Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Bucureștiul mai bogat decât Budapesta / Banatul și Transilvania, mai dezvoltate decât majoritatea Ungariei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#199
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,128
  • Înscris: 13.06.2004
Asta cu dusul mai bine decât nu ştiu care e ca propaganda comunistă...

#200
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAlecsandru010, on 18 martie 2019 - 19:26, said:

Bucurestiul depaseste, la PIB/capita ajustat Budapesta, Bavaria si-i aproape de Viena si Salzburg. Din pacate vlaguieste de forta intreg sudu' tarii.
Incepe sa para un pic suspicios sistemul de calcul, atunci cand anunti ca tocmai ai depasit cei mai bogati cetateni ai Germaniei, dar n-ai ca si ei cei mai mari producatori auto si nici unul dintre centrele financiare mondiale la tine in batatura, Poate esti un port mondial gen Hamburg? Dar, nu... Zic si eu...

#201
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 18 martie 2019 - 21:41, said:

Poate esti un port mondial gen Hamburg? Dar, nu... Zic si eu...

Inca niste incalzire globala si rezolvam cel putin cu litoral la Urziceni Posted Image

#202
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostKarhu, on 18 martie 2019 - 20:48, said:

Iar venitul mediu net al bucureștenilor e la nivelul ajutorului social/ de șomaj din vestul și nordul Europei

Daca te-ai fi obosit sa citesti care a fost metoda de calcul nu ai fi venit cu dume d-astea. Sau poate ai citit, da' n-ai inteles?

View PostWotan, on 18 martie 2019 - 21:41, said:


Cineva conspira. E clar.

Edited by Alecsandru010, 18 March 2019 - 21:53.


#203
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAlecsandru010, on 18 martie 2019 - 19:26, said:

Bucurestiul depaseste, la PIB/capita ajustat Budapesta, Bavaria si-i aproape de Viena si Salzburg. Din pacate vlaguieste de forta intreg sudu' tarii.

Bucurestiul depaseste crema oraselor si regiunilor din Europa dar Romania e ultima tara din UE.Ceva da cu virgula.
Pana atunci un reality check sa va reveniti din extazul bulei.Cred ca nu trebuie sa va mai spun ce reprezinta.

#204
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 08.01.2009

View PostKean, on 18 martie 2019 - 22:35, said:

Bucurestiul depaseste crema oraselor si regiunilor din Europa dar Romania e ultima tara din UE.Ceva da cu virgula.
Pana atunci un reality check sa va reveniti din extazul bulei.Cred ca nu trebuie sa va mai spun ce reprezinta.

Ce postezi tu aici demonstreaza ca autoritatile noastre nu au investit in infrastructura, nu ca nu exista productie bunuri/servicii in Bucuresti/Romania, adica activitate economica. Daca nu pricepi diferentele astea e greu sa intelegi necorelarile.

#205
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002

View PostKean, on 18 martie 2019 - 22:35, said:

Bucurestiul depaseste crema oraselor si regiunilor din Europa dar Romania e ultima tara din UE.Ceva da cu virgula.
Pana atunci un reality check sa va reveniti din extazul bulei.Cred ca nu trebuie sa va mai spun ce reprezinta.
Stiu eu. Imaginea din stanga e de pe centura Budapestei, intr-o zona in care nu a fost extinsa la 4-5 benzi. https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Iar de la vreun km de marginea centrului istoric, ai magistrale de legatura catre centura https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Cand ti se spune ca sunt prosperi, ii crezi...

Edited by Wotan, 19 March 2019 - 10:26.


#206
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlecsandru010, on 18 martie 2019 - 21:51, said:

Daca te-ai fi obosit sa citesti care a fost metoda de calcul nu ai fi venit cu dume d-astea. Sau poate ai citit, da' n-ai inteles?

Ce-i duma, mai baiete? Ca salariul mediu in Bucuresti e 700 euro, cam cat aici la mine ajutorul de somaj?

Ca PIB-ul e mare, e adevarat, dar asta si pentru ca Ro e un stat supracentralizat si raportarile se fac dupa sediul central al firmei. Degeaba Samsung si Salomon si Atomic, sa zicem, produc de rup la Oradea, ca veniturile firmelor respective se raporteaza  la Bucuresti. Dar oricum nu raman acolo, fiind vorba de firme straine...

View Posttoniq, on 18 martie 2019 - 20:53, said:

Stai linistit ca sunt venituri frumoase pt bucurestenii cu studii si munci calificate.
Si pentru fiecare dintre aia sunt alti bucuresteni cu venituri foarte slabe, ca altfel nu ar da media aia de 700 euro/ luna.

#207
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posttoniq, on 18 martie 2019 - 23:05, said:


Ce postezi tu aici demonstreaza ca autoritatile noastre nu au investit in infrastructura, nu ca nu exista productie bunuri/servicii in Bucuresti/Romania, adica activitate economica.,

Doamna Toniq, Bucurestiul teleormanizat nu investeste in nimic ci sta cu mana intinsa sa stranga roadele de la marii contribuabili.Nu are activitate productiva ci e impanzita de depozite engros a fostilor securisti care dupa revolutie au profitat de "prostia" micilor firme si populatie care nu stiau o boaba cum e economia de piata si cum se face comert sau se stabilesc contacte cu parteneri externi.

#208
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostKarhu, on 19 martie 2019 - 11:21, said:



Ce-i duma, mai baiete? Ca salariul mediu in Bucuresti e 700 euro, cam cat aici la mine ajutorul de somaj?

Ca PIB-ul e mare, e adevarat, dar asta si pentru ca Ro e un stat supracentralizat si raportarile se fac dupa sediul central al firmei. Degeaba Samsung si Salomon si Atomic, sa zicem, produc de rup la Oradea, ca veniturile firmelor respective se raporteaza  la Bucuresti. Dar oricum nu raman acolo, fiind vorba de firme straine...


Si pentru fiecare dintre aia sunt alti bucuresteni cu venituri foarte slabe, ca altfel nu ar da media aia de 700 euro/ luna.

Băiete, învață mai întâi diferența dintre cifra de afaceri și PIB. Apoi putem trece și la concepte mai complicate precum ajustarea PIB-ului cu puterea de cumpărare. In final vei înțelege și tu cum stă treaba.

#209
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 28.05.2008
Am explicat si in mesajul #67 si am furnizat un link ( http://ec.europa.eu/...0726,24.6427,5) catre harta interactiva de la Eurostat care ajuta foarte mult la intelegerea statisticilor care fac obiectul atator comentarii ...
A aparut in presa o stire, a fost evidentiat un subtitlu care a fost preluat pe larg si acum se discuta strict despre Bucuresti vs. Budapesta in loc de Bucuresti/Ilfov vs Közép-Magyarország ... tot pe harta aceea vedem clar diferentele dintre Ober- si Niederbayern, dintre regiunile din Germania vs. cele din Franta etc.
Iata si o sinteza cat se poate de clarificatoare : https://www.topfirme...udet/bucuresti/ ; daca adaugam si Judetul Ilfov ...
In conditiile in care marile firme din domenii precum energie, retail, telecomunicatii, FMCG etc. au sediul in Bucuresti/Ilfov si sunt contabilizate aici (chiar daca unitatile productive se gasesc in alte locatii), lucrurile sunt clare.

Attached Files


Edited by sdrc, 19 March 2019 - 12:35.


#210
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlecsandru010, on 19 martie 2019 - 12:05, said:

diferența dintre cifra de afaceri și PIB. Apoi putem trece și la concepte mai complicate precum ajustarea PIB-ului cu puterea de cumpărare.
Bla-bla-bla! Explica-mi cum e Bucurestiul mai bogat decat Budapesta si cum e pe cale sa depaseasca Bavaria si ce s-a mai aberat pe aici...

#211
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002

View Postsdrc, on 19 martie 2019 - 12:20, said:

Am explicat si in mesajul #67 si am furnizat un link ( http://ec.europa.eu/...0726,24.6427,5) catre harta interactiva de la Eurostat care ajuta foarte mult la intelegerea statisticilor care fac obiectul atator comentarii ...
A bun, asa incepe sa aiba sens. Practic, discutam de o intreaga regiune a centrului Ungariei, care include Budapesta plus mai multe orase mici versus Bucuresti+zona satelit inconjuratoare.
Practic, mai relevant mi se pare ca Regiunea de Vest depaseste toate regiunile inconjuratoare, din interiorul sau exteriorul granitelor.

Edited by Wotan, 19 March 2019 - 13:32.


#212
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 19 martie 2019 - 13:24, said:

Practic, mai relevant mi se pare ca Regiunea de Vest depaseste toate regiunile inconjuratoare, din interiorul sau exteriorul granitelor.

chiar si toate regiunile din interiorul Grupului Local, incluzand Andromeda, Triangulum si NGC 3109.

Edited by shefu_de_combinat, 19 March 2019 - 13:36.


#213
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
sefule, nu se mai poarta invidia, nu mai e la moda de vreo 20 de ani.

in curand regiunea de vest va avea o infrastructura edilitara mai buna decat cea a capitalei+ ilfov.

https://www.opiniati...ideo/18/03/2019

ceva proiecte de genul prin ilfov sau prin bucuresti?...
tot cu drumuri de pamant, cu tevile sparte si cu porci prin curtile din capitala?

Edited by morenno, 19 March 2019 - 13:50.


#214
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postlaffin, on 28 februarie 2019 - 10:04, said:

[...] Banatul și Transilvania, mai dezvoltate decât majoritatea Ungariei (EUROSTAT) [...]
si cea mai saraca zona din Ardeal e "tinutul secuiesc"...

#215
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postmorenno, on 19 martie 2019 - 13:48, said:

sefule, nu se mai poarta invidia, nu mai e la moda de vreo 20 de ani

Sa ne relaxam.
Invidie o fi, da pe d-astea gen Viena, Zurich &co. Aia da.
Dintr-un oras Beta+ nu prea poti sa te uiti decat in sus ca sa vorbim de invidie ;)

Edited by shefu_de_combinat, 19 March 2019 - 14:44.


#216
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,880
  • Înscris: 01.10.2002
Cea mai importanta, pentru un cetatean de rand, e calitatea vietii, infrastructura, viteza de transport. Ca sa-si duca pruncii la scoala, sa mearga la servici, sa iasa la o bere, chestii de astea de zi cu zi.
Si unii chiar isi folosesc fondurile castigate pentru a imbunatati calitatea vietii cetatenior. http://www.tion.ro/d...de-euro/2212783

Edited by Wotan, 19 March 2019 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate