Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 

Nadia Comaneci pensionara

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#109
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003
Am mai precizat de multe ori: nu stam in banii sportivilor, a artistilor sau a bisericilor. Romania are destui bani sa devina o economie cat de cat competitiva. Dar se fura.
Nu alocarea de fonduri unora sau altora e problema, ci modul cum sunt ei cheltuiti. Degeaba pompezi mai multi bani in sanatate, daca ei nu ajung la pacienti si ajung in buzunarele altora.

#110
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ee, are destui bani pe dracu România.. suntem rupți în cur si bruma de bani care se strande nu este alocata lucrurilor cu adevărat importante.

#111
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Ce imi plac astia care se agata de marele beneficiu de imagine pe care il are Romania de pe urma sportivilor.
Daca va loviti de Cochelea pe strada ii trageti si o injuratura sau un scuipat ( dupa caz). 99% din tara asta nu stie cine  a fost sau cum arata dar vorbim despre beneficiul de imagine pe care il avem.
Cel putin eu pun semnul de egal intre renta asta viagera sau pensiile speciale ale diferitelor categorii de romani.
Sa primeste de la 18 ani 15.000 ron pe luna , adica de 15x pensia MEDIE ...... mi se pare bataie de joc , asa cum spun unii nu sunt singurii dar asta nu inseamna ca nu te poti lega de asta.

#112
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003
În funcţie de nivelul performanţei sportive, din renta viageră, calculată potrivit prevederilor alin. (2), drepturile lunare se acordă din 1,5 salarii medii brute pe economie (cred ca s-a mai schimbat intre timp prin niste OUG-uri), după cum urmează:
a)

    100% pentru prima medalie de aur obţinută la jocurile olimpice;
    80% pentru prima medalie de argint obţinută la jocurile olimpice sau pentru prima medalie de aur obţinută la campionatele mondiale;
    70% pentru prima medalie de bronz obţinută la jocurile olimpice sau prima medalie de aur obţinută la campionatele europene;

b)
-50% din valoarea indemnizaţiei corespunzătoare cuvenite potrivit lit. a) pentru următoarele medalii de aur obţinute la jocurile olimpice, campionatele mondiale sau campionatele europene.
Pentru sportivii care cumulează titlul de campion olimpic şi cel de campion mondial sau european ori titlul de campion mondial cu cel european renta viageră acordată pentru cea mai bună performanţă se cumulează cu cea pentru performanţa inferioară;

Cine o acordă ?
Fondurile necesare pentru plata drepturilor prevăzute în prezentul articol se alocă de la bugetul de stat şi se plătesc de Ministerul Tineretului şi Sportului.

Legea a intrat in vigoare in anul 2000. Cine avea 18 ani in anul 2000 si a luat lunar 15.000 pe luna?

#113
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View PostBursul, on 11 octombrie 2018 - 14:20, said:

Legea a intrat in vigoare in anul 2000. Cine avea 18 ani in anul 2000 si a luat lunar 15.000 pe luna?
Lavinia Milosevici spre exemplu , avea 23-24 ani si primeste peste 10.000 ron.
Daniela silivas avea 27-28 ani si primeste peste 10.000 ron , daca nu ati auzit de Silivas si de beneficiile de imagine de pe urma ei ...... poate pestru ca nu mai locuieste in Romania de foarte multi ani..
Maria Olaru retrasa la 18 ani , avea 19 ani in 2001 si primeste peste 7.000 ron.

Edited by seck, 11 October 2018 - 14:49.


#114
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003
Bravo lor. Au obtinut o tona de medalii pentru Romania.

#115
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

View Postseck, on 11 octombrie 2018 - 14:45, said:

Lavinia Milosevici
Daniela silivas
Membre al "International Gymnastics Hall of Fame" - expozitie cu peste 20.000 vizitatori lunar care vad nume ca Nadia Comaneci, Aurelia Dobre, Simona Amanar, precum si alte gimnaste ca au scris istorie in gimnastica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QYe530LE6vU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic ca promoveaza Romania prin SUA mai abitir decat o fac multi alti politicieni.
https://www.ighof.com/index.php

#116
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cu ce ajuta asta? vin americanii si deschid fabrici aici si dau salarii ca la ei? cu ce ajuta domnule promovarea asta de care tot vb viata majoritatii romanilor?

#117
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsilesax, on 11 octombrie 2018 - 15:23, said:

vin americanii si deschid fabrici aici si dau salarii ca la ei?
Pai asta e primul pas, sa stie ca Romania exista si nu e tara de lumea a 3-a. Insa deschiderea unei fabrici e conditionata de politica dusa de conducatorii de la bucuresti.

Citesc paginile de Wiki ale unor foste gimnaste, pagina in engleza, germana, italiana. Ciuciu pagina in romana. Posted Image  Ce inseamna sa iti apreciezi valorile. Las ca au altii grija.

Edited by Bursul, 11 October 2018 - 15:38.


#118
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Un exercitiu de imaginatie legat de imaginea pe care o dau sportivii tarilor lor.
Kenya a castigat medalia de aur la marator feminin si masculin la ultimele editii si ethiopia e tot pe acolo. David Rudisha are record mondial la 800 m ......
Care este imagia celor 2 tari si cu ce ii ajuta aceasta imagine de medaliati olimpici ?
Pun pariu ca nici nu stii cum ii cheama pe acesti sportivi ..... care este posibil sa aiba si ei poza prin vreun Hall of Fame de undeva dar care nu conteaza.

#119
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,603
  • Înscris: 16.03.2007
Cand ii aud pe astia ca vorbes despre "imaginea tarii" imi vine sa-mi trag palme.. ce cacat vine Mercedes sa deschida fabrica in Romania ca a dat unu cu picioru in minge sau s-a cocotat una pe o barna? Romanu' obisnuit n-are niciun beneficiu de pe seama capuselor astea, poate doar aia care se simt ei bine si sunt "mandrii ca's romani" cand vad ca unu din tara lor realizeaza ceva in domeniul sau de activitate.
De aia vezi toti bezmeticii ca vorbesc de Simona Halep ca si cum ar fi realizat nu stiu ce cacat. Pai ba, va dati seama daca era Roger Federer roman? Stateau toti aia la piata cu el in gura.

Edited by laffin, 11 October 2018 - 15:46.


#120
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003
Dublul laureat cu premiul Oscar, Kevin Costner a vorbit cu admiraţie despre România, despre tinerii de aici, despre frumuseţea Braşovului, despre Nadia Comăneci şi familia lui.
"Noi toţi ne-am îndrăgostit de Nadia care era din această ţară şi a scos în evidenţă gimnastica pentru noi toţi. Când am auzit de Nadia eram tânăr, eram adolescent, eram încântat şi după acea Olimpiadă am înţeles că această mică ţară este mai bună decât America. Când eşti în america şi vezi o ţară aşa de mare, îţi spui: Noi ar trebui să fim cei mai buni, dar nu suntem. Aşa am auzit prima dată de România", a mai spus Costner.


https://adevarul.ro/entertainment/celebritati/video-kevin-costner-auzit-data-romania-nadia-s-a-evidentiat-gimnastica-mondiala-toti-ne-am-indragostit-nadia-1_50ad876f7c42d5a66396d1eb/index.html

#121
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aceasta ideie cu promovarea imaginii țării este inoculata in capul lor de cei ce conduc tara, de smecheri adica si de media. in fapt cetateanul obisnuit nu are nici un folos.

#122
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlaffin, on 11 octombrie 2018 - 15:41, said:

Cand ii aud pe astia ca vorbes despre "imaginea tarii" imi vine sa-mi trag palme.. ce cacat vine Mercedes sa deschida fabrica in Romania ca a dat unu cu picioru in minge sau s-a cocotat una pe o barna? Romanu' obisnuit n-are niciun beneficiu de pe seama capuselor astea, poate doar aia care se simt ei bine si sunt "mandrii ca's romani" cand vad ca unu din tara lor realizeaza ceva in domeniul sau de activitate.
Turism. De economie se ocupa guvernul.

#123
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
în fapt prin tot felul de motivari sau dat legi care îi favorizeaza financiar pe toti smecherii din jurul puterii. pentru sportivi sau dat aceste cadouri pe viata datorita popularitatii lor pentru a folosi in campanii electorale sau alte evenimente spre beneficiul clasei politice. adică un fel de plimbatul ursului de lanț pentru a ieși in evidenta.

#124
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

View PostBursul, on 11 octombrie 2018 - 15:50, said:

Dublul laureat cu premiul Oscar, Kevin Costner a vorbit cu admirație despre RomĂąnia, despre tinerii de aici, despre frumusețea Brașovului, despre Nadia Comăneci și familia lui.
"Noi toți ne-am Ăźndrăgostit de Nadia care era din această țară și a scos Ăźn evidență gimnastica pentru noi toți. CĂąnd am auzit de Nadia eram tĂąnăr, eram adolescent, eram ĂźncĂąntat și după acea Olimpiadă am Ăźnțeles că această mică țară este mai bună decĂąt America. CĂąnd ești Ăźn america și vezi o țară așa de mare, Ăźți spui: Noi ar trebui să fim cei mai buni, dar nu suntem. Așa am auzit prima dată de RomĂąnia", a mai spus Costner.


https://adevarul.ro/entertainment/celebritati/video-kevin-costner-auzit-data-romania-nadia-s-a-evidentiat-gimnastica-mondiala-toti-ne-am-indragostit-nadia-1_50ad876f7c42d5a66396d1eb/index.html
Dupa olimpiada Nadiei a inteles ca Romania e o tara mai buna ca America? Romania lui Ceausescu, aia din care Nadia a fugit? Hahaha

#125
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003
Uite asa se aduc turisti in tara (implicit bani). Primul pas e ca ei sa afle ca existam, lucru pe care sportivii romani chiar il fac:

Ei bine, am avut ocazia să stau de vorbă cu persoane de vâsta mea, colegi din toate colţurile lumii, oameni inteligenţi care s-au plimbat destul prin lume. Când auzeau că eu sunt din România, mă întrebau: Bucharest? (not Budapest, o singură persoană a făcut confuzia asta. Şi o alta care credea că România e în America Latină, asta chiar m-a „şocamuzat”). Aproape toţi ştiau de Hagi, de Nadia Comăneci, de Dracula, de Alexandra Stan sau Inna şi de „numa-numa-numa iei” de la O-zone!

Prieteni, prieteni, la despărţire i-am invitat în România: „Ce frumos ar fi…dar…ce vedem acolo?”. Aici am realizat că lumea nu prea are idee că avem şi o Românie turistică, frumoasă, departe de sistemul defect, gunoaie şi politicieni corupţi sau de oameni care trăiesc la marginea marilor oraşe prin Europa, pe care toţi îi “cunoşteau”.

„De toate!”, le-am spus. De la Bran, că tot au auzit de el, la Transalpina, o frumuseţe de şosea, de la plaiurile Maramureşului până la Casa Poporului din Bucureşti (puţini ştiau de existenţa ei). Acum îi aştept cu mare drag să le prezint ţara mea, nu am de gând să-i ţin numai în Bucureşti.

luat de pe nu stiu care blog

de urmatorii pasi ar trebui sa se ocupe altii.

View Postcatalina1, on 11 octombrie 2018 - 16:03, said:

Dupa olimpiada Nadiei a inteles ca Romania e o tara mai buna ca America? Romania lui Ceausescu, aia din care Nadia a fugit? Hahaha
Poate vorbea de gimnastica. Din pacate clipul nu mai e disponibil.

#126
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Da, fix pentru Cochelea vin turistii!

Edited by catalina1, 11 October 2018 - 16:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate