Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Retragere numerar alt bancomat decat al bancii

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Si eu am patit azi la Banca Transilvania cu card Revolut, nu exista optiunea de alta suma, maxim 900/tranzactie. Deci si BRD a restrictionat am citit, doar BCR si CEC inca permit alte sume.
Poate mai scrie cineva si alte banci unde au 'reusit' sa retraga peste 900 ron cu card de la alta banca.
Euronet o merge?

#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Si Unicredit are la ATM alte sume, pe langa cele prestabilite...



#39
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 -Jinx-, on 08 octombrie 2018 - 10:06, said:

De cand cu introducerea conturilor "fara comisioane la retragerea de la orice bancomat" , multe banci au scos optiunea cu "alta suma" pt cardurile altor banci.

Asta deoarece la fel ca si mine multi scoteau sume mari de bani de la bancomatele altor banci pt ca erau mai aproape si deoarece nu trebuiau sa plateasca nici un comision

Doar Raiffeisen si CEC bank mai au "alta suma" pt carduri straine
Si BCR se poate. Sotia a scos bani de pe un pre-paid credit card si a putut sa specifice suma

#40
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@vladut01

Eu pe BCR nu pot sa scot suma mai mare de 900 ron

#41
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005
Salutare,
scuze ca reinvii mortii, dar, este o situatie actuala care nu a fost rezolvata.

Am inceput un demers si am facut reclamatii deocamdata la BCR, BRD si Transilvania. M-ar interesa o situatie facuta din experienta dumneavoastra la care banci merge sa retragi alta suma si la care nu pentru a le face reclamatii in prima faza, apoi sa trec la pasul urmator.

In opinia mea nu este legal, cei de la BRD mi-au raspuns ca aceasta situatie apare doar daca nu am card BRD .... discriminatoriu in opinia mea.
La BCR si Transilvania inca astept raspunsul.

Vreau sa trec pe lista care au alta suma pe First Bank si EURONET.

#42
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Mă surprinde (plăcut) că cineva mai este interesat.
Din câte știu la ING merge altă sumă și cu card de la altă bancă.
Am 2 carduri: ING și unicredit dar nu am bancomat unicredit în zonă. Dacă ajung am să revin dar poate testează și alții.

Poate după ce ai destule date, faci o reclamație la supravegherea bancară și anpc.

#43
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Nu mai bine caști ochii înainte la condițiile cardului emis de banca ta și de la cea de unde vrei să retragi?

#44
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005

 addryanns, on 06 decembrie 2022 - 10:38, said:

Nu mai bine caști ochii înainte la condițiile cardului emis de banca ta și de la cea de unde vrei să retragi?

Salutare, cardul meu nu are nici o limitare in aceasta privinta atata timp cat la alte bancomate merge.
Referitor la conditiile bancii de unde scot am cautat si nu e specificata aceasta discriminare in conditiile de afaceri sau alundeva.
Deasemenea este destul de neplacut si fara sens aceasta limitare, nu poti verifica pe strada conditiile bancii de unde scoti usor, fara sa introduci cardul, pinul etc.
Daca nimeri pe cineva sa scoata 5000 ron trebuie sa faca o gramada de operatiuni, si blocheaza bancomatul 20 minute. Nu vad logica , vor sa vada cozi la banca ca pe vremuri?

Sunt curios de explicatia lor.

Am mai studiat problema si in legislatia europeana exista un asa numit discriminare dupa iban care este ilegala BTW

Multumesc pentru sustinere.

Edited by estefano, 06 December 2022 - 11:15.


#45
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Explicația este simplă:
Dacă te uiți la ce sume sunt prestabilite, vei vedea că nu sunt ”rotunde” adică nu vei vedea 1000 lei ci 900, 400 nu 500 etc. Mai multă lume scoate 1000 decât 900 deci vei face 2 tranzacții și dacă nu ai retrageri fără comision vei fi taxat. La fel, dacă ai să zicem 3 retrageri gratis de la altă bancă, le vei consuma în max 2-3 retrageri.

#46
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Băncile au cheltuieli cu logistica numerarului. Nu poți scoate sume mari pentru descurajare în principiu. Te lasă să scoți, dar te limitează în ecranul "altă sumă".

Băncile au cheltuieli cu logistica numerarului. Nu poți scoate sume mari pentru descurajare în principiu. Te lasă să scoți, dar te limitează în ecranul "altă sumă".

#47
lord_dizzy

lord_dizzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 06.11.2003
Deși nu mai știu dacă este cazul, conta la un moment dat și ce fel de card era de la altă bancă! La Raiffeisen avea sume prestabilite cu un card Mastercard de la OTP, dar puteam alege suma pentru Visa de la Orange. Nu exclud să fie diferențe între modelele de ATM din cadrul aceleiași bănci (ex. UniCredit, BCR). Partea bună este că tot mai multe bănci intră în programul instant de plată, iar astfel se pot transfera repede sumele și retrage cu un card ce permite retrageri nelimitate (ex. din cont Libra și scoți cu CEC, BRD, BCR).

#48
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005

 mrfe, on 06 decembrie 2022 - 11:26, said:

Explicația este simplă:
Dacă te uiți la ce sume sunt prestabilite, vei vedea că nu sunt ”rotunde” adică nu vei vedea 1000 lei ci 900, 400 nu 500 etc. Mai multă lume scoate 1000 decât 900 deci vei face 2 tranzacții și dacă nu ai retrageri fără comision vei fi taxat. La fel, dacă ai să zicem 3 retrageri gratis de la altă bancă, le vei consuma în max 2-3 retrageri.

Asa banuiesc si eu, dar e ca un comision ascuns. In alte tari unde am calatorit, cardul fiind interpretat ca strain, aveai butonul alta suma dar aparea si un comision care trebuia sa il platesti daca vrei sa mergi mai departe (sa scoti bani - chiar daca cardul are retrageri gratuite oriunde in lume). Daca au nevoie de bani, sa o faca transparent, sa afiseze ca costa 10 (sau cat vor) lei sa scoti bani in limitele cardului tau si cred ca e mai fair. Stii ca la BRD costa 10, la BCR 5 si stii de unde scoti si cat scoti.

Si chiar daca e asa, ar trebui sa imi raspunda ca atare la reclamatie, sunt curios.

 addryanns, on 06 decembrie 2022 - 11:33, said:

Băncile au cheltuieli cu logistica numerarului. Nu poți scoate sume mari pentru descurajare în principiu. Te lasă să scoți, dar te limitează în ecranul "altă sumă".

Băncile au cheltuieli cu logistica numerarului. Nu poți scoate sume mari pentru descurajare în principiu. Te lasă să scoți, dar te limitează în ecranul "altă sumă".

Pai pot pune alta suma in limita cheltuielilor lor cu numerarul (nu le facem noi contabilitatea). De exemplu daca vreau sa scot 90 RON, ca sa merg cu taxiul, sa am de 10 lei nu pot. Ori nu e nici peste limita nici legatura cu cardul sa fie de la acelas bancomat. E pur si simplu un bug, rea vointa, nu imi dau seama.

#49
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Vei primi un răspuns:" in limita numerarului disponibil din bancomat sunt afișate opțiunile de retragere, astfel dacă nu sunt multe bancnote de 10 și 50 lei și aveți de retras o sumă mai mare, doar bancnote cu valori mari putem elibera, din nou, în limita disponibilă din bancomat."

#50
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Înțeleg bine oare? Vrei să faci reclamații pentru că primul ATM pe care îl întâlnești nu îți dă multiplu de 10 lei pentru taxi?

#51
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
addryanns, nu, el vrea sa scoata 10-20-30-40 de mii de lei (ai citit bine!), fara comision, de la bancomatele altor banci.  asa, cand el nici macar nu e clientul acelor banci.

OP: reclamatia sa o faci la banca unde ai cardul, ca aia e banca ta.  tu nu ai nicio relatie contractuala cu bancile terte pana nu bagi cardul in ATM - cand il bagi, daca iti plac termenii, faci tranzactia, daca nu, nu.

#52
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Așa e. Și acolo la bancomatul străin iti scrie Da/nu ești de acord să retragi în condițiile contractuale ale tale, cu banca ta, și în limitele bancomatului străin.

#53
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005

 addryanns, on 07 decembrie 2022 - 22:03, said:

Înțeleg bine oare? Vrei să faci reclamații pentru că primul ATM pe care îl întâlnești nu îți dă multiplu de 10 lei pentru taxi?

Salutare, nu de asta. Pentru ca nu apare butonul alta suma. Aia ma deranjaza in principiu si trebuie sa fac mai multe retrageri.

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e nicio banca obligata sa iti ofere posibilitatea de a retrage alte sume decat cele prestabilite Posted Image

Edited by AlexEn, 08 December 2022 - 07:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate