj-solventul-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 23 March 2019 - 01:10.


#277
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 23 martie 2019 - 00:56, said:

Atunci  de ce nu se vede nimic? De ce infrastructura e in urma Regiunii de vest, celalalt performer?

Pentru ca democratie, vot si dorinta majoritatii. Cica astea ar fi cele mai importante chestii din galaxie, nu dezvoltarea. Deci, na.

Quote

De exemplu, singurul alt loc in care am vazut in partea asta a Europei conceptul de a intra cu tramvaiul in subteran, cum vor face timisorenii, e Budapesta

Avem si noi p-aici lucrari de genul: metrou+alt metrou+pasaj rutier+Dambovita in conducte+caseta centrala a canalizarii toate trecand una peste cealalta si cu loc pentru un al treilea metrou. Dar nu din epoca nulitatii, ca regimul actual nu va livra niciodata asa ceva. Dar de la regimurile adecvate la conditiile locale au ramas destule chestii impresionante in cei 130 de ani relevanti.

Locul 1 la tramvai prin subteran in Bucuresti cred ca este pasajul Lujerului, cca 430m, urmat de Victoriei, cca 290m.

Unde se vede dezvoltarea este in ce face mediul privat. E plin orasul de macarale, mai ales in zona de nord. Pentru ca acolo e pe baza de "construim, facem bani, construim si facem si mai multi bani" si procesul de decizie si implementare e streamlined & top-down asa cum e firesc, nu e cu ce vrea poporu&shit. Din pacate infrastructura din responsabilitatea autoritatilor regimului nul nu poate tine pasul cu dezvoltarile private. Nu doar ca nu poate tine pasul, dar in multe cazuri constituie o frana.

Edited by shefu_de_combinat, 23 March 2019 - 03:25.


#278
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 23 martie 2019 - 00:56, said:

Atunci  de ce nu se vede nimic? De ce infrastructura e in urma Regiunii de vest, celalalt performer?

De exemplu, singurul alt loc in care am vazut in partea asta a Europei conceptul de a intra cu tramvaiul in subteran, cum vor face timisorenii, e Budapesta...
http://www.tion.ro/d...de-euro/2212783

[ http://cdn1.tion.ro/2018/11/pasaj-solventul-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu contenesc sa ma mir de nivelul submediocru de intelegere al lucrurilor. Trec peste faptul ca nu ai habar de infrastructura Bucurestiului unde exista elemente de infrastructura urbana fara echivalent in vreun alt oras din provincie (metrou, pasaj suprateran - Basarab, Grant, pasaje subterane - Lujerului, Victoriei, Obor, etc), dar tu chiar atata poti intelege de ti se pare ca un ”amarat” de proiect de pasaj subteran cu tramvai este dovada ca acel oras produce. Atunci ce sa zic de viitorul pod peste Dunare, care va deveni cel mai mare obiectiv de infrastrucra din Romania, dovada ca Braila este o super-putere economica care produce pib serios?

#279
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Deci practic, s-a laumurit. Daca comparam regiune cu regiune, singurii care unt mai dezvoltati decat unele dintre regiunile maghiare e regiunea de vest. Restul fac calcule de echivalare la paritate, scot Teleormanul din regiunea istorica ca da foarte prost etc etc.

#280
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 24 martie 2019 - 23:32, said:

Deci practic, s-a laumurit. Daca comparam regiune cu regiune, singurii care unt mai dezvoltati decat unele dintre regiunile maghiare e regiunea de vest. Restul fac calcule de echivalare la paritate, scot Teleormanul din regiunea istorica ca da foarte prost etc etc.

E lamurit demult faptul ca esti complet depasit de realitati. ;)

#281
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
@toniq : 0 argumente, alegatii lipsite de fundament si extrapolari fara legatura cu mesajele pe care le comentati.
Nu stiu cum evalueaza ceilalti forumisti ultimele dvs. interventii; in ceea ce ma priveste, consider ca mesajele dvs. depasesc cu mult cadrul normal al schimbului liber de opinii.
Nu am de gand sa continui o astfel de dezbatere.
O zi buna tuturor !

#282
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postsdrc, on 25 martie 2019 - 15:32, said:

Nu am de gand sa continui o astfel de dezbatere.
O zi buna tuturor !

[ https://media.giphy.com/media/UQaRUOLveyjNC/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#283
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postsdrc, on 25 martie 2019 - 15:32, said:

@toniq : 0 argumente, alegatii lipsite de fundament si extrapolari fara legatura cu mesajele pe care le comentati.
Nu stiu cum evalueaza ceilalti forumisti ultimele dvs. interventii; in ceea ce ma priveste, consider ca mesajele dvs. depasesc cu mult cadrul normal al schimbului liber de opinii.
Nu am de gand sa continui o astfel de dezbatere.
O zi buna tuturor !

Sigur ca da! Tu vrei ca noi sa inghitim epxlicatiile tale cum ca pib-ul marilor orase unde de obicei isi stabilesc sediile centrale marile companii sunt de fapt false! Adica o gramada de oameni platiti ca statisticieni de fapt ne furnieaza niste date false. Muncesc amboulea platiti cu salarii bunicele! Pai, scuza-ma, cu asemenea alegatii nici la gradinita nu esti credibil! Un secol bun si tie! Posted Image

Edited by toniq, 26 March 2019 - 01:10.


#284
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
explica cineva bogatia bucurestiului? - doar e evidenta.
ce se observa mult mai usor e faptul ca capitala e plina de hoti in functii publice.
e un focar de coruptie care infesteaza o tara intreaga.
au ajuns pe acolo si unii din tara, dar majoritatea sunt localnici care au facut din hotie o cariera - prin institutiile statului.
e adevarat, exista multe oportunitati in bucuresti...

Edited by morenno, 26 March 2019 - 03:54.


#285
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Mulțumim doamna firea! Va iubim ca faceți din București cel mai bogat oraș din Europa!

Felicitări

Xoxo

Pupici

#286
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttoniq, on 22 martie 2019 - 23:26, said:

Daca tu iti imaginezi ca realitatea economica se cuantifica in functie de viziunile rudimentare ale unuia sau altuia de pe softpedia, probabil ai avea dreptate! Posted Image
Deci, trecand peste exprimarea cam agresiva, nu esti in stare sa mentionezi nimic?

#287
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Asa-i de bogat Bucurestii, ca Dragnea a intervenit la guvernul ungar, care initial voia sa faca traseul trenului de viteza, de la Budapsta la Cluj, sal faca,
va rugam frumos, pana la Bucuresti.

Lucian Sova, ministrul Transporturilor, a participat, marti, la summit-ul ministerial privind transporturile, desfasurat la Budapesta, unde a avut
discutii cu Peter Szijjarto, ministrul Afacerilor Externe si Comertului Exterior din Ungaria.

Discutiile s-au axat pe teme de interes bilateral din domeniul transporturilor rutiere si a infrastructurii de transport, potrivit unui comunicat de presa al Ministerului
Transporturilor remis Ziare.com.
In comunicat se precizeaza ca au fost abordate si subiecte din domeniul feroviar precum "posibilitatea realizarii unei linii feroviare de mare viteza pe ruta
Budapesta - Bucuresti".

"Ministrul Afacerilor Externe si Comertului Exterior din Ungaria l-a informat pe ministrul Transporturilor roman ca Guvernul din Ungaria a alocat 3,2 milioane de euro
studiului de fezabilitate pentru planificata linie ferata de mare viteza ce va conecta Budapesta si Cluj-Napoca", conform documentului citat.
La inceputul lunii februarie, acelasi ministr ungar declara ca Ungaria vrea un tren de mare viteza Cluj-Budapesta, dar "Guvernul Ungariei nu are nicio obiectie fata
de planul Romaniei de a extinde calea ferata de mare viteza pana la Bucuresti".

In Romania (cea bogata), din cauza infrastructurii, viteza medie a trenurilor este de 45 de kilometri pe ora. La nivelul CFR SA, exista doar proiecte pentru
modernizarea caii ferate pentru a se putea circula cu o viteza de 160 km/ora.

Calea ferata de mare viteza este un tip de infrastructura feroviara pe care transportul este operat semnificativ mai rapid decat pe infrastructura conventionala, prin folosirea unui
sistem integrat de material rulant si linii dedicate.
Desi in lume nu exista un standard armonizat, noile linii pe care trenurile de mare viteza pot circula cu peste 250 km/ora si liniile existente care permit circulatia cu peste 200
km/ora sunt in general considerate cai ferate de mare viteza.

http://www.ziare.com...dapesta-1504863

Edited by WestPoint, 26 March 2019 - 07:41.


#288
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postsdrc, on 25 martie 2019 - 15:32, said:

@toniq : 0 argumente, alegatii lipsite de fundament si extrapolari fara legatura cu mesajele pe care le comentati.
Nu stiu cum evalueaza ceilalti forumisti ultimele dvs. interventii; in ceea ce ma priveste, consider ca mesajele dvs. depasesc cu mult cadrul normal al schimbului liber de opinii.
Nu am de gand sa continui o astfel de dezbatere.
O zi buna tuturor !

Acide, evident, dar parca ar fi copia mea, la fel de evident, mai ieftina Posted Image
Dincolo de mistouri persisti intr-o greseala. PIB-ul reprezinta un calcul inainte de impozitare, ca de aia îi zice brut.

Edited by vata_pa_batz, 26 March 2019 - 09:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate