Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Nadia Comaneci pensionara

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#145
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcatalina1, on 11 octombrie 2018 - 17:42, said:

Ca devin cunoscuti.

Am zis clar, "cei cu rezultate spectaculoase". Poate ai dreptate, adica nu toti, dar asta nu prea are relevanta. Punctul central este ca nu e treaba statului

View Postseck, on 11 octombrie 2018 - 17:42, said:

Ce sanse are cel care a castigat aur la tir sportiv sa devina milionar ? Asta nu inseamna ca trebuie sa il faca statul milionar.

Pai n-am afirmat nicaieri ca "statul trebuie sa-l faca milionar". N-au decit sa-l faca sponsorii. Dimpotriva am zis foarte clar ca nu este treaba statului. In rest nu e nicio problema, daca sponsorii au alta parere pe banii lor

#146
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Eu cred ca astia care comenteaza pe aici habar nu au ce inseamna antrenament specific pentru performanta.

Un sportiv care ia medalie la olimpiada a muncit mai mult - indiferent la ce te gandesti, psihic, fizic, stres, cu carca... - decat a muncit 80% din populatia tari ca sa nu mai zic de oparatii astia care isi baga unghia in gat ca au fost mai fraieri decat sportivii si nu s-au orientat si ei de vreo medalie. Si astea toate pana pe la 20 ani cand toti oparatii bagau discoteci, alcool, droguri si distractie. Aia au muncit mai mult in 20-30 de ani decat altii in 50.

Voi traiti pe alta lume... Voi credeti ca aia s-au distrat ca voi pana la 18 ani si cand voi ati dat de greu, unii cu sapa unii cu facultatea, aia au fugit repede sa ia o medalie sa isi ia renta si voi ati ramas sa munciti in locul lor.

Numai prin asta se demostreaza ca aia au avut mai multa minte ca voi, faptul ca acum va plageti in loc sa faceti ceva. Ei au facut, voi ce faceti? In afara de a bea cafea la serviciu...

#147
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View PostIpsilanteCucuruz, on 11 octombrie 2018 - 17:50, said:

Eu cred ca astia care comenteaza pe aici habar nu au ce inseamna antrenament specific pentru performanta.
Nu asta e subiectul.
Fiecare isi alege drumul in viata , nu e ca si cum au fost siliti in directia asta.
Medaliatii mai primesc si o premiere de 70k euro pentru aur , 50k euro argint si 30k euro pentru bronz.
Romania este singura tara din Europa care ofera acest gen de renta si intr-un cuantum atat de mare.

#148
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostIpsilanteCucuruz, on 11 octombrie 2018 - 17:50, said:

Eu cred ca astia care comenteaza pe aici habar nu au ce inseamna antrenament specific pentru performanta.

Un sportiv care ia medalie la olimpiada a muncit mai mult - indiferent la ce te gandesti, psihic, fizic, stres, cu carca... - decat a muncit 80% din populatia tari ca sa nu mai zic de oparatii astia care isi baga unghia in gat ca au fost mai fraieri decat sportivii si nu s-au orientat si ei de vreo medalie. Si astea toate pana pe la 20 ani cand toti oparatii bagau discoteci, alcool, droguri si distractie. Aia au muncit mai mult in 20-30 de ani decat altii in 50.

Voi traiti pe alta lume... Voi credeti ca aia s-au distrat ca voi pana la 18 ani si cand voi ati dat de greu, unii cu sapa unii cu facultatea, aia au fugit repede sa ia o medalie sa isi ia renta si voi ati ramas sa munciti in locul lor.

Numai prin asta se demostreaza ca aia au avut mai multa minte ca voi, faptul ca acum va plageti in loc sa faceti ceva. Ei au facut, voi ce faceti? In afara de a bea cafea la serviciu...

Dincolo de credinta ta nu se plinge nimeni si unii chiar fac intr-o saptamina cit nu faci tu intr-o viata. Relevanta muncii sportivilor este egala cu zero din punct de vedere al comunitatii, care produce impozitele, daca din munca respectiva nu se genereaza din nou impozite. Tot ce conteaza cel mai mult pentru un stat sint banii. Daca Nadia a produs, atunci sa primeasca. Asa functioneaza o lume sanatoasa la ora asta

View Postseck, on 11 octombrie 2018 - 18:02, said:

Nu asta e subiectul.
Fiecare isi alege drumul in viata , nu e ca si cum au fost siliti in directia asta.
Medaliatii mai primesc si o premiere de 70k euro pentru aur , 50k euro argint si 30k euro pentru bronz.
Romania este singura tara din Europa care ofera acest gen de renta si intr-un cuantum atat de mare.

Fals! Nemtii platesc 20kEuro la medalia de aur. Cuantumul este insa o problema pentru o tara, care de fapt nu-si poate permite acest lux

#149
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postseck, on 11 octombrie 2018 - 18:02, said:

Nu asta e subiectul.
Fiecare isi alege drumul in viata , nu e ca si cum au fost siliti in directia asta.
Medaliatii mai primesc si o premiere de 70k euro pentru aur , 50k euro argint si 30k euro pentru bronz.
Romania este singura tara din Europa care ofera acest gen de renta si intr-un cuantum atat de mare.
Si de ce nu l-ai ales si tu sa te barfeasca unii pe aici? A stai ca si tu esti unul dintre aia...
Esti tu sigur ca e singura tara?
Ai luat-o pe drumul usor si acum iti bagi unghia in gat ca nu primesti bani? Si ca trebuie sa muncesti pana la 65 de ani? Iti aduci aminte cand te-au dus ai tai la un sport si tu nu prea aveai chef de el si nu te-ai mai dus?

#150
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postvata_pa_batz, on 11 octombrie 2018 - 18:06, said:

Fals! Nemtii platesc 20kEuro la medalia de aur. Cuantumul este insa o problema pentru o tara, care de fapt nu-si poate permite acest lux
Ma refeream strict la renta , nu la premierea medaliei.
Renta se mai acorda in Ungaria si Rusia , insa sumele sunt mai mici decat in Romania si au limita de varsta in ambele tari.

#151
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postseck, on 11 octombrie 2018 - 18:09, said:

Ma refeream strict la renta , nu la premierea medaliei.
Renta se mai acorda in Ungaria si Rusia , insa sumele sunt mai mici decat in Romania si au limita de varsta in ambele tari.

Atunci ai gresit formularea. Ai enumerat premiile pe medalii, dupa care ai zis "genul asta de renta". Ma rog, oricum sumele alea sint peste posibilitatile reale...daca sint corecte

Am vrut sa mai zic ceva. In realitate Romania are probleme, indiferent de domeniul pe care pui lupa. Sanatatea, invatamintul, infrastructura...totul este la pamint. Parlamentarii aia de rahat cu un pesedeu ales cu o majoritate covirsitoare ar trebui sa lucreze si sa-si sparga creierii zi si noapte, cum sa imbunatateasca situatia. Populatia se degradeaza si am asa un feeling, de miroase a disparitie. In concluzie nu prea e cazul de aprobat scurgerile de bani pentru tot felul de pensii speciale umflate cu pompa.
Totusi, ce sa zic, daca voua va place asa...

#152
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBursul, on 11 octombrie 2018 - 07:59, said:


Pui problema gresit. De ce sa nu primeasca atat si olimpicul la matematica?

E vorba de popularitatea si prestigiul concursului. Oamenii sunt mai mult interesati de sport decat de matematica. Pentru ca concursul sportiv e si un spectacol in sine. Deschizi televizorul, bei o bere, vezi ca a castigat favoritul, te bucuri, te duci la culcare. Daca te uiti la concursul de matematica nu intelegi nimic, deci nu urmareste nimeni asa ceva.
In cazul Romaniei, noi nu avem prea multe cu ce sa ne mandrim. Ne-au ramas doar amintirile, iar cei care au trait acele momente de glorii simt oarecum sa recompenseze pe cei care le-au adus atunci bucurii.

Olimpicii sunt chiar ultimii de pe lista carora le putem contesta pensiile babane. Macar ei au facut ceva.


Jocurile olimpice sunt pe tari. Nu te poti inscrie ca si particular la concurs. Ei ne reprezinta tara, noi ii urmarim si ii sustinem si daca castiga le dam si bani. Toata lumea e multumita, cu exceptia catorva.


De pe FB:

Cu 4700 de lei i-a crescut salariul lui Ciorbea, ĂŽntr-un singur an, pentru "merite excepționale" Acum are 19.950 de lei pe lună și, ĂŽn curând, va avea și o pensie specială de 31,000 de lei pe lună, care va putea fi cumulată cu salariul.

Cred ca sunt o gramada de bani aruncati la gunoi pe cateva mii de salarii si pensii nesimtite (putin spus). Ce stie strambul ala de trebuie sa i se dea sa taca, nu inteleg. Nu inteleg cum a fost premier, nu inteleg de ce avocatul poporului trebuie sa ia banii aia ca sa faca ce? Care e fisa postului pt avocatul poporului care se sesizeaza din oficiu daca o baba vinde patrunjel, ca la magariile din tara vad ca e necoplanar.
Cum poate ala sa doarma linistit stiind ca incaseaza o carca de bani si altii, multi, dau in branci si nu viseaza nici pe departe la un salariu cat are el marirea, daca informatia ta e corecta, desi nu m-ar mira nimic.
Tara de tot cacatul, nu bolduiesc din respect pt colegii de forum.

#153
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Ești... ma abțin ca ajung la insectar.

Peste tot pe unde am fost in lume, și-al fost ceva, toți știu despre România 3 lucruri:

Dracula
Nadia Comăneci
Gheorghe Hagi

Așa ca taci dracului și numește-o târfă pe ***** când s-o pensiona!

#154
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View PostLex404, on 11 octombrie 2018 - 20:27, said:

Peste tot pe unde am fost in lume, și-al fost ceva, toți știu despre România 3 lucruri:
Dracula
Nadia Comăneci
Gheorghe Hagi
Bai nu stiu prin ce cercuri va invartiti voi dar eu cand am stat de vorba cu straini ( in special din Europa ) cand vorbeam despre Romania primul gand si intrebare era despre Gypsies sau Zingari ( dupa caz). Pai sa le dam si lor renta ca cel putin in Europa ne promoveaza tara mai bine ca oricine.
2 personaje din cele 3 expuse de tine nu primesc renta.
Vad ca aici unde vine vorba de renta toti va cramponati cu Nadia , sunt peste 500 de sportivi care primesc renta de la varste destul de fragede pentru tot restul vietii, persoane de care nu au auzit 99% din Romani ....... sa nu mai vorbim de straini.

#155
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View Postseck, on 11 octombrie 2018 - 20:42, said:


Bai nu stiu prin ce cercuri va invartiti voi dar eu cand am stat de vorba cu straini ( in special din Europa ) cand vorbeam despre Romania primul gand si intrebare era despre Gypsies sau Zingari ( dupa caz). Pai sa le dam si lor renta ca cel putin in Europa ne promoveaza tara mai bine ca oricine.
2 personaje din cele 3 expuse de tine nu primesc renta.
Vad ca aici unde vine vorba de renta toti va cramponati cu Nadia , sunt peste 500 de sportivi care primesc renta de la varste destul de fragede pentru tot restul vietii, persoane de care nu au auzit 99% din Romani ....... sa nu mai vorbim de straini.


Mai ieși din Europa.

Evident ca europenii s-au saturat de romanii rromi și aia sunt primii care le vin minte.

#156
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Interesanta discutie, din ciclul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xx88YLfZ9RE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], - 0:35.

PS. Floricele am, ma duc sa desfac o bere. :)

Edited by i0nut_tt, 11 October 2018 - 21:14.


#157
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,067
  • Înscris: 04.08.2007

View PostOpelAstra2002, on 10 octombrie 2018 - 19:51, said:

Nadia, 13.149 de lei/luna dupa 10 ani de activitate. S-a retras in 1980 la 19 ani. O fi mult, o fi putin la valoarea ei ?
Mai sunt vreo 3 sau 4 tarfe care pt 10.000 de dolari si-au batjocorit țara pozand nud cu tricolorul Romaniei. Pensionare si astea de la 18 ani cu 7/8000 lei/luna saracele....

Le-as da io pensii mari din parți... :) :)!!
fostul europarlamentar actual PM, a castigat peste 6500 euro net pe luna vreo 10 ani.
A meritat?

#158
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postremvirg, on 11 octombrie 2018 - 21:54, said:

fostul europarlamentar actual PM, a castigat peste 6500 euro net pe luna vreo 10 ani.
A meritat?
Banii aia au fost platiti din bugetul UE.
Si aici nu e vorba de contraexemple .... pentru ca si eu pot spune multe ....... Gheorghe Bălăşoiu primeste o pensie de 12.000 euro ....... clar este si nemeritat si exagerat.
Asta nu inseamna ca nu putem vorbi de rentele care sunt unice in Europa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate