Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Wired front + center + sub, wireless rear?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Audiții? Nu știu ce avem noi prin Timisoara / Lugoj / Arad. Că doar nu suntem București sau Berlin, Doamne ferește ...

#38
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
In Timisoara ai Sound Creation, nu ai multe variante de ascultat, dar poti intreba daca poti asculta ceva.
Fara auditie e greu sa-ti recomande cineva ceva, fiecare are perceptii diferite, ce-mi place mie, poate nu-ti place tie
https://www.soundcre...io-cid413_3266/

#39
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Aha. Buni și ei. Și-asa trebuie sa mai comand ceva de la ei. Merci.

#40
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Pe de altă parte oi mai citi să văd ce zic și alții de boxe, nu mă pot limita doar le ce pot asculta înainte. Soundcreation are momentan Wharfedale si Yamaha si cam atât.

#41
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

 xml, on 21 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Pe de altă parte oi mai citi să văd ce zic și alții de boxe, nu mă pot limita doar le ce pot asculta înainte. Soundcreation are momentan Wharfedale si Yamaha si cam atât.
Da, au putine, ce spun altii nu conteaza, tot urechea ta trebuie sa decida

#42
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Dacă are din ce ... Altfel citești, vezi ce iei și aia e. Dacă au sensibilitate bună mai umbli la ton din receiver, amp, ce-o fi si mai dregi busuiocul. Sigur că ideal e să mergi in ceva imens si sa tot testezi. Ca pana la urma sa ajungi acasă și să constați că la tine sună cu totul altfel decât în showroom.

#43
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Macar sti ca nu sunt boxele de vina

#44
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Da, insa chiar atata timp si bani incat sa merg prin showroomuri prin alte orase, nu am. Am comandat mobila fara sa o vad, m-oi descurca intr-un fel sau altul si cu boxele. Sigur ca daca pot merg sa vad.

#45
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Still, lumea nu incepe si nu se termina cu Klipsch alea, nu? Alte recomandari de boxe floorstanding ati avea? Repet, nu neaparat trebuie achizitionate din tara, dar macar sa am o lista scurta la care sa ma uit. 98 db nu ating multe, e drept, dar am mai vazut parca pe la 91, 93, etc. La pasive din cate stiu in Germania Teufel au o reputatie bunicica, insa sensibilitatea e undeva pe la 87-89 parca.

E asa diferenta mare intre un 91 si un 95? Sau intre 95 si 98?

#46
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Pentru 3db in us trebuie sa dublezi puterea

#47
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Asta stiam, insa nu stiu cum sa traduc 3 db intr-un limbaj accesibil urechii. Uite insa ce zic astia aici: https://www.avsforum...ensitivity.html

Scurt rezumat: Klipsch pacalesc standardele; "Now, one must give Sensitivity consideration. If you have a 20w tube amp, you probably want speakers with a high Sensitivity. On the other hand if you are in the range of consumer stereo amps (50w/ch to 100w/ch), this is less of a consideration."; "For movies, more ideally your power should be up around 100w/ch, since movies and especially action movies have very high peak levels. But even a modest 50w/ch stereo amp will do a good job for movies within reasonable limits."

Deci cu un amp (receiver in cazul nostru) decent, nu modest cum e Denon AVR-ul, plus boxe decente (ei zic ca acele Klipsch sunt de fapt pe la 92db, nu 98, ceea ce nu inseamna ca nu pot sa sune extarordinar, doar ca sensibilitatea e de vreo 4 ori mai mare decat se lauda), poti face treaba si la filme si la muzica.

Ok. Fac(em) progrese. Ieri am cautat pe spotify niste chestii mai faine (din playlisturile audiofile) si le-am pus in masina, la volum mai mare, masina fiind dotata cu un pachet Premium Sound care m-a costat bine in plus, dar care-mi aduce zambetul pe figura de fiecare data cand ascult ceva ce-mi place si simt muzica si-n urechi si-n stomac si, vara, pe parul de pe picioare, cand basul imi face curent de aer la gamba stanga Posted Image. Si cum stiu ca sound-ul in masina e Pepsi pe langa ce poti sa faci acasa, abia astept sa am din nou muzica in casa. Sper ca deja de la receiver + L/R/C sa fie fain, iar daca pun si un subwoofer deja trebuie sa fie brici.

Acum ... Denon, Yamaha sau altceva la receivere? Am vazut ceva pachete de 3500H + niste boxe Polk la nemti.

Edited by xml, 22 November 2018 - 15:15.


#48
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Era pe youtube cineva care a masurat ca la carte klipsch rp280f si spunea ca are 98db, nu mai gasesc filmuletu respectiv, era masurat cu microfon special pe stativ, la 1m de boxa, nu cu telefonu

Klipsch le-am dat ca exemplu, mie personal imi plac, dar inca nu le-am ascultat, cand o sa schimb front-urile o sa ascult mai multe boxe si o sa aleg dupa ureche si nu dupa design.
Acum am Magnat 2002 si au 93db, cu receiver-ul meu nu prea pot trece de 75%, e deranjat la volumu ala, in filme ma uit la maxim 70%, pentru ca imi place tare

Dupa ce reusesti sa-ti alegi boxele, tot la un amplificator trebuie sa ajungi ca sa te bucuri cu adevarat de ele, receiver-ul este pentru filme.....

#49
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Citisem la un moment dat un sfat de genul asta, insa nu am aprofundat. Or fi avand prea multe gimmicks receiverele ca sa mai faca si partea de amplificare chiar ca un amp dedicat. Pe de alta parte vad ca receiverele mai noi toate decodeaza si FLAC, ceea ce mi se pare grozav. Daca ai FLAC nici nu-ti mai trebuie CD player, le rip-ui tu si cu asta basta.

#50
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Decodeaza orice, si DSD-uri....
Acum depinde si de sursa flac, poate sa fi si fake :)
Eu am un media player zidoo x8 si am la sunet pass trough, adica trimite semnalu nedecodat si lasa recever-ul sa faca partea asta

#51
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Un receiver mega-laudat a fost x4400h, acum un set cu x4500h este ăsta: https://www.amazon.d...AKR8XB7XF&psc=1

Asta in conditiile de la noi dai 7500 doar pe receiver. Faza tare e că setul e mai scump cu x3500h ;)

#52
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Si ca tot m-ati intrebat cine decodeaza: de maine Xbox-ul S al mezinului, ca tot isi doreste de ziua lui :). Atmos + DTS:X de la Bill Gates, pentru toti gamerii.

#53
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
In cele din urma am luat receiverul, din Austria, ca la noi e cu aproape 500 de EUR in plus. Pana mai ieri, parca, pentru ca in sfarsit a intrat si la noi a promotie, la 1200 si ceva. Prea tarziu pentru mine insa.

Momentan ma gandesc sa incep cu un 3.1 in loc de 5.1 direct, pentru ca decat sa iau un 5.1 limitat, mai bine investesc in doua fronturi capabile si un subwoofer ok, plus un centru decent si adaug ulterior surround left si right.

La fronturi momentan sunt cu ochii pe 280F (ca vad ca toata lumea le lauda), sub-ul avut in vedere e SVS PB-1000 si centru tot un Klipsch, probabil, dar nu stiu ce. Cabluri mi-am luat de 4mm2, suficient cat sa incerc bi-amp sa vad daca e vreo diferenta.

Suna ok strategia?

Edited by xml, 10 January 2019 - 10:45.


#54
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca sa le asculti, inainte sa le cumperi. Sau posibilitatea sa le returnezi, daca nu sunt pe gustul tau.

Edited by baribalu, 10 January 2019 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate