Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

CEC bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4768 replies to this topic

#1099
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Gold ofera acces gratuit la Otopeni & Viena. World ofera si la LoungeKey, contra-cost. World Elite ofera gratuit & nelimitat la toate din LoungeKey.

#1100
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
'' La CEC Bank urmeaza cardurile virtuale, retrageri de numerar fara card la ATM si implementarea tehnologiei blockchain in mai multe proiecte ''

sursa : https://nocash.ro/la...multe-proiecte/

#1101
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Cu toată tehnologia nou implementată, CEC rămâne agățat în trecut: te obligă să ai cont curent pentru a avea acces la aplicația bancara mobilă, funcțională, pentru un cont de card de credit....

Edited by wertyck, 07 June 2022 - 19:22.


#1102
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Au crescut iar dobanzile la depozite.
  • 3 ani - 5,10%
  • 2 ani - 4,85%
  • 1 an - 4,60%
  • 6 luni - 4,10%
  • 3 luni - 3,35%
  • 1 lună - 2,10%


#1103
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
I-am facut lui tata cont bancar cu pachetul bun venit, avea si inainte cont curent la CEC dar fara aplicatia de online/mobile banking. Lucrurile au mers ok, poate gestiona vechiul cont curent de pe mobil (ios)
I-am creat si un cont curent in euro, ca sa-si schimbe o parte din economii in epuroi. Crearea contului a mers OK, dar nu poate sa faca transfer din contul in lei in contul in euro prin aplicatia mobile banking..

Pasii pe care i-am incercat cu el:
  • Intrare in aplictatie
  • Touch pe contul curent in lei
  • Touch pe butonul Plateste
  • Touch pe Transfer conturi proprii in meniul nou deschis
  • La cont beneficiar nu apare contul euro ca optiune, doar contul asociat cardului Visa
Am incercat sa sun la suport dar stai secole si nu raspunde nimeni.
Am incercat sa fac un transfer de 10 euro din Revolut in contul curent in euro al lui tata, transferul da fail in pasul 2, ajung banii la banca, dupa care suma e rambursata cu eroare "Transfer Failed" fara alt motiv.

What gives? In afara de faptul ca CEC are o aplicatie mobila de toata jena... Nu pot sa-l mut la alta banca ca nu vrea, eu am BT si Libra, acolo nu ma lovesc de tampenii ca aici, iar faptul ca nu pot transfera din Revolut in contul euro nou deschis ma face sa cred ca e blocat cumva asteptand stampila vreunui dinozaur din CEC care verifica manual fiecare cont valutar deschis din aplicatie.

Edited by Ephesos, 17 June 2022 - 20:24.


#1104
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Update: am gasit solutia.

Daca te afli in contextul unui cont curent in RON, aplicatia nu iti ofera posibiliatea sa transferi intr-un alt cont propriu daca contul destinatie este in valuta.
Insa, daca iesi din contextul contului curent si apesi pe hamburger menu din stanga, ai o optiune numita Schimburi si transferuri care iti permite sa faci schimburi in valuta intre conturi proprii.

Foarte bun UX Posted Image, nu mai incerc acum ca e weekend si a crescut rata, vad luni daca o sa functioneze sau da Fail ca in situatia cu Revolut.

Edited by Ephesos, 17 June 2022 - 20:40.


#1105
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Totuși ciudat e că nu poți alimenta contul de euro, dintr-un cont extern, cum ai incercat tu din Revolut. Ceva mai are de făcut CEC, pentru ca acel cont de euro să fie funcțional...

#1106
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Eu am mai transferat din alte conturi (deschise la alte banci) catre cel euro din CEC si n-am avut probleme. Nu recomand pentru sume mici, se comisioneaza incasarea cu 1.5€.

Edited by sftpdt, 18 June 2022 - 09:37.


#1107
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
De astazi CEC mareste dobanzile la depozite: https://www.cec.ro/p...zi-depozite-lei

#1108
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
A ajuns 9.8% dobanda la creditul ipotecar cu dobanda fixa primii 5 ani.
Nu cred ca mai contracteaza cineva asa ceva Posted Image .

#1109
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Poate doar vreun nebun... E clar ca nu vor sa mai acorde astfel de credite, nu înțeleg de ce le mai țin în oferta, când nicio banca nu oferă astfel de dobânzi în acest moment

#1110
dox81

dox81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.06.2009
Doar ce am luat si eu de la CEC un card de credit(+ plan de rate) si pachetul "bun venit". Cum nu reusesc sa dau de cineva la telefon, poate stie cineva ci si cum vrea CEC-ul de la noi.
Vreau sa folosesc cardul de credit as a daily card + planul de rate ocazional.
1. Am cardul in Apple Pay iar in aplicatie scrie ca pot face 5 plati contactless/daily. Cand e in apple pay/google pay, se contorizeaza ca plata contactless in aplicatia cec? Sau plata POS, unde practic avem nelimitat? Daca am doar 5 plati daily prin apple pay, e cam fucking useless.
2. Exista o optiune dubioasa in aplicatie, pentru cardul de credit. Activeaza/dezactiveaza plan de rate. Cum functioneaza aceasta optiune?! O tin dezactivata si o activez inaintea oricai plati pe care o vreau in rate?

Edited by dox81, 07 July 2022 - 10:48.


#1111
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
din ce am inteles eu, orice plata o trece in "rate" in modul default. daca nu vrei, suni si le zici. nu l-as folosi ca daily card e prea complicat.

#1112
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am cardul de credit CEC Mastercard de aproape 2 ani, și am implicit activate ratele, pentru orice plată peste 100 lei.
Doar ocazional am stins anticipat unele rate, decât să faci invers, mai bine e așa.
Nu am observat sa fie limitate ca număr de plăți cu telefonul, cu Google Pay in cazul meu.


#1113
dox81

dox81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.06.2009
@logatul,
Pare mai ok cu optiunea din aplicatie. Si eu vreau sa evit orice interactiune fizica sau la telefon cu CEC. Nu prea ai cum sa suni la oamenii astia. Am incercat de 3 ori, cate 15 minute. Nu a raspuns cineva. Imi ajunge.
@wertyck,
Ar fi super ok daca nu sunt limitari cu apple/google pay. Urmeaza sa testez.

Edited by dox81, 07 July 2022 - 12:05.


#1114
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
@dox81 M-am jucat si eu cu optiunea aia, dar n-am stat sa verific daca se ia in calcul atunci cand se deconteaza tranzactia (de regula dupa cateva zile) daca ai sau nu planul de rate activat, sau efectiv cand efectuezi plata (gen daca platesti azi, cu planul de rate activat, maine dezactivezi planul de rate, tranzactia se deconteaza peste cateva zile, daca se mai esaloneaza sau nu in rate).

Am primit update la aplicatie, au bagat notificari push la tranzactiile cu cardul si poti vedea si detaliile cardului (numar, data expirare, cvv).

#1115
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
E posibil sa fie totusi un numar maxim de plati zilnice contactless cu cardul CEC. Imi aduc aminte ca acum vreo 10 ani am platit in ziua cand am plecat cu masina in concediu, taxe autostrazi, restaurant, alimetare combustibil etc, cu acelasi card (de debit BT) si la un moment dat a dat tranzactie refuzata, dar nu din cauza soldului. Ulterior am verificat si se pare ca implicit aveam doar 10 tranzactii contactless cu cardul  pe zi., si aceea era a 11-a. Se poate modifica la nevoie pana la 25 de tranzactii, dar pe o perioada limitata. La fel e si la ING si probabil ca e asa si la CEC.

#1116
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,955
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsftpdt, on 07 iulie 2022 - 12:24, said:

… Am primit update la aplicatie, au bagat notificari push la tranzactiile cu cardul …
Ca o completare: la partea de push notifications e vorba de activare la nivel de server. Eu am o versiune mai veche a aplicatiei si tot primesc acele notificari deci nu e ceva specific noii versiuni - adevarat ca nu apar decat ca notificari la nivel de Android, adica accesibile din bara de sus. Versiunea noua de aplicatie le pastreaza undeva sa le poti vedea oricand vrei? (= un fel de inbox cu aceste notificari?)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate