Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Wired front + center + sub, wireless rear?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Salut.

Sunt pe terminate cu casa, eram tot timpul convins ca o sa pun un soundbar + ceva boxe wireless (ma gandeam la un Sonos, pe vremuri, fara sa stau neaparat sa adun costurile), insa acum sunt in cumpana. Am auzit un Soundtouch 300 de la Bose, cu Acoustimass-ul lui si nu suna deloc rau pentru filme.

Dar eu am crescut cu muzica si nu pot sa cred ca in privinta muzicii am vreo sansa sa scot ceva rezonabil dintr-un soundbar.

As vrea ceva ce nu stiu sigur daca exista. Un sistem cu care sa pot sa aud bine efectele la filme, in living, extensibil multiroom, insa cu boxele din spate wireless. Nu am cum  sa duc fire la boxele din spate, pentru ca as avea de traversat niste geamuri / usi care duc spre terasa, respectiv o usa care iese in garaj.

Livingul e maricel (40 mp), e deschis spre dining si spre bucatarie, holul de la intrare si scarile spre etaj. Tavanul e din rigips, la 10 cm de placa dinspre etaj.

Daca nu se poate gasi un compromis care sa faca si muzica si film in living, va trebui probabil sa merg pe un soundbar + woofer + boxe wireless bune pentru partea de film / petrecere si sa ma retrag in biroul de 14 mp unde sa pun un sistem stereo si sa inchid usa cand vreau sa inchid ochii si sa ma simt bine.

Nu cred ca ma calific la categoria audiofil, insa chiar imi face placere sa ascult muzica (de la clasica pana la rock) si sa aud cat mai multe layere de sunete.

In momentul asta, hai sa scoatem banii din ecuatie, fara sa ajungem la set-up-uri de 10.000 de USD, daca se poate, am alte lucruri pe care pot sa cheltui banii.

M-am uitat la HeOS de la Denon, Soundtouch de la Bose, N950 de la Samsung, ST-5000 parca de la Sony. Am prize in lateralul livingului, unde as putea pune boxele wireless, insa nu am cabluri audio si nici cum sa le duc acolo.

Multumesc anticipat pentru sugestii. Nu e nevoie sa fie cumparate de la noi, am cumparat des de la Amazon (DE/UK) de exemplu. Sau pot sa iau ceva cand ajung prin strainatate (nu foarte rar).

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai chiar daca sunt wireless tot ai fire ca trebuie sa duci curent la ele.
Ai bagat o caruta de bani in casa aia si te-ai zgarcit la 50 lei sa tragi niste copex si niste cablu 2x1.5mm2.
Solutii se mai pot gasi la fata locului.
Te poti folosi de plinta.
Anulezi un circuit electric care duce in spate si bagi cablu audio pe copex.
Tragi pe sub parchet.
Tragi prin tavan fals/pod.
Exista si transmitatoare/receptoare wireless dar trebuie probat caci majoritatea baga delay,compresie,pierd semnalul nu recomand.

Edited by geo123, 20 November 2018 - 09:59.


#3
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Nu m-am zgârcit, pur și simplu am omis / am mers pe ideea c-o fi Sonos sau ceva asemănător, wireless. Nu mai am cum să traversez pe la geamuri / usi, sunt din podea pana la 2.10, incalzire in pardoseală, etc. Prize am pentru rear. Nu am cablu.

In unele cazuri 1.5 nu e destul la cablu. Trebuie 2.5.

Edited by xml, 20 November 2018 - 10:10.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Boxe active cu Bluetooth + amplificator compatibil
Se pot face foarte multe combinatii
In functie de buget desigur
Doar 2 exemple;
https://www.mag-audi...roducts_id=1319
https://www.sono.ro/...te-pereche.html

#5
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Am inteles, insa avem un sistem in care sa se inteleaga fiecare cu fiecare, asa cum e, de exemplu Soundtouch de la Bose sau HeOS de la Denon? Adica un "controller" / receiver care sa se ocupe de toate boxele, de subwoofer si de partea de multiroom? Practic as vrea un Soundtouch / HeOS la care sa mai adaug doua boxe frontale pentru partea de muzica si un receiver daca e cazul.

Daca nu, avem un sistem stereo, sau 2.1 cu subwoofer separat, cu boxe de raft care sa sune bine spre foarte bine in 14 mp? Ca atunci separ partea de film de partea de muzica si aia e. Las un HeOS sau Soundtouch sa se ocupe de film si muzica se muta in birou.

#6
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Variante sunt si pentru ce vrei tu, dar costa prea mult
https://www.sono.ro/...sch&results=239
Si boxe https://www.stereoma...h-rp-140wm-9324

Asa ca mai bine gaseste o varianta sa tragi niste fire pana in spate, eu cred ca nu este imposibil, si in felu asta te poti bucura de filme la o calitate audio superioara decat un soundbar

Acei 14mp sunt suficienti pentru ascultat muzica, depinde ce forma are camera, in cel mai rau caz patrara, spune si un buget ca se te poata ajuta cineva de aici

Ai parchet in living?de ce nu poti duce firele?

Edited by FloriN_83, 20 November 2018 - 15:18.


#7
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Camera e 3.5 x 4, cam pe-acolo, aproape patrata. Am parchet in living si am deschideri spre de toate. O usa spre garaj, un perete plin cu geamuri / usi spre terasa, un stalp de sustinere, etc. Nu ai pe unde sa le duci, pentru ca nu ai cum sa traversezi zona de geam / usa de garaj. Nu ma mai apuc sa scot profile de inchidere de parchet, care sunt prinse cu montage kit.

Exista insa solutii si la Denon / Bose, de "link" intre diverse elemente ale sistemului. In conditiile in care pui in spate doua boxe pasive, L/R, poti controla intreg sistemul de pe un app.

#8
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008

 FloriN_83, on 20 noiembrie 2018 - 15:17, said:

Variante sunt si pentru ce vrei tu, dar costa prea mult
https://www.sono.ro/...sch&results=239
Si boxe https://www.stereoma...h-rp-140wm-9324

Asa ca mai bine gaseste o varianta sa tragi niste fire pana in spate, eu cred ca nu este imposibil, si in felu asta te poti bucura de filme la o calitate audio superioara decat un soundbar

Acei 14mp sunt suficienti pentru ascultat muzica, depinde ce forma are camera, in cel mai rau caz patrara, spune si un buget ca se te poata ajuta cineva de aici

Ai parchet in living?de ce nu poti duce firele?


Exista un intreg sistem bazat pe componente din familia prezentata de tine, probabil pe la 5000usd tot sistemul.

Exista insa solutii si la Denon / Bose, de "link" intre diverse elemente ale sistemului. In conditiile in care pui in spate doua boxe pasive, L/R, poti controla intreg sistemul de pe un app.


Nu poti controla boxe pasive cu nici un app.

#9
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu as scoate prifilele, acele solutii de la Denon sau Bose sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera, este alegerea ta.

Pentru ce sa controlez sistemul? e vorba despre un home cinema, iar receiver-ul meu poate fi controlat de pe app, si am boxe pasive

Edited by FloriN_83, 20 November 2018 - 16:47.


#10
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Care e sistemul de 5000 usd? De curiozitate.

Ai Soundtouch Wireless Controller cu care poti controla orice Soundtouch, multiroom. Acest Wireless controller are și o ieșire + intrare analogica, unde poți lega doua boxe pasive (cu un amp intre ele). Iar app-ul de la Bose le controlează pe toate.

Cred că și Denon face la fel. Denon știe inclusiv pairing stereo de boxe pe camera. Pot să duc două boxe hs1 in dormitor si sa zic că sunt pereche, ele vor reda nu ambele același lucru ci una L si una R. Asta în ideea de party în toată casa, parter + etaj, toate device-urile cantand același lucru.

Florin, poți descrie sistemul tău?

Edited by xml, 20 November 2018 - 16:59.


#11
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Care e sistemul de 5000 usd? De curiozitate.


http://www.klipsch.c...less-5-1-system

Edited by gast1, 20 November 2018 - 17:03.


#12
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu am Dolby Atmos 5.2.2 cu receiver Denon x2400h si boxe magnat, receiver-ul are heos si poate fi controlat de pe telefon, daca nu vrei atmos, poti pune doua boxe in alta camera si le folosesti ca multi room.
Cel de 5000usd era doar ca exemplu, nu ca recomandare

#13
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Înseamnă ca dacă receiverul știe HeOS poate controla wireless, prin solutia lor și două HS1, pentru partea de rear. Deci o soluție asemănătoare, scoțând soundbarul și câștigând vreo 800 de eur pentru boxe mai bune e ceva de genul: receiver Denon + boxe pasive LR + center + sub si wireless rear, iar în restul camerelor perechi de HS1 sau HS3.

Sau, varianta B, având în vedere că surround mă interesează doar la filme,  las totul wired și mut boxele spate pe poziție doar când mă uit la un film, după care le pun pe L si R. Variantă de criză.

Nu-mi place Klipsch ăla, indiferent cât de bine sună. Dacă aș avea man cave-ul meu, audio / video, da. Așa însă nu mă interesează.

Edited by xml, 20 November 2018 - 17:33.


#14
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Te mai poți uita și la Yamaha cu al lor MusicCast, vezi dacă te ajută

https://usa.yamaha.c...cast/index.html

#15
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Sună bine MusicCast. Bag o geană.

#16
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Nu sunt sigur ca la music cast poti folosi boxele wireless ca surround. Nu pare din detaliile date de yamaha.

#17
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
S-ar putea ca musiccast sa fie strict multiroom, poate nu face nici grupare macar cum face HeOS (nici Bose nu cred ca le grupeaza, dar trebuie sa mai studiez).

Deocamdata ma tenteaza HeOS, insa trebuie sa vad si unde ajung cu boxe cu tot. Pentru ca da, un soundbar e scump la ei, insa receiver + L + R + center e totusi peste. E insa sigur mult peste si ca sunet. Doar vizual poate e mai putin atractiv. La Denon am vazut si un Network Audio Player fain.

In schimb la Bose Soundtouch 10, 20, 30 suna foarte bine iar Revolve si Revolve+ sunt mortale.

Edited by xml, 20 November 2018 - 21:28.


#18
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
In 40mp o sa fie doar galagie de la ce ai enumerat tu acolo, cine iti decodeaza filmele ca sa-ti redea heos cum trebuie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate