Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Schimbare vas wc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#1
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005
Am urmatoarea problema:

Locuiesc la bloc si as dori sa schimb vasul de wc clasic cu unul suspendat. Problema pe care o intampin este acest cot colector din imagine. Instalatorul a spus ca nu poate fi schimbat si sub nicio forma nu pot monta wc-ul suspendat pentru ca distanta de la perete pana la cot este prea mare (27-28 cm). Cu partea de distanta sunt de acord... este destul de mare si nu as vrea sa fac o nisa atat de mare.

Intrebarea mea este daca sunteti familiar cu modelul acesta de instalatie si daca stiti cu certitudine ca se poate/nu se poate schimba respectivul cot (il suspectez pe instalator ca nu vrea sa se complice cu umblatul la teava colectoare) sau daca aveti o alta sugestie cu privire la ce modificari trebuie sa fac pentru a monta wc-ul suspendat.  

Multumesc mult.

Fișiere atașate



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.887
  • Înscris: 12.01.2018
wc suspendat te referi la cel prins pe perete ca și chiuveta?dacă da are dreptate instalatorul

#3
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005
prins in perete da... care se monteaza pe cadru metalic.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.425
  • Înscris: 14.10.2008
Mie mi se par mai sigure cele clasice, mai ales daca esti mai corpolent.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

 WhiteRaven, on 02 octombrie 2018 - 10:59, said:

Intrebarea mea este daca sunteti familiar cu modelul acesta de instalatie si daca stiti cu certitudine ca se poate/nu se poate schimba respectivul cot (il suspectez pe instalator ca nu vrea sa se complice cu umblatul la teava colectoare) sau daca aveti o alta sugestie cu privire la ce modificari trebuie sa fac pentru a monta wc-ul suspendat.  

Mai ai un prag acolo, in spate.. Pune o poza clara cu pragul si explica lumii daca e betonat complet sau trece o nisa de scurgere prin el.

Oricum, la WC-uri se adopta de regula cea mai simpla solutie care nu ocupa spatiu.. ca nu trebuie sa ai tron precum regele.

Editat de rosix, 02 octombrie 2018 - 11:15.


#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018
Se poate face orice. Eu unul nu inteleg impedimentul nici din poze nici din explicatia ta. Tubul ala e oribil pt un WC. O sa tina mizeria intre pliuri.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.425
  • Înscris: 14.10.2008
Teava colectoare e din fonta? Adica bloc foarte vechi, ante 1977?

#8
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005
Varianta suspendata este mai usor de igienizat... nu stiu ce sa spun de corpolenti... nu am auzit pe nimeni sa rupa vasul de wc suspendat. Ce imi pare totusi greu de crezut este ca acel cot nu merge schimbat NICIODATA (asta a fost expresia folosita de instalator)... daca Doamne fereste se crapa/sparge? Iar daca ar merge schimbat... precis exista variante mai slim... cu alte unghiuri etc.

Blocul este din 1984

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.425
  • Înscris: 14.10.2008
Eu la bloc din 1985 aveam coloana de PVC dar bucata de legatura dintre WC si ea din fonta.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018
Exista tuburi la toate unghiurile posibile. Daca nu gasesti unghiul tau, se pot combina doua mai scurte.

#11
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005

 Neaceasca85, on 02 octombrie 2018 - 11:18, said:

Eu la bloc din 1985 aveam coloana de PVC dar bucata de legatura dintre WC si ea din fonta.

Cred ca asta este cazul si la mine.

 rosix, on 02 octombrie 2018 - 11:12, said:

Mai ai un prag acolo, in spate.. Pune o poza clara cu pragul si explica lumii daca e betonat complet sau trece o nisa de scurgere prin el.

Oricum, la WC-uri se adopta de regula cea mai simpla solutie care nu ocupa spatiu.. ca nu trebuie sa ai tron precum regele.

Prin nisa din spate intra tevile de rece/calda din coloana comuna. Am sa postez o poza de asamblu.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.887
  • Înscris: 12.01.2018
de regulă în spatele acestui wc de bloc, peretele este cam subțire.pentru a monta wc suspendat peretele terebuie să fie zdravăn să nu pice cu tot cu client iar scurgerea trebuie să fie exact în spatele acelui perete la o oarecare înălțime cam 20-30 cm aproximez eu

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.670
  • Înscris: 01.12.2001
Asa vrei?
Fișier atașat  wc.jpg   47,73K   56 download-uri
Se poate, dar e ceva de munca la modificari.
Totul e posibil. Insa si pretul va fi pe masura.

Iti va cere vreo 1.000 lei doar manopera.

Editat de dorin_2k, 02 octombrie 2018 - 11:22.


#14
WhiteRaven

WhiteRaven

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 02 octombrie 2018 - 11:21, said:

Asa vrei?
wc.jpg
Se poate, dar e ceva de munca la modificari.
Totul e posibil. Insa si pretul va fi pe masura.

Iti va cere vreo 1.000 lei doar manopera.

Da, ceva in genul. In primul rand ma intereseaza sa stiu ca se poate... asta ca sa pot incerca si cu alti instalatori...

 EMPP, on 02 octombrie 2018 - 11:21, said:

de regulă în spatele acestui wc de bloc, peretele este cam subțire.pentru a monta wc suspendat peretele terebuie să fie zdravăn să nu pice cu tot cu client iar scurgerea trebuie să fie exact în spatele acelui perete la o oarecare înălțime cam 20-30 cm aproximez eu

Garantat betonul este ok si tine greutate foarte mare... baia este adusa si montata ca un cub de beton... stiu ca am stricat spirale in betonul ala.

Editat de WhiteRaven, 02 octombrie 2018 - 11:26.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.560
  • Înscris: 05.06.2009

 WhiteRaven, on 02 octombrie 2018 - 11:16, said:

Varianta suspendata este mai usor de igienizat... nu stiu ce sa spun de corpolenti... nu am auzit pe nimeni sa rupa vasul de wc suspendat. Ce imi pare totusi greu de crezut este ca acel cot nu merge schimbat NICIODATA (asta a fost expresia folosita de instalator)... daca Doamne fereste se crapa/sparge? Iar daca ar merge schimbat... precis exista variante mai slim... cu alte unghiuri etc.

Blocul este din 1984

care este logica argumentului cu igienizatul ? mare lucru sa stergi / cureti  interiorul / exteriorul unui vas de toaleta, indiferent ca este model suspendat sau clasic...

Editat de corinadaniela, 02 octombrie 2018 - 11:27.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006
Ideal ar fi ca teava colectoare sa fie cat mai scurta si sa nu faca "burta" pentru a-i facilita dlui. Caca iesirea libera catre canal.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.670
  • Înscris: 01.12.2001

 WhiteRaven, on 02 octombrie 2018 - 11:25, said:

Da, ceva in genul. In primul rand ma intereseaza sa stiu ca se poate... asta ca sa pot incerca si cu alti instalatori...
Orice e posibil. Zi-i ca il platesti cat cere. Chiar si 1.000 lei pe manopera si iti face sigur.

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.383
  • Înscris: 02.06.2005

 corinadaniela, on 02 octombrie 2018 - 11:27, said:

care este logica argumentului cu igienizatul ? mare lucru sa stergi / cureti  interiorul / exteriorul unui vas de toaleta, indiferent ca este model suspendat sau clasic...
Unele vase "de podea" strang jeg la baza sau pe la suruburi. Cel suspendat se curata mai repede cel putin asta este perceptia si experienta mea, acasa (am si, si).
PS: vorbim de exterior.

Editat de dreaQ, 02 octombrie 2018 - 11:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate