Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Schimbare vas wc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#19
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 02 octombrie 2018 - 11:32, said:

Orice e posibil. Zi-i ca il platesti cat cere. Chiar si 1.000 lei pe manopera si iti face sigur.

Am sa incerc si asa. Uite poza de ansamblu. Si am verificat... si cotul si teava colectoare sunt PVC.

Fișiere atașate


Editat de WhiteRaven, 02 octombrie 2018 - 11:37.


#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca instalatorul e cel care ti-a pus tubul ala, schimba-l.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.598
  • Înscris: 01.12.2001
La ce inghesuiala ai acolo, greu gasesti un mester ce va accepta lucrarea.

#22
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005

 Paz, on 02 octombrie 2018 - 11:39, said:

Daca instalatorul e cel care ti-a pus tubul ala, schimba-l.

Daca te referi la tubul ”acordeon” nu... asa am gasit casa.

 dorin_2k, on 02 octombrie 2018 - 11:39, said:

La ce inghesuiala ai acolo, greu gasesti un mester ce va accepta lucrarea.

In principiu toata baia va fi demolata...calorifer dat jos... scos chiuveta, cada... schimbat tevi... poate sparge si peretele spre nisa cu coloana principala cand va lucra... deci nu va fi o problema de inghesuiala cred.

Editat de WhiteRaven, 02 octombrie 2018 - 11:45.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.549
  • Înscris: 05.06.2009

 dreaQ, on 02 octombrie 2018 - 11:35, said:

Unele vase "de podea" strang jeg la baza sau pe la suruburi. Cel suspendat se curata mai repede cel putin asta este perceptia si experienta mea, acasa (am si, si).
PS: vorbim de exterior.

hm, ciudat. inseamna ca nu toata lumea isi face curat ca lumea in baie, macar o data pe saptamana. sau altii isi fac nevoile (si) pe langa vasul de toaleta. la mine in baie se strange doar putin praf pe capacele acelor suruburi si marginea pe care sunt montate. alta mizerie nu are de unde si de ce sa se stranga...

#24
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.046
  • Înscris: 26.04.2007
am montat asa ceva acum 2 luni.

daca vrei suspendat pe cadru cum este in postarea #13 atunci ai de dat jos cam toata faianta, ajuns la tevi abea apoi poti sa te decizi.
din pacate este one way acest lucru, odata ce ai inceput sa spargi nu mai poti da inapoi.

toti "meseriasii" de cacat vor spune ca nu se poate.....ca sa nu se complice ei !!!
va trebui sa fci o masca de rigips care o vei monta peste suportul ce tine vasul suspendat.

Editat de Mihai_3, 02 octombrie 2018 - 12:09.


#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.723
  • Înscris: 16.03.2007
Eu asa am facut cu un Geberit duofix sigma Up 720, l-am montat singur.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aStod3zYJEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de laffin, 02 octombrie 2018 - 12:09.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.480
  • Înscris: 13.01.2011
Daca demolezi tot, se poate face ce vrei.
Asa ca... alt Dorel :)

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.655
  • Înscris: 08.03.2017
Se poate realiza , cum s-a mentionat cu un cadru metalic placat , iese elegant .
Se poate monta o pompa tocator si duci evacuarea unde doresti chiar si in evacuarea de la chiuveta .
Nu exista "nu se poate" doar 2 lucruri te tin : banii si gasirea unui meserias

#28
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 468
  • Înscris: 08.08.2018
FIx asa am avut si eu la un bloc din 86. Am avut probabil un instalator mai cu chef de treaba si poate mai priceput cand mi-am cumparat apartamentul si l-am renovat ca a modificat tot.
Nu am pus wc suspendat dar jos a modificat tot. In primul rand acel spatiu pentru tevi ce traverseaza baia e imens fata de ce ar trebui. Sunt 3 tevi acolo, cele doua pentru apa si unul de scurgere mai gros. Practic mi-a facut acel spatiu mult mai mic, cred ca mai putin de jumatate fata de cat era.
A introdus teava de scurgere de la wc in acel spatiu, nu se mai vede teava de scurgere decat un centimetru unde se cupleaza cu vasul. WC-ul fata de unde era inainte s-a dus cu vreo 10 centimetri minim mai in spate.

#29
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
Dupa cum s-a spus, nimic nu e imposibil, totul tine de bani. Eu nu inteleg pe unde vine coloana principala de scurgere. Tipul asta de wc se leaga in general in lateralul scurgerii sau chiar deasupra ei, daca vine din podea. Problema este ca acel cadru trebuie lipit de perete, daca tu il lipesti de perete si gaura de scurgere este unde pare a fi (adica ar fi in fata suportului) ... nu se pupa una cu alta. Daca nu se poate modifica pozitii gurii de scurgere poti umple spatiul din spate cu o zidarie de BCA spre exemplu si atunci aduc suportul de wc la cota scurgerii si te incadrezi fara probleme. Dezavantaje costul zidariei si faptul ca pierzi 11-15cm din latimea camerei.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.943
  • Înscris: 07.02.2003
N-am inteles niciodata de ce trebuie aceste wc-uri sa fie suspendate... nu discutam de greutate, aia e clar :)

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.723
  • Înscris: 16.03.2007

 andreic, on 02 octombrie 2018 - 13:45, said:

N-am inteles niciodata de ce trebuie aceste wc-uri sa fie suspendate... nu discutam de greutate, aia e clar Posted Image

Eu mi-am pus suspendat sa nu se mai adune jeg pe langa. Era cam incomod de curatat pe langa cel clasic, asa cu asta n-ai nicio treaba. Astea suspendate, mai noi, au ascunse si suruburile de prindere, practic cureti perfect vasul pe exterior.

#32
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.046
  • Înscris: 26.04.2007
andreic: wc-ul suspendat asigura o curatare riguroasa pe langa el.....practic nu mai ai probleme cu murdaria depusa (inevitatbil) in spatele sau asa cum este cazul celui cu picior.

si sa fim sinceri nu prea curata femeile cu placere pe acolo.

noi ca niste barbati ce suntem vrem sa le facem viata mai usoara ....nu ?

(insa sa montezi acel WC suspendat este o intreaga daravela Posted Image ....clar nu este pentru unul care este certat cu ruleta si o farama de logica !)

Editat de Mihai_3, 02 octombrie 2018 - 15:02.


#33
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005
Multumesc mult tuturor! Am sa incerc sa discut din nou cu ”meseriasul” si in ultima instanta... sa caut alt meserias.

Edit: am incercat sa evit discutia wc suspendat vs wc clasic pentru ca amandoua indeplinesc functia... dar eu deja am documentat avantajele vs dezavantajele si mi-am exprimat optiunea, de altfel si topicul a fost din start despre suspendat.

Editat de WhiteRaven, 02 octombrie 2018 - 15:03.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 WhiteRaven, on 02 octombrie 2018 - 11:42, said:


In principiu toata baia va fi demolata...calorifer dat jos... scos chiuveta, cada... schimbat tevi... poate sparge si peretele spre nisa cu coloana principala cand va lucra... deci nu va fi o problema de inghesuiala cred.

Se poate face cu deranj minim. Doar în jurul țevii de scurgere a wc-ului trebuie spart și îndepărtată (pe porțiunea viitoarei măști a rezervorului încorporat) bordura care maschează țevile de alimentare cu apă. Treabă de câteva ore...

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

 MembruAnonim, on 02 octombrie 2018 - 17:09, said:


Se poate face cu deranj minim. Doar în jurul țevii de scurgere a wc-ului trebuie spart și îndepărtată (pe porțiunea viitoarei măști a rezervorului încorporat) bordura care maschează țevile de alimentare cu apă. Treabă de câteva ore...
Faci tu in citeva ore ? mai sa fie !
Nici n-ai inteles ce trebuie facut ca trebuie totul demolat si reconfigurat . Nu este simplu dar se poate , si nu in citeva ore .
... https://www.centrale...10-154331p.html pt situatii imposibile ...

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 86-APP, on 02 octombrie 2018 - 19:58, said:


Faci tu in citeva ore ? mai sa fie !

Da, am montat personal câteva rezervoare îngropate.

 86-APP, on 02 octombrie 2018 - 19:58, said:


Nici n-ai inteles ce trebuie facut ca trebuie totul demolat si reconfigurat . Nu este simplu dar se poate , si nu in citeva ore

Eu am înțeles și tocmai d-aia i-am sugerat că nu "trebuie", se poate și mai simplu. Că poate acel "trebuie demolat tot" se bazează pe părerile unor instalatori pentru care nimic "nu-i simplu", e fizică atomică, dom'le, să instalezi un amărât de rezervor îngropat.

Editat de MembruAnonim, 02 octombrie 2018 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate