Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nokia 9

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Postloock, on 07 aprilie 2019 - 18:52, said:

Cu Nokia 9 e dezamagire mare.
Si eu eram tentat de un Nokia cu AMOLED sau P-OLED, insa trecand peste faptul ca Nokia 9 este mult prea mare pt. gustul meu, e o mare dezamagire la camere pt. toata lumea.
Cu toate camerele reuseste sa redea muuuuuuuuuuuuuuuult mai prost decat modele cu o singura camera, si noi si vechi.

Asa ca cine isi permite si nu e interesat de spionii chinezi [...], se uita dupa un P30 normal sa ramana la 149mm, nici nu pierde mare lucru ca are sii UWA si Wide si short tele si P30, sau se uita la P30 PRO daca nu-l streseaza marimea neergonomica, [...]

La un P30 m-am uitat eu exact din motivele pe care le-ai invocat, și am și acolo o mare dezamăgire – a se vedea postul de aici. Culorile sunt prăfuite și detaliile accentuate artificial și nenatural, cel puțin la poze gen peisaj. În prezent am (și) un Huawei P10, unde măcar știu din start că nu trebuie să am pretenții la rezoluție (având doar 12Mpix pe color), dar măcar culorile pozelor au viață și chiar exprimă frumos realitatea, pe când la P30x caca. Aș fi curios în privința Nokia 9 măcar colorimetric, că rezoluție gen 808 săracu' n-are de unde. Într-unul din YouTube-urile indicate aici, prezentatorul se plângea de cer că este spălăcit (la filmare); așa e ? dar la poze ?

#110
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Ia telefoane de la birou si trebuie sa dau comanda  .Asadar si prin urmare Nokia 9 sau P30 pro

#111
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Nokia, că nu cred că și-a luat nimeni

#112
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Actualizare Android Pie Build 4.27C.

Actualizare de securitate si (cel mai important) imbunatatirea substantiala (dupa cum afirma rapoartele) a performantei camerei;
Modul Live Bokeh
Procesarea mai rapidă a imaginilor
Deblocare mai rapidă a amprentelor digitale.

Edited by breitner, 09 July 2019 - 13:55.


#113
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Ma bate gandul sa iau si eu acest model la 2500 de lei.
Am vazut o multime de videoclipuri, am citit foarte multe opinii, unele pro-altele contra; stiu ca sunt telefoane mai bune la specificatii in aceiasi bani (sau chiar in mai putini) dar ma intereseaza Android ONE. Initial am vrut 8,1 apoi am zis un Sirocco, am vazut informatii despre 8.2 si 9.1 dar acum am in vedere si acest 9 pe care il pot testa o luna si daca nu e chiar ok pot sa il returnez.
Am avut si Nokia 808, am avut si Lumia 950XL (telefoane de nisa), m-as baga si la asta chiar daca va aparea in 2-3 luni 9.1 (probabil la peste 3000 de lei.
Oare merita sa iau ACUM un 9?

#114
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Probabil 9.1/9.2 va fi cu minim 1.000 de lei mai scump, aducand procesor mai nou, 5G si ceva imbunatatiri la camere (din ce zic zvonurile). Nu stiu daca va merita 1.000 de lei in plus, depinde cum privesti problema. Eu mai astept sa vad intre 9.1/9.2, Pixel 4, Mate 30, Xiaomi Mi 4 (care se pare ca va avea 108 MP, ma rog, un Quad Bayer de 27 MP adică). Eu inca am Lumia 950 pentru ca nu m-a convins nimic de pe piata (P30 Pro a apărut impreuna cu scandalul Huawei cu americanii si am zis ca nu ma bag inca, plus problemele initiale cu culorile are senzorului RYYB, S10 e tentant pe ansamblu dar parca nu as merge la o camera de 12 MP dupa ce am avut si eu 808 cu 41 MP si 950 cu 21 MP, etc).

Când se anunta 9.1/9.2 sau se confirma zvonurile va mai scădea pretul lui 9, deci eventual mai asteapta si tu vreo 2 luni daca nu e graba mare.

Edited by utopium, 08 August 2019 - 08:57.


#115
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
A ajuns telefonul acum 1 minut, e sigilata cutia, ma uit mai tarziu.

#116
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa cateva ore de utilizare (timp in care am reusit sa golersc bateria de la 100% la vreo 60%) l-am bagat frumusel inapoi in cutie si azi deja este in drum spre magazin.
Dpdv al receptiei nu e cu nimic mai prejos fata de actualul, asta e nivelul de semnal din zona.
Camera inca nu am reusit s-o "citesc", cert e ca dureaza ceva pana proceseaza, nu m-a dat pe spate avand in vedere si dimensiunile senzorilor, de aproape 1/3" (doar).
Am mai observat cateva chestii marunte care m-au facut sa repun in drepturi Nokia 6.1 care este deocamdata excelent raportand la pret si la ce obtin de la el. Cei 2500 de lei inca nu justifica diferenta de performante dintre N9 si N6.1

#117
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Din ce văd, e mai mult un experiment Nokia 9.

#118
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Cam da, eu nu il recomand, mai ales la pretul asta.

#119
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pe 5 dec. este posibil (zvonuri din mai multe surse) sa fie prezentat Nokia 9.1.

#120
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
8.2

#121
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Lansarea lui 9.1 Pureview s-a amanat pentru primul trimestru 2020.
Se asteapta snapdragon 865.

#122
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Conform ultimelor zvonuri Nokia 9.2 (nu 9.1) va fi lansat in toamna cu snapdragon 865.

#123
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
De ce camera PureView nu este la fel ca la (de ex.) Lumia 930?
Pentru ca Microsoft le-a dat doar dreptul de a folosi numele si nu softul (brevet Nokia cumparat de Microsoft).

#124
Deja-Vu

Deja-Vu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2019
De cateva zile am acest telefon. Cand deschid camera se aude continuu un mic sunet(comparabil cu cel de la camerele foto cand sunt pe auto-focus). Ma intreb si va intreb: e normal sau e defect ?
Mult-am!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate