Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Facturi firme constructii

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#19
dcalinn

dcalinn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 31.10.2014
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?

#20
dcalinn

dcalinn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 31.10.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am primit devize explicative pentru o serie de lucrari pe care le-am contestat. Chiar daca pot accepta explicatiile aferente manoperei nu mi se pare corect ca la materialele achizitionate sa se adauge altceva decat cheltuieli de aprovizionare. Deci nu sunt normative si trebuie sa accept toate sumele care mi se solicita?

#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.891
  • Înscris: 15.01.2017

View Postdcalinn, on 01 martie 2019 - 07:02, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am primit devize explicative pentru o serie de lucrari pe care le-am contestat. Chiar daca pot accepta explicatiile aferente manoperei nu mi se pare corect ca la materialele achizitionate sa se adauge altceva decat cheltuieli de aprovizionare. Deci nu sunt normative si trebuie sa accept toate sumele care mi se solicita?

Acepti tot ce este stipulat in contract sau intelegere. Daca sume respective sunt cunoscute de la momentul semnarii, contestarea lor dupa executie se numeste incercare de teapa sau chiar teapa.

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.094
  • Înscris: 09.08.2005
Normativele de devize sînt pentru lucrări din bani publici. În rest devizul poate fi făcut în orice formă.
Altfel - îmi scapă ceva în poezia asta... Cînd cumperi un televizor, să zicem, ceri defalcarea prețului în materie primă, materiale, manoperă, profit și toate celelalte? Nu. Îți convine prețul, îl iei, nu-ți convine, pleci sau iei altul. Aici de ce te freacă cît adaugă sau unde adaugă constructorul? Îți convine prețul total? Dacă da, dă-i înainte, dacă nu, negociază. Dacă nu reușești, cauți alt constructor.

#23
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.891
  • Înscris: 15.01.2017

View Postradunic, on 01 martie 2019 - 13:30, said:

Normativele de devize sĂŽnt pentru lucrări din bani publici. În rest devizul poate fi făcut ĂŽn orice formă.
Altfel - ĂŽmi scapă ceva ĂŽn poezia asta... CĂŽnd cumperi un televizor, să zicem, ceri defalcarea prețului ĂŽn materie primă, materiale, manoperă, profit și toate celelalte? Nu. Îți convine prețul, ĂŽl iei, nu-ți convine, pleci sau iei altul. Aici de ce te freacă cĂŽt adaugă sau unde adaugă constructorul? Îți convine prețul total? Dacă da, dă-i ĂŽnainte, dacă nu, negociază. Dacă nu reușești, cauți alt constructor.
Treaba este ca el vrea sa negocieze dupa ce s-a vazut cu lucrarea facuta.

#24
daandan

daandan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 10.02.2013

View Postrosix, on 27 februarie 2019 - 11:00, said:


Da.. TVA-ul se aplica la valoarea totala a devizului...   la fel cum, la importuri, se adauga taxa vamala si se aplica TVA la total.

Ghinion!

Buna tuturor,

ca unul fara prea multa experienta in ale devizului intreb: care ar fi baza legala pentru a aplica TVA la CAM 2,25%? Multumesc pentru amabilitatea de a raspunde punctual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate