Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

O situatie imposibila

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#55
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai scrie mah frate clar, acum (cred;)) ca am inteles.
Macar sa se intereseze de pensie, presupun ca nu e puscarie, poti sa pleci, nu ?!

#56
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 trollerul_de_serviciu, on 15 octombrie 2018 - 12:50, said:

Pai scrie mah frate clar, acum (cred;)) ca am inteles.
Macar sa se intereseze de pensie, presupun ca nu e puscarie, poti sa pleci, nu ?!
Daca pleaca se lasa cu afurisenie, calugaria nu e un sejur in care mergi si pleci cand ai chef. Odata ce te inhami la ea, apartii Bisericii, trebuie supunere absoluta fata de superiori. Tot ce ai este luat de Biserica, toate sursele de venit merg iarasi la Biserica, nu ai voie sa detii nimic,nimic, nici macar hainele de pe tine, toate le primesti de la Biserica. Trebuie aprobare de la superiori pentru orice faci, si daca vrei sa pleci cateva ore de la manastire in oras, ai nevoie de o hartie speciala.
Cei tineri sunt pusi la munca de dimineata pana seara la manastire, aia batrani sunt primiti doar daca au o pensie decenta si predau manastirii agoniseala de o viata. Nu sunt vazuti cu ochi buni cei care trec casa sau apartamentul pe numele copiilor inainte sa se calugareasca, se considera ca incearca sa insele Biserica.

#57
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, afurisenie, munca bla bl bla viata monahala.
Foarte bine si interesant.
Dar daca vrei sa pleci ?
Asta este ideea.
Nu e puscarie, nu ?
Adica, demisia de la un serviciu "obisnuit" este un act unilateral, nu trebuie sa-ti aprobe seful demisia.
La biserica te tin cu forta, daca nu iti aproba episcopul plecarea ?!
Si, daca pleci, poftim... ce se intimpla cu pensia, asta este intrebarea de 1000 de puncte ?

#58
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 PopaXXX, on 15 octombrie 2018 - 13:08, said:

Daca pleaca se lasa cu afurisenie, calugaria nu e un sejur in care mergi si pleci cand ai chef. Odata ce te inhami la ea, apartii Bisericii, trebuie supunere absoluta fata de superiori. Tot ce ai este luat de Biserica, toate sursele de venit merg iarasi la Biserica, nu ai voie sa detii nimic,nimic, nici macar hainele de pe tine, toate le primesti de la Biserica. Trebuie aprobare de la superiori pentru orice faci, si daca vrei sa pleci cateva ore de la manastire in oras, ai nevoie de o hartie speciala.
Cei tineri sunt pusi la munca de dimineata pana seara la manastire, aia batrani sunt primiti doar daca au o pensie decenta si predau manastirii agoniseala de o viata. Nu sunt vazuti cu ochi buni cei care trec casa sau apartamentul pe numele copiilor inainte sa se calugareasca, se considera ca incearca sa insele Biserica.
E exact ca Mafia din cate inteleg. Mafia nigeriana. Daca pleci de la ei si nu te mai pot prinde, iti fac blesteme voodoo.

Edited by Paz, 15 October 2018 - 13:17.


#59
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Mai poate nu am fost clar,dar am si raspuns intr-un post la intrebarea asta:

Daca pleaca din manastire pensia e a ei.

E clar acum?

Face o cerere la Casa de Pensii.Aia iti trimit pensia unde vrei:prin posta la manastire,acasa etc. sau pe card.

De asta am si spus ca nu e ok sa vand,cumpar,sa ma imprumut pentru ca are pensie frumoasa cu care poate sta in chirie lux.

-----------
Problema ei este de constiinta.A facut un juramant la calugarie ca va fi cu Dumnezeu pana la moarte in manastire.E o problema de morala.
Daca pleaca va avea remuscari,angoase,mai ales ca are si o varsta cum s-a intamplat de atatea ori.
De asta cel mai indicat ar fi sa isi gaseasca o manastire unde nu e igrasie(mucegai) ca iarna
oricum e frig cam in toate manastirile.

Daca nu si nu,poate sa vina cu chirie (macar pe perioada iernii).Decizia e a ei.

#60
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pensiile se predau la casieria manastirii, după ce vine poștașul cu ele călugării  stau la coadă la casierie sub ochiul vigilent al starețului.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 sergiu88888, on 15 octombrie 2018 - 20:58, said:

Daca nu si nu,poate sa vina cu chirie (macar pe perioada iernii).Decizia e a ei.

Eu am pus o intrebare la care e greu sa raspunzi.
Daca nu-ti dadea ea casa ei, tu unde locuiai acum cu familia?

Lasa, nu mai raspunde

#62
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Tsunnnami, on 16 octombrie 2018 - 02:59, said:


Eu am pus o intrebare la care e greu sa raspunzi.
Daca nu-ti dadea ea casa ei, tu unde locuiai acum cu familia?

Lasa, nu mai raspunde
Nu e vorba despre asta, aici vorbim despre egoism sau inconstienta: sa se imbolnaveasca toti ai mei, sa moara daca e cazul sau sa-si distruga viitorul pentru ca asa vreau eu, vin si stau la ei pentru ca le-am dat casa, serios?
Nu e nicio mafie, la manastire te duci si dai de buna voie, nu te obliga nimeni. Si pleci cand vrei, nu te tine nimeni cu forta.

Omul are o singura solutie: sa-si protejeze sotia si copilul, este datoria lui, crestineste, necrestineste, oricum ai lua-o.

Mama la fel, o singura cale in situatia data: s-a calugarit si ar trebui sa moara calugarita intr-o manastire, indiferent care ar fi consecintele, nu s-a calugarit sa traiasca cum vrea ea ci sa se mantuiasca, daca ai un principiu nu cedezi ca te faci flenduri [ceeace s-a si intamplat]. Ar putea sta temporar intr-un spital, azil sau cu chirie undeva sa o ingrijeasca cineva pana se mai intremeaza putin, ca alternativa, in niciun caz nu pui in pericol sanatatea copiilor cu inconstienta ta.

Restul e un lant al slabiciunilor si al cedarilor de care profita dracu sa va zapaceasca cu situatii aparent imposibile. Sergiule, nu te mai teme de blesteme domle, nu ai treaba in situatia data, fii hotarat si pune lucrurile pe cursul normal daca vrei sa rezolvi, sa aveti si voi un viitor si sa constientizeze si mama ta pe ce lume se afla, nehotaririle si jumatatile de masura or sa inrautateasca situatia.

Orice ar fi trebuie sa nu uiti: una e famila ta si alta situatia mamei tale [o iubesti, o ajuti, ii poti respectul cuvenit dar nu-ti distrugi familia pentru asta], nu le mai amesteca ca e distructiv, are si rabdarea sotiei tale o limita, n-o forta.

Eventual cauta un duhovnic care intelege lucrurile astea sa faci cu blagoslovenie ca sa ai constiinta linistita, nu e pacat sa cauti un duhovnic pe inima ta.
Doamne ajuta!

#63
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
O colega la birou tinea post dar duhovnicul ei i-a spus ca, daca e la masa cu noi restul, poate sa manance de dulce, din doua motive: ca sa nu pofteasca aiurea si ca sa nu iasa in evidenta ca o eroina fake. Desi nu sunt ortodox, am apreciat in mod deosebit acel duhovnic.

In caz de boala nici nu se discuta ca sanatatea are prioritate. Doar la spital sau la oras nu o pune nimeni sa se lepede de Hristos. Altfel, vom avea din nou un caz Tanacu.

#64
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 sergiu88888, on 13 octombrie 2018 - 12:29, said:

Voi cum ati fi procedat?
As fi schimbat manastirea.
La Tekirghiol, de exemplu. manastire de maici si clima exceptionala.

#65
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 overseas, on 16 octombrie 2018 - 08:54, said:

O colega la birou tinea post dar duhovnicul ei i-a spus ca, daca e la masa cu noi restul, poate sa manance de dulce, din doua motive: ca sa nu pofteasca aiurea si ca sa nu iasa in evidenta ca o eroina fake. Desi nu sunt ortodox, am apreciat in mod deosebit acel duhovnic.
In caz de boala nici nu se discuta ca sanatatea are prioritate. Doar la spital sau la oras nu o pune nimeni sa se lepede de Hristos. Altfel, vom avea din nou un caz Tanacu.
Asa e, conteaza mult cu cine te sfatuiesti, de fapt aici e tot dichisu. Degeaba dai vina pe altii sau pe situatie daca tu nu cauti la cine trebuie rezolvarea corecta, nu cauti unde trebuie.
Ca si in cazul lui Sergiu, ce treaba are blestemul ala la modul general cu situatia concreta de acuma, in contexul asta, cu circumstantele astea? Dumnezeu e un tonomat in care bagi fisa si pica blestemul?
Te sfatuiesti cu duhovnicul si ai rezolvat problema, mai greu sau mai usor, dupa caz.

Adevarul e ca mai greu mai gasesti in zilele noastre un duhovnic sa vada lucrurile corect duhovniceste, asa cum ar fi normal sa fie.

Edited by Ayami, 16 October 2018 - 09:28.


#66
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 09:28, said:

Te sfatuiesti cu duhovnicul si ai rezolvat problema, mai greu sau mai usor, dupa caz.

Adevarul e ca mai greu mai gasesti in zilele noastre un duhovnic sa vada lucrurile corect duhovniceste, asa cum ar fi normal sa fie.
Pai hotaraste-te, ori te sfatuiesti cu duhovnicu' si rezolvi  ori nu ai incredere in el ca ar vedea corect lucrurile? Uite, duhovnicul l-a sfatuit sa n-o mai primeasca pe maica-sa cand nu mai poate sta in mediul ala infect si vine acasa ... esti de acord?

P.S.
Adevarul e mult mai simplu: situatia este cu un orb (B.O.R) care calauzeste pe alt orb (enoriasii) si e normal ca apar situatii de-a dreptul penibile.
Nu exista "duhovnic", "manastire" sau "calugar"  in Scriptura. Voi ii considerati luminati pe astia care se retrag la manastiri ... pai o lumina nu se pune sub obroc. Nicaieri nu gasesti in Scriptura indemnul la a te calugari... astea sunt inventii omenesti straine de Cuvantul lui Dumnezeu. Adica sunt miliarde de oameni neimpacati cu Dumnezeu si deci care se indreapta spre Iazul de foc ... iar tu te retragi undeva intr-o manastire? E complet impotriva misiunii pe care Isus a dat-o tuturor credinciosilor: sa spuna Evanghelia la orice faptura.

Edited by kruger, 16 October 2018 - 11:44.


#67
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Tsunnnami, on 16 octombrie 2018 - 02:59, said:

Eu am pus o intrebare la care e greu sa raspunzi.
Daca nu-ti dadea ea casa ei, tu unde locuiai acum cu familia?

Lasa, nu mai raspunde
Da, stiu ce spui.
Cu riscul ca ma repet. Pentru ca m-am saturat si eu si sotia de frecusul asta permanent i-am spus mamei: ia-ti casa inapoi! poftim ! vino si stai acolo!
Prefer sa gasesc alta solutie numai sa avem liniste.

La care ea imi spune : Nu, nu vin. Locul meu e la manastire.
Dupa un timp revine in oras. Ma suna oameni sa imi spuna: Omule, ce faci? Mama ta a venit sa stea la noi, pe capul nostru, tu nu o mai primesti acasa? A muncit o viata si a ramas pe drumuri....
Iar cand vorbesc cu ea neaga ca a spus asa ceva.

Intelegi? Faze de genul asta...
De multe ori,de nervi, i-am spus ca vand chiar daca nu e de acord si ii cumpar o garsoniera numai sa nu ma mai innebuneasca.
La care imi spune ca vand si cumpar garsoniera degeaba ca ea nu vine.

Dupa care iarasi vine si se vaita ca ea nu mai poate sta la manastire. si tot asa.....

Mai bine nu imi dadea casa aia. Era de o mie de ori mai bine.
Am investit si noi bani dupa nunta acolo. Am aranjat-o foarte frumos pentru copil. Oricum nu mai conteaza.
Locuim la socrii acum. Casa e goala. Mama e acum la manastire.
Nici nu mai vrem sa locuim acolo.
Dar eu platesc intretinerea si toate cele acolo...

Ce vreau sa spun e ca ne-a frecat atata cu casa aia incat sa si-o ia inapoi. Nu imi mai trebuie !
Parca chiar e o casa blestemata.
Prefer sa stau cu chirie  chiar daca imi e greu sau cu socrii (5 oameni in 3 camere ) momentan.
Platesc totul acolo si gata.

Sa si-o ia si sa ma lase in pace.

Edited by sergiu88888, 16 October 2018 - 11:56.


#68
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 kruger, on 16 octombrie 2018 - 11:41, said:

Pai hotaraste-te, ori te sfatuiesti cu duhovnicu' si rezolvi  ori nu ai incredere in el ca ar vedea corect lucrurile? Uite, duhovnicul l-a sfatuit sa n-o mai primeasca pe maica-sa cand nu mai poate sta in mediul ala infect si vine acasa ... esti de acord?

P.S.
Adevarul e mult mai simplu: situatia este cu un orb (B.O.R) care calauzeste pe alt orb (enoriasii) si e normal ca apar situatii de-a dreptul penibile.
Nu exista "duhovnic", "manastire" sau "calugar"  in Scriptura. Voi ii considerati luminati pe astia care se retrag la manastiri ... pai o lumina nu se pune sub obroc. Nicaieri nu gasesti in Scriptura indemnul la a te calugari... astea sunt inventii omenesti straine de Cuvantul lui Dumnezeu. Adica sunt miliarde de oameni neimpacati cu Dumnezeu si deci care se indreapta spre Iazul de foc ... iar tu te retragi undeva intr-o manastire? E complet impotriva misiunii pe care Isus a dat-o tuturor credinciosilor: sa spuna Evanghelia la orice faptura.
Eu m-am hotarat dar numai tu stii ce intelegi cand citesti, hai sa repet: "Eventual cauta un duhovnic care intelege lucrurile astea sa faci cu blagoslovenie ca sa ai constiinta linistita, nu e pacat sa cauti un duhovnic pe inima ta."

P.S. - Adevarul e ca spui prostii, mult mai penibil e cand ratacesti citind din Biblie decat cand ti-ai ales un duhovnic care nu are experienta in probleme delicate, dar asta e alta discutie. Plus ca pentru tine rugaciunea unui crestin nu face doi bani, in schimb gargara da. Rugaciunea cuiva care s-a retras din lume nu are valoare dar vorbaria multa a celui ce traieste printre oameni e la cel mai mare pret.
S-o crezi tu.

#69
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 11:56, said:

Eu m-am hotarat dar numai tu stii ce intelegi cand citesti, hai sa repet: "Eventual cauta un duhovnic care intelege lucrurile astea sa faci cu blagoslovenie ca sa ai constiinta linistita, nu e pacat sa cauti un duhovnic pe inima ta."
Eu cred ca tu nu intelegi ce scrii si te-ai obisnuit cu asta. Pai cum poate un om sa evalueze un duhovnic si sa-si dea seama cat intelege el? Daca ar fi in stare sa faca asta n-ar mai avea nevoie de duhovnic. E ca si cum un angajat nou incearca sa-l evalueze pe cel care ii face training.

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 11:56, said:

P.S. - Adevarul e ca spui prostii, mult mai penibil e cand ratacesti citind din Biblie decat cand ti-ai ales un duhovnic care nu are experienta in probleme delicate, dar asta e alta discutie.
Ca sa demonstrezi ca spun prostii, arata-mi unde scrie in Scriptura ca e bine sa te faci duhovnic, calugar sau sa te retragi in manastire.

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 11:56, said:

Plus ca pentru tine rugaciunea unui crestin nu face doi bani, in schimb gargara da. Rugaciunea cuiva care s-a retras din lume nu are valoare dar vorbaria multa a celui ce traieste printre oameni e la cel mai mare pret.
A zis cineva ceva de rugaciune? Iar daca ai cunoaste Evanghelia nu ai numi-o "vorbarie multa". Pavel a numit-o "puterea lui Dumnezeu pentru mantuire".



Initiator, despre ce manastire e vorba?

Edited by kruger, 16 October 2018 - 12:10.


#70
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 kruger, on 16 octombrie 2018 - 12:04, said:

1.Pai cum poate un om sa evalueze un duhovnic si sa-si dea seama cat intelege el? Daca ar fi in stare sa faca asta n-ar mai avea nevoie de duhovnic. E ca si cum un angajat nou incearca sa-l evalueze pe cel care ii face training.


2.Ca sa demonstrezi ca spun prostii, arata-mi unde scrie in Scriptura ca e bine sa te faci duhovnic, calugar sau sa te retragi in manastire.


3.A zis cineva ceva de rugaciune? Iar daca ai cunoaste Evanghelia nu ai numi-o "vorbarie multa". Pavel a numit-o "puterea lui Dumnezeu pentru mantuire".



Initiator, despre ce manastire e vorba?
Lasa omul in pace ca nu conteaza manastirea.
1.Citesti din Biblie.
2.Citesti in Biblie ca nu numai Biblia sta la baza credintei.
3.Scrie in Biblie, eu am zis ca oamenii aceia se retrag pentru rugaciune, nu fug de nimeni. [Iar de întrebările nebuneşti şi de înşirări de neamuri şi de certuri şi de sfădirile pentru lege, fereşte-te, căci sunt nefolositoare şi deşarte.] Posted Image

Edited by Ayami, 16 October 2018 - 12:28.


#71
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 12:26, said:

Lasa omul in pace ca nu conteaza manastirea.
Poate nu conteaza pentru tine, lasa-l sa spuna.

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 12:26, said:

1.Citesti din Biblie.
Ok pai evalueaza tu, citind din Biblie, daca duhovnicul ala care l-a sfatuit sa nu o mai primeasca pe mama lui acasa "intelege cum trebuie lucrurile astea".
Care e rezultatul ?

Edited by kruger, 16 October 2018 - 12:42.


#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 Ayami, on 16 octombrie 2018 - 08:18, said:

e cazul sau sa-si distruga viitorul pentru ca asa vreau eu, vin si stau la ei pentru ca le-am dat casa, serios?

Cred c-ai citit pe altcineva, eu dupa fraza asta nu am mai citit ce-ai scris.


 overseas, on 16 octombrie 2018 - 08:54, said:

O colega la birou tinea post dar duhovnicul ei i-a spus ca, daca e la masa cu noi restul, poate sa manance de dulce, din doua motive: ca sa nu pofteasca aiurea si ca sa nu iasa in evidenta ca o eroina fake. Desi nu sunt ortodox, am apreciat in mod deosebit acel duhovnic.

In caz de boala nici nu se discuta ca sanatatea are prioritate. Doar la spital sau la oras nu o pune nimeni sa se lepede de Hristos. Altfel, vom avea din nou un caz Tanacu.

Nu prea e normal.
Ce inseamna "postul"
Ce inseamna de ex cand un om are dieta speciala si merge cu altii la restaurant?
Gasim pretexte atunci pentru post? La ce-l mai tinem?

 sergiu88888, on 16 octombrie 2018 - 11:42, said:

Da, stiu ce spui.
Cu riscul ca ma repet. Pentru ca m-am saturat si eu si sotia de frecusul asta permanent i-am spus mamei: ia-ti casa inapoi! poftim ! vino si stai acolo!
Prefer sa gasesc alta solutie numai sa avem liniste.

Nu, aia e o solutie extremista sa-i dai casa, dar asta e doar pe calculator, in realitate nu ai face nici in ruptul capului asa ceva.
Pentru ca daca-ai fi in stare s-o faci, ai aplica sfatul meu.

Dar, hei, nu e obligatoriu s-o faci daca nu simti.
Eu, asa as face, altul ar duce-o la azil, eu stiu ca n-as putea dormi noaptea sa stiu ca ea sufera, si, cum ti=am zis, mama i-a dat soramii 2 garsoneire, o mostenire, un pamant la tara si un apartament, iar mie, degetul mijlociu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate