Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10796 replies to this topic

#595
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Când "tragi" cu 27kW nu explodează traful?

#596
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Nu explodeaza traful sar sigurantele , oricum sar sigurantele si cand bagi , te lasa cu buza umflata cand tie soarele mai drag .

#597
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

View Postmarius_vfp, on 24 aprilie 2019 - 05:55, said:

Neata , vad ca mi-am facut prieteni. Cu respect ve spun tuturor , nu faceti afaceri cu statul ca stie el cum sa beleasca , atat timp cat nu ajungi la el totul e ok
Un om a spus asa "fericit va fi cel care nu va avea legaturi cu statul si bancile "
Deja litiu a ajuns sa fie la paritate cu reteaua , cand or sa ajunga bateriile pe graphen pe mana noastra  sal vad pe ala care mai baga in retea .

Sorine, nu compara energia sau banii cu camioanele . Eu cand am dat exemplu am zis ca depun banii sau energia dar iti dau drept spre folosinta faci ce vrei cu ea/ei , daca vrei sa parchezi o masina la mine in curte  si imi dai dreptul sa o folosesc nu iti iau taxe , daca nu am dreptul de folosinta iti cer chirie, la cutia de valori din banca platesti chirie acolo nu ai cum sa umblii .

Eu nu incerc sa ma cert cu nimeni , eu vreau sa va transmit ideea ca cei care baga in retea le fac lor un beneficiu enorm , ei de ce ne jupuiesc ?
De ca cand mergeti in piata tot intrebati :mamaie da rosiile sunt romanesti de la matele din gradina? Cautam mancare BIO , energia asta nu e tot un fel de bio , toti fug acuma de chimicale vor bio ce mai conteaza pretul , poi la energia nui cam tot acelasi lucru , deci noi cei cu panouri 1 producem energie curata , 2 aducem beneficii retelei  3 suntem jupuiti , e corect?
De fapt nu le faci cine stie ce beneficiu.
Daca te uiti la consumul instant national, o sa vezi ca in zilele cu soare, din PV se furnizeaza aprox deja aprox 1000MW din cei 8000 necesari. Daca prin absurd o sa beneficieze 35 000 de familii de programul statului, o sa se mai adauge un 105mw la cei 1000. Adica o nimica toata.
Cat despre paritate, ar fi normal 1:1 cum zici tu doar daca te-ar limita sa dai current vecinilor care sunt pe acelasi traseu cu tine, traseu platit de tine si ei. Cat timp tu dai current si mai departe, pe niste infrastructura care nu e platita de tine personal, este normal sa ti se perceapa si distributia. Ca tu asta faci, distribui. Ca celelalte taxe de accizare si tva si etc nu sunt ok, nu sunt, dar nici paritate 1:1 nu e. De fapt, 3:1 este chiar ok. Nu e stralucit, dar e chiar ok. La un system de 3kw, unde tu pleci la 8 dimineata si te intorci la 5 dupa masa, ai injectat 12kw intr-o zi buna, ai 4kw sa ii consume pana te culci. 4kw iti sunt arhi suficienti daca nu te apuci sa gatesti cu inductie si sa faci apa calda cu current. Asta e caz ipotetic, caci in realitate in decursul orelor alea, o parte din consum se duce direct in casa prin ce ai tu prin stand by, niste camera, etc. Deci esti si mai bine. Gandeste-te ca pleci 1 saptamana in vacanta. Pe principiul tau de "nu le dau nimic" tu ai 7 zile de productie care nu le dai nicaieri. Cat sa bagi si in baterii daca nu le consuma nimeni. Nu prea iti arde sa exporti in retea cand iti instalezi un system cu o putere apropiata de consumul tau si o faci in regie proprie. Dar cand tu prin program mai aduci doar 3-5k ron si ai totul la cheie, 3:1 e chiar ok.
Faptul ca tu produci curentul cu panouri nu il face atat de special. Baietii de termina padurile, aia de fac si peleti si etc, fac si cogenerare din lemn. Tot verde e, aia nici bani nu ia, ia niste certificate.
rusman a incercat sa iti spuna altceva, ca excesul il produci vara si din ce ai exportat, te folosesti de el iarna. cu banii dati pe un banc de 20kwh extinzi reteaua pe 2km.

#598
coric66

coric66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.12.2007
Daca locuiesc la 50 m de transformator si am in mod constant tensiunea la retea de 249-252 V (la limita de sus dupa parerea mea), ce credeti , furnizorul/distribuitorul vor "tolera"  exportul in retea ?
Scuze daca s-a mai discutat, n-am observat

#599
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@coric66
In cazul dat de tine, invertorul cand va iesi din parametrii setati ptr injectare, va oprii singur injectarea pana cand reteaua revine la parametrii.
Cu alte cuvinte, daca nu sunt consumatori suficienti sa coboare tensiunea, invertorul va debita foarte putin sau deloc.

#600
coric66

coric66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.12.2007
Multumesc @RaulPv. Mi-i clara treaba. De aproape un an, de cand monitorizez mai atent parametrii sistemului electric de-acasa, n-am avut cazuri (sau n-am surprins eu) ca tensiunea  retelei sa fie mai mica de 248 V. Pe considerentul asta, de vre-o 6 luni , ca sa menajez consumatorii, intrarea retelei in invertorul MPP solar o fac printr-un stabilizator cu servomotor ce tine tensiunea la 220-222 V. Deci , pot sa-mi iau gandul definitiv de la a trece pe on-grid , cu injectie in retea. (cu sau fara programul AFM).

#601
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am o pompa de caldura de 8kw care in sarcina consuma 3kw si asta in toiul iernii si viforului. Niciun banc de baterii din lume nu ma poate ajuta, eu am nevoie vitala sa injectez vara si sa cumpar iarna.

#602
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postmarius_vfp, on 24 aprilie 2019 - 06:40, said:

Ai putea sa imi traduci, eu is mai nationalist asa  nu imi plac cuvintele imprumutate.
"qed = quod erat demonstrandum" este din latina deci e cumva si parte din limba romana (sort of Posted Image ) si inseamna "ceea ce era de demonstrat", este folosit destul de des ca si o concluzie a unei demonstratii.

Edited by mihaimihai, 24 April 2019 - 12:16.


#603
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View PostFerlito, on 24 aprilie 2019 - 09:33, said:

cu banii dati pe un banc de 20kwh extinzi reteaua pe 2km.
   Vise cu zane , chiar crezi , tu cred ca nu stii cat costa o extindere de retea vorbeste cu vio sau vast si te lamuresc ei cum stau lucrurile .

#604
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
EON pentru un stalp sa traverseze soseaua, si sa puna un contor la limita proprietatii vrea 60k ron.
Le-am spus ca ma mai gandesc. Momentan la cat consum eu, Off Grid, nu prea duc lipsa retelei. Cea mai urata iarna din 2013 incoace, a fost 31l benzina la generator pe an.


#605
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Acum 3 ani (cred) un vecin a platit cam 10k eur pentru vreo 220m extindere retea subterana 0.4KV, practic amplasarea unei firide si o extensie de 25m pana la BMP.

Mai are putin si isi recupereaza banii (s-au mai racordat inca 4 vecini cu acordul ai lui si a primit bani de enel).

#606
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postmugurciup, on 23 aprilie 2019 - 12:06, said:


Am intrebat de mentenanta la una dintre firme si au zis ca ei fac mentenanta. Probabil vin si se uita lung la echipamente. Oricum intra in pretul total mentenanta pe 5 sau 6 ani ,parca, atat cat este si perioada aceea obligatorie cand nu poti sa aduci modificari sau sa opresti sistemul.

Dar stiam ca mai poti adauga panouri fara sa fie o problema nu?

#607
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View Postmarius_vfp, on 24 aprilie 2019 - 06:40, said:

Detaliaza putin sa te inteleg ce gandesti .

Tu gândești de pe o zi pe alta, eu gândesc sezonier. Când trag linie ies mult mai bine ca cei însurați cu bateriile.

#608
mugurciup

mugurciup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 20.11.2006

View Postrodanny, on 24 aprilie 2019 - 15:12, said:

Dar stiam ca mai poti adauga panouri fara sa fie o problema nu?
Mai poti adauga panouri daca achizitionezi acum un converter mai mare decat cei 3kwp initiali, dar numai dupa cei 6 ani de monitorizare. Sau il schimbi atunci cu unul mai mare dar este mai costisitor.

Edited by mugurciup, 24 April 2019 - 18:07.


#609
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrusman, on 24 aprilie 2019 - 17:21, said:


Tu gândești de pe o zi pe alta, eu gândesc sezonier. Când trag linie ies mult mai bine ca cei însurați cu bateriile.
o fi , nu te contrazic , depinde de unde iti procuri bateriile si la ce pret , prefer sa nu injectez nimic , nu am batai de cap cu contorul acte contracte prostii, ziua merg pe solar cat baga panourile acopar cat pot consumul iar dupa ce apune soarele, duc cu bateriile pana ajung la 24v apoi sare pe retea ,

#610
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmarius_vfp, on 23 aprilie 2019 - 16:37, said:

iti dau azi "100kg" de curent ca am de unde si tu te folosesti de ele nu ma intereseaza cum , poate saptamana viitoare e innorat si le vreau inapoi cu bucatica
Eu iti dau in luna iunie 5 litri de motorina.
In schimb, in decembrie am nevoie sa ma plimbi cu masina 100 km, bucatica cu bucatica.
Ce zici? Facem afacerea?

Nu ma intereseaza pe mine ca masina are nevoie si de cauciucuri de iarna, si de cauciucuri de vara, si de ITP, si de schimb ulei, si de schimb filtru de aer, si de asigurare RCA, si de rovinieta...


Cam asa si cu curentul.

Furnizorul de electricitate iti ia curentul din fata portii si se foloseste de reteaua lui proprie ca sa-ti gaseasca tie cumparator si sa-i transporte lui curentul pana in fata portii. Iar reteaua aia mai are si ea nevoie de intretinere si reparatii.

Edited by kolfleading, 24 April 2019 - 20:46.


#611
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
sami gaseasca mie cumparator ?  Firiceleeeee ...... nu compara merele cu perele .
nu mai raspund la provocari.

#612
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postmugurciup, on 24 aprilie 2019 - 18:05, said:

Mai poti adauga panouri daca achizitionezi acum un converter mai mare decat cei 3kwp initiali, dar numai dupa cei 6 ani de monitorizare. Sau il schimbi atunci cu unul mai mare dar este mai costisitor.

Pai iau invertor de 6 kw...si mai pun dupa...nu se poate?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate