Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Baie- decupare perete

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 15.05.2008
care perete? omu are cabina de dus
baia mea nu e asa mare,din cauza geamului nu am putut pune cabina,doar perete de sticla,acu nici nu mai vreau sa aud de cabina
tocmai,din lipsa spatiului se face acel decupaj in perete

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
ai su tu dreptate, eu ma gandeam la o cabina de dus tip walk-in, pe toata latimea peretelui...daca tot are baia mica, macar sa foloseasca la maxim spatiul disponibil.
https://www.sticla-v...a-glisanta.html

#21
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007

 vallychelu14, on 05 februarie 2019 - 11:38, said:

Da, la bloc...

daca stai la bloc...unde vrei tu sa faci decupajul ala in perete ?
sigur ai perete suficient de gros pentru asta ?

.... sau vrei sa faci asta in peretii exteriori de beton ?

Edited by Mihai_3, 05 February 2019 - 12:19.


#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 15.05.2008
perete din caramida,a specificat asta,ce nu stie sigur si f imp. grosimea,asta o vede intr-un minut la fata locului

#23
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Are perete de 30, exterior, zice el, cu tot cu tencuiala interioară și exterioară. Cam subțire pt a te apuca de făcut gauri in el, părerea mea.

#24
vallychelu14

vallychelu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.03.2018

 Mihai_3, on 05 februarie 2019 - 12:19, said:

daca stai la bloc...unde vrei tu sa faci decupajul ala in perete ?
sigur ai perete suficient de gros pentru asta ?

.... sau vrei sa faci asta in peretii exteriori de beton ?

Cum am spus....blocul este din caramida...exista blocuri din placi de beton, din bca din caramida ce o sa mai fii...nu ma pricep, nu este domeniul meu...
Cel in care stau eu  are stalpi de beton si umplere de caramida (sau cum ii zice)...acum o sa incerc sa aflu daca este de rezistenta sau nu zidul...sper sa aflu (cum aflu...o sa incerc sa dau de un inginer in constructii, poate dezvoltatorul...poate scrie in acte, o sa le stuiez cu atentie).
Decuparea vreau sa o fac pe peretele care da in exterior (nu mai vine nici o camera /incapere)...din cate stiu eu caramida la exterior este de 30 cm (poate ma insel)
Vreau sa modernizez baia,ma gandeam la  aceasta varianta, poate este una gresita...de aceea va cer parerea.....cum a zis si cineva  mai sus...sa nu ma iau dupa toti "doreii"...si mi-a dat un sfat foarte bun...sa ma interesez de zid...daca o sa fie de rezistenta nu o sa fac modificari....dar daca nu este de rezistenta.....revin cu aceeasi intrebare.

Nu vreau sa supar pe nimeni....si va multumesc pentru  pareri.

Edited by vallychelu14, 05 February 2019 - 12:42.


#25
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Dacă ai grinzi de beton nu este perete de rezistență, chiar daca e de exterior, gândește te la cele care au magazine la parter și fațada e din termopan.
Poți face acea firidă, doar că e relativ complicat ca manoperă, alegerea e a ta.
Era mai simplu la unul de interior, făceai o gaură dreptunghiulara cap coada și apoi o astupai intr o parte cu rigips hidrofug.
Nu e nici o supărare, dar eu am dat jos și pereți întregi și am făcut și un canal intr un perete  pentru un toc de ușă glisantă și am ajuns la concluzia că mai bine îl demolam și apoi îl făceam din nou.
Scuze daca ți s a părut ceva in neregulă.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Merita sa sapi 15 centimetri intr-un perete exterior de bloc ca sa pui gelul de dus si samponul! Bah voi sunteti cu capul ?! In tara asta chiar nu exista nici un minim de respect pentru normele de constructii?

#27
vallychelu14

vallychelu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.03.2018

 filipxxx, on 05 februarie 2019 - 14:13, said:

Merita sa sapi 15 centimetri intr-un perete exterior de bloc ca sa pui gelul de dus si samponul! Bah voi sunteti cu capul ?! In tara asta chiar nu exista nici un minim de respect pentru normele de constructii?


Ai si tu dreptate...dar daca nu afecteaza cu nimic structura? ce norme? (am specificat...daca e vorba de zid de rezistenta nu fac "decupare")
CIne construieste blocurile, in general nu vrea sa se complice....le face clasic....cat mai simplu...iar cei ce vor sa se complice iti cer de duce la "sapa de lemn"
E normal sa dai pe o masina 100 000  de euro cat poti sa iei una la 10 000 de euro? si totusi se vand acelea masini de 100 000 de euro...e vorba de gusturi....
Cand vrei sa faci ceva....le pui pe foaie, vezi cat costa, te interesezi care-s avantajele, dezavantajele..intrebi una...alta si apoi tragi linie si vezi ce este de facut....
EU acum sunt in stadiul de informare...intreb....daca a intreba vii se pare aiurea...imi cer scuze si incheiem discutia....
Insa cred ca suntem oameni...discutam, punem in balanta pro, contra si apoi tragem linie...apropo cand te duci la piata sa iei rosi, le iei pe primele pe care le vezi....sau mai intai dai o tura prin piata sa vezi toate "rosile".....in fine poate-s eu nebun....
E mai usor sa acuzam....ca deee....la politica si la sport suntem toti buni....hai sa nu deviem...si sa revenim la subiect...

 irulan_corrino, on 05 februarie 2019 - 13:23, said:

Dacă ai grinzi de beton nu este perete de rezistență, chiar daca e de exterior, gândește te la cele care au magazine la parter și fațada e din termopan.
Poți face acea firidă, doar că e relativ complicat ca manoperă, alegerea e a ta.
Era mai simplu la unul de interior, făceai o gaură dreptunghiulara cap coada și apoi o astupai intr o parte cu rigips hidrofug.
Nu e nici o supărare, dar eu am dat jos și pereți întregi și am făcut și un canal intr un perete  pentru un toc de ușă glisantă și am ajuns la concluzia că mai bine îl demolam și apoi îl făceam din nou.
Scuze daca ți s a părut ceva in neregulă.


Nu ma supar, multumesc pentru parere...
Zidul spre interior nu l-am luat in calcul pentru ca cel spre camera cred ca este prea mic....am impresia ca este de 15 cm...iar cel spre scara blocului (cred ca acolo da) , se afla conducata, tevile (poate ma insel) nesttind excat ce se afla dupa perete nu l-am luat in calcul...insa ideea nu este rea....multumesc

Edited by vallychelu14, 05 February 2019 - 14:44.


#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Ai fi suprins sa afli ca normele in constructii nu sunt doar relativ la structura. Daca e bloc nou mai ales, nu se pune problema de structura ca e clar ca perete de implutura, nu iti pica peretele de la o nisa. Totusi sa ai in baie o zona unde curge apa, unde va condensa din cauza diferentei de temperatura pe perete, care sa necesite izolatie hidro ca sa eviti mucegaiul, cu doar 15 cm de caramida (goala probabil) intre tine si iarna de afara DOAR ca sa pui gel de dus, sampon si un burete este peste puterea mea de intelegere. Te intelegeamsa zici ca vrei sa ai fereastra mai mare sau fereastra daca nu au facut aia deloc, dar sa ciplesti peretele pentru gelul de dus :)

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 15.05.2008
masoara prima data peretele,daca te incadrezi
daca vrei diseara fac foto la mine si dimensiunile si iti trimit
dupa unii toti ar trebui sa mancam la fel
filip ia spune,ce facem cu geamurile,le lasam sau le zidim,sa nu facem condens in casa

Edited by ceanu1980, 05 February 2019 - 15:37.


#30
vallychelu14

vallychelu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.03.2018

 filipxxx, on 05 februarie 2019 - 15:31, said:

Ai fi suprins sa afli ca normele in constructii nu sunt doar relativ la structura. Daca e bloc nou mai ales, nu se pune problema de structura ca e clar ca perete de implutura, nu iti pica peretele de la o nisa. Totusi sa ai in baie o zona unde curge apa, unde va condensa din cauza diferentei de temperatura pe perete, care sa necesite izolatie hidro ca sa eviti mucegaiul, cu doar 15 cm de caramida (goala probabil) intre tine si iarna de afara DOAR ca sa pui gel de dus, sampon si un burete este peste puterea mea de intelegere. Te intelegeamsa zici ca vrei sa ai fereastra mai mare sau fereastra daca nu au facut aia deloc, dar sa ciplesti peretele pentru gelul de dus Posted Image


Asta-i intreabarea....o sa fie condens? se va simtii diferenta de temperatura si vor aparea probleme? trebuie ceva extra facut? nu prea stiu eu multe insa toate astea se fac dupa niste calcule...dupa specificatile caramidei, dupa izolatia termica de afara...dupa temperaturile care sunt pe la noi...si ce o mai fii....pe mine unu sincer ma depaseste...si stiu un un lucru...unde nu stiu....intreb, ma informez/documentez....acum ca eu sunt nebun ca vreau sa imi decupez caramida.....stau si ma gandesc ala (nu conteaza care) de si-a facut piscina la ultimul etaj o fii tot nebun?

 ceanu1980, on 05 februarie 2019 - 15:32, said:

masoara prima data peretele,daca te incadrezi
daca vrei diseara fac foto la mine si dimensiunile si iti trimit
dupa unii toti ar trebui sa mancam la fel
filip ia spune,ce facem cu geamurile,le lasam sau le zidim,sa nu facem condens in casa


As vrea...multumesc mult...orice informatie este bine venita:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate