Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Retragere numerar alt bancomat decat al bancii

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce ar scoate un om sanatos la cap sume mari, cand la aproape orice dugheana poti plati cu cardul? Eu scot maxim 50-100 lei, sa am maruntis de o bere, un pachet de tigari de la nonsop.

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 -Jinx-, on 08 octombrie 2018 - 11:11, said:

2. Am scos in ultimul timp in fiecare zi 8000 de ron deoarece am avut nevoie de lichiditati. Bancomatele din apropierea casei mele au toate doar optiuni cu 900 Ron max (BCR BRD BT)
trebuie sa bag cardul de 9 ori sa introduc pinul de 9 ori sa astept si sa numar suma de 9 ori ....
Eh, acum... asta este o situatie speciala, care apare foarte rar.
De ce nu te-ai dus direct la ghiseu (pina nu se desfinteaza) sa scoti 8000 x 5 sau cit aveai nevoie ?!
Sau la bancomat ING ?
Sau la altul (cum deja am spus) cu suma mai mare sau alta suma ?

 rumegus, on 08 octombrie 2018 - 11:11, said:

De ce ar scoate un om sanatos la cap sume mari, cand la aproape orice dugheana poti plati cu cardul? Eu scot maxim 50-100 lei, sa am maruntis de o bere, un pachet de tigari de la nonsop.
Sa nu exageram, si eu vreu sa platesc absolut peste tot cu cardul, dar chiar nu se poate.
Si in 99% din cazuri asta nu depinde de cumparator, ci de vinzator, deci nu conteaza cit de sanatos la cap este cumparatorul.

Edited by trollerul_de_serviciu, 08 October 2018 - 11:21.


#21
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 trollerul_de_serviciu, on 08 octombrie 2018 - 11:21, said:

Eh, acum... asta este o situatie speciala, care apare foarte rar.
De ce nu te-ai dus direct la ghiseu (pina nu se desfinteaza) sa scoti 8000 x 5 sau cit aveai nevoie ?!
Sau la bancomat ING ?
Sau la altul (cum deja am spus) cu suma mai mare sau alta suma ?


Sa nu exageram, si eu vreu sa platesc absolut peste tot cu cardul, dar chiar nu se poate.

La ghiseu se ia comision.
Nu sunt la ING sunt la banca romaneasca si exista 3 bancomate in toata constanta care raman foarte des fara bani si in plus sunt si departe de mine.
Cel cu suma mai mare(raiffeisen) este mai departe de mine decat celalte 3 de care ziceam si cateodata ma duc acolo. Ideea e ca majoritatea timpului nu am ce cauta in acea zona si trebuie sa ma duc special pt asta.

 rumegus, on 08 octombrie 2018 - 11:11, said:

De ce ar scoate un om sanatos la cap sume mari, cand la aproape orice dugheana poti plati cu cardul? Eu scot maxim 50-100 lei, sa am maruntis de o bere, un pachet de tigari de la nonsop.

Pentru ca nu ma duc la dugheana si ce platesc eu se plateste doar cash

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 rumegus, on 08 octombrie 2018 - 11:11, said:

De ce ar scoate un om sanatos la cap sume mari, cand la aproape orice dugheana poti plati cu cardul? Eu scot maxim 50-100 lei, sa am maruntis de o bere, un pachet de tigari de la nonsop.
Nu toti cumparam tigari.Poate vreau un cal, sau struguri de vin, sau must sau porumb sau sa platesc aratul sau meseriasii care mi-au cules recolta.Nu merge cu cardul:)

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Corect. Plus ca sunt multe magazine de cartier care nu au POS sau au, dar nu il promoveaza, sau il tin ascuns. De ce ? Pentru ca prefera cash, nu sa astepte 1-2 zile pana tranzactioneaza bancile intre ele.

Edited by Magicwisewolf, 08 October 2018 - 11:28.


#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 -Jinx-, on 08 octombrie 2018 - 11:24, said:

La ghiseu se ia comision.
Nu sunt la ING sunt la banca romaneasca si exista 3 bancomate in toata constanta care raman foarte des fara bani si in plus sunt si departe de mine.
Cel cu suma mai mare(raiffeisen) este mai departe de mine decat celalte 3 de care ziceam si cateodata ma duc acolo. Ideea e ca majoritatea timpului nu am ce cauta in acea zona si trebuie sa ma duc special pt asta.
Da, se ia comision, dar neah, la suma asta iti permiti comision, nu ?!
Scoti 8000 x 5, aum am zis, sau cit ai nevoie....
Sau mergi la ce bancomat vrei tu, cu suma mare...
Deja discutia devine inutila, ne repetam,este o situatie absolut particulara, una la 1 milion, nu isi va bate capul nimeni cu asa ceva.

#25
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 trollerul_de_serviciu, on 08 octombrie 2018 - 11:46, said:

Da, se ia comision, dar neah, la suma asta iti permiti comision, nu ?!
Scoti 8000 x 5, aum am zis, sau cit ai nevoie....
Sau mergi la ce bancomat vrei tu, cu suma mare...
Deja discutia devine inutila, ne repetam,este o situatie absolut particulara, una la 1 milion, nu isi va bate capul nimeni cu asa ceva.
Aparent deschizatorul topicului a avut si el problema asta deci aparent si-a batut capul
Solutia pt mine eu o stiu...ideea era ca nu e corect.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E o non problema. Daca sint doar 3 bancomate in toata Constanta la Banca Romaneasca si nu-ti convine situatia, de ce dracu nu iti schimbi banca si alegi una care are 300 de bancomate in Constanta? :w00t:

 Magicwisewolf, on 08 octombrie 2018 - 11:27, said:

Corect. Plus ca sunt multe magazine de cartier care nu au POS sau au, dar nu il promoveaza, sau il tin ascuns. De ce ? Pentru ca prefera cash, nu sa astepte 1-2 zile pana tranzactioneaza bancile intre ele.
Nu stiu unde o fi asta, io n-am vazut asa ceva, chiar si cele mai putrede magazine aveau POS, aveam la Timisoara unu pe scara, avea 2 metri patrati, asta acum 10 ani. Io cred ca prefera banii peste 2 zile in loc de nici un ban acum :first:

#27
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ete neah, Timisoara, Constanta.... la voi in cartier toata lumea are POS.
Da' toate orasele sint gen Timisoara si Constanta, si toti comerciantii sint gen aia de la tine din cartier ?
Chiar si-asa, te duci la un restaurant, platesti cu card, nu lasi bacsis ?! (din principiu sau pentru ca nu ai cash?)

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am fost de curind in Hunedoara, era la fel... POS-ul ala nu mai e mare brinza in 2018. Nici faza aia cu "n-am rest" n-am intilnit-o de vreo 15 ani, cu exceptia unor oligofreni de la cantina de fitze de linga job, unde prostalaul de patron le ia toti banii se pare :lol:

Singurul loc in care nu aveau POS pe care l-am prin in ultimi jde mii de ani a fost o dugheana din-aia de la mall cu asigurari chiar anu asta. Am fost atita de shokat ca era sa lesin. Sigur ca n-o sa ma mai prinda pe-acolo :lol:

La restaurant platesc cash de obicei, daca platesc cu cardul dau bacsis cash, dar se intimpla extrem de rar. Eu n-am problema asta cu cash-ul desi sint la Garanti si sint foarte putine bancomate. Scot cind trec pe linga unu vreo 1000-2000 si ii pun in sertar si cind plec de-acasa iau cam cit cred ca am nevoie. Nu-mi pot inchipui situatia in care sa am nevoie brusc de jde mii de lei cash. Daca stiu ca o sa am nevoie de 8000 cash, pai ma duc si scot din timp. Daca as avea nevoie constant de jde mii cash si bancomatul ar fi la dracu si nu mi-ar conveni sa scot de la alte banci, atunci cu siguranta mi-as schimba banca fix la bancomatu cel mai apropiat.  

Avind in vedere ca nu scot bani des, mie mi se pare un superavantaj sa fiu la o banca de-asta mai obscura, de exemplu in Cluj toti au conturile la BT, parca-s batuti in cap cu leuca. De fiecare data cind merg prin mall ma uit la ei si ma minunez, ultima data chiar alaltaieri. Sint vreo 3-4 bancomate si la fiecare vreo 6-7-8 la coada. Ca mustele la cacat :first:

Prefer sa ma duc la un bancomat mai prin boscheti si sa nu fie niciodata nimeni acolo. In 4 ani cred ca de 2 ori era cineva la bancomat cind m-am dus sa scot si oricum erau pe picior de plecare  :lol:

#29
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 rumegus, on 08 octombrie 2018 - 11:11, said:

De ce ar scoate un om sanatos la cap sume mari, cand la aproape orice dugheana poti plati cu cardul? Eu scot maxim 50-100 lei, sa am maruntis de o bere, un pachet de tigari de la nonsop.
Uite de exemplu: vrei sa dai 10000 la nunta

#30
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Hider141, on 08 octombrie 2018 - 11:02, said:

De asta mi-am facut contul la ING, ca sa pot scoate bani de la orice bancomat din lume fara comision.

Nu poti!

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Am carduri unicredit si brd...la bancomatele BRD, cu cardul Unicredit, suma maxima pe care o pot scoate este 900 ron, fara optiune "alta suma". La acelasi bancomat, cu cardul BRD, apare optiunea "alta suma". Am avut de scos intr-o zi 9000 ron de pe cardul Unicredit...mi s-a acrit de cate ori am scos bani. Niste nesimtiti cei de la BRD pentru ca au scos aceasta optiune.

Banii ii tin la Unicredit deoarece am comision zero la toate bancomatele.

Edited by george_alexandru, 10 October 2018 - 13:12.


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

 baliosss, on 08 octombrie 2018 - 20:49, said:

Nu poti!

Corect, sunt exceptate bancomatele din tarile Iran, Siria, Sudan, Coreea de Nord si Cuba.
Daca nu stii despre ce e vb, vezi aici: https://ing.ro/perso...ri/card-complet

#33
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 AlexEn, on 10 octombrie 2018 - 14:15, said:



Corect, sunt exceptate bancomatele din tarile Iran, Siria, Sudan, Coreea de Nord si Cuba.
Daca nu stii despre ce e vb, vezi aici: https://ing.ro/perso...ri/card-complet

Am o intrebare: la ce curs valutar se face conversia in strainatate? Auzeam niste sudalmi misto pe tema asta, comisionul era zero, conversia era la un curs in nori. S-a rezolvat intre timp si e totul zero absolut? Acum plec spre prima sucursala ing (daca nu le inchid si p-astea de tot)

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Ce sa se rezolve?
Detalii despre curs ai pe site: https://ing.ro/ing-i...e/curs-valutar.

#35
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 AlexEn, on 10 octombrie 2018 - 14:15, said:


Corect, sunt exceptate bancomatele din tarile Iran, Siria, Sudan, Coreea de Nord si Cuba.
Daca nu stii despre ce e vb, vezi aici: https://ing.ro/perso...ri/card-complet
Mai baga cel putin Cambodgia si Thailanda.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Ti-am spus cescrie pe site. Daca acolo sunt informatii incomplete trebuie sa le actualizeze ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate