Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Wired front + center + sub, wireless rear?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Esti in directia cea buna dar dupa parerea mea nu are sens sa dai bani multi in plus pentru E8 cand poti lua un C8. Aceste OLED-uri stiu HDR, Dolby Vision, Dolby Atmos, soft rapid, telecomanda faina, culori superbe.

Edited by Mr. Incredible, 10 January 2019 - 23:15.


#74
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Am scris E8? No way. C8, am greșit. Am citit și eu despre diferențe și nu merită. Mai ales că sunetul de la TV nu mă interesează.

#75
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cat despre pierdere de putere pe medii si inalte cand cer prea mult joasele, am comandat suficient cablu ca sa fac bi-amping la fronturi, am uitat sa spun ieri. Nu ca rezolva complet problema, dar "umbla vorba in targ" ca ajuta un pic.

Edited by xml, 11 January 2019 - 07:58.


#76
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu-ti mai face griji, eu asa am simtit la al meu, dar cum a zis si Mr Incredible, tu ai un receiver mult mai potent, toate se vad in timp, si v-a trebui sa incerci toate combinatiile ca sa-ti dai seama de vre-o diferenta.
O sa trebuiasca sa te gandesti si la camera, peretii sa nu fie prea goi, ecoul e criminal

#77
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Merci. O să-mi iau inima-n dinți, iau ce e de luat și văd ce-o fi.

#78
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Imi pare rau ca nu poti asculta mai multe boxe, aseara am avut o experienta placuta sa ascult niste Dynaudio, din cauza asta toti de aici recomanda auditie inaintea achizitiei, fiecare brand are timbru lui.
Si mie mi-a placut Klipsch foarte mult, dar nu din cauza ca le-am auzit vreodata, ci doar din cauza ca le-am vazut pe youtube foarte mult, cred ca au cele mai multe review-uri pentru home cinema

#79
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Si eu am auzit niste bookshelf Dynaudio, sunau deosebit, sursa fiind un SACD trecut printr-un amplificator. Eu le vreau un principal pentru muzica, sunt convins ca la film mai orice front isi face treaba.

Edited by xml, 11 January 2019 - 12:40.


#80
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu vrei sub uita-te la stea: Emotiva Airmotiv T2. Singura problema e ca au o impedanta de 4 ohmi dar, cred ca, x4500H duce. Ah, si sunt cam urate.
Ar mai fi DYNAVOICE DEFINITION DF-8

Edited by Calinuus, 11 January 2019 - 12:56.


#81
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Vreau sub si am comandat mai inainte 280-urile. Alea iacta est.

Edited by xml, 11 January 2019 - 13:38.


#82
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Si le-am primit. Si m-am c***t pe mine cand le-am legat la receiver si sunau mai prost decat un radio Tivoli Audio mono.

Legasem boxele "bi-amp" cu schema de 7.1 (al doilea fir pe Height2), fara sa aleg asta in meniul receiverului. Pe urma m-am prins si le-am pus pe 5.1 bi-amp cu legatura de 7.1 (5.1 e Height1, 7.1 e Height2) si abia in final le-am legat cum trebuie si mi-a venit inima la loc.

Ne-am prostit toata familia, toata seara, pe muzica din diverse surse (TV, Flac, YouTube). Suna foarte bine si vor suna si mai bine 280-urile dupa ce mai pun un sub si un centru pentru filme.

Am tras un pic cu pass-through-ul de audio din televizor prin receiver, insa se pare ca am un cablu HDMI care nu mai face contact bine.

Eu am asa in TV: receiverul de satelit pe HDMI1, receiverul Denon pe HDMI2 care e ARC, un media player pe HDMI3 si Chromecast-ul pe HDMI4. Nu am reusit decat greu sa fac sunetul din TV (care vine fie de la receiverul de satelit fie din Chromecast, ca media playerul nu l-am testat) sa ajunga in boxe. La un moment dat insa o sa incerc sa trec totul prin receiver si sa nu folosesc decat un HDMI, ARC-ul, pentru legatura intre AVR si TV.

Edited by xml, 17 January 2019 - 23:47.


#83
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Sunetul TV e oricum cam nasol, si difera mult d la un post la altul, de la o emisiune la alta.

Asculta prin Reciever de pe Heos radiourile Deezer. Alea sunt la o calitate de 320kbps si poti sa-ti faci o idee despre cum suna muzica pe ele. Despre filme nu cred ca poti sa stii cum suna pana nu rulezi de pe un Blu-ray. Eventual incearca de pe Netflix, au sunet 5.1, dar nu e ca si de pe un Blu-ray.

#84
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
La mine totul trece prin receiver iar sunet din tv am prin hdmi cu arc.

#85
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Le mut si eu, astăzi, dacă apuc. Nu-mi ajung cablurile HDMI la receiver așa cum sunt așezate acuma. Deocamdată însă nu mă mai satur de ascultat.

Mulțumesc pentru ideea cu Klipsch 280. Acum am pus si subwoofer si Klipsch 504 centru și e destul. Surround-ul mai poate să aștepte.

Calinuus, am pus deja flac pe USB pentru muzică. Și Spotify sună decent la calitatea maximă free. Probabil le voi plăti abonamentul până la urmă, dacă tot "am cu ce acuma".

#86
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Concluzie: imi lipsesc surround-urile left si right (vad ca exista content destul pe Netflix de ex. 5.1) dar oricum si faptul ca am un centru super (dupa mine) pentru dialog si boxele stanga-dreapta e deja brici. De subwoofer ce sa mai spun, la faze mai "tari". Niciodata nu aveam cum sa scot "spatialitatea" asta dintr-un bar. Care bar, la partea de muzica ar fi fost oricum varza fata de 280-uri.

Aseara m-am speriat la un moment dat, pentru ca am crezut ca s-a deschis o fereastra in partea dreapta a canapelei. De fapt s-a auzit un sunet asemanator din boxa dreapta. Eu insa fiind obisnuit cu toate sunetele "din televizor", am fost surprins. Silly, stiu, dar asta s-a intamplat.

Urmeaza o pauza si cand va fi sa fie upgrade la TV, cu toate problemele inerente. Sunt convins ca orice continut SD se va vedea mai naspa decat la FullHD si posibil ca filme mai vechi, 720 sau chiar 1080 sa se vada mai nasol pe 4k. Pe urma un upgrade la media player, WDTV Live-ul a dus destul, saracul si nu are cum sa imi dea 4k.

#87
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Sa stii ca fullhd pe un tv 4k de 164cm se vede ca 4k de la 4m distanta, asa vad eu, continutu 4k pe diagonala asta trebuie vizionat de la 2m ca sa simti diferenta, au un upscale foarte bun

Edited by FloriN_83, 21 January 2019 - 16:59.


#88
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Sunt convins, pentru că la distanta aia deja ochiul nu mai sesizează diferența. La mine canapeaua e la 2.8 - 3 m de TV.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate