Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10800 replies to this topic

#577
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Sub reteaua de curent legal nu ai voie sa construiesti deci firele firele care protejeaza trifazicul nu pot sa te protejeze pe tine si panourile tale.

#578
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postdacrad2, on 22 aprilie 2019 - 12:21, said:

Sub reteaua de curent legal nu ai voie sa construiesti deci firele firele care protejeaza trifazicul nu pot sa te protejeze pe tine si panourile tale.

corect..dar sunt la m,ai putin de 20 m.....atunci nu esti protejat?
Fulgerul; nu e atras de punctul cel mai inalt?

#579
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View PostMeister, on 21 aprilie 2019 - 19:31, said:

Ce inseamna mentenanta anuala? E ca la implantul dentar, revizie anuala ca sa nu pierzi garantia? Ei oricum banuiesc ca vad de la distanta daca merge si in ce parametri merge invertorul. Cine sa faca mentenanta, instalatorul sau enel?

Am intrebat de mentenanta la una dintre firme si au zis ca ei fac mentenanta. Probabil vin si se uita lung la echipamente. Oricum intra in pretul total mentenanta pe 5 sau 6 ani ,parca, atat cat este si perioada aceea obligatorie cand nu poti sa aduci modificari sau sa opresti sistemul.

#580
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
sistemul nu il poti opri dar tragi din el de rupi ìnvertoru nu as lasa un watt sa se duca in retea cand e soare , chiar daca nu voi beneficia de ajutor sub forma de  energie iarna din retea , dupa capu meu e mizerabila ideea sa faci injectie de energie verde in retea cu paritate de 3/1 cand in alte parti tari europene se poate , statul e pus pe japca se vede asta .
atat timp cat eu aduc un beneficiu retelei si scad pierderile in transformare pe linia de joasa , care sunt domnilor cheltuielile transelectrica cu reteaua de joasa , niciuna .

#581
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Paritatea este de 1/1. Diferenta pana la 3/1 provine din tariful de distributie si TVA/accize.

Ar fi chiar culmea sa percepi tu Statului tva si accize si sa te compenseze la 0,6ron/kwh

#582
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
prietene , eu nu vand tie stat, eu bag in retea o energie pe care o iau inapoi cand am nevoie nu vreau bani . iti dau azi "100kg" de curent ca am de unde si tu te folosesti de ele nu ma intereseaza cum , poate saptamana viitoare e innorat si le vreau inapoi cu bucatica , nu e o marfa perisabila , e invizibila nu o simti nu o vezi, ce taxe ce accize ,  reteaua ar trebui sa fie ca o banca de bani , ma duc depun azi salariu , si iau cand am nevoie , de ce trebuie sa ajungem la taxe ?  mare parte din retea a fost facuta pe banii nostri .

iti imaginezi care sunt pierderile energetice sa transporti energia din zonele tarii unde se produce grosul energiei in zonele nordice ale tarii , de la portile de fier la botosani sau sighetu marmatiei , sau de la cernavoda la oradea ,  smecherii ar trebui sa zica bagati fratilor cum puteti hai va ajutam dar la noi nu e tocmai invers

imagineazati cum ar "rasufla usurata" reteaua  daca in loc de 3sau4 puncte mari de peste mia de megawatti de producere a energiei ar fi imprastiate uniform 4000 de mini parcuri fotovoltaice fiecare cu putere de 1mw , in dobrogea ai si atomocentrala si eolienele  au peste 3000mw putere cand bate vantu. cand nu mai poate reteaua de 750kw sa duca ce crezi ca fac baietii inchid reactoarele sau opresc eolienele ?

intra pe saitul transelectrica sa vezi cat carbune se arde in romanica

Starea SistemuluiConsumul si producţia in RomaniaUltima actualizare:23-04-2019 ora 17:50:19
Consum:   MW 7315

Producţie:   MW 7789

-cărbune:   MW 2166

-hidrocarburi:   MW 651

-hidro:   MW 2602

-nuclear:   MW 1382

-eolian:   MW 807

-fotovoltaic:   MW 131

-biomasă:   MW 49

Sold:   MW -474

(-)export / (+)import   asta e acum la noi

Edited by marius_vfp, 23 April 2019 - 16:52.


#583
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Ideea ar fi ca statul sa te scuteasca de anumite taxe daca esti prosumator,din curentul pe care tu il cumperi. La irma urmei tu ajuti statulbsa nu-si ia vre-o sanctiune daca nu produce nu stiu ce parte din curentul electric prin metode "verzi". Dar cum la noi statul stie sa ia cat mai mult nu sa ofere facilitati ramanem cu paritatea de 3/1.

View Postmarius_vfp, on 23 aprilie 2019 - 16:37, said:

prietene , eu nu vand tie stat, eu bag in retea o energie pe care o iau inapoi cand am nevoie nu vreau bani . iti dau azi "100kg" de curent ca am de unde si tu te folosesti de ele nu ma intereseaza cum , poate saptamana viitoare e innorat si le vreau inapoi cu bucatica , nu e o marfa perisabila , e invizibila nu o simti nu o vezi, ce taxe ce accize ,  reteaua ar trebui sa fie ca o banca de bani , ma duc depun azi salariu , si iau cand am nevoie , de ce trebuie sa ajungem la taxe ?  mare parte din retea a fost facuta pe banii nostri .

Dar tu daca faci un serviciu cuiva nu vrei ceva la schimb? Statul sau firma de distributie de ce ti-ar stoca gratis energia ta? Iti ia statul o taxa,firma de distributie un adaos comercial. Nu sunt corecte toate taxele pe care le incaseaza statul. Daca nu vrei sa dai la stat investeste in capacitate de stocare.

#584
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
ai vazut tu baterii de stocare la electrica , ceai?

eu nu fac servicii nimanui imi fac doar mie , reteaua ar trebui privita ca o oportunitate , dau cand pot cum pot si iau cand/cat imi trebuie , depasesc ceea ce am bagat platesc diferenta , nu apuc sa iau ceea ce am bagat nui baiu las sa se adune nu imi trebuie bani , deci nu vorbim de bani ,

#585
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pretul curentului electric de pe factura mea este de aprox 0,24ron pe kwh. Eu cu atat il cumpar de la ENEL si cu atat i-l vand. Diferenta pana la 0,56ron pret final pe factura mea vine de la Distributie, TVA, accize, care nu sunt ale ENEL.

Statul are energie verde cacalau, pe care nu o cumpara nimeni! Zac certificatele verzi nefolosite, ca nu vrea nimeni sa plateasca pt energia verde. Mie mi se pare un mare pas inainte faptul ca se dau 20000ron pt asemenea proiecte, dar mai ales faptul ca se accepta compensarea la pretul pietei.

Atitudinea voastra este nerezonabila, si prea departe nu o sa ajungeti. Toata lumea vrea totul moca si de aia nu ajungem nicaieri.

Edited by godaro, 23 April 2019 - 17:27.


#586
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
cu respect iti spun certificatele verzi le sunt bagate pe gat prostimii adica noi cei mici , mergi la marile combinate ,ciment industrie cata mai este, vezi daca ei platesc certificate verzi.
citez "atitudinea voastra", sa avem pardon , nu ma pot pronunta in numele celorlalti colegi de forum , dar eu atitudinea mea  va fi aceeasi , nu voi injecta nimic , e un schimb mizerabil , gandit mizerabil .

#587
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ok, si tu cum ai vedea compensarea corecta? Care ar fi pretul corect la care ar trebui compensata energia injectata in retea cu cea consumata din retea?

Eu pe factura vad "energie activa"  0,22ron,  Distributie, Tarif Extragere, Tarif introducere, Servicii Sistem. Pe care dintre astea ar trebui sa le compensez cu Enelul?

Edited by godaro, 23 April 2019 - 18:36.


#588
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
hmmmm , tu stii care sunt pierderile zilnice  la un traf din coltul strazii de 23kw ?  ei ar trebui sa ne multumeasca ca injectam credema , cate mii de trafuri de joasa sunt in tara asta , oare pierderile alea care fraier le plateste , sigur nu siderurgia sau marile combinate ,  din punctul lor de vedere  pierderile fiind platite de prostime ii doare in ciot .

ce e aia prietene tarif extragere sau introducere , am baut prea mult azi h2oul sis beat , care servicii sistem prietene , sa investit ceva la noi in liniile de inalta de dupa revolutie ? lasa cazurile cand NATURA le da cate o palma si se oftica , sa vad schimbari la retelele vechi ca apar altele noi pana nu apare o defectiune nu intervine nimeni cu nimic.

paritate hmmm , 1/1 clar, la altii cum se poate si la noi astia care nu gandeste nu, ia imagineazati ca depui la banca 3 mil lei faci un cont depozit cu extragere la termen , si cand te duci sa iti iei banii cu amabilitate casiera iti zice ca mai ai doar 1 , ce acolo nu sunt costuri de depozitare depunere extragere , alte cheltuieli cu salarii angajati si altele sau cum , ce in energie nu e similar , Baaaaa , la noi nu se vrea pentru ca noi nu suntem uniti, hai sa punem toti panouri ,eoliene si nimeni sa nu mai consume din retea , sa vezi ce repede apare taxa pe soare sau vant .

#589
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Q e d

#590
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
""Prietene , eu nu vand tie stat. ""....ce uiti tu este ca firme de distribuitie nu sunt statul.. Sunt entitati comerciale care vor sa faca profit nu acte de binefacere..Stautul e cel ce le ia si lor taxe.. accize.impozite.. iar ele o parte din axe ti  le transfera tie cumparatorule.. Daca ei ceva  atunci cearta te cu statul nu cu ele.. AA ca treaba nu e buna , asta e altceva. ca statul le-a facilitat unele inlesniri.. , ca statul le=a vandut pe nimic . nu e vina lor... Ce!!! e vina ta daca gasesti un chilipir.. e  vina ta ca imi cumperi mie casa pe nimic si ca eu am vandut=o la ananghie.
Pacat ca am vrut capitalism dar multi dintre noi gandim tot  in modul comunist!.
.
Ce pare ai tu daca eu parchez la tine in curte vreo 10 camioane si sa le iau cand vreau si cand am nevoie. eventual la iarna cadn e zapada mare?
Sunt convins ca mi-ai percepe o chirie pe curte.
De ce nu as vedea curtea ta ca pe o oportunitate  asa cum vezi tu reteaua.....Zi-mi tu mie unde se poate 1 la 1 ca o sa ma mut acolo.!!

Edited by sorinmircea, 23 April 2019 - 21:09.


#591
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
https://www.solarcho...output-returns/

Vedeti acolo tarife cu paritate de  1la 2 si 1 la 4 in aceesi tara.. tabelul cu rosu....
Sydney
(assumes 11c/kWh feed-in tariff, 25c/kWh retail rate)
Melbourne
(assumes 11.3c/kWh feed-in tariff, 21c/kWh retail rate)
Perth
(assumes 7c/kWh feed-in rate, 27c/kWh retail rate)....... cam 1 la 4...
SA nu uitam ca tara este de fapt un continent!!!!! ehehe

#592
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Neata , vad ca mi-am facut prieteni. Cu respect ve spun tuturor , nu faceti afaceri cu statul ca stie el cum sa beleasca , atat timp cat nu ajungi la el totul e ok
Un om a spus asa "fericit va fi cel care nu va avea legaturi cu statul si bancile "
Deja litiu a ajuns sa fie la paritate cu reteaua , cand or sa ajunga bateriile pe graphen pe mana noastra  sal vad pe ala care mai baga in retea .

Sorine, nu compara energia sau banii cu camioanele . Eu cand am dat exemplu am zis ca depun banii sau energia dar iti dau drept spre folosinta faci ce vrei cu ea/ei , daca vrei sa parchezi o masina la mine in curte  si imi dai dreptul sa o folosesc nu iti iau taxe , daca nu am dreptul de folosinta iti cer chirie, la cutia de valori din banca platesti chirie acolo nu ai cum sa umblii .

Eu nu incerc sa ma cert cu nimeni , eu vreau sa va transmit ideea ca cei care baga in retea le fac lor un beneficiu enorm , ei de ce ne jupuiesc ?
De ca cand mergeti in piata tot intrebati :mamaie da rosiile sunt romanesti de la matele din gradina? Cautam mancare BIO , energia asta nu e tot un fel de bio , toti fug acuma de chimicale vor bio ce mai conteaza pretul , poi la energia nui cam tot acelasi lucru , deci noi cei cu panouri 1 producem energie curata , 2 aducem beneficii retelei  3 suntem jupuiti , e corect?

#593
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Ce baterii Mariuse? Vorbim de MWh produși vara și care ar trebui să acopere din consumul de iarna.

#594
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Detaliaza putin sa te inteleg ce gandesti .

Nu vorbesc de baterii de mwh , sau tu ai baterii de asa capacitate?, tu consumi zilnic poate 10 15kwh , un banc de 20kwh e arhisuficient, bateria e necesara doar pe timpul noptii , grosul consumului se face ziua cand e soare (si ma refer la zilele doar cand e soare) si tragi din panouri bateria e folosita doar in zile negre si noaptea, iarna produci mai putin restul il cumperi sau daca ai vant pui o eoliana , solutii se gasesc .
Detaliaza putin consumul tau pe intervale orare vara/iarna.

(Speta) Tu iti imaginezi ce s-ar intampla daca 4 sa5 vecini ar vrea sa monteze panouri cu puterea maxima admisa de lege de 27kwh ? Legati pe acelasi traf .Ar lua foc traful din colt . Crezi ca baietii destepti ar lasa pe toti sa injecteze la putere maxima , nu . Ar limita intrarile , si tu cand ai soare din belsug vrei sa bagi tata maximul posibil nu ma doare pe mine de trafu lor , schimba ei traful ? Pe cheltuiala lor? Nu iti rozi din unghii cand vezi ca din 27kwh putere instalata bagi doar 5kwh , si cand vine iarna si tragi din retea  pe bani ,iti vine sa dai cu ei de pamant?

View Postgodaro, on 23 aprilie 2019 - 20:07, said:

Q e d
Ai putea sa imi traduci, eu is mai nationalist asa  nu imi plac cuvintele imprumutate.

Edited by marius_vfp, 24 April 2019 - 06:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

horia2011, maxmaia

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate