Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Nokia 9

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@Lufy Mare adevăr grăiești. Cel mai trist este că nu găsești și o varianta de telefon clasic, cu butoane dar care să aibă un display calitativ, materiale de calitate, gps, hărți, camera decenta și tot ce folosești pe un smartphone. Toți sunt axati pe consum multimedia și ecrane mari.

#92
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostLUFY, on 08 aprilie 2019 - 15:34, said:


...... Tind sa cred ca deja s-a cam ajuns la o saturatie in ceea ce priveste inovarile mult asteptate in fiecare an, pentru ca nu prea mai ai ce sa scoti wow si sa rupi gura targului, doar de dragul senzatiei si a clientilor ahtiati dupa nou....

Te inseli, urmeaza smartfoanele pliabile, pe la 2000 euro, probabil vor fi si pentru tot poporul pe la 1200 euro.

#93
LUFY

LUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.07.2010
Sa nu deviem totusi prea mult de la titlul topicului, imi mai exprim o simpla parere personala si cu asta basta. Daca in urma cu 12 ani, Iphone 3G facea furori cu al sau ecran de 3.5 inchi (sper ca bine tin minte sau poate era de 3.7 ?! ce mai conteaza), pe urma am fost uimiti de 4 inchi (galaxy S2 de exemplu) si tot asa, pana ce astazi un telefon cu ecran de aproape 6 inchi e ceva normal si obisnuit. Tot consumerismul a impins producatorii sa faca ecrane curbate, cu margini tot mai subtiri, si recent citeam un review la Nokia 9 in care se spunea ca ecranul telefonului, cu ale sale margini de sus si jos, asa numitele "bezel-uri", sunt cam depasite frate, sunt de domeniul anilor 2016-2017. Si uite asa, niste testeri, supun telefoanele moderne la tot felul de masuratori si benchmark-uri si puncte si pixeli si cai verzi pe pereti, de zici ca suntem la curse de raliu unde micile diferente de timpi, sutimile de secunda, fac diferenta aia uriasa, iar in industria telefoanelor, acei 3 pixeli in plus intre un ecran si altul sunt miezul din fanta....ca si cum la ora actuala, orice telefon actual am lua, mai poti vedea pixelii cu ochiul liber.
Si da, urmeaza telefoanele pliabile. Deci au dat chix cu tabletele in anii ce au trecut  da cumva hai totusi sa le bagam pe gat la consumatori. Ca vai, o sa poti lua cu tine in buzunar un ecran mai mare. Un ecran mare ca sa faci ce ? Ca oricum dupa mine, sa te uiti la un film pe un ecran mai mic decat un laptop, deja da in masochism. Si sa nu mai vorbim de preturile la care vor fi acele fitze de asa numite telefoane pliabile/tablete/mini televizoare sau cum naiba o sa mai fie promovate.
Ca tot pomeneam mai devreme de comparatia intre P30 Pro si Nokia 9. Telefoanele sunt atata de performante incat 90% dintre viitori posesori nu vor observa in utilizare micile diferente de camera, de procesare etc etc. Dar Huawei se va vinde f bine, pt ca Huawei e pe val, exista promovare mare, este un telefon dezirabil. Nokia va fi cumparat de cei care vor folosi camera la capacitate maxima, in modul pro, cu functiile de editare etc etc. Nu este asa promovat, nu e cel mai scump (pt multi asta conteaza, sa fie un flagship scump, pt ca rupem gura targului) si Nokia 9 va fi ca si Nokia 808, Lumia 1020, Lumia 950, strict pt cunoscatori.

Nokia nu mai este ce a fost si nu va mai fi niciodata, insa intr-o piata dominata de Samsung (care este in declin), Apple (care incepe sa ii cam treaca vremurile) si mai nou, de cativa ani, Huawei (care face telefoane bune la preturi decente....unele dintre ele), Nokia este alternativa aia spre care se indreapta oamenii mai nostalgici, poate mai smart, care nu vor un Samsung, Huawei, Apple si de asemenea clientii noi, care s-au saturat de cei 3.
Pt ca dupa mine, HMD de cand se foloseste de numele Nokia si scoate modele dupa modele, a crescut mult an dupa an. Si a cam depasit LG, Sony, HTC (astia mai exista ?!), si restul petardelor.
Pana la urma suntem toti liberi sa ne luam ce telefoane vrem. Insa ma repet. De ce sa dau 3500-4000 de lei pe un telefon, doar pt ca e sa zicem Samsung, cand pot sa iau unul la 2500 de lei, si imi satisface fix aceleasi nevoi intr-un mod foarte bun ?

Edited by LUFY, 08 April 2019 - 17:46.


#94
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,002
  • Înscris: 14.08.2007
Telefonul e ieftin fata de concurenta, dar e si sub concurenta din diverse puncte de vedere (procesor, baterie si din pacate si camere - cel putin din anumite puncte de vedere). Daca ofera ceea ce aveti nevoie, atunci sigur ca n-ai nici un motiv sa dai 4.000 de lei pe un P30 Pro. Pentru mine nici Nokia 9 nici P30 Pro nu ofera chiar ce vreau ... adica macar unul sa ofere o camera care sa fie mai buna (in lumina buna) decat cea pe care o am acum (Lumia 950). Din pacate nici unul dintre ele nu face chestia asta ... sigur, Nokia 9 vine cu bokeh fain, refocus si poze alb-negru super, P30 Pro cu zoom si poze de noapte foarte bune ... dar astea sunt nise, pe mine ma intereseaza in primul rand sa faca poze mai bune decat ale mele ZIUA. Si din pacate nici unul dintre ele nu face asta (daca ma uit pe comparatorul GSMArena).

Eu chiar am vrut sa-mi aleg unul dintre ele si sa-l cumpar ... momentan ambele m-au dezamagit (Nokia 9 recunosc ca m-a dezamagit mai tare, modul video e chiar slab, lipsa SD card, lipsa OIS, procesare lenta a pozelor in modul avansat, etc). Tehnologia Light cu camere multiple e promitatoare, dar poate pe un model viitor va ajunge unde trebuie.

Edited by utopium, 08 April 2019 - 19:15.


#95
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 29.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U9HehMlZ_R8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
LUFY

LUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.07.2010
Un review din punctul meu de vedere foarte bun si sincer. Uneori Buhnici imi pare mai subiectiv, insa de data aceasta tind sa cred ca a punctat foarte bine plusurile si minusurile, nedesfintand telefonul intr-un mod drastic, pentru ca poate procesorul e generatie 2018 sau bateria e oarecum mai mica sau pentru acel senzor de amprenta nu tocmai cel mai cel. Pentru pretul la care se vinde acest telefon, mi se pare best buy. Pentru ca si in clipul lui Buhnici, telefoanele ce le-a mai scos pe masa, sunt la pret mult mai scumpe decat acest Nokia 9, insa cum spunea si el, este de luat in calcul maxim Nokia 9, ca flagship al anului 2019. Iar update-urile tind sa cred ca vor veni pentru Nokia 9 in mod constant, mai ales pe parte de cizelare a softului de camera si poate amprenta. Pe parte de Android, nici nu are sens sa pomenim de update-uri, ca ele vor veni constant, fiind mai ales Android One.

#97
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Actualizare soft camera (dar mai sunt probleme pentru "noapte" (lipsa IR?)).

#98
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YknId9tKubk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 29.10.2007
https://www.gsmarena...-news-36681.php

"The update appears to have improved the fingerprint reader's performance but after applying the patch, many users found they could unlock their phones with an unregistered finger or even something as random as a pack of chewing gums."

#100
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 05.12.2016
Și repede și bine nu se poate....

#101
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011

View Postaceton, on 08 aprilie 2019 - 16:21, said:

@Lufy Mare adevăr grăiești. Cel mai trist este că nu găsești și o varianta de telefon clasic, cu butoane dar care să aibă un display calitativ, materiale de calitate, gps, hărți, camera decenta și tot ce folosești pe un smartphone. Toți sunt axati pe consum multimedia și ecrane mari.
Blackberry  key one or key two

#102
Octavianstefan87

Octavianstefan87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.08.2017
Are cineva telefonul? Sunteți mulțumiți de display? Mie mi se pare ca pe fond alb, mai ales in meniu se vad pixelii,sau are o tenta spre roșu cred. Am mai avut mate 10 pro si note 8 cu ecrane oled si parca se vedeau mai bine?

#103
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Prea putini in Romania.
Uita-te pe comentariile celor care l-au cumparat si cere parerea lor (https://www.emag.ro/...0/pd/D52G4ZBBM/).
Sau extern.

Fotografiile inseala (poti "butona" in magazin), Nokia 9 are display P-Oled (LG) deci te poti inspira de la alte telefoane cu acest ecran (din aceeasi clasa).

Edited by breitner, 02 May 2019 - 13:39.


#104
Octavianstefan87

Octavianstefan87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.08.2017

View Postbreitner, on 02 mai 2019 - 13:31, said:

Prea putini in Romania.
Uita-te pe comentariile celor care l-au cumparat si cere parerea lor (https://www.emag.ro/...0/pd/D52G4ZBBM/).
Sau extern.

Fotografiile inseala (poti "butona" in magazin), Nokia 9 are display P-Oled (LG) deci te poti inspira de la alte telefoane cu acest ecran (din aceeasi clasa).

Il detin si mie asa mi se pare. Doar daca ma apropii de ecran la vreo 5 cm se vede. Il deții si tu?

Edited by Octavianstefan87, 02 May 2019 - 14:16.


#105
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu, am mai bun (deocamdata).
Daca il detii (nu reiesea din comentariu) probabil defect de fabricatie sau de ochi sau (mai degraba) de soft.
Exista garantie (dar si asta e cu dus-intors in Romania).

Edited by breitner, 02 May 2019 - 14:26.


#106
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostOctavianstefan87, on 02 mai 2019 - 14:11, said:

Il detin si mie asa mi se pare. Doar daca ma apropii de ecran la vreo 5 cm se vede. Il deții si tu?

Merg serviciile VoLTE si VoWiFi de la Digi si Orange pe el ? Pe Glance screen merge sa afisezi permanent vremea, notificari detaliate (nu doar inconite) la email/whatapp ca pe Lumia ? Posted Image
Eu am un Lumia 950 din 2016 si ma gandesc sa migrez spre el desi camera din review-ul post de breitner pare inferioara vs. Lumia 950 Posted Image

Apropo, ati testat Microsoft launcher si Cortana pe Nokia? Cum vi se par? Mai indulcesc migrarea de la Windows Phone la Android?

Edited by Masterboy, 02 May 2019 - 17:32.


#107
Octavianstefan87

Octavianstefan87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.08.2017

View PostMasterboy, on 02 mai 2019 - 17:32, said:



Merg serviciile VoLTE si VoWiFi de la Digi si Orange pe el ? Pe Glance screen merge sa afisezi permanent vremea, notificari detaliate (nu doar inconite) la email/whatapp ca pe Lumia ? Posted Image
Eu am un Lumia 950 din 2016 si ma gandesc sa migrez spre el desi camera din review-ul post de breitner pare inferioara vs. Lumia 950 Posted Image

Apropo, ati testat Microsoft launcher si Cortana pe Nokia? Cum vi se par? Mai indulcesc migrarea de la Windows Phone la Android?
volte si vowifi la orange nu merg, pe glance screen apar doar iconite si fara vreme desi in setari arata ca ar trebui sa apara. Camera nu e peste concurență. Amprenta da rateuri. Sper in updateuri sa se remedieze. Mai ales camera

#108
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
In curand Super Zoom si Night Mode pentru Nokia Camera.
Posibil si pentru alte telefoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate