Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cum se plateste impozitul pe profitul din actiuni?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
Am inteles bine?

1) Daca cumpar actiuni in 2016, le vand cu 5% profit in 2017, atunci platesc impozit in 2018? Ce declaratie trebuie sa completez?
Conteaza daca am tinut actiunile doar cateva saptamani sau cativa ani? Intreb pt ca americanii platesc un impozit mai mare daca nu tin actiunile macar 1 an.

2) Cu dividendele cum se face? Cum le declar si cat este impozitul in cazul in care nu aleg un broker romanesc?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Depinde de castig.... Mergi pe burta ca se se scot parlamentarii pe noi legi bagate si te salvezi si tu. Acum e pe furaciune maxima "legala", pe ultima suta de metri

Edited by keta, 11 October 2018 - 01:01.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
faci combinație între tanda și manda și nu spui unde și ce dar și cu cine vinzi dau ai vrea să vinzi

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
Cel puțin din dividende de obicei brokerii rețin automat impozitul și-ți virează restul.
La vînzare nu știu. Dacă-l rețin și e integral, nu mai ai treabă cu fiscul, dacă nu-l rețin teoria e că declari tu în anul următor și plătești ce ai de plată conform codului fiscal. Varianta trei e că mergi pe burtă și speri să nu se prindă nimeni timp de 6 ani.

Decizia e doar a ta. Răspunderea la fel.

#5
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu contează când le-ai cumpărat. În anul următor după vânzare trebuie să depui declarația unică și plătești 10% pe venit. Dacă venitul trece de 22800 atunci mai plătești 2280 de lei sănătate.

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 hestiaxx, on 10 octombrie 2018 - 23:27, said:

Am inteles bine?

1) Daca cumpar actiuni in 2016, le vand cu 5% profit in 2017, atunci platesc impozit in 2018? Ce declaratie trebuie sa completez?
Conteaza daca am tinut actiunile doar cateva saptamani sau cativa ani? Intreb pt ca americanii platesc un impozit mai mare daca nu tin actiunile macar 1 an.

2) Cu dividendele cum se face? Cum le declar si cat este impozitul in cazul in care nu aleg un broker romanesc?
1. Pe legea curentă declari în 2017 și plătești până în martie 2018. Impozitul este același indiferent de perioada de deținere.
2. Le declari pe formularul unic. Impozitul este 5% dacă nu ți s-a reținut, dacă se reține în străinătate, teoretic ai deductibilitate, dar nu știu cum demonstrezi.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
Acu' am citit mai atent -
formularea corectă este le-ai cumpărat în 2016, le-ai vîndut în 2017, trebuia să declari pînă la 15 iulie 2018. S-ar putea să încasezi o amendă pentru nedeclararea pînă la termen.

#8
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

 radunic, on 11 octombrie 2018 - 08:48, said:

dacă nu-l rețin teoria e că declari tu în anul următor și plătești ce ai de plată conform codului fiscal.
Daca primesc dividendele de la un broker din SUA atunci tot 5% se retine?

 radunic, on 11 octombrie 2018 - 14:24, said:

Acu' am citit mai atent -
formularea corectă este le-ai cumpărat în 2016, le-ai vîndut în 2017, trebuia să declari pînă la 15 iulie 2018. S-ar putea să încasezi o amendă pentru nedeclararea pînă la termen.
Pai inca nu am cumparat nicio actiune. Doar intreb ca sa stiu in viitor cum se face si am dat un exemplu.

Edited by hestiaxx, 11 October 2018 - 15:25.


#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
Din ce mi-a recut pe la ureche ăia rețin impozitul lor care bate spre 30%. Sau declari că plătești la tine acasă, în România, și atunci îți trimit suma întreagă și te descurci cu ANAF.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 hestiaxx, on 10 octombrie 2018 - 23:27, said:

Am inteles bine?

1) Daca cumpar actiuni in 2016, le vand cu 5% profit in 2017, atunci platesc impozit in 2018? Ce declaratie trebuie sa completez?
Conteaza daca am tinut actiunile doar cateva saptamani sau cativa ani? Intreb pt ca americanii platesc un impozit mai mare daca nu tin actiunile macar 1 an.

2) Cu dividendele cum se face? Cum le declar si cat este impozitul in cazul in care nu aleg un broker romanesc?


1)  Castigul si pierderea se determina anual. Declararea se face in anul urmator, pana la 15 martie, pe baza fisei de portofoliu, cu castiguri si pierderi, eliberata de broker.  Acesta declara, de asemenea castigurile pe fiecare client, pana la 31 ianuarie a anului urmator.. deci ANAF stie ce castiga ai realizat si de acolo.  Se plateste doar impozitul de 10% pentru castiguri sub 12 salarii minime brute si, daca depasesti, se plateste si CASS.

2) Dividendele se impoziteaza la sursa, la firma care le plateste. Nu le declari decat daca, cu tot cu ele la un loc, pe langa alte castiguri, depasesti plafonul de CASS si trebuie sa platesti CASS.

Edited by rosix, 11 October 2018 - 20:23.


#11
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

 rosix, on 11 octombrie 2018 - 20:19, said:

1)  Castigul si pierderea se determina anual. Declararea se face in anul urmator, pana la 15 martie, pe baza fisei de portofoliu, cu castiguri si pierderi, eliberata de broker.  Acesta declara, de asemenea castigurile pe fiecare client, pana la 31 ianuarie a anului urmator.. deci ANAF stie ce castiga ai realizat si de acolo.  Se plateste doar impozitul de 10% pentru castiguri sub 12 salarii minime brute si, daca depasesti, se plateste si CASS.

2) Dividendele se impoziteaza la sursa, la firma care le plateste. Nu le declari decat daca, cu tot cu ele la un loc, pe langa alte castiguri, depasesti plafonul de CASS si trebuie sa platesti CASS.

Super raspuns. Multumesc.

Castigul si pierderea ce calculeaza doar in cazul in care vand actiunile nu?

Edited by hestiaxx, 11 October 2018 - 21:29.


#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Da, se calculează profit, pierdere, impozit doar dacă vinzi acțiunile.
Cu dividendele nu sunt de acord cu răspunsul, în România se impozitează la sursă, dar dacă le iei din străinătate, părerea mea este că trebuie să le declari. Dacă le declari, trebuie să plătești impozit sau să arăți că ți s-a reținut la sursă. Nu îmi e clar cum arăți asta la venituri din străinătate.

#13
gebadaia9

gebadaia9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2018
Pentru dividende, din cate stiu nu se aplica double taxation treaty si trebuie sa platesti impozit si la ANAF (chiar daca si ai fost deja taxat si in SUA).

"(1) Dividends paid by a corporation of one of the Contracting States to a resident of the other
Contracting State may be taxed by both Contracting States."
https://www.irs.gov/...rty/romania.pdf

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 yndy, on 12 octombrie 2018 - 11:49, said:

Da, se calculează profit, pierdere, impozit doar dacă vinzi acțiunile.
Cu dividendele nu sunt de acord cu răspunsul, în România se impozitează la sursă, dar dacă le iei din străinătate, părerea mea este că trebuie să le declari. Dacă le declari, trebuie să plătești impozit sau să arăți că ți s-a reținut la sursă. Nu îmi e clar cum arăți asta la venituri din străinătate.

Le declari in Romania si anexezi un document cu cat ai platit in strainatate. Daca impozitul (cota %) pe dividende e mai mare in RO, platesti doar diferenta fata de ce ai achitat in America, daca e mai mic, nu mai platesti nimic.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005

 rosix, on 11 octombrie 2018 - 20:19, said:

1)  Castigul si pierderea se determina anual.
Dacă le-am cumpărat în 2015 și le-am vîndut în 2020, cum declar anual? Cîștigul/pierderea se realizează în momentul vînzării. Pînă atunci nu există nici cîștig, nici pierdere...

#16
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Pe 2020 atunci ai făcut câștig. Nu contează cât timp ai ținut acțiunea.

#17
dvrx

dvrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2007
As vrea sa cumpar niste actiuni, platitoare de dividende, din UK prin IBKR. Din cate stiu, ei nu retin decat impozitul pe dividende decat pt companii din US sau Canada. In cazul actiunilor din UK, eu voi primi tot dividendul si apoi trebui sa-l declar doar la Fisc in Romania (sunt rezident in Romania)? Sau trebuie platit ceva si in UK avand in vedere ca, companiile sunt din UK?

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Eu înțeleg că trebuie doar declarat și plătit în România. Dacă trebuie plătit ceva în UK, cel mai probabil o să îți rețină automat IB suma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate