Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

CEC bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4768 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Am primit o notificare cu noile taxe si comisioane de la CEC pentru contul curent care intra in vigoare din 2019

Sincer mi se par aberante, mai ales ca am si la ING si acolo nu platesc nimic.

Administrare cont curent: 4,5 Lei
Retragere numerar:  0,75% minim 5,5 lei
INCASARI interbancare: 3 lei
Plati INTRAbancare: 7 lei

sunt doar cateva restul le-am atasat.

Voi ce parere aveti?

Attached Files

  • Attached File  taxe.PDF   3.15MB   82 downloads


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
banca de boieri.

#3
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postmrfe, on 16 noiembrie 2018 - 21:41, said:

Sincer mi se par aberante
Da' cin' te ține?

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postmrfe, on 16 noiembrie 2018 - 21:41, said:

Am primit o notificare cu noile taxe si comisioane de la CEC pentru contul curent care intra in vigoare din 2019

Sincer mi se par aberante, mai ales ca am si la ING si acolo nu platesc nimic.

Administrare cont curent: 4,5 Lei
Retragere numerar:  0,75% minim 5,5 lei
INCASARI interbancare: 3 lei
Plati INTRAbancare: 7 lei

sunt doar cateva restul le-am atasat.

Voi ce parere aveti?
Chhh! Trebuie sa scoatem minim 733 de lei ca sa ajungem la paritate cu minimul ala.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmrfe, on 16 noiembrie 2018 - 21:41, said:

Sincer mi se par aberante,

Plati INTRAbancare: 7 lei

Voi ce parere aveti?

Aberante mi se par si mie. Mai ales comisionul asta pt platile intrabancare de 7 lei. Zici ca este scos din cur. Cum naiba sa mai comisionezi platile intrabancare in 2018?

Edited by MembruAnonim, 16 November 2018 - 22:59.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai voi nu aveti taxa la mutat mobila dintr-o camera in alta? :huh:

#7
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mai au clienți? Cine o fi sufletele rătăcite?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totusi sunt curios daca vreo banca din ro mai are comisionul asta.

Edited by MembruAnonim, 16 November 2018 - 23:19.


#9
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Pierde clientii și câștigă clienți alte banci care nu au comisioane mari , gen BCR sau LibraBank.Nu te obliga nimeni să-ți mai tii contul deschis , scoți toți banii și te muti la alta banca.

Edited by andupustiu, 17 November 2018 - 00:02.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Mda, si mie unele mi se par cam aiurea, dar nu unicat si nu in toate cazurile deranjante.
  • La BCR OP-urile la ghiseu au comision de 8LEI inclusiv intre contruile proprii. Nu deranjeaza atata timp cat prin internet banking sunt gratuite (intrabancare inclusiv intre conturile proprii) sau cu comision mai mic (cele interbancare).
  • Tot la BCR, administrarea conturilor in EUR si USD este tot de 4,50LEI per cont dar cea pentru alte valute (nu stiu daca CEC ofera asa ceva persoanelor fizice) este de 12,50LEI. Macar BCR te scuteste de acest comision daca acele conturi sunt folosite doar in legatura cu depozite - deci daca te intereseazqa doar economisirea nu si tranzactiile (incasari si plati/ card/ etc in acea moneda), nu te costa nimic.
Pe de alta parte CEC aplica un singur comision de administrare pentru toate conturile - era 3,00LEI/luna indiferent de cate conturi/valute aveai.
INTREBARE: Se pastreaza acest principiu? Adica va fi 4,50LEI/luna indiferent de numarul de conturi sau va fi 4,50LEI × cate conturi ai (deci daca ai RON + EUR + USD ajungi la 13,50LEI/luna)?

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Acuma mi se par superaiurea sa platesc la retragere de la alta banca/atm ,fata de unde am contul! Da mai dureaza in tara.  Uk-no fee!

#12
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Sper că este o glumă proastă! Dacă așa cred ei că se face banking acum în Romania adică scumpind comisioanele se înșeală groaznic și, pe lângă ce reputație au care e destul de proastă, vor pierde mulți mai mulți clienți în favoarea băncilor mai mari precum BT sau BCR sau ING care au comisioane MULT mai mici.

Auzi tu, cică 1000 lei depunere minimă în cont dacă îți deschizi cont de card cu card embosat Mastercard și pe care nu vei primi salariul.
E o prostie groaznică, nicio bancă nu are așa ceva inepție.

Sper ca lista de mai sus să fie o glumă totuși! Că dacă e adevărat, CEC să se gândească bine ca poate pierde extrem de mulți clienți și va deveni un dezastru! Îmi pare rău sincer.

Edited by galsven, 17 November 2018 - 12:01.


#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
CEC stau bine (momentan) la cardurile de credit, au cea mai mica dobanda cu tot cu DAE (undeva la 14 %) la 24 de rate la orice comerciant. Care mai are asa dobanda mica si rate multe?

#14
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Cine e fraier să plătească dobândă la cardul de credit. Cardul de credit e tampon pe care îl plătești lunar, nu să plătești dobânzi la el.

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ce stiti, ma afecteaza la plati facute cu cardul? E vreo taxa pentru asa ceva? Eu m-am uitat in lista si nu am gasit ceva concret, banuiesc sau ca nu e o taxa pt. plati cu cardul, sau e tot taxa veche (daca o fi fost vreuna).

Edited by Dihorul Razboinic, 18 November 2018 - 20:50.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Se confirma ca acel comision de administrare lunara, asa majorat, va fi in continuare perceput doar unul singur pe luna indiferent de numarul conturilor curente detinute.

Fata de alte banci e un comision egal sau chiar mai mic (12,50LEI/luna la BCR pentru valutele non-EUR/USD), cu avantajul ca nu se percepe per cont ci unul singur pentru toate conturile. Dezavantajul fata de alte banci este ca acestea au diverse moduri in care ajungi la comison zero (BCR la LEI fara conditii iar la alte valute conditionat de detinerea unui depozit; la alte banci daca ai incasari peste un prag; etc).

#17
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005
Clar CEC nu este cea mai ieftină de pe piață, dar să nu uităm că taxele de acolo sunt mai mari decât în cazul folosirii internent bankingului, situație în care diferența față de celelalte nu mai este chiar așa de mare. Cât despre cum fac ei banking, e clar că pe parte de retail nu stau extraordinar, dar au produse de creditare bune, precum și un card de credit la fel de bun. Dar are o „bubă” - nu are imagine, e prăfuită, cum să meargă cei din corporații acolo?

#18
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018

View Postgalsven, on 17 noiembrie 2018 - 12:09, said:

Sper că este o glumă proastă! ...

Nu e gluma.
Chiar intr-o discutie cu un reprezentant CEC, acesta a confirmat si mi-a spus ca in Romania piata e libera.

Corect, e libera (oarecum) ceea ce m-a facut sa ”aleg” pe altii. Ca vorba aceea: cu un pistol jefuiesti o banca, dar cu o banca jefuiesti pe toata lumea!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate