Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Wired front + center + sub, wireless rear?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Deocamdata un Chromecast Ultra. Pe viitor un LG OLED, sper.

Edited by xml, 20 November 2018 - 22:18.


#20
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Atunci cand o sa cumperi boxele heos, cine decodeaza filmele? Cine imparte sunetu la toate boxele acelea ca sa ai 5.0 sau 5.1?

Edited by FloriN_83, 20 November 2018 - 22:45.


#21
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Un receiver HeOS, nu? Parcă am zis, sau am vrut să zic. Mă gândeam să nu pun HeOS bar + sub + wireless rear + alte HeOS wireless prin casă ci un receiver HeOS + ceva front + center mai bun decât e HeOS bar-ul.

Sau îmi scapă ceva? Deocamdată mă gândesc la Netflix + HBO Go si pentru fișierele mele, mai târziu un BluRay player, sau media player, ceva.

#22
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Asta este varianta: https://www.sono.ro/...hd-hdcp-22.html
Si asta? https://www.sono.ro/...2-duo-pack.html
Nu stiu daca ultima merg boxele ca suround back, cred ca doar multiroom

#23
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Aparent, stie: https://denon-uk.cus...up-for-heos-avr

Mai trebuie să găsesc o pereche de fronturi bune pentru muzică, un centru, iar surround pot să fie lejer HeOS 1. Nu știu dacă o să iau 1,2,3 sau 4500h, trebuie să văd ce boxe iau și ce știe fiecare în plus, în afară de putere.

Edited by xml, 21 November 2018 - 08:48.


#24
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Se refera strict la Heos AVR, la mine nu arata asa ceva in aplicatie, doar receiver-ul meu care nu are in setari nimic despre heos suroundAttached File  Untitled.png   4.77K   2 downloads

Edited by FloriN_83, 21 November 2018 - 09:16.


#25
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
"It is not possible to use HEOS speakers (HEOS1, HEOS 3, HEOS 5, HEOS 7) as surround speakers in combination with a HEOS powered Denon or Marantz AVR.
This functionality is only possible with the HEOS Bar and HEOS AVR."

Back to square one.

#26
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Asa ca, daca erai dispus sa dai 7500ron pe 4500h plus boxe, inseamna ca ai ceva buget

Prima varianta ar fi: Heos AVR cu boxe Magnat care pentru filme sunt superbe, si nu te costa mult, si Heos1 pe spate, doar pentru ca nu vrei sa tragi un cablu

Iar pentru birou te duci la auditii dupa niste boxe de raft care sa fie pe urechea ta, si cumperi un amp nou sau sh

Mai mult de 5.1 nu-ti trebuie in living, receivere-le de la 1500h in sus incep de la 7.1 canale, asta inseamna ca trebuie sa mai pui boxe si pe lateral sau tavan, nu cred ca vrei sa auzi de fire pe pereti :D

#27
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Nu pot să trag fire pe tavan, dar pot să incerc ceva atmos top-firing. Ma pregatisem cu bugetul de heos bar + sub + doua heos s1, adică vreo 2000 de eur, plus minus, însă sunt absolut convins că nu sună ca un L/R/C bine spatiat, nici macar la filme, daramite la muzica.

#28
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
De ce nu iei Heos Avr daca tot vrei sa bagi 2000euro?

Acum am vazut soundbar-ul, 1000euro? te-am lasat, mi-am pierdut timpu degeaba cu tine

Edited by FloriN_83, 21 November 2018 - 11:16.


#29
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Mulțumesc (sarcasm inside).

#30
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009

View Postxml, on 20 noiembrie 2018 - 21:28, said:

S-ar putea ca musiccast sa fie strict multiroom, poate nu face nici grupare macar cum face HeOS (nici Bose nu cred ca le grupeaza, dar trebuie sa mai studiez).

Aici zice că știe de MusicCast Surround

https://www.dropbox.....59.43.jpg?dl=0

#31
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Da, asa e. Mă uit să văd ce e un Aventage receiver (stau la semafor). Mulțumesc.

#32
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Vad ca au si soundbar care stie wireless surround

https://www.avstore....iccast-bar-400/

Boxele surround
https://www.avstore....a-musiccast-20/

Edited by trilogy, 21 November 2018 - 14:12.


#33
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Iti dai seama ca daca soundbar-ul de la Denon, care este foarte bine cotat la nemti, am ajuns sa il dau la o parte (la fel si Soundtouch de la Bose, pe care l-am auzit cum suna doar pe film), nu vreau sa pun soundbar (banuiesc ca cel de la Yamaha nu il bate pe cel de la Denon) de la altii. Vreau sa am boxele in stanga si in dreapta la vreo 2-2.5 m, sa pot deosebi mai usor sunetele decat in cazul unui soundbar. De asemenea, cum stau la casa si nu am vecini, vreau (poate) sa duc volumul acolo unde soundbar-ul nu ajunge fara distorsiuni. Long story short, am avut un Sony STR-DE nu mai stiu cat, 5.1, cu Magnat, juniorul mi-a "testat" boxele cu degetelul (ca erau la inaltimea lui) si de atunci tot astept sa imi refac un sistem fain. Macar ca acela. Si nu cred ca, fizic, vreun soundbar poate ce poate o pereche de boxe floor-standing + un centru dedicat, bune. Poate e preconceptie, nu stiu, dar am atins un punct in care chiar vreau sa ma bucur din nou de muzica si, din cand in cand, de filme, la o calitate peste boxele TV sau un soundbar nu foarte "beefy".

Copil fiind, taica-meu (muzician) a dat cateva zeci de mii de lei inainte de 89 pe scule audio. Poate de acolo mi se trage obsesia pe care, pana nu demult, nu puteam sa mi-o pun in practica.

Edited by xml, 21 November 2018 - 14:41.


#34
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postxml, on 21 noiembrie 2018 - 10:57, said:

Nu pot să trag fire pe tavan, dar pot să incerc ceva atmos top-firing. Ma pregatisem cu bugetul de heos bar + sub + doua heos s1, adică vreo 2000 de eur, plus minus, însă sunt absolut convins că nu sună ca un L/R/C bine spatiat, nici macar la filme, daramite la muzica.
Parca te pregeteai de Heos bar..... eu asta incercam sa-ti spun, daca vrei sa dai 1000euro pe un soundbar nu are rost discutiile aici, tot ce am incercat era sa-ti over niste variante net superioare la ceea ce vrei sa faci, in filme iti trebuie putere si bas din belsug, mai ales ca ai 40mp, trage firele alea in spate si o sa ai multe variante de sonorizare

#35
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 27.10.2005
Nu vreau să dau 800 pe un soundbar (nu as fi dat 1000 in Romania daca il pot lua cu 800 din Germania), dacă gasesc o soluție care să facă surround fără el, wireless. Denon AVR are 50W, cam puțin dacă tot dau banii pe receiver + boxe.

Și dacă nu pot și nu pot surround wireless, o să las boxele langa peretele cu TV-ul până mă uit la un film. Dacă găsesc niște suporturi faine, le pot muta lângă canapea când am nevoie. Și iaca, atunci trag firele. Când nu le folosesc, le adun.

Pe de alta parte, ca mi-am amintit, vad ca se strofoaca unii (Sony + Samsung) sa ajunga la Atmos, cat de cat, cu boxe pozitionate jos, nu pe tavan.

Edited by xml, 21 November 2018 - 15:54.


#36
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Si 800E este mult pentru un soundbar, cum ai spus si tu, nu poti deosebi efectul stereo

50w nu e putin pentru niste boxe cu sensibilitate mare, dar nici nu pot spune ca din Heos AVR ai sunet foarte bun

Un review mai in gluma mai in serios despre Klipsch rp280f [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ifjt6OZNtyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au 98db, 50w te dau afara din casa
Apropo, au grila in fata, nu le tii fara( spuneai ca nu-ti plac)

Dute la auditii dupa niste boxe bune, ele sunt veriga importanta in tot sistemul, mai ales ca vrei si muzica

Edited by FloriN_83, 21 November 2018 - 16:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate