Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

CEC bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4801 replies to this topic

#1117
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013
Notificari la nivel de Android? Posted Image  N-am mai vazut pana acum un inbox al notificarilor pe vreo aplicatie.
Am primit si eu notificari inainte sa fac actualizare la aplicatie. Apoi poti intra la setarile cardului sa specifici pentru ce fel de tranzactii sa primesti notificari (online / ATM / etc).

Sper sa bage curand optiunea asta si pentru conturile curente, nu doar cele de card.

#1118
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsftpdt, on 12 iulie 2022 - 17:01, said:

Notificari la nivel de Android? Posted Image
In sfarsit, nu m-am exprimat bine, e vorba de notificari afisate/ accesibile din bara de sus. Sunt generate de diverse aplicatii, in acest caz mobile banking-ul de la CEC, dar nu apar in aplicatie.

De asta intrebam daca in noua versiune apar si in aplicatie, ‘arhivate’ cumva sa le vezi pe cele din trecut. Eu de exemplu ieri am facut o tona de plati si am primit SMS-urile (ok, acestea raman in telefon si pot sa le vizualizez cand vreau) plus notificarile. Dar din acestea din urma doar ultimele vreo 4 au ‘supravietuit’, pe restul nu le-am citit la timp si duse au fost. Nu e un cap de tara, dar ca idee ca poti rata cate ceva poate important…

#1119
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,721
  • Înscris: 13.03.2005
Cele platite cu card apar ca sume blocate/in asteptare. Le gasesti in sectiunea carduri, in aplicatie. Nu mai am aplicatia de banking CEC de un an, dar asa imi aduc aminte,ca gaseam acele tranzactii cu cardul.

#1120
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 24.04.2013
Da, sunt la sume blocate, sau la tranzactii daca s-au decontat deja. Asta stiu foarte bine si oricum eu dintotdeauna urmaresc regulat platile si decontarile; o faceam (o fac in continuare) foarte bine si fara nici un fel de SMS-uri sau alte notificari. Dealtfel la celelalte banci unde mai am carduri nu m-am obosit sa activez aceste servicii; nu as fi avut nici la CEC dar a venit automat (si gratis, ca altfel le anulam). Ziceam doar de notificari, ca despre ele a aparut discutia, ca se pot pierde destul de usor deci nu te poti baza prea mult pe ele.

#1121
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare!
Poate ma puteti ajuta cu o informatie.

Am cont de GBP la CEC. La depunere numerar comisionul este zero.

Acum vreau sa fac si virament bancar din Revolut. Aveti idee daca e vreun comision la incasarea GBP in cont?

#1122
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,721
  • Înscris: 13.03.2005
O sa ai comision de transfer international Swift in Revolut, pentru ca nu ai la CEC cont local de GBP (sort code + account number).
Pentru comision de incasare GPB la CEC, pe ei trebuie sa ii intrebi sau sa verifci cu atentie lista de comisioane de la CEC.

#1123
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
Salut!
Acum cautat pe site-ul CEC.

Cred ca este acesta incercuit cu rosu, corect? Ar fi 1.5 EUR echivalent in GBP.

La* apare:
*Echivalent in valuta contului
Nota: Comisioanele aferente operatiunilor de plata in valuta, nu contin contravaloarea “Spezelor SWIFT” si comisioanele
bancilor corespondente, dupa caz.
Spezele SWIFT se percep suplimentar la valoarea mentionata la rubrica Plati.
Pentru platile realizate prin canal SEPA se aplica acelasi comision ca pentru platile interbancare in valuta,fara a se
percepe speze SWIFT.
Nu se aplica comisioane si speze SWIFT in cazul utilizarii Ordinului de plata conditionat pentru toate tipurile de
credite
Comisioanele pentru plati decontate in sistem intrabancar nu se aplica intre conturile in aceeasi valuta apartinand
aceluiasi client.

Attached Files



#1124
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013

View Post_Alizeu_, on 17 iulie 2022 - 10:32, said:


Da, iti ia 1.5 Eur comision (echivalent in valuta contului) la incasare de la alta banca in cont valuta.

#1125
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
Multumesc frumos! O zi cat mai placuta! :)

#1126
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 24.04.2013
Sunt probleme cu notificarile push?

La niste plati facute ieri in a doua parte a zilei nu mi-au mai venit, desi de la o vreme veneau automat (fara sa le fi activat eu explicit pe undeva). In plus, tot ieri am incercat prima plata online si eram pe varianta de validare 3D Secure din mobile banking, dar notificarea push care trebuia sa vina pentru validare nu a venit. (Pana la urma am schimbat pe parola statica + SMS-uri, dar si asta cu chiu cu vai ca nu a vrut din prima, dar asa am reusit pana la urma sa achit ce aveam de achitat.)

#1127
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
intrebare legata de cardul de credit.
Am optiunea de rambursare automata de pe cardul de debit la data scadenta. Pana acum sumele erau decontate cu vreo 3 zile inainte de data scadenta in fiecare luna. Luna asta insa nu s-a efectuat tranzactia inca desi mai este 1 singura zi pana la data scadenta. Singura diferenta este ca de data aceasta am lasat in cont fix suma de plata la virgula aproape (+20 de bani). Sa fie asta problema sau...rambursarea asta se face random uneori cu 3 zile inainte alte ori fix in ziua scadentei ?

#1128
M3nt0r

M3nt0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.10.2006
n-am auzit pana acum de acesta optiune, e chiar utila. Cum se activeaza? n-am gasit vreo setare in IB sau aplicatie.

#1129
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Rog cine (@sags) are variante de reducere servicii de baza / comisioane la CEC spre -> zero costuri sa detalieze putin, raportat si la ceea ce s-a scris corect mai sus, ma intereseaza strict :

_depozite la termen USD (am vazut ca s-au ridicat si ei usor-usor la 1.5 p.a. / USD) / nu stiu trend la EUR
_ptr USD reducere maxima speze SWITF la transfer interbancar (altfel cum reducem comisioanele la depunere / retragere cash USD)

_achizitie titluri MFP Ro USD de la CEC - toate costurile inclusiv daca achiztionez prin CEC si ma retrag din contractul de furnizare servicii catre broker cu intreg portofoliul

Multumesc anticipat

#1130
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 24.04.2013
Daca ai cel putin 200.000LEI (in echivalent) in depozite CEC si/sau titluri de stat (in custodie la CEC) atunci ai pachetul Premium gratuit. Pachetul contine doar cont de LEI nu si valuta, dar la CEC conturile aditionale (in ce valuta or fi) nu costa in plus. Asa rezolvi cu servicile de baza. Ce contine pachetul: conturile, card de debit, internet banking web+app, incasari interbancare in lei gratuite, 5/luna plati interbancare in LEI prin internet banking. Plati/incasari valuta sunt comisioanele standard, ce-i drept de acestea nu scapi. Vezi pe site listele de comisioane, este una zisa completa si una cu specificul pachetelor.

Ridicare de numerar provenit din depozite, atat LEI cat si valuta, este gratuita in  ziua scadentei. Termenul cel mai scurt este de 1 luna, si la LEI si la EUR sau USD; depozite in alte valute nu stiu sa existe. Aceasta regula nu este depoendenta de existenta unui pachet. Acum ca m-am uitat mai bine pe comisioanele legate de titlurile de stat, constat ca aceeasi regula cu gratuitatea in ziua scadentei se aplica si la acestea; nu mi-e clar daca se aplica si la dobanda, in ziua platii ei, imi pare ca nu. Mai ai ridicare de numerar, in LEI, gratuita de la bancomat (inclusiv alte banci) cu cardul de debit.

Dobanzile la depozite le gasesti pe site. Exista un bonus pentru cele constituite prin internet banking fata de cele constituite in unitate.

Ca sa reduci cat mai mult costul viramentelor, le faci prin internet banking nu la ghiseu - valabil dealtfel cam la orice banca. La CEC reducerea este de 60%, asa ca la sume mari in USD poate fi chiar consistenta. Nu stiu ce sa iti zic de acele speze SWIFT ca nu am facut transferuri de USD dinspre CEC. Invers, BCR->CEC comisionul BCR a fost de 0,1% fix la ultimul cent, fara altceva. Tin minte ca la CEC a fost un comision de incasare, dar nu am la indemana acel extras sa vad daca nu cumva de acolo a fost luat ceva ce tine de SWIFT.

De comisioane legate de titluri de stat cumparate de la CEC, am mai scris:
  • Decontarea ttilurilor comision Clearstream 18EUR (in echivalent) SAU SaFIR 79LEI (nu amandoua deodata, fie unul fie altul). Acu’ mi-a zis de SaFIR; din ce stiam (dar posibil sa ma insel) SaFIR nu opereaza pe USD, da’ or sti ei mai bine. O sa vad abia in zilele urmatoare ce iese (mi-a mai facut o data figura cu acestea).
  • Custodie 0,03%/an+TVA daca optezi pentru cont Omnibus. 0,1%/an+TVA daca optezi pentru cont individual, la care se adauga costurile cu acest cont care nu am habar cat sunt. E vorba de cont la un Depozitar al acelor titluri, nu de cont bancar.
  • Altceva nu am mai platit nimic. Viramentul (din cont bancar CEC) pentru plata titlurilor, incasarea dobanzii, mai mult ca sigur si a capitalului la maturite (nu am ajuns inca acolo) sunt gratuite.
  • In lista de comisioane mai vad ‘Comision de transfer al titlurilor de stat’ care nu stiu ce este, eu nu am platit niciodata asa ceva. Poate, dar nu stiu daca e asa, ca este vorba de titlurile care pleaca de la CEC de exemplu cand vrei sa iti transferi portofoliul. (Avand insa in vedere ca in oferta curenta nu au nimic cu maturitate reziduala mai mare de 2 ani, nu vad de ce te-ai mai complica cu transfer portofoliu, mai ales ca la ei custodia costa foarte putin iar de administrarea conturilor bancare poti scapa.)
Nu gasesc acum pe site lista de comisioane referitoare la titluri de stat asa ca o sa atasez aici ce am, luata in august 2020. In orice caz, ea exista in unitate - au pe o masuta toate comisioanele imprimate si puse ‘in rame’.

Attached Files


Edited by sags, 04 August 2022 - 15:02.


#1131
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postsags, on 04 august 2022 - 14:55, said:

Daca ai cel putin 200.000LEI (in echivalent) in depozite CEC si/sau titluri de stat (in custodie la CEC) atunci ai pachetul Premium gratuit. Pachetul contine doar cont de LEI nu si valuta, dar la CEC conturile aditionale (in ce valuta or fi) nu costa in plus. Asa rezolvi cu servicile de baza. Ce contine pachetul: conturile, card de debit, internet banking web+app, incasari interbancare in lei gratuite, 5/luna plati interbancare in LEI prin internet banking. Plati/incasari valuta sunt comisioanele standard, ce-i drept de acestea nu scapi. Vezi pe site listele de comisioane, este una zisa completa si una cu specificul pachetelor.

Ridicare de numerar provenit din depozite, atat LEI cat si valuta, este gratuita in  ziua scadentei. Termenul cel mai scurt este de 1 luna, si la LEI si la EUR sau USD; depozite in alte valute nu stiu sa existe. Aceasta regula nu este depoendenta de existenta unui pachet. Acum ca m-am uitat mai bine pe comisioanele legate de titlurile de stat, constat ca aceeasi regula cu gratuitatea in ziua scadentei se aplica si la acestea; nu mi-e clar daca se aplica si la dobanda, in ziua platii ei, imi pare ca nu. Mai ai ridicare de numerar, in LEI, gratuita de la bancomat (inclusiv alte banci) cu cardul de debit.

Dobanzile la depozite le gasesti pe site. Exista un bonus pentru cele constituite prin internet banking fata de cele constituite in unitate.

Ca sa reduci cat mai mult costul viramentelor, le faci prin internet banking nu la ghiseu - valabil dealtfel cam la orice banca. La CEC reducerea este de 60%, asa ca la sume mari in USD poate fi chiar consistenta. Nu stiu ce sa iti zic de acele speze SWIFT ca nu am facut transferuri de USD dinspre CEC. Invers, BCR->CEC comisionul BCR a fost de 0,1% fix la ultimul cent, fara altceva. Tin minte ca la CEC a fost un comision de incasare, dar nu am la indemana acel extras sa vad daca nu cumva de acolo a fost luat ceva ce tine de SWIFT.

De comisioane legate de titluri de stat cumparate de la CEC, am mai scris:
  • Decontarea ttilurilor comision Clearstream 18EUR (in echivalent) SAU SaFIR 79LEI (nu amandoua deodata, fie unul fie altul). Acu’ mi-a zis de SaFIR; din ce stiam (dar posibil sa ma insel) SaFIR nu opereaza pe USD, da’ or sti ei mai bine. O sa vad abia in zilele urmatoare ce iese (mi-a mai facut o data figura cu acestea).
  • Custodie 0,03%/an+TVA daca optezi pentru cont Omnibus. 0,1%/an+TVA daca optezi pentru cont individual, la care se adauga costurile cu acest cont care nu am habar cat sunt. E vorba de cont la un Depozitar al acelor titluri, nu de cont bancar.
  • Altceva nu am mai platit nimic. Viramentul (din cont bancar CEC) pentru plata titlurilor, incasarea dobanzii, mai mult ca sigur si a capitalului la maturite (nu am ajuns inca acolo) sunt gratuite.
  • In lista de comisioane mai vad ‘Comision de transfer al titlurilor de stat’ care nu stiu ce este, eu nu am platit niciodata asa ceva. Poate, dar nu stiu daca e asa, ca este vorba de titlurile care pleaca de la CEC de exemplu cand vrei sa iti transferi portofoliul. (Avand insa in vedere ca in oferta curenta nu au nimic cu maturitate reziduala mai mare de 2 ani, nu vad de ce te-ai mai complica cu transfer portofoliu, mai ales ca la ei custodia costa foarte putin iar de administrarea conturilor bancare poti scapa.)
Nu gasesc acum pe site lista de comisioane referitoare la titluri de stat asa ca o sa atasez aici ce am, luata in august 2020. In orice caz, ea exista in unitate - au pe o masuta toate comisioanele imprimate si puse ‘in rame’.

Ms frumos, multa info, o s-o compilez si revin.

#1132
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
La premium sunt 5 transferuri interbancare gratuite pe lunã

#1133
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,721
  • Înscris: 13.03.2005
Va pun  o captura de la extrasul cardului de credit de la CEC. Ciudatenia, care pe mine nu ma deranjeaza, este ca la CEC poti cheltui peste limita cardului, stabilita de banca, daca alimentezi contul cu bani, peste suma "Total de plata luna curenta", care era de restituit astfel incat, sa nu platesti vreo dobanda(total rate scadente+4 lei comision lunar) sau daca faci vreo rambursare la o plata cu acel card. Ce cheltui se imparte in rate fara dobanda, ca orice alta plata cu cardul de credit CEC.

Attached Files


Edited by wertyck, 09 August 2022 - 10:59.


#1134
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021
Nu cred ca am inteles ce vrei sa subliniezi.

Din moment ce alimentezi cu o suma mai mare decat suma de plata nu inseamna ca acea diferenta o ai disponibila suplimentar fata de limita cardului? Sunt practic banii tai depusi pe card si poti sa ii cheltui ca si cum ar fi pe un card de debit.

Aici nu inteleg scenariul de utilizare :) daca faci vreo rambursare la o plata cu acel card. Ce cheltui se imparte in rate fara dobanda, ca orice alta plata cu cardul de credit CEC.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate