Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CEC bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4758 replies to this topic

#19
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmrfe, on 16 noiembrie 2018 - 21:41, said:

Am primit o notificare cu noile taxe si comisioane de la CEC pentru contul curent care intra in vigoare din 2019

Sincer mi se par aberante, mai ales ca am si la ING si acolo nu platesc nimic.

Administrare cont curent: 4,5 Lei
Retragere numerar:  0,75% minim 5,5 lei
INCASARI interbancare: 3 lei
Plati INTRAbancare: 7 lei

Voi ce parere aveti?
In acelasi timp, au crescut semnificativ dobanzile la depozite, ajungand la un maxim de 4% p.a. (la depozitul pe 36luni): https://www.cec.ro/p...a-fixa-dobanzii

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Una peste alta...eu sunt foarte curios cand si cui va fi vandut CEC Bank.

Cand a fost tentativa statului de a vinde CEC-ul...au zis...stop, mai bine sa ii crestem valoarea si apoi. Momentan, parerea mea personala e ca CEC Bank e o banca matura si destul de bine pozitionata pe piata din Romania.....presimt ca va urma vanzarea...dar cui?

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Actuala conducere- populista si cu orientare nationalist- anti europeana, cu siguranta nu se gandeste sa vanda CEC-ul.

#22
galsven

galsven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 11.12.2007
Da de ce să vândă CEC-ul ? Fără nicio supărare și fără a implica aici idei politice, te rog spune-mi care e problema dacă e cineva naționalist? De ce să fie dat totul pe mâna lacomilor din vest care doar ne jegmănesc pe prețuri mari și calitate tot din epoca comunistă ?
Avem o grămadă de bănci multinaționale, adică astea sunt peste 70% din sistem. Cui nu-i convine la băncile naționaliste poate să dispară de la aceste bănci și să mergă la multinaționale.

(Apropo, nu suport actuala conducere)

Edited by galsven, 18 December 2018 - 19:29.


#23
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu am spus ca trebuie musai vandut CEC-ul - si eu sunt de parere ca trebuie sa mai ramana si banci romanesti.
Retorica gaunoasa a politicienilor aflati acum la conducere incearca sa induca ideea ca tot ce e rau vine din afara - si ei trebuie sa-si apere tarisoara si hotiile lor marunte...asta rezoneaza cu pastrarea CEC-ului ca banca de stat! (a se vedea si reactia de sluga obedienta a CEC-ului contra agentiei Papaya Advertising, cand aceasta a deranjat psd-ul).

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Cec ul, mai devreme sau mai tarziu, se va vinde, fara doar si poate. Au vrut sa il vanda acum 5 ani in urma, parca, dar luau un pret prea mic pe el din cauza activelor. Un inteligent de pe acolo, nu stiu care, a mirosit potenta bancii si a zis....stop, de ce sa ne grabim....hai sa ridicam cota bancii si sa o vindem pe bani seriosi. Ceea ce s a si intamplat...cota cec a crescut enorm, de la ce a fost si ce e acum, e cale lunga.
Vreti sau nu sa recunoasteti, dar momentan, au cel mai misto card de credit  de pe piata bancara din Romania, creditele de nevoi sau ipotecare au printre cele mai mici dobanzi. Au o retea de sucursale si bancomante bine optimizata din punct de vedere cheltuieli. Customer service ul a crescut in calitate....pesemne ca si baza de clienti a crescut enorm.

Vanzarea va veni...garantat. Statul nu este interesat sa administreze un mic colos bancar, statul are nevoie de bani instant, nu cu tzaraita. Parerea mea e ca vanzarea e pe vine, in cativa ani se va materializa....curiozitatea mea e..cine va fi norocosul castigator al bancii.

#25
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Cred ce spui, dar sper ca macar CEC sa ramana in patrimoniul poporului roman. Daca vindem (total) si banca asta, nu ne mai raman de vanzare decat sotiile/sotii, fetele/baietii, rinichiul stang/drept. Exagerez, ca se vinde si corneea, sperma, melcii etc.

Sunt indignat ca in loc sa fie o „banca nationala” - macar CEC sa fie!, daca Banca Nationala nu reuseste sa fie decat o banca mai rau decat privatizata!, CEC devine una dintre cele mai nefrecventabile banci pentru romani. In special prin comisioanele pe care le reintroduce augmentat din 03.01.2019.

Cat priveste creditele: s-ar putea sa fie cea mai tare banca, dar poate sa-ti vanda „imprumutul” de nici nu mai stii pe unde sa scoti cureaua! Orice banca are oferte momentane, dar niciodata nu ar tebui apreciata decat strict pentru acea oferta, si gandit in perspectiva! Orice dobanda se poate creste daca ai credit sau scadea, daca ai depozit.

Prin ce spui, nu cred ca zici ceva de bine de CEC! Se vinde?! Sau de fapt ai dat-o cu Mantea, si vrei sa-i bagi in Regia Autonoma a Huilei, Antracitului si Turbei.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu iti inteleg patriotismul , dar vezi tu...in Romania se aplica vorba aia...statul e cel mai prost administrator...si pe buna dreptate, demonstrat in timp. Arata mi o companie de stat , care sa nu fie de interes national gen transgaz sau electrica furnizare, care a fost bine administrata de stat. Pana la urma, Cec e o banca, un business care va aduce un pret. Statul are nevoie de bani lichizi , si multi. E mult mai convenabil sa ia de o data un purcoi de bani pe un parci de banca, decat sa ia cu tzaraita, dividente in fiecare an....e business man...nimic mai mult...nu e loc aici de patriotisme.

Deci...sa revin...pe cine pariati ca si noi proprietari? Eu pariez pe ceva americani sau ceva asiatic....

#27
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Daca o sa fie cum zici, eu m-as gandi mai curand la europeni. Francezi, unguri sau austrieci. Cu toate ca in razboiul asimetric, CEC Bank ar fi un ”pion” inaintat si pentru rusi.
Sau poate nu mai au nevoie de ”fineturi”? Ca oricum si in indiferent cate mutari, suntem tot mat!?

Dar totusi, eu nu cred ca o sa fie instrainata.

#28
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Cat costă internet bankingul la CEC?
LE
Am găsit...

Edited by Fuserisk, 28 December 2018 - 19:04.


#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostFuserisk, on 28 decembrie 2018 - 18:59, said:

Cat costă internet bankingul la CEC?
LE
Am găsit...
vrei sa ii pui si pe astia la colectie?

Mare grije cu CEC si IB -ul lor....nicaieri nu scrie, dar am avut o experienta de KK at cu ei ...o imbecilitate mai mare nu am vazut in domeniul bancar

Deci. am vrut sa imi fac un card de credit la ei, produsul e ok, dobanda e mica si multe rate fara dobanda la orice comerciant...eu zic ca e cel mai misto card de credit momentan, in fine, nu asta e ideea.
IB era , in mod normal, 3 ron dar avand card de cretit, oferta era de 50 % reducere la IB, adica 1.5 ron. Cand sa imi activeze IB-ul, imi spune domana de acolo...atentie, nicaieri scris sau anuntat, nici macar in contract, in niciun plinat....IB ul la CEC se poate activa doar pe un cont curent....zic...ok si ce insemana asta, un cost de administrare....da, de 4 ron pe luna. CEEEEEE???? adica eu platesc o taxa de 1.5 ron pentru IB si inca 4 ron , necomunicati nicaieri, pentru un cont curent pe care nu il voi folosi niciodata, adica, bagat pe gat fortat? Le-am zis sa rezilieze in secunda aia contractul de credit.
Adica, am semnat contractul, am luat cardult, si peste 10 minute l-am anulat...am zis sa si-l bage in dos, eu nu paltesc ceva ce nu am nevoie, pus in fata faptului implinit Mai mult, nu concep bankingul fara IB, iar faptul ca nu au mentionat faza cu contul curent care mai costa ceva, m-a deranjat enorm. Deci practic pe un rahat de IB plateam 1.5 ron + 4 ron....pana mea, ce taxa e asta frate. Servicui care , la o banca civilizata , ar trebui ( si in EU chiar e) sa fie GRATIS, iar tu imi iei aproape 7 ron ? Deci, administrarea contului de card e 2.5 ron pe luna iar IB e 7 RON...frate...7 RON IB??? Sa mi bag picioarele ...instant l-am reziliat.

Deci mare atentie cu CEC, par ok , dar te frig la alte chestii care nu prea te poti lipsi de ele.

Edited by cuculea, 28 December 2018 - 19:59.


#30
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Postcuculea, on 28 decembrie 2018 - 19:56, said:

vrei sa ii pui si pe astia la colectie?

Nuuu; numar zilele care ai mai ramas pana la scadenta. Minus una; ca trebuie notificati cu o zi inainte! Pana in 12.00!
LE
Dobanda 0,7%!

Edited by Fuserisk, 28 December 2018 - 22:01.


#31
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
@cuculea daaa stiam asta, e foarte ciudat ce fac aia de la CEC. Candva am avut cont acolo si la fel am vrut IB, aveam deja card si cand am auzit ca trebuie sa deschid un cont curent inutil pentru mine doar pentru a folosi IB m-am luat cu mainile de cap. Atunci am aflat ca poti avea card fara sa ai cont curent, eu stiam ca, cardul e atasat la contul curent dar uite ca nu e asa.

#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postomg99, on 29 decembrie 2018 - 11:38, said:

@cuculea daaa stiam asta, e foarte ciudat ce fac aia de la CEC. Candva am avut cont acolo si la fel am vrut IB, aveam deja card si cand am auzit ca trebuie sa deschid un cont curent inutil pentru mine doar pentru a folosi IB m-am luat cu mainile de cap. Atunci am aflat ca poti avea card fara sa ai cont curent, eu stiam ca, cardul e atasat la contul curent dar uite ca nu e asa.
Mi se pare incredibila faza....incredibila. La cate banci am avut cont, si in tara si in strainatate...nu am pomenit tampenie mai mare ca asta
Mai mult...tanti de la birou, i se parea o chestie super-normala ce face CEC...pai ce, la noi asa e...ii zic...da, daca la voi asa e, va doresc mult succes in afaceri dar eu nu platesc asa ceva, normal, sunteti indrepatatiti sa cereti , dar macar aveti bunul simt si anuntati de la inceput, chiar si in plinate unde aratati clar si colorat ca IB la voi e 3 ron...de fapt e 7 ron. Aaaa..nu nu, IB e 3 ron dar mai trebuie si contul curent....ii zic, da, deci in total 7 ron....plm 3+4 =7 , adica un rahat de IB e mai scump decat intretinerea cardului....incredibil ce tampenie.

Pesemne ca a fost cel mai scurt cont din istoria CEC...in 10 minute dupa ce am deschis contul, l-au inchis . Era foarte bulversata tanti de la CEC, a completat o tona de hartii de pomana...la fel de bulversat am plecat si eu din incinta sucursalei...bulversat si oripilat . Nu credeam ca poate sa existe asa ceva intr o tara in care sistemul bancar e vital.

#33
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010
Și la BRD , BT , Raiffeisen au comisioane mari pentru mobile Banking .La BT e 5 lei pe lună dar macar nu au comision de administrare cont lunar dar îți iau 5 lei minim la încasări interbancare.la BRD e 6 lei pe lună , administrare cont 2.5 lei pe lună , comisioane retrageri bani de la bancomat  , daca scoți 1000 lei 10 lei îți ia , etc

#34
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Da dar e mai cinstit sa ti se spuna clar acele comisioane decat sa te oblige sa platesti un serviciu inutil.

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postomg99, on 29 decembrie 2018 - 16:59, said:

Da dar e mai cinstit sa ti se spuna clar acele comisioane decat sa te oblige sa platesti un serviciu inutil.
exact asta m a revoltat si pe mine, faptul ca, fara sa ma anunte in prealabil, imi spun cu o seniatate iesita din comun...pai trebuie sa va deschidem un cont curent. Si tot eu am intrebat...si nu -i asa ca acesta costa? D.na de la birou...da, 4 ron pe luna...si intreb si eu ...unde scrie asta domana, in contract, in pliant, la dvs pe frunte, pe un afis ceva, nici macar in taxe si comisionae...d.na...pai nu scrie dar asa e regula la noi la ~CEC, asa functioneaza la noi....ok, daca asa functioneaza, putem trece la reziliere in secunda asta.
Jur ca asa s a desfasurat toata conversatia cu pricina.

In fine....pacat de produsul lor de creditare ca mi se parea ok. Din pacate, nu prea ai cu cine.

Edited by cuculea, 29 December 2018 - 17:30.


#36
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Banca, cinste, onoare, corectitudine.
Ingamfare, banca, minciuna, incredere.

Taiati cuvantul care nu se integreaza in fiecare serie.

Eu deja l-am convins si pe tata sa taie cu o linie CEC.
Din nefericire nu putem renunta definitiv la banci, asa ca se va muta la o alta banca. Una care macar daca nu le va da banilor apa noaptea si-i nu-i va inveli cu paturica, nu o sa-i decimeze cu comisioane, taxe, speze si alte inventii facute sa "mulga" fara mila clientii, atat pe debitori cat si pe creditori.

Vorba cantecului:
Sa-mi dati contul sa vi-l sug,
Ca pe vaca cand o mulg!

E propunere si pentru viitorul slogan CEC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate