Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Retragere numerar alt bancomat decat al bancii

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View Postestefano, on 08 decembrie 2022 - 07:14, said:



Salutare, nu de asta. Pentru ca nu apare butonul alta suma. Aia ma deranjaza in principiu si trebuie sa fac mai multe retrageri.

Dar ce te impiedica sa mergi la cel mai apropiat atm al băncii care ți-a emis cardul, sa scoți suma dorita? Ca nu faci asta zilnic, presupun, așadar nu e un capăt de tara dacă te deplasezi uneori mai departe de casa pentru a retrage o suma consistenta.
First Bank este una dintre băncile care nu are sume prestabilite la retragere numerar atm cu card emis de alta banca. Verificat cu card Raiffeisen și ing, aveam o agenție First Bank la parterul blocului (din păcate agenția s-a desființat la începutul acestui an).

#56
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005

View Postcorinadaniela, on 08 decembrie 2022 - 08:26, said:

Dar ce te impiedica sa mergi la cel mai apropiat atm al băncii care ți-a emis cardul, sa scoți suma dorita? Ca nu faci asta zilnic, presupun, așadar nu e un capăt de tara dacă te deplasezi uneori mai departe de casa pentru a retrage o suma consistenta.
First Bank este una dintre băncile care nu are sume prestabilite la retragere numerar atm cu card emis de alta banca. Verificat cu card Raiffeisen și ing, aveam o agenție First Bank la parterul blocului (din păcate agenția s-a desființat la începutul acestui an).

Ma gandesc ca trebuie sa fie un regulament unitar in toate tarile UE, sa poti sau sa nu poti retrage orice suma, nu sa tina de fiecare banca in parte. La fel cum a fost reglementarea obligatorie de a afisa comisionul perceput, care din pacate nu o respecta nimeni nici acum probabil din probleme tehnice. Stiti ca a aparut un ecran suplimentar in care spune ca tranzactia se va efectua conform tarifelor percepute de banca dumneavoastra.

Ei se lauda ca nu au nici un comision, dar, in realitate te forteaza sa il ia de 3 ori de la banca emitenta a cardului. Comisionul fiind procentual, ar trebui sa fie suficient. Dar probabil ii intereseaza comisionul de tranzactie care este mai mare. In fine, cine stie, o sa vad raspunsurile.

Cardul meu nu este emis de o banca care are bancomate. Sunt banci/institutii financiare care nu au bancomate proprii (Cum e Curve, Libra Internet Bank, N26, Crypto.com, Binance, etc). Deasemenea afectati sunt clientii Raifaisen si ING care pot retrage bani fara comision de la orice bancomat si trebuie sa butonezi foarte mult. La unele bancomate nici macar nu au butonul de a apasa alta tranzactie. Pur si simplu iti scoate cardul, iar il bagi, iar bagi pin, situatie care nu mi se pare normala.

Nu am nici o problema cu comisionul, sau cu retragerea de sume mari sau mici, pur si simplu nu mi se pare corect cand am card de la alta banca sa apara optiuni diferite si sa nu pot scoate ce suma vreau in limitele de cash/card/banca/etc.

Eu nu vad bancile nevinovate in aceasta situatie ca multi dintre voi. Si am redeschis acest topic sa fac o statistica care banci au aceasta optiune si care nu, tocmai sa ma deplasez la bancile unde se poate apasa 'mirifica optiune' astfel...

Trecem pe lista buna First Bank, ING, Unicredit si Euronet, altele mai sunt?

Edited by estefano, 08 December 2022 - 08:50.


#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Oricum se pot modifica dinamic sumele afisate si in cazul in care scade numarul de bancnote disponibile in bancomat. Cel putin la ING se intampla la unele bancomate.
Ce vrei tu e absurd.

#58
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar că e absurd! Adică în loc să îți negociezi cu banca ta retrageri gratuite de la orice bancomat, te cramponezi de limitările tehnice și fizice ale bancomatelor celorlalte bănci...
Tu trebuie să elimini cauza, nu efectele acelei cauze....

#59
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ai citit ca pe om nu il deranjeaza comisioanele neaparat ci faptul ca trebuie sa faca mai multe tranzactii si ii mananca timpul?
Ce de drepturi avem de cand am intrat in UE...

#60
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dar uneori nu e suficient dreptul, ai nevoie și de stângul...

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e clar.

#62
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Ireal cum se bagă la grămadă băncile cu Curve, cu Binance, etc.
Ireal încă o dată cum Euronet și First Bank sunt trecute pe o listă "bună". Săracii cei care au avut de a face cu ele cred că schițează un zâmbet amar.


#63
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

View Postestefano, on 08 decembrie 2022 - 08:48, said:

... La fel cum a fost reglementarea obligatorie de a afisa comisionul perceput, care din pacate nu o respecta nimeni nici acum probabil din probleme tehnice. Stiti ca a aparut un ecran suplimentar in care spune ca tranzactia se va efectua conform tarifelor percepute de banca dumneavoastra.
Ba chiar o respectă toți... Sau ești nemulțumit că se respectă legea? https://lege5.ro/gra...diul-atm-urilor
Dacă retragi de la un ATM ce nu aparține de banca ta art4 din acel ordin zice

Quote

Pentru cardurile de debit sau de credit emise de alți prestatori de servicii de plată decât cei cărora le aparțin ATM-urile, se va afișa următoarea avertizare: "Atenție! - Tranzacția dumneavoastră va fi comisionată conform condițiilor din contractul încheiat cu emitentul cardului".


#64
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Si daca introduci card strain in ATM, iti afiseaza si cursul de schimb valutar al ATM propus, de tipul curs ECB+10%-12%. E adevarat ca nu e recomandat sa accepti conversia bancomatului, ci sa alegi retragere fara conversie / No conversion, pentru a face schimbul valutar banca emitenta a cardului strain...

#65
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005

View PostRavy, on 08 decembrie 2022 - 10:02, said:

Ba chiar o respectă toți... Sau ești nemulțumit că se respectă legea? https://lege5.ro/gra...diul-atm-urilor
Dacă retragi de la un ATM ce nu aparține de banca ta art4 din acel ordin zice

Salutare,
Daca se respecta sunt multumit. Din ce stiam, in propunerea legislativa era sa se afiseze suma exacta. Deaceea am zis ca nu s-a putut realiza tehnic probabil. Nu am cunoscut eu legea clara cum e.


#66
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
La bancomat  BT cu card ING nu apare altă sumă.
Ideea este ca poate vreau să retrag 650 lei și poate am nevoie de 2 sau chiar 3 retrageri ca să ajung la suma asta. Și mai este chestia menționată mai sus referitor la ”altă tranzacție” care nu apare și ești nevoit să treci din nou prin toată operațiunea.
Legat de retragerea de la bancomatul băncii emitente, ING de exemplu nu are așa multe bancomate ca brd,bcr sau bt și nu am să umblu prin oraș să caut unul. Sunt de acor să plătesc comision dar nu mă forța la mai multe retrageri.
O altă chestie de menționat este de exemplu la ING dacă vrei chitanță, trebuie să aștepti suplimentar până devine activ butonul de emitere chitanță. Nu mi se pare corect.
Cei care nu înțeleg inconveniențele astea, probabil nu retrag bani de la bancomat (eu retrag destul de rar), dar sunt mulți care au nevoie de numerar.
Sunt curios la bancomatele de ”afară” cum stă treaba.

#67
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Refuzați să înțelegeți o treabă.
Eu am o bancă, investesc milioane de € într-o rețea de automate, la care trebuie să plătesc și personal să proceseze numerar, să le alimenteze, trebuie să plătesc și mentenanță la ele la o firmă specializată, etc.
Oare care ar fi interesul meu? Să prioritizez clienții care au carduri/conturi la mine, sau să vină toți cei care și-au făcut conturi la Orange Money să îmi golească răgăliile?

#68
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Da, pentru că ai comisioane ce le încasezi de la băncile care îți folosesc ATM-urile .

#69
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005
De exemplu Euronet nu e banca, traieste doar din asta si are prezenta opriunea alta suma.
Ma gandesc ca pentru banci ar fi aceeasi afacere profitabila si cu butonul alta suma.

Edited by estefano, 08 December 2022 - 21:41.


#70
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Diferența ține doar de softul instalat pe ATM-uri. Sume fixe versus sume fixe plus opțiunea Altă sumă...

#71
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Portughezii cu reteaua lor de ATM-uri Multibanco se fac tot mai vizibili in Romania... iata primele ATM-uri Multibanco din Brasov (probabil ca sunt si in alte locatii).
Nu am observat nimic ciudat... am retras 50 de lei cu cardul Curve avnd in spate Orange Money si deocamdata nu apar comisioane.
Din pacate nu am apucat sa vad si interfata despre tranzactie eventual conversie (exista dar nu apare automat mai exact te intreaba daca vrei sa vezi detalii tranzactie) ca am dat din greseala retragere suma fixa (minim 50 Lei se poate retrage)

Attached Files


Edited by rz, 20 January 2023 - 23:14.


#72
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,750
  • Înscris: 28.01.2007
Am retras si eu de la Multibanco in busteni si nu am observat comisioane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate