Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10834 replies to this topic

#613
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

 rodanny, on 24 aprilie 2019 - 21:55, said:


Pai iau invertor de 6 kw...si mai pun dupa...nu se poate?

Bineinteles ca se poate ,daca ai diferenta de bani necesara si spatiu suficient pentru a monta ulterior panouri suplimentare. Asa este si indicat. Numai ca primii 6 ani vei fi limitat la productie de sistemul de panouri ales initial.

#614
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
E putin mai complicat.
Ar trebui sa optezi pentru un invertor cu 2 trackere si cu puterea maxima mai mica decat puterea ta instalata ca consumator.

Majoritatea consumatorilor au 5kw monofazic instalat.
Astfel ca daca optezi acum pentru un sistem de minim 3kw ca sa poti intra in schema de compensare, ramane putin pentru o suplimentare pana la 5kw.

Ai putea merge pe varianta minima si apoi adaugi un invertor hibrid (3-5kw) si inca un set de panouri. La sistem poti adauga ulterior si o capacitate de stocare de cativa kwh pentru energia necesara peste noapte si pentru backup.


#615
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 radurus, on 25 aprilie 2019 - 07:19, said:

E putin mai complicat.
Ar trebui sa optezi pentru un invertor cu 2 trackere si cu puterea maxima mai mica decat puterea ta instalata ca consumator.

Majoritatea consumatorilor au 5kw monofazic instalat.
Astfel ca daca optezi acum pentru un sistem de minim 3kw ca sa poti intra in schema de compensare, ramane putin pentru o suplimentare pana la 5kw.

Ai putea merge pe varianta minima si apoi adaugi un invertor hibrid (3-5kw) si inca un set de panouri. La sistem poti adauga ulterior si o capacitate de stocare de cativa kwh pentru energia necesara peste noapte si pentru backup.

In cazul meu am trifazic....
nu mai stiu cat am in aviz....parca 3 sau 4 kw..... insa bransmentul e mai teapan...si sig din BMPT e ceva mai mare...40A.....
Are vreo importanta bransamentul actual daca tot se schimba contorul?
Nu e important cablul de bransament?
Danny

#616
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.10.2015
Se stie cand incepe programul ?  Vad ca sesiunea de validare pentru instalatori s-a terminat pe 5 aprilie ...

#617
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017

 marius_vfp, on 24 aprilie 2019 - 21:02, said:

sami gaseasca mie cumparator ?  Firiceleeeee ...... nu compara merele cu perele .
nu mai raspund la provocari.
Pe tine nu te scoate nimeni dintr-a ta cu toate argumentele aduse. Nu esti intr-o societate care imprumuta ci intr-una de cumparatori:ei cumpara de la tine,tu cumperi de la ei.

#618
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011

 rodanny, on 24 aprilie 2019 - 21:55, said:


Pai iau invertor de 6 kw...si mai pun dupa...nu se poate?

Asta intentionez sa fac si eu... invertor de 6KW sa pun acum din start, si panouri ca sa ajung la 4KW (cat incap pe casa) prin program AFM cu diferenta undeva ma astept la vreo 7000 RON).
Urmand ca ulterior (anul viitor, sa mai achizitionez panouri sa ajung la 6KWp.  
Daca careva aveti informatii ca nu se poate face acest lucru... va rog sa imi / ne spuneti acum... pt ca atunci nu merta banii dati pe diferenta de putere invertor....

Mersi.

#619
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Asa aveam de gand sa procedez si eu. Acum vreo cateva saptamani cand cautam preturi, am vazut ca diferenta la invertoare intre 3kw si 6kw era de ordinul sutelor, ba chiar invertorul Fronius 3.5.1 era vreo 4500 lei la promotie undeva. La instalatori/comercianti unde am intrebat nu da nimeni preturi pe componente. Doar iti zic ca pt 1kw in plus mai dai 7000, 3kw vreo 17.000. Normal ca tu iesi mai ieftin cu inca 650 lei x 10 panouri de 300w plus cateva sute sistemul de prindere. :)

Edited by Meister, 25 April 2019 - 19:56.


#620
PWRx

PWRx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.04.2019
@Meister

Poti sa ne spui unde ai gasit acel Fronius 3.5.1 la promotie?...un link?

#621
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cine mai stie, la cate site-uri de panouri fv am vizitat din februarie de cand a inceput sa ma preocupe subiectul...
Era 950 cu tva inclus iar cel de 6 era pana in 1100 euro.
Deci imposibil nu e sa obti echipamente la preturi bune, daca nu esti presat de timp.

#622
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

 marius_vfp, on 24 aprilie 2019 - 05:55, said:

Neata , vad ca mi-am facut prieteni. Cu respect ve spun tuturor , nu faceti afaceri cu statul ca stie el cum sa beleasca , atat timp cat nu ajungi la el totul e ok
Un om a spus asa "fericit va fi cel care nu va avea legaturi cu statul si bancile "
Deja litiu a ajuns sa fie la paritate cu reteaua , cand or sa ajunga bateriile pe graphen pe mana noastra  sal vad pe ala care mai baga in retea .

Sorine, nu compara energia sau banii cu camioanele . Eu cand am dat exemplu am zis ca depun banii sau energia dar iti dau drept spre folosinta faci ce vrei cu ea/ei , daca vrei sa parchezi o masina la mine in curte  si imi dai dreptul sa o folosesc nu iti iau taxe , daca nu am dreptul de folosinta iti cer chirie, la cutia de valori din banca platesti chirie acolo nu ai cum sa umblii .

Eu nu incerc sa ma cert cu nimeni , eu vreau sa va transmit ideea ca cei care baga in retea le fac lor un beneficiu enorm , ei de ce ne jupuiesc ?
De ca cand mergeti in piata tot intrebati :mamaie da rosiile sunt romanesti de la matele din gradina? Cautam mancare BIO , energia asta nu e tot un fel de bio , toti fug acuma de chimicale vor bio ce mai conteaza pretul , poi la energia nui cam tot acelasi lucru , deci noi cei cu panouri 1 producem energie curata , 2 aducem beneficii retelei  3 suntem jupuiti , e corect?
incorect!!!
1. Enel, CEZ . etc nu sunt statul..
2.Sistemul hidro care e tot verde vinde cu  0,18.  . noi vindem cu 0,22
3. Scrie te rog corect gramatical. nui se scrie nu-i.........
ASA crezi tu ca aduci beneficii retelelor? Te inseli.... Sunt greu de controlat retele in care fiecare produce cat vrea si cand vrea...
Si  la urma urmei fiecare face cum crede de cuviinta,
De cand ma stiu am facut afaceri cu statul si am avut numai de castigat.. Sa nu uitam ca statul e un prost admistrator.
Afacerile cu Multinationalele  sunt f greu de controlat.  acolo intr-adevar pierzi mai tot timpul.

Edited by sorinmircea, 26 April 2019 - 22:27.


#623
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

 rodanny, on 25 aprilie 2019 - 11:57, said:


In cazul meu am trifazic....
nu mai stiu cat am in aviz....parca 3 sau 4 kw..... insa bransmentul e mai teapan...si sig din BMPT e ceva mai mare...40A.....
Are vreo importanta bransamentul actual daca tot se schimba contorul?
Nu e important cablul de bransament?
Danny
Nu cred ca vrei schimbarea bransamentului :). Nu poti pune decat sistem PV trifazat.

 adiculiniute, on 25 aprilie 2019 - 19:31, said:


Asta intentionez sa fac si eu... invertor de 6KW sa pun acum din start, si panouri ca sa ajung la 4KW (cat incap pe casa) prin program AFM cu diferenta undeva ma astept la vreo 7000 RON).
Urmand ca ulterior (anul viitor, sa mai achizitionez panouri sa ajung la 6KWp.  
Daca careva aveti informatii ca nu se poate face acest lucru... va rog sa imi / ne spuneti acum... pt ca atunci nu merta banii dati pe diferenta de putere invertor....

Mersi.
Bineinteles ca poti sa achizitionezi un invertor de 6 kw dar suplimentarea de panouri nu poti sa o faci decat dupa cei 6 ani de garantie, monitorizare.

#624
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006
Am primit un email din partea unei firme care mi-a trimis un chestionar privind conditiile constructiei, bransament, si alte date si avansau ca data de incepere a proiectului  : dupa 15.05


Vad ca lista cu invertoare nu s-a populat, tot doua firme.

Edited by mugurciup, 28 April 2019 - 09:28.


#625
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Trifazic de 3-4 kw? Pe faza sau total? Eu am trifazic de 15kw dar la 3kw cat produc panourile nu stiu daca are vreun rost achizitia unui invertor trifazic. Doar daca acel invertor vede ca eu folosesc  cuptorul de 3kw pe o faza si redirectioneaza tot curentul din panouri spre acea faza... Ca daca imparte 3kw la 3 faze... n-am facut nicio treaba.

#626
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

 Meister, on 28 aprilie 2019 - 09:37, said:

Trifazic de 3-4 kw? Pe faza sau total? Eu am trifazic de 15kw dar la 3kw cat produc panourile nu stiu daca are vreun rost achizitia unui invertor trifazic. Doar daca acel invertor vede ca eu folosesc  cuptorul de 3kw pe o faza si redirectioneaza tot curentul din panouri spre acea faza... Ca daca imparte 3kw la 3 faze... n-am facut nicio treaba.

Trifazic 3kw per total. Daca ai bransament trifazic nu poti pune sistem monofazic, deci implicit invertor monofazic. Vei avea un singur contor bidirectional trifazic , conform ATR.

Si eu sunt in aceeasi situatie. Am bransamenti trifazic de 15 Kw parca, dar am siguranta de 50A, ca sa imi tina toti consumatiorii , inclusiv centrala electrica trifazica de 24 kw. Cuptorul este monofazat dar plita pe inductie de 7,4 kw as putea incerca sa o  conectez trifazic, acum este pe monofazic. Intr-adevar nu se prea merita un sistem de 3 kw, adica nu te ajuta prea mult. Mi s-a aprobat bransamentul la gaze si probabil voi trece pe incalzire pe gaze de iarna viitoare, cred ca este mai economic. Dar tot as instala un sistem PV, macar pentru ideea de a genera energie verde; numai sa fie rezonabil accesul si hartogaraia.

#627
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011

 mugurciup, on 28 aprilie 2019 - 09:00, said:


Bineinteles ca poti sa achizitionezi un invertor de 6 kw dar suplimentarea de panouri nu poti sa o faci decat dupa cei 6 ani de garantie, monitorizare.

Hmm, mare pacat ar fi. Cat esti de convins de aceasta afirmatie? Scrie pe undeva ceva? Si oare chiar nu as putea face o mentiune in contract sau ceva prin care sa precizez acest lucru?
Eu prin ATR obtin 6,4 KW (acum cel putin atata am pe contract), Inverterul va fi de 6KW..... pe cine incurca faptu ca mai pun 7 panouri sa duc de la 4la 6KW) Nu este o interventie negativa asupra sistemului... ci din contra.


Daca te obliga sa nu umblii sub nicioforma la el, nu merita pus invertor mai mare acum, klar. 6 ani e mult...

#628
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Ca di idee ia-ti acum cat poti instala si ia alt sistem sa completezi dupa. In felul asta nu mai intervii la sitemul subventionat care va functiona independent

#629
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011
As fi preferat sa fie un intreg...

#630
octavian2001

octavian2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2011
In calitate de reprezentant al Tehnomir Energy, ar trebui sa clarific cateva aspecte. Ne-am primit multa ura, plangeri la consiliul concurentei din partea unor firme mai slab pregatite, plangeri la AFM, etc. Dar toate fara nici un rezultat, decat sa ne denigreze.

Da, luam avans. Juridic vorbind, pentru a respecta ghidul, in momentul aprobarii, avansul va fi stornat (rambursat) urmand ca clientul sa faca plata conform cerintelor din ghid.

De ce?
Pentru ca dupa cum ati vazut, toata lumea cere info de la mai multi instalatori. Foarte multi din acesti solicitanti chiar se inscriu la mai multe firme pentru ca....e gratuit. Mai multe sanse de castig, nu?
Ghidul interzice clar asta. Prin avans, stim ca avem clienti dedicati, si ca nu muncim degeaba.

Initial avansul era mai mare, dar a tot scazut. Dar si oferta era mai buna. La inceput cand avansul era 1200 Ron, in cei 2.250 Ron era inclus pachet de 4 kWp. Sistemele mai mari aveau avans mai mare, la 1500 Ron.

Acum la avans de 200-550 Ron sistemul ofertat este de 3.5 kWp (standard e 550 Ron, dar clientii care vor mai putin ne scriu si le modificam proforma).
Vom avea in oferta si panouri mono, bifaciale, invertoare de putere mai mare pentru un upgrade ulterior mai usor,etc. Dar toate acestea dupa aprobarea clientilor de AFM.
Termenii si conditiile tin de contract. In email-ul cu proforma, sunt termenii si conditiile din nou, unde se mentioneaza clar ca avansul se ramburseaza.

In conditiile in care avem rezervate destule echipe de montaj in tara + 3 ale noastre, pentru a instala cateva mii de sisteme in termenul de 11 luni.

Avem in baza de date si noi cateva mii de clienti, dar procesati, sunt maxim 200/regiune. Cu un sistem informatic de cateva zeci de mii de euro, avem nevoie de aproximativ 10-20 minute sa procesezi un client cum trebuie. Verificat documentatie (aici 30% din clienti primesc banii inapoi. Desi ei cred ca sunt eligibili, NU SUNT din cauza unor probleme in acte), corectat scanarile (AFM are cerinte clare si 90% in loc de scanare le fac poze, in care se vad si picioarele de multe ori), etc. Apoi sunt acele documente care tot expira. Noroc ca sistemul ne avertizeaza.
Ulterior proiectul tehnic pentru ATR il generam automat tot prin aplicatie.

Ce vrem noi este ca pe cand se da drumul la program, dupa 20 mai, sa avem numarul de clienti pe care il vrem, sa sistam temporar inscrierile, si toata echipa de 12 oameni care se ocupa strict de documentatii sa stea 2 zile pentru a inscrie toti clientii in platforma AFM. Fiecare coleg va avea zona lui geografica, pentru ca un client din Bucuresti nu se bate pe acelasi loc cu un Oradean.  
Dupa cele 2 zile de la lansare, dupa ce ne-am inscris toti clientii in platforma AFM, daca vom vedea ca mai sunt locuri libere (dupa numarul de inregistrare primit de la AFM <40.000, vom continua sa procesam clientii care isi vor da seama ca celalte firme sunt sufocate.

Firmele care au doar o baza de date, si lucreaza cu Excel sau foaie si pix, pot procesa maxim 5-6 oameni pe zi/angajat. 90% din aceste firme au fost respinse pentru ca nu si-au pregatit bine dosarul, desi dosarul era foarte usor de intocmit.
Credeti ca vor fi mai buni pe fuga, sub presiunea clientilor verificand acte pe care de multe ori nu vor sti cum sa le interpreteze dpv. juridic ?

Persoanele care stau si asteapta inceperea programului, vor avea o supriza poate neplacuta sa vada ca primele 20.000 de sisteme vor fi rezervate in primele 2-3 zile de firme care s-au pregatiti din timp. Cez a oprit inscrierile. Enel tot lucreaza la liste. Noi nu suntem foarte departe de a inchide listele initiale. Zona Ilfov se va ocupa in primele 3 zile.


Ah da. Cei care au verificat firma Tehnomir Energy si nu au incredere. Va recomand sa verificati toate firmele din grup. Suntem 4 firme cu peste 50 de angajati. Tehnomir Energy era singura din grup cu atestat ANRE si documentele cerute de AFM.

Filtram persoanele care primesc un telefon de contact. Primim cateva sute de mail-uri pe zi. Nu putem sta la telefon cu toata lumea si sa procesam clientii care se inscriu online. Am sters inclusiv adresa deoarece veneau oamenii si intrau ilegal in incinta, deranjand activitatea comerciala si a celorlalte firme, sperand sa prinda un loc in fata. Nici o firma nu vrea sa pateasca ce a fost in anii trecuti in fata la AFM, cu coada de cateva sute de metri.

Nu ne asteptam sa ne placa toata lumea, dar online suntem MULT mai operativi. Avem cateva saptamani sa procesam mii de clienti, din care raman doar cei eligibili, pentru care vom avea ulterior 11 luni pentru montaj.

Oricum in aceasta etapa doar se rezerva suma la AFM, pana la obtinerea ATR si semnarea contractului putem tot optimiza sistemul.

Edited by octavian2001, 30 April 2019 - 10:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate