Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce creștinul nu este vegan ?

* * - - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
237 răspunsuri în acest subiect

#73
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMohombi, on 08 septembrie 2018 - 15:56, said:

Creștinismul îndeamnă practicanții săi la umilință, compasiune și respect față de creația lui Dumnezeu.

Geneza 1:29-30 spune: “Si Dumnezeu a zis: “Iata ca v-am dat orice planta care face samanta si care este pe fata intregului pamant si orice pom care are in el rod cu samanta: aceasta sa fie hrana voastra. Iar tuturor fiarelor pamantului, tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor care se misca pe pamant, care au in ele o suflare de viata, le-am dat ca hrana planta verde.”

Religia are o bază morală, credinciosul trebuie să raționeze în virtutea principiilor morale generale, nu numai cele spuse de Dumnezeu, omul trebuie să aleagă să facă bine indiferent de situația in care se află.

Toate acestea sunt in profundă contradicție cu comportamentul actual al creștinilor. Lumea în care trăim este plină de abatoare, creștinul ce are casa plină de icoane are carne pe masă aproape in fiecare seară. Creștinul crede că este proprietar de animale, el este stăpân și poate dispune după cum dorește de creația Domnului.

Vai ce vulpe frumoasă ! Hai s-o jupuim să ne punem blana ei in cap !
Ce papagal drăguț ! Hai să-l ținem captiv intr-o colivie !
Ce căprioară frumoasă ! Hai s-o omorâm să vedem ce gust are !

Cine te crezi tu pe acest Pământ, omule ?
Mata' când ai citit Biblia te-ai oprit după primul capitol, este? Că altfel nu-mi explic de ce nu ai reținut și următoarele versete:

2. Groază şi frică de voi să aibă toate fiarele pământului; toate păsările cerului, tot ce se mişcă pe pământ şi toţi peştii mării; căci toate acestea vi le-am dat la îndemână.
3. Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde.

View Postavenirv, on 08 septembrie 2018 - 16:57, said:

crestinul adevarat este vegan.

facepalm (1).jpg
Mâncaţi tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebaţi nimic pentru cugetul vostru. (1 Corinteni 10,25)

Editat de mario_bril, 08 septembrie 2018 - 22:44.


#74
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.439
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

Sfântul Vasile cel Mare spune că „după potop, când omul şi-a schimbat felul vieţuirii şi s-a depărtat de hotarul rânduit lui, Domnul, cunoscând că omul este risipitor, i-a îngăduit folosirea tuturor felurilor de hrană: «Tot ce se mişcă şi ce trăieşte să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca şi iarba verde» (Facerea 9, 3). Prin această îngăduinţă, şi celelalte dobitoace au fost slobozite să le mănânce“

Sfântul Ioan Gură de Aur remarcă din această dezlegare a omului la carne o legătură între libertatea sa şi actul cultic al jertfei, prin care omul închină Domnului carnea pe care, până acum, nu avea dreptul să o consume. „Prin aceste cuvinte, Dumnezeu pune început mâncării de carne. Nu face asta ca să-i împingă pe oameni la lăcomie, ci ca oamenii să-I aducă Stăpânului jertfe şi mulţumiri din cărnuri, şi ca oamenii să nu se gândească că sunt opriţi de a mânca carnea jertfită, Dumnezeu le dăruieşte puterea de a mânca din carnea jertfelor, dându-le multă libertate: «Toate vi le-am dat, ca şi iarba verde»“.
Sursa

#75
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postinstabilu, on 08 septembrie 2018 - 16:19, said:

1 Corinteni 10,25: „Sa mancati din tot ce se vinde pe piata, fara sa cercetati ceva din pricina cugetului.”...
tare asta ! ... Posted Image
mancati plastic, cancer, alimente GMO, etc !

Editat de realduc, 09 septembrie 2018 - 07:33.


#76
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrealduc, on 09 septembrie 2018 - 07:32, said:

tare asta ! ... Posted Image
mancati plastic, cancer, alimente GMO, etc !
De fapt, traducerea este proastă, nu doar pe alocuri, ci cam peste tot. O traducere mult mai conformă este asta:

Mâncaţi tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebaţi nimic pentru cugetul vostru.

Editat de mario_bril, 09 septembrie 2018 - 09:28.


#77
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postmario_bril, on 08 septembrie 2018 - 22:43, said:


Mata' cĂąnd ai citit Biblia te-ai oprit după primul capitol, este? Că altfel nu-mi explic de ce nu ai reținut și următoarele versete:

2. Groază și frică de voi să aibă toate fiarele pămĂąntului; toate păsările cerului, tot ce se mișcă pe pămĂąnt și toți peștii mării; căci toate acestea vi le-am dat la ĂźndemĂąnă.
3. Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mĂąncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.




MĂąncați tot ce se vinde Ăźn măcelărie, fără să Ăźntrebați nimic pentru cugetul vostru. (1 Corinteni 10,25)

Poate la ei la măcelărie nu se vindeau decât legume...:habarnam:

#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 09:30, said:

Poate la ei la măcelărie nu se vindeau decât legume...Posted Image
da...scurse de sange kosher...Posted Image

#79
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 09:30, said:

Poate la ei la măcelărie nu se vindeau decât legume...Posted Image
Mai știi... Sau flori! :icecream:

#80
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 09 septembrie 2018 - 09:27, said:


De fapt, traducerea este proastă, nu doar pe alocuri, ci cam peste tot. O traducere mult mai conformă este asta:

MĂąncați tot ce se vinde Ăźn măcelărie, fără să Ăźntrebați nimic pentru cugetul vostru.

Și dacă vă zice cineva că NT a fost modificat și răsmodificat la greu... vă supărați! :)

#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 12:38, said:

Și dacă vă zice cineva că NT a fost modificat și răsmodificat la greu... vă supărați! Posted Image
De către cine?

Originalul în greacă sună așa:
Πᾶν τὸ ἐν μακέλλῳ πωλούμενον ἐσθίετε μηδὲν ἀνακρίνοντες διὰ τὴν συνείδησιν

Unde, cuvântul îngroșat μακέλλῳ (makello) chiar asta înseamnă, măcelărie.

Editat de mario_bril, 09 septembrie 2018 - 12:45.


#82
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postmario_bril, on 09 septembrie 2018 - 12:42, said:


De către cine?

Originalul Ăźn greacă sună așa:
ΠᾶÎœ τὸ ἐÎœ ÎŒaÎșέλλῳ Ï€Ï‰Î»ÎżύÎŒÎ”ÎœÎżÎœ ἐσΞίΔτΔ ΌηΎὲÎœ ἀÎœaÎșρίÎœÎżÎœÏ„Î”Ï‚ ÎŽÎčὰ τὴÎœ συΜΔίΎησÎčÎœ

Unde, cuvĂąntul Ăźngroșat ÎŒaÎșέλλῳ (makello) chiar asta Ăźnseamnă, măcelărie.

Care 'original'? Ala dintr-a n-șpea copie? :lol:

#83
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 12:47, said:

Care 'original'? Ala dintr-a n-șpea copie? Posted Image
Ai auzit de interpolare, nu? Atunci, ce rost mai are întrebarea ta?

#84
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postmario_bril, on 09 septembrie 2018 - 12:55, said:


Ai auzit de interpolare, nu? Atunci, ce rost mai are Ăźntrebarea ta?

Da, da, interpolare intre copii, dintre care cea mai veche e la trei sute de ani după Hristos. :lol:

#85
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsubjective, on 09 septembrie 2018 - 13:00, said:

Da, da, interpolare intre copii, dintre care cea mai veche e la trei sute de ani după Hristos. Posted Image
Sunt studii științifice serioase pe această temă, nu văd de ce nu le-ai da credit. Poate numai din rea voință, fiind explicabil atunci. Sunt surse diferite, scrise în timpuri diferite, care păstrează cu acuratețe același mesaj. Cum la vremea respectivă nu exista internet și informația nu era transmisibilă așa cum este astăzi, concluzia istorică este evidentă: ăsta a fost mesajul original. Și să știi că studiile respective nu au fost conduse de către Biserică, pe care ai putea-o bănui de interese în a manipula studiile.

#86
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 09 septembrie 2018 - 13:06, said:


Sunt studii științifice serioase pe această temă, nu văd de ce nu le-ai da credit. Poate numai din rea voință, fiind explicabil atunci. Sunt surse diferite, scrise Ăźn timpuri diferite, care păstrează cu acuratețe același mesaj. Cum la vremea respectivă nu exista internet și informația nu era transmisibilă așa cum este astăzi, concluzia istorică este evidentă: ăsta a fost mesajul original. Și să știi că studiile respective nu au fost conduse de către Biserică, pe care ai putea-o bănui de interese Ăźn a manipula studiile.

Diferențele doctrinale dintre primii creștini și creștinismul Paulian sunt de la cer la pământ, nu te supăra!

... și să nu-mi spui că primii creștini erau eretici, că nu te cred! :)

Editat de heart_of_ice, 09 septembrie 2018 - 13:23.


#87
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 13:19, said:

Diferențele doctrinale dintre primii creștini și creștinismul Paulian sunt de la cer la pământ, nu te supăra!
Si care sunt alea si care e perioada de timp intre acele prime grupari crestine si Pavel ?
Ca-ti explic eu de ce...

#88
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 09 septembrie 2018 - 13:23, said:


1. Si care sunt alea

2. si care e perioada de timp intre acele prime grupari crestine si Pavel ?

3. Ca-ti explic eu de ce...

1. Ebioniții vs. Creștinii Paulini!

2. Sute de ani!

3. Aștept!

#89
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 09 septembrie 2018 - 13:27, said:



1. Ebioniții vs. Creștinii Paulini!

2. Sute de ani!

3. Aștept!
Dupa ce te pui la punct putin cu diferite date si cronologii, iti explic. Acum pot sa-mi beau si eu cafeaua, ereticule ?
https://www.britanni...aul-the-Apostle

#90
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 09 septembrie 2018 - 13:37, said:


Dupa ce te pui la punct putin cu diferite date si cronologii, iti explic. Acum pot sa-mi beau si eu cafeaua, ereticule ?
https://www.britanni...aul-the-Apostle

Auzi, apostatule, de la ebioniți la conciliul de la Niceea era un talmeș-balmeș, creștinismul era împrăștiat pe toată suprafața imperiului și nu numai, iar doctrinele difereau de la o biserică la alta, de la o grupare la alta! Abia după conciliul respectiv, s-a coalizat creștinismul paulian, deci putem vorbi de sute de ani, inteligentule care ești tu! :)

Editat de heart_of_ice, 09 septembrie 2018 - 14:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate