Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Cum se plateste impozitul pe profitul din actiuni?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
dvrx

dvrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2007

View Postyndy, on 14 decembrie 2019 - 21:07, said:

Eu înțeleg că trebuie doar declarat și plătit în România. Dacă trebuie plătit ceva în UK, cel mai probabil o să îți rețină automat IB suma.
Multumesc de raspuns. IB face asta doar in cazul dividendelor de la companii americane sau canadiene in baza acordului de dubla impunere dintre Romania si fiecare dintre cele 2 tari anterior mentionate. Dar nu imi este deloc clar ce se intampla pt dividendele de la companii din toate celelalte tari si eram curios daca s-a aflat cineva de aici in aceasta situatie?

#20
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postdvrx, on 14 decembrie 2019 - 23:30, said:

Multumesc de raspuns. IB face asta doar in cazul dividendelor de la companii americane sau canadiene in baza acordului de dubla impunere dintre Romania si fiecare dintre cele 2 tari anterior mentionate. Dar nu imi este deloc clar ce se intampla pt dividendele de la companii din toate celelalte tari si eram curios daca s-a aflat cineva de aici in aceasta situatie?
Am avut acțiuni elvețiene prin IB. Nu vrei să știi cât mi-au oprit ca impozit pe dividende... în UK n-am avut acțiuni.

#21
dvrx

dvrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2007

View Postyndy, on 16 decembrie 2019 - 21:57, said:

Am avut acțiuni elvețiene prin IB. Nu vrei să știi cât mi-au oprit ca impozit pe dividende... în UK n-am avut acțiuni.

Da, e normal ca ti-au oprit foarte mult impozit. Elvetia are una din cele mai mari taxe pe dividende (35%). Pt UK, din ce am citit, este 0% pt dividende pana in 2k pe an. Deci ar trebui platit doar 5% in Ro pt ele.

#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdvrx, on 02 ianuarie 2020 - 17:51, said:


Da, e normal ca ti-au oprit foarte mult impozit. Elvetia are una din cele mai mari taxe pe dividende (35%). Pt UK, din ce am citit, este 0% pt dividende pana in 2k pe an. Deci ar trebui platit doar 5% in Ro pt ele.

Impozitul pe venit în RO e de 10%. Veniturile din dividende obținute în afara intra la "venituri din alte surse"

Edited by Kres, 02 January 2020 - 22:40.


#23
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019

View PostKres, on 02 ianuarie 2020 - 22:39, said:

Impozitul pe venit în RO e de 10%. Veniturile din dividende obținute în afara intra la "venituri din alte surse"
Sigur e 10%? Poti indica fraza din codul fiscal de exemplu care zice ca e 10 in loc de 5? Ca uite ce am gasit ca exemplu in codul fiscal actual:
”Exemplul 1:
O persoană fizică rezidentă în România obține venituri de natura dividendelor din Cehia în sumă de 5.000 euro. Persoana fizică prezintă plătitorului dividendelor certificatul de rezidență fiscală eliberat de autoritatea competentă din România, în vederea aplicării cotei de impozit din Convenția de evitare a dublei impuneri încheiată între România și Cehia de 10%.
5.000 euro * 10% = 500 euro impozit plătit în Cehia, atestat de autoritatea competentă cehă
Dacă venitul ar fi fost obținut    (5.000 euro x 4,5682 = 22.841 lei
din România   
Impozitul datorat ar fi fost    22.841 lei x 5% = 1.142 lei
impozitul pe dividende plătit    500 euro x 4,5682 = 2.284 lei)
în Cehia a fost de   
Sumele în valută au fost transformate în lei la cursul de schimb mediu anual al pieței valutare comunicat de BNR, din anul de realizare al venitului, potrivit art. 131 alin. (6) din Codul fiscal.
Întrucât echivalentul în lei al impozitului plătit în Cehia (2.284 lei) este mai mare decât cel datorat în România (1.142 lei), persoanei fizice i se recunoaște suma reprezentând creditul fiscal extern la nivelul celui datorat în România, astfel că nu mai datorează impozit în România.”

#24
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 19.05.2008
Impozitul pe dividende de 5% se refera la persoanele juridice ROMANE. Kres are dreptate.

Edited by catalinin, 24 January 2020 - 12:43.


#25
MariusBD19

MariusBD19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2019
Am o nelamurire legata de dividende si impozitul pe venit (declaratia unica).


Dupa cum stiti, dividendele se impoziteaza cu 5% si se retine la sursa, dar daca intr-un an venitul din dividende depaseste 12 salarii minime brute, se mai achita CASS (10% din 12 x salariu minim brut).

Intrebarea mea este, care venit din dividende se trece in declaratia unica, dividendul brut, sau dividendul net?


Marius

#26
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019

View Postcatalinin, on 24 ianuarie 2020 - 12:38, said:

Impozitul pe dividende de 5% se refera la persoanele juridice ROMANE. Kres are dreptate.
Tot nu inteleg. In exemplul citat de mine din codul fiscal e vorba de o persoana fizica romana, care ar datora doar 5% pt dividende obtinute in afara, citez :”Impozitul datorat ar fi fost    22.841 lei x 5% = 1.142 lei”

#27
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Imi puteti spune va rog daca pentru titlurile de stat din Ro tranzactionate prin platformele online se plateste impozit ?

#28
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă sunt de stat, sunt scutite de impozit (inclusiv obligațiuni municipale).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate