Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Certificat de nastere cu datele personale in litere de tipar

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Certificatul tau e invalid pentru ca a fost plastifiat; esti oarecum "obligata" sa rezolvi problema, adica sa ceri un duplicat; probabil duplicatul va fi modelul nou, cu litere de tipar.

Am internet pe calculatorul meu, asa ca ca am gasit: Directia Publica de Evidenta Persoane si Stare Civila Sector 2 - strada Chiristigiilor:
-Luni, Marţi şi Miercuri: 08:30 - 16:30
-Joi: 08:30 - 18:30
-Vineri: 08:30 - 14:00

Actele necesare pentru eliberarea duplicatului sunt :
i. cerere tip (de la serviciul Stare Civila - certificate de nastere)
ii. actul de identitate ( buletin, carte de identitate, adeverinta de identitate provizorie pentru cetatenii romani cu domiciliul in tara, cetatenii care nu au acte de identitate vor fi indrumati mai intai sa solicite eliberare actului de identitate, pasaportul-pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sau cetatenilor cetatenii straini ale caror acte de stare civila sunt inregistrate in tara;
iii. timbru fiscal de 1 leu

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003

 jadcomp, on 19 februarie 2019 - 12:58, said:

Nu te obliga nimeni sa-l schimbi, este valabil in continuare.
Can trebuie sa faci anumite acte noi la notariat o sa-ti ceara certificat de nastere multilingv (modern).

#21
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 andreic, on 19 februarie 2019 - 15:19, said:

Can trebuie sa faci anumite acte noi la notariat o sa-ti ceara certificat de nastere multilingv (modern).
Posibil, oricum pentru reinoirea CI nu a fost necesar. Il voi schimba oricum in cateva luni dar din cu totul alt motiv decat ca e cel original RSR.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 jadcomp, on 19 februarie 2019 - 12:58, said:

Nu te obliga nimeni sa-l schimbi, este valabil in continuare.

corect...dar nu e cetatean european....eu sunt cetatean european....arata misto, e cu albastru...mie imi place albastru :)

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,064
  • Înscris: 07.11.2006

 Winc, on 18 februarie 2019 - 23:36, said:

L-a tinut mama in impaturit in 4 in geanta ani de zile...

Posted Image Posted Image
Care a fost motivul?

#24
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Am fost la starea civila la primaria sector 2, am facut cerere dar mi-a zis ca se da tot cu scris de mana.. Mi-a zis sa predau certificatul original plastificat / laminat dar nu l-am avut la mine si a ramas sa ma intorc cu el dar nu m-as mai intoarce din moment ce imi da tot cu scris de mana. As putea cere duplicat la sector 4 unde se da cu datele personale in litere printate ? Oare mi-o da acolo duplicat sau o sa ma trimita inapoi la primaria sector 2? Astept raspuns va rog. Multumesc.

#25
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Da, bine. Am gasit articolele de lege care reglementeaza acest fapt :


http://www.dreptonli...9_1996_2009.php


Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civila, republicata 2012


Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 339 din 18 mai 2012

Capitolul I - Dispozitii generale

Sectiunea 1 - Actele de stare civila si persoanele care le intocmesc


Art. 1
Actele de stare civila sunt inscrisuri autentice prin care se dovedeste nasterea, casatoria sau decesul unei persoane. Acestea se intocmesc in interesul statului si al persoanei si servesc la cunoasterea numarului si structurii populatiei, a situatiei demografice, la apararea drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor.

Art. 2
(1) Actele de nastere, de casatorie si de deces se intocmesc in registre de stare civila, in doua exemplare, ambele originale, si se completeaza manual, cu cerneala speciala de culoare neagra.
(2) De la daa asigurarii infrastructurii informatice necesare, al doilea exemplar al actelor de stare civila, precum si mentiunile ulterioare vor fi intocmite in format electronic.

Art. 6
(4) Este interzis să se facă ștersături, răzuiri, prescurtări și adăugări în actele de stare civilă.

Prin plastifiere documentul isi pierde originalitatea, certificatele au timbru sec care prin plastifiere nu mai are aceleasi caracteristici cu cele ale unuia original. Poate sa fie si o copie color plastifiata si sa se spuna ca de fapt este original. Prin deplastifiere documentul original se distruge (razuiri?!).


Cum se explica totusi ca am gasit online certificatele de nastere cu datele personale completate in litere print ? De ex. Ilan Laufer si-a publicat certificatul de nastere pe facebook in noiembrie 2018 si arata asa:


Attached File  ZmFlNWYwYjhjZDU3NjM2ZmRiMWYwMTgxMGU=.thumb.jpg   138.7K   12 downloads



#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003

 jadcomp, on 19 februarie 2019 - 15:24, said:

Posibil, oricum pentru reinoirea CI nu a fost necesar.
Pai nici nu trebuia sa ti-l ceara, au nevoie de act de teren/casa/domiciliu in care sa figurezi.

Edited by andreic, 22 February 2019 - 22:11.


#27
Adinel94

Adinel94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2019

View PostWinc, on 20 februarie 2019 - 12:12, said:

Am fost la starea civila la primaria sector 2, am facut cerere dar mi-a zis ca se da tot cu scris de mana.. Mi-a zis sa predau certificatul original plastificat / laminat dar nu l-am avut la mine si a ramas sa ma intorc cu el dar nu m-as mai intoarce din moment ce imi da tot cu scris de mana. As putea cere duplicat la sector 4 unde se da cu datele personale in litere printate ? Oare mi-o da acolo duplicat sau o sa ma trimita inapoi la primaria sector 2? Astept raspuns va rog. Multumesc.
Sanatate ! certificatul de nastere cel european este scris cu litere de mana cu cerneala neagra, iar extrasul multilingv  dupa certificatul de nastere este scris cu litere printate .(recunoscut international conf. conventiei semnate la Viena 8.9.1976) Eu le am scos pe amandoua ,in maxim 10 minute s-a rezolvat .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate