Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

O situatie imposibila

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Doamne ajuta!

Mama a plecat la manastire in anul 2004. Anul trecut a primit calugaria.

Din 2004 pana in prezent a plecat si revenit din manastire de foarte multe ori pe motiv de boala. Este la un schit de maici retras unde biserica se afla pe o panza freatica.
In urma unor raceli repetate a capatat o boala incurabila: bronsectazie. Tuseste si expectoreaza permanent. Nu se odihneste din aceasta cauza deloc zi si noapte.
Este intr-o situatie disperata, grea de ani buni de zile.
Din punct de vedere medical,uman,sufleteste si duhovniceste.

Ea motiveaza bronsectazia pe baza ciupercii din zidul bisericii si a mucegaiului din chilii.

Mi-a fost mila de ea. M-a crescut,ajutat foarte mult, m-a sustinut mult de-a lungul vietii in momentele grele. De nenumarate ori i-am spus sa paraseasca manastirea, sa se intoarca acasa in acesti 14 ani.
Pleca din manastire,venea acasa si dupa o perioada,pentru ca avea remuscari,se reintorcea la manastire. Apoi din cauza starii data de boala pleca din nou. Si tot asa....

Duhovnicii si toti preotii i-au spus sa nu plece din manastire. Sa isi duca crucea pana la capat.Pana la moarte. Pe multi i-am judecat. I-am considerat inumani. Ma intrebam daca asa ar fi procedat cu propria lor mama. Dumnezeu stie daca si cat am gresit.

Duhovnicul meu mi-a dat ascultare in ultimii doi ani sa nu o mai incurajez sa plece din manastire. Ba chiar sa nu o mai primesc acasa. Cum sa fac asta? Casa in care locuiesc e mostenire de la mama mea....
Mi-a spus ca se abate blestem asupra celui care gazduieste un monah care pleaca din manastire si asupra casei aceleia.

Am si un copil de 1 an si 5 luni si imi e teama sa nu se abata si asupra lui ceva rau. Eu si sotia am avut multe neintelegeri si am fost o perioada in divort. Multe discutii plecau de la situatia mamei si de la faptul ca venea la noi in apartament.

La un moment ne-am mutat la socrii si cu chirie ca sa o las pe mama in apartament,dar dupa o perioada mama pleca iarasi la manastire. Si asa ne plimbam mereu dintr-o parte in alta.

Ultima data i-am spus mamei daca mai vine in oras sa stea cu chirie, sa ne lase si pe noi sa fim o familie.
De peste un an si jumatate am probleme in gat si imi e frica sa nu fi luat de la mama bacterie/microbi/fungi si (cea mai mare teama!!!) sa nu se transmita la sotie si copil.

De ani de zile ma framant intre iubirea de mama si parerea de rau pentru ea si juramantul pe care ea l-a facut in fata lui Dumnezeu plus familia mea.
I-am spus mamei sa se adreseze Episcopului sa o mute in alta manastire unde nu este mucegai si umezeala. Ea imi spune ca s-a adresat si Episcopul nu agreeaza sa se mute in alta manastire.

Nu vreau sa o supar pe mama.Ea mi-a dat viata si m-a crescut. A fost/si este o mama buna.
De multe ori i-am prezentat toate variantele: sa vand apartamentul, sa ii cumpar ei o garsoniera sau sa stea ea in apartament si noi sa ne mutam cu chirie.Ea spune ca nu vrea asa ceva. Ca sta la manastire. Dar dupa un timp iarasi spune ca pleaca de acolo. Si tot asa... Nu mai rezistam nici noi.

Credeti ca am gresit fata de ea?
Voi cum ati fi procedat?

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai nu-i mai spune ca vinzi, ca faci... fa, si gata. Numai poate sta acolo.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu vreau sa par prea dur... dar gindeste-te la viitor.
Ce inseamna viitorul ?
Copilul tau = nepotul ei.
Ce inseamna viitorul ?
Tu = copilul ei.
Deci, oricum o dai, oricum o iei, mama ta ajunge pe locul 3.
Asa ca, sa vinzi tu apartamentul, sa stai tu in chirie.... mi se pare putin deplasat.
Da, situatia e nasoala rau, dar probabil exista destule solutii.
Azil, sa stea ea cu chirie (pensie pe caz de boala), sa stea la vreo ruda (ca sa nu stea pe capul tau....) etc. etc. etc.

#4
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 26.10.2017
Poate ar sta la voi dar,  aude discutiile cu sotia si nu vrea sa ti strice familia. Trebuie sa o iei de acolo neaparat. Iar popii sa si vada de ale lor .Paz ti-a dat un sfat bun. Fa si gata!
O intrebare ar fi. De ce s-a dus acolo?

Edited by Darkestnight, 13 October 2018 - 12:53.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sa plece el + sotie + copil de 1 an din apartament, sa vinda apartament / sa stea el in chirie, sa o puna pe maica-sa in apartament / garsoniera.
Este asta solutie de viitor ?!
Da, poate, nu vreau sa fiu rau, pentru 2-3-5-10 ani... (hai ca intelegeti voi).
Da, poate este solutie pentru maica-sa.
Cum este asta solutie pentru viitorul copilului si al lui+sotiei, dupa acesti 2-3-5-10 ani ?!
Cum este solutie pentru familia lui, cind se muta din apartament proprietate in chirie ?!

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca nu e trolleala, atunci mama ta poate sa mearga la doctor, obtine o adeverinta medicala si cu aia se duce la episcop si cere mutarea la alta manastire. Are justificarea si de acolo ar fi simplu. Asta daca nu e poveste inventata.

#7
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostDarkestnight, on 13 octombrie 2018 - 12:51, said:


O intrebare ar fi. De ce s-a dus acolo?
Nu stiu. A avut o viata grea. Trei divorturi. O meserie foarte grea. A tratat oameni bolnavi. Din acest motiv si are o pensie buna. Poate sa stea singura cu chirie. Are pensia mai mare decat salariul meu.
Cand a plecat la manastire a donat foarte multi bani bisericii. Iar apartamentul mi l-a trecut mie in acte. Nu s-a gandit ca se va imbolnavi asa rau acolo.

View PostDihorul Razboinic, on 13 octombrie 2018 - 13:07, said:

Daca nu e trolleala, atunci mama ta poate sa mearga la doctor, obtine o adeverinta medicala si cu aia se duce la episcop si cere mutarea la alta manastire. Are justificarea si de acolo ar fi simplu. Asta daca nu e poveste inventata.
Pentru cine doreste sa verifice pot in privat sa ofer date. Datele mele, ale mamei, ale manastirii pentru a fi verificat tot ce am spus.Nu e nimic inventat.

A facut o cerere la episcop in care a anexat si acte medicale de la Nasta. Momentan nu i-a raspuns.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postsergiu88888, on 13 octombrie 2018 - 13:15, said:

are o pensie buna. Poate sa stea singura cu chirie. Are pensia mai mare decat salariul meu.
What The F*ck ?!
Pai, si de ce nu sta in chirie ?!

Acum am citit si eu partea cu duhovnicul tau si cu blesteme.... mai fratuca, pe bune ?!
Ala e duhovnic ?!
Eu zic sa o lasi tu mai moale cu biserica, sa gindesti mai practic si mai rational.

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Pensia se duce toata in buzunarul manastirii.

Mama unde statea inainte sa devina maica?

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsergiu88888, on 13 octombrie 2018 - 12:29, said:


Mi-a spus ca se abate blestem asupra celui care gazduieste un monah care pleaca din manastire si asupra casei aceleia.
Aha, deci vine bau-bau noaptea și te sperie.
Asta da, în 2018...

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu esti troll, inseamna ca:

1. Esti sarac rau cu duhul si preotii abuzeaza de asta.
2. Preotimea are o masa captiva de oameni, de care isi bat joc, printre care mama ta, si in extensie familia ei.

Cand ii aud pe unii ca cauta invatatura la niste calugari senili, rupti de realitate, imi zic ca toti isi merita soarta.

#12
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Mama ta trebuie să insiste pe langa Episcop, iar la nevoie pe langa superiorul acestuia, sa fie mutată în altă Mănăstire din cauza problemelor de sănătate. Nu imi vine a crede că i s-a răspuns că trebuie sa-si poarte crucea. Asta denota lipsa de umanitate la care poate duce habotnicia.

Multa sanatate si Doamne ajuta!

#13
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 13 octombrie 2018 - 13:18, said:

What The F*ck ?!
Pai, si de ce nu sta in chirie ?!

Ea vine mereu cu un mesaj tacit, chiar daca nu il spune direct. Isi doreste sa o ingrijim noi. Adica sa stea in aceeasi casa cu noi(eu, sotia si copilul) si sa avem grija de ea.
Numai ca e imposibil avand in vedere 2 aspecte: 1. are o boala de plamani si nu putem locui toti, mai ales cu un copil mic;
2. sotia mea nu o suporta.O invinuieste ca din cauza acestui frecus permanent ne strica familia si linistea. Nu s-ar intelege ele doua.

In acte apartamenul mi l-a trecut mie. Moral, e munca ei de o viata. De aici apare si vinovatia mea fata de ea.

View PostSerafim606, on 13 octombrie 2018 - 13:26, said:

Pensia se duce toata in buzunarul manastirii.

Mama unde statea inainte sa devina maica?
Statea in apartamentul care mi l-a trecut mie. Da, pensia cred ca o da bisericii.

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ce episcop nene? Te doare la basca de el. Pleci si gata. Nu stai sclavul aluia.

View Postsergiu88888, on 13 octombrie 2018 - 13:35, said:


In acte apartamenul mi l-a trecut mie. Moral, e munca ei de o viata. De aici apare si vinovatia mea fata de ea.

Statea in apartamentul care mi l-a trecut mie. Da, pensia cred ca o da bisericii.

Stiu de la bunicul meu care a vrut sa se calugareasca. Dar asta calic. Cand a auzit ca ii ia pensia si-a bagat ceva in manastirea lor :lol:.

#15
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Ce se intampla acum cu pensia mamei ca sunt tare curios?
Ajunge la popi?
Daca da, normal ca nu vor aia sa dispara un venit bun pe care il cheltuie cum vor si pe ce vor ei.

Cum a zis colegul mai sus, suntem in secolul XXI

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Btw, "sarac cu duhul" nu inseamna ce se crede de obicei. Inseamna ca omul nu pune la suflet prea multe posesiuni, adica pentru el nu au pret bogatiile materiale.

Nici unul dintre noi nu stie concret despre ce e vorba de fapt, ce s-a intimplat, care e parerea episcopului etc., asa ca nu judecati.

#17
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View Postrazvan_u, on 13 octombrie 2018 - 13:37, said:

Ce se intampla acum cu pensia mamei ca sunt tare curios?
Ajunge la popi?

e normal sa o ia manastirea. pana la urma e vorba de cazare, masa.

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAdm, on 13 octombrie 2018 - 13:32, said:

Daca nu esti troll, inseamna ca:

1. Esti sarac rau cu duhul si preotii abuzeaza de asta.
2. Preotimea are o masa captiva de oameni, de care isi bat joc, printre care mama ta, si in extensie familia ei.

Cand ii aud pe unii ca cauta invatatura la niste calugari senili, rupti de ralitate, imi zic ca toti isi merita soarta.
Vezi ce înseamnă să fi șefă?
Dacă aș fi spus eu așa ceva, aș fi primit minim o zi de concediu de la kruger, Karhu sau cavaler. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate