Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Nadia Comaneci pensionara

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#127
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,854
  • Înscris: 09.05.2008
@ sile, fa-te si tu urs!
Sau te opreste ceva?

Edited by futurist, 11 October 2018 - 16:06.


#128
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nici macar dpdv al gimnasticii nu era un model. Daca nu cunosti fenomenul...

#129
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da tu crezi ca toti proștii se fac urși..

trebuie să ai si ceva in cap sa știi cum trebuie sa ti arunci chicioarele peste cap..

#130
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcatalina1, on 11 octombrie 2018 - 16:06, said:

Nu, nici macar dpdv al gimnasticii nu era un model. Daca nu cunosti fenomenul...
Da' tu stiai de fenomen inca din 1970?

View Postlaffin, on 11 octombrie 2018 - 15:41, said:

Cand ii aud pe astia ca vorbes despre "imaginea tarii" imi vine sa-mi trag palme.. ce cacat vine Mercedes sa deschida fabrica in Romania ca a dat unu cu picioru in minge sau s-a cocotat una pe o barna?
Partea a doua

“Sunt pasionat de fotbal iar prima oara cand am auzit de Romania a fost cand l-am vazut la televizor pe Gheorghe Hagi in meciurile jucate. Acesta este unul dintre cei mai buni fotbalisti pe care i-am vazut. Nu am avut ocazia sa merg niciodata in tara acesta, dar din cate stiu eu este o tara foarte saraca. De Bucuresti nu stiam ca este capitala Romaniei, am crezut ca este un club de fotbal la care joaca Hagi”, a declarat Meemo Alei, proprietarul si vanzatorul unui magazin de suveniruri din Taba, un oras din Egipt, care a fost inclus anul acesta ca destinatie de vacanta, cu excursii optionale in Ierusalim si Petra (Iordania) in oferta agentiei de turism Perfect Tour (ce a organizat un infotrip in perioada 4 aprilie-11 aprilie in aceste destinatii).
Mai mult, Meemo Alei, 25 de ani, spune ca a vazut un film egiptean in care se aratau imagini cu Dracula din Romania, ceea ce i-a trezit interesul pentru castelul lui Dracula, pe care l-a cautat ulterior pe internet. “As vrea sa vin in Romania sa vad acest castel dar deocamdata nu am posibilitatea aceasta”, a spus el.

https://www.zf.ro/zf-24/zf-special-egiptenii-nu-stiu-care-este-capitala-romaniei-dar-au-auzit-de-gheorghe-hagi-si-de-dracula-4191210


Partea a treia

Actriţa franceză Juliette Binoche a mărturisit, duminică seară, că, atunci când era copil, a admirat-o foarte mult pe Nadia Comăneci şi că a sunat inclusiv la ambasada României pentru a afla adresa sportivei, iar după ce i s-a spus că aceasta locuieşte “în Carpaţi”, artista a dorit mereu să ajungă în locul respectiv.Citiți în Ziarul Metropolis > https://www.ziarulmetropolis.ro/juliette-binoche-am-admirat-o-pe-nadia-comaneci-fnt-2017/

Edited by Bursul, 11 October 2018 - 16:35.


#131
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcatalina1, on 11 octombrie 2018 - 16:05, said:

Da, fix pentru Cochelea vin turistii!

Nu, dar aud de Romania si poate le starneste interesul sa afle mai mult! Occidentul ala supercivilizat si destept a fost mereu varza la capitolul cultura generala. Eu clar nu ma duc sa vizitez Brazilia pentru ca am auzit de Pele, dar marea masa o oamenilor pe acest pamant e interesata si stie mai mult despre un sport, eventual, decat despre olimpicii la fizica!  Primii vest-europeni cu care am discutat in 1990 stiau 2 lucruri despre Romania: Dracula si Nadia Comaneci. Pe unii aceste 2 nume i-au facut sa caute totusi pe harta unde e Romania, nu Nicolae Iorga sau Eminescu.
Iar pe vremea comunismului sportivii chiar nu faceau acele eforturi pentru motive financiare!

#132
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postclaudia313, on 11 octombrie 2018 - 16:57, said:


Nu, dar aud de Romania si poate le starneste interesul sa afle mai mult!
Adica asa:

View PostBursul, on 11 octombrie 2018 - 16:29, said:

“Sunt pasionat de fotbal iar prima oara cand am auzit de Romania a fost cand l-am vazut la televizor pe Gheorghe Hagi in meciurile jucate. Acesta este unul dintre cei mai buni fotbalisti pe care i-am vazut. Nu am avut ocazia sa merg niciodata in tara acesta, dar din cate stiu eu este o tara foarte saraca. De Bucuresti nu stiam ca este capitala Romaniei, am crezut ca este un club de fotbal la care joaca Hagi”, a declarat Meemo Alei, proprietarul si vanzatorul unui magazin de suveniruri din Taba, un oras din Egipt,


#133
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postclaudia313, on 11 octombrie 2018 - 16:57, said:


Nu, dar aud de Romania si poate le starneste interesul sa afle mai mult! Occidentul ala supercivilizat si destept a fost mereu varza la capitolul cultura generala.
Pe principiul asta pun pariu ca mai multi straini au auzit de Mutu  decat de Cochelea.
Sunt de acord cu o premiere pentru fiecare medalia dar nu cu o pensie pe viata sau cu o renta pentru un anumit numar de ani dupa retragere 5-10 ani pentru a putea urma scoala , facultate ceva pentru a se pregati dupa retragere.

#134
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Chestia cu " renta " este tot asa de abjecta ca si aia cu " drepturi de autor " !

#135
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Legea a venit dupa ce s-a constatat ca multi olimpici abia traiau de pe o zi pe alta. Un sportiv nu prea are ce face in Romania dupa retragere. E aproape imposibil sa castigi la Olimpiada si sa faci o cariera in alt domeniu.
Unii s-au dus in strainatate ca antrenor si au putut trai decent.

S-a dat legea ca ala care a castigat o medalie olimpica sa traiasca cat de cat. Faptul ca primele se cumuleaza a facut ca cei cu medalii multe sa aiba pensii mari.
Dar macar ala cu o medalie are si el parte de un 1,5 din salarul mediu.

N-am reusit sa aflu cun de Cochelea are  ceficientul dd medalii cel mai mare.

#136
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBursul, on 11 octombrie 2018 - 17:19, said:

Legea a venit dupa ce s-a constatat ca multi olimpici abia traiau de pe o zi pe alta. Un sportiv nu prea are ce face in Romania dupa retragere. E aproape imposibil sa castigi la Olimpiada si sa faci o cariera in alt domeniu.
.........
De ce ? Munca la " saiba " este grea ? S-au nascut " vedete " ?

#137
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Romania a dat niste pomeni pe care nu le mai da nimeni in Europa.
Suntem singura tara care da renta viagera de la orice varsta 18-19 ani. Ungaria da de la 35 ani si Rusia da cand implineste varsta de pensionare.
Sumele care ajuns sa le castige unii sportivi de la varste foarte mici sunt destul de mari , vorbim de castiguri de pana la 3k euro pe luna asta in conditiile in care in Germania un pensionar castiga in medie 1k euro.

#138
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Fiecare om, care opteaza pentru un anumit traseu in viata, ar trebui sa-si asume in totalitate si consecintele. As fi de acord cel mult cu o finantare pe durata activitatii. Evident in limitele financiare ale unui stat si oricum nu mai mult decit un salariu mediu. Practica si alte state modelul asta, dar este un lux, pe care Romania, in situatia de rahat in care se afla, de fapt nu si-l permite.
Alte explicatii tin de romantisme

#139
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

View Postclaudia313, on 11 octombrie 2018 - 16:57, said:



Nu, dar aud de Romania si poate le starneste interesul sa afle mai mult! Occidentul ala supercivilizat si destept a fost mereu varza la capitolul cultura generala. Eu clar nu ma duc sa vizitez Brazilia pentru ca am auzit de Pele, dar marea masa o oamenilor pe acest pamant e interesata si stie mai mult despre un sport, eventual, decat despre olimpicii la fizica!  Primii vest-europeni cu care am discutat in 1990 stiau 2 lucruri despre Romania: Dracula si Nadia Comaneci. Pe unii aceste 2 nume i-au facut sa caute totusi pe harta unde e Romania, nu Nicolae Iorga sau Eminescu.
Iar pe vremea comunismului sportivii chiar nu faceau acele eforturi pentru motive financiare!
Foarte putini. Ca daca erau multi, se castigau bani frumosi din canotaj. Asa cum se castiga din tenis.

#140
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcatalina1, on 11 octombrie 2018 - 17:33, said:

Foarte putini. Ca daca erau multi, se castigau bani frumosi din canotaj. Asa cum se castiga din tenis.

In principiu orice sportiv cu rezultate spectaculoase devine si cunoscut. In ziua de azi cistiga din sponsorizari, reclame samd. In anii 70 si chiar 80 sportivii nu deveneau milionari chiar asa de simplu. Oricum ar fi nu este treaba statului sa aiba grija de ei. Dupa cum ziceam, fiecare trebuie sa-si asume deciziile

#141
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Nu e valabil pentru toate sporturile olimpice. Nici pe departe.

#142
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcatalina1, on 11 octombrie 2018 - 17:41, said:

Nu e valabil pentru toate sporturile olimpice. Nici pe departe.

Ce anume nu este valabil?

#143
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Ca devin cunoscuti.

#144
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postvata_pa_batz, on 11 octombrie 2018 - 17:41, said:

Ce anume nu este valabil?
Ce sanse are cel care a castigat aur la tir sportiv sa devina milionar ? Asta nu inseamna ca trebuie sa il faca statul milionar.

Edited by seck, 11 October 2018 - 17:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate