Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#73
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

 necko, on 03 februarie 2020 - 06:36, said:

Pe ce varianta ai rămas pentru contul creat? Pe Lei sau USD?

Am refacut contul, si am ales in Lei. Intra banii instant, imi place.

 vwvwvw, on 03 februarie 2020 - 14:33, said:

Bine de stiut. Eu le-am trimis un document ING ce atesta titluarul contului, PDF obtinut usor din Homebank la Scrisori - Situatie cont. E rapid, nu am avut probleme asa.

Mie mi-au respins documentul de la ING, au spus ca e downloadat de pe net. Probabil a fost poza prea clara si se vedea ca e un document PDF printat. M-a cam scos din minti, dar s-a rezolvat in final.

 seotut, on 06 februarie 2020 - 22:53, said:

Salut, suna interesant acest trading212, dar totusi trezeste o mare suspiciune din partea mea (un lucru foarte sanatos de altfel). Am mai vazut astfel de recomandari aici pe softpedia, care dupa ce studiai putin profilul persoanei vedeai ca are cont nou, a creat contul exclusiv pentru a face reclama, ceea ce nu pare a fi cazul tau.
N-am mai auzit de trading212, si nici de review-uri pe site-uri mai putin fabricate nu am gasit decat trustpilot.
E foarte suspect ca nu au niciun fel de comision. CUM FAC BANI? De ce nu falimenteaza?
Ai restras sume mari de la ei?
Mai sunt si pareri contra : https://www.reddit.c...rading212_scam/ .

Salut, inainte sa investesc si eu m-am documentat peste tot. Am cautat tot internetul, inclusiv pe Twitter, utilizatori care sa strige ca e teapa sau ca ceva nu functioneaza... Nu am gasit motive care sa ma indeparteze, dar nici nu sunt 100% increzator in serviciile lor. Deocamdata, cat am apucat sa-l folosesc nu am nimic de reprosat. Dar mereu imi notez sumele / actiunile / ordinele - daca vor face vreo "eroare" in defavoarea mea, o sa stiu.

Ah... am pus un ordin limita, mic de tot. Care a ramas cu statusul de "Processing" vreo 3-4 zile (probabil bug). Nu il puteam anula, nici actiunile nu erau in cont.
Le-am scris la support, si in 2 zile, mi-au anulat ordinul si restituit banii.

#74
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

 Bolox, on 06 februarie 2020 - 11:17, said:

Salut,
Am si eu niste intrebari:
- Vreau sa investesc undeva la 50$ in fiecare luna la bursa(e putin?). Daca imi fac cont pe trading 212 e ok?
- Imi pun luna asta aia 50$, pot sa dau search simplu dupa o bursa anume si sa o cumpar?
- Puteti sa imi dati mai multe detalii pe scurt va rog? Gen ca la prosti.
Multumesc

1.) Da e putin; gandeste-te ca profitul mediu anual e la 5-7% = 2-3 euro pt fiecare luna in care ai investit. Merita? Pe de alta parte, "si daca alergi 50m pe zi, tot esti cu 50m inaintea celui care sta pe loc". Trading212 pare ok (dupa nici 2 saptamani), dar nu te lua dupa ce spun eu, sau cei dinaintea mea. Documenteaza-te din mai multe surse.
2.) Cauti actiunile pe care vrei sa le cumperi pe bursa. Documenteaza-te foarte bine in ce companii investesti, cei care se arunca inainte, de cele mai multe ori, isi pierd banii si increderea in bursa - cand nu bursa e de vina.
3.) Invata termenii din rapoartele financiare, invata sa "citesti" potentialul unei companii, inainte sa arunci cu banii pe ea ca romanul la manele. Investeste doar in ceea ce esti convins, si nu vinde decat atunci cand esti tu pe plus (chiar daca va dura ani de zile). Sunt multe canale pe youtube, daca te pasioneaza cu adevarat, investeste si timp, nu doar bani.

BONUS: toti vrem sa ni se cvadrupleze banii... tre' sa iti pregatesti psihicul si pt atunci cand cei 600 euro depusi intr-un an, au devenit peste noapte 300. Panica "in piata" are un rol mare, o sa vezi daca urmaresti stirile de profil.

Edited by tomboy, 08 February 2020 - 21:19.


#75
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Am facut si e cont la trading212, dar am si la tradeville cu care am mai lucrat si stiu ca sunt profi, acum sunt indecis unde o sa depozitez maine.
Nu ma prea afecteaza comisionul tradeville pe tranzactie deoarece voi investi pe termen mediu si lung.

#76
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Nu le-a placut factura de Digi, dar au validat rapid cu un extras bancar.

As depune prin transfer bancar din cauza limitarilor pe card, dar aveti idee daca implica costuri suplimentare? Deoarece contul IBAN e la Barclays, nu la o banca din Romania.

#77
Evilsinned

Evilsinned

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2019
Salut. Tocmai ce imi deschid cont la Trading 212 si am o neclaritate. Voi ce optiune de cont ati ales cand l-ati deschis? Etf sau amandoua? Cfd percepe comisioane dc sa zicem nu-l voi folosi, o perioada cel putin? Multumesc.

#78
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020
Salutare.
Dupa ce am citit cam tot ce era pe aici si ceva informatii pe alte site-uri, constat ca tot am nevoie de ajutor. Probabil ca nu e o rocket science, dar sper sa obtin cateva sfaturi utile.
In primul rand, pentru o perioada vreau sa aloc lunar 1.000 de lei, aproximativ 200 de euro pentru a investi in bursa din USA. Ma intereseaza investitia pe termen de 3-6 luni sau mai mult, depinde cum merge bursa in viitor.
CFD am inteles ca e cu risc mare si nu este recomandat pentru incepatori. Oricum nu aveam de gand ptr ca nu ma intereseaza, iar la 200 de euro investiti, sunt riscuri mai mari sa ies in minus decat sa castig ceva.
Inteleg ca, Trading 212 este la ora actuala cea mai buna oferta de pe piata la ora actuala. Mai sunt si altii?
Apoi, pe site, in aplicatia Demo de la Trading, am vazut ETF si Actiuni. Care e diferanta ?
Daca are cineva mai experimentat sa scrie pe aici un basic despre ce ar trebui sa faca un incepator, ar fi super.  Posted Image

#79
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 ajax2854, on 03 aprilie 2020 - 08:30, said:

Apoi, pe site, in aplicatia Demo de la Trading, am vazut ETF si Actiuni. Care e diferanta ?

https://en.wikipedia...nge-traded_fund

#80
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

 ajax2854, on 03 aprilie 2020 - 08:30, said:

Salutare.
Dupa ce am citit cam tot ce era pe aici si ceva informatii pe alte site-uri, constat ca tot am nevoie de ajutor. Probabil ca nu e o rocket science, dar sper sa obtin cateva sfaturi utile.
In primul rand, pentru o perioada vreau sa aloc lunar 1.000 de lei, aproximativ 200 de euro pentru a investi in bursa din USA. Ma intereseaza investitia pe termen de 3-6 luni sau mai mult, depinde cum merge bursa in viitor.
CFD am inteles ca e cu risc mare si nu este recomandat pentru incepatori. Oricum nu aveam de gand ptr ca nu ma intereseaza, iar la 200 de euro investiti, sunt riscuri mai mari sa ies in minus decat sa castig ceva.
Inteleg ca, Trading 212 este la ora actuala cea mai buna oferta de pe piata la ora actuala. Mai sunt si altii?
Apoi, pe site, in aplicatia Demo de la Trading, am vazut ETF si Actiuni. Care e diferanta ?
Daca are cineva mai experimentat sa scrie pe aici un basic despre ce ar trebui sa faca un incepator, ar fi super.  Posted Image
Eu o să repet Interactive Brokers de fiecare dată când o să văd această întrebare, deja e a treia oară pe topicul acesta și multe alte dăți pe alte topicuri.
ETF este un fond listat la bursă, fondul respectiv investește la rândul lui în una sau mai multe acțiuni sau în mărfuri, sau orice altceva, dar este în esență un fond, făcut special pentru investiții. Unele au risc mai mic, altele au risc mai mare. Au ca și specific comisioane anuale plătite administratorilor.
Acțiunile sunt acțiuni directe la companii la bursă.
În opinia mea suma de 200 euro pe lună este prea mică pentru investiții pe bursele internaționale printr-un broker. Eventual dacă vrei să testezi, mergi pe Revolut, care e o platformă pe care o folosești și pentru alte scopuri decât investițiile.

Ca și sfaturi pentru începători, alege-ți o temă de investiții, gândește-te în ce vrei să investești și de ce. Apoi citește despre acea temă atât opinii pro cât și contra. Apoi dacă rămâi convins investește gradual și urmărește evoluția prețurilor, știrile, comparația cu diverse alte instrumente și cu indicele general al pieței. Apoi tragi concluzii și acționezi în consecință.

Mai este și varianta de a începe prin a investi într-un fond index care ar trebui să crească o dată cu piața, însă dacă faci asta de la început riști să nu înțelegi lecția avantajelor date de fondul index și apoi să treci la investiții mai riscante cu bani mai mulți.

Dacă ai alte întrebări punctuale, încerc să îți răspund.
Succes!

#81
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.12.2016
Nu mai deschid alt topic, in speranta ca voi obtine aici niste lamuriri.

Doresc sa investesc si eu aprox 1-2 mii euro in perioada asta in niste actiuni, doar ca nu stiu care este cea mai sigura metoda de cumparare. La cautarile pe google, apar foarte multe variante diferite, si neavand prea multe cunostinte in domeniu, nu pot sa imi dau seama care este cea mai buna dintre ele. (de ex, am gasit eToro, XTB, Revolut, etc.)

Mi-ar placea sa fie un site unde pot plasa si ordine de cumparare si vindere la un anumit pret al actiunilor, as incerca sa fac asta o perioada, pana inteleg mai bine intregul "proces".

Ma puteti ajuta?

Multumesc anticipat.

#82
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010
EToro, XTB sunt traderi de CFD-uri, nu de acțiuni. Revolut îți dă o soluție a altui broker, dar măcar e mai ieftin. Ia acest topic de la început și citește ce s-a recomandat.

#83
pfer

pfer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2006
Salutare si multa sanatate tuturor!

- tr^ding212 contul de investitii, nu ofera ETF-uri din SUA pentru tranzactii (sunt cele din EU  - e adevarat ca nu se compara cu cele din SUA ca si performanta). Pana aici ok - conform directivelor europene in vigoare nici un broker nu o poate face in mod legal. Insa, la fel ca alti colegi pe aici, nu inteleg de unde face bani? In unele locuri este marcat ca si scam. Nu am gasit pareri avizate dupa o folosire indelungata.
- you.drivewealth.com, butonul de open a live account nu functioneaza. Se deschide o pagina cu ceva erori...

deci... nu prea avem solutii ieftine Posted Image de incredere pentru ETF-uri din SUA.

#84
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 yndy, on 06 aprilie 2020 - 05:53, said:

EToro, XTB sunt traderi de CFD-uri, nu de acțiuni. Revolut îți dă o soluție a altui broker, dar măcar e mai ieftin. Ia acest topic de la început și citește ce s-a recomandat.

Dar poti cumpara actiuni si ETF-uri la ele (am eu la XTB, am un coleg care are la eToro). Doar ca sunt specializate pe CFD-uri, doar in ultimii ~2 ani si-au marit oferta pe ETF-uri si actiuni clasice

#85
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Iti faci un portofoliu dupa preferintele tale si iesi mai castigat.

Edited by AdiTwism, 07 April 2020 - 17:34.


#86
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 yndy, on 03 aprilie 2020 - 17:15, said:

Eu o să repet Interactive Brokers de fiecare dată când o să văd această întrebare, deja e a treia oară pe topicul acesta și multe alte dăți pe alte topicuri.
ETF este un fond listat la bursă, fondul respectiv investește la rândul lui în una sau mai multe acțiuni sau în mărfuri, sau orice altceva, dar este în esență un fond, făcut special pentru investiții. Unele au risc mai mic, altele au risc mai mare. Au ca și specific comisioane anuale plătite administratorilor.
Acțiunile sunt acțiuni directe la companii la bursă.
În opinia mea suma de 200 euro pe lună este prea mică pentru investiții pe bursele internaționale printr-un broker. Eventual dacă vrei să testezi, mergi pe Revolut, care e o platformă pe care o folosești și pentru alte scopuri decât investițiile.

Ca și sfaturi pentru începători, alege-ți o temă de investiții, gândește-te în ce vrei să investești și de ce. Apoi citește despre acea temă atât opinii pro cât și contra. Apoi dacă rămâi convins investește gradual și urmărește evoluția prețurilor, știrile, comparația cu diverse alte instrumente și cu indicele general al pieței. Apoi tragi concluzii și acționezi în consecință.

Mai este și varianta de a începe prin a investi într-un fond index care ar trebui să crească o dată cu piața, însă dacă faci asta de la început riști să nu înțelegi lecția avantajelor date de fondul index și apoi să treci la investiții mai riscante cu bani mai mulți.

Dacă ai alte întrebări punctuale, încerc să îți răspund.
Succes!
InteractiveBrokers sunt buni insa pentru profesionisti si cei experimentati, ca incepator iti prinzi urechile nu intelegi mare lucru din interfata. Am gasit pe cei de la IG care au o interfata mai prietenoasa pentru incepatori insa au comsioane ceva mai piperate iar daca nu ai rulaj tot profitul il dai pe comisioane.
Am gasit o platforma pentru incepatori care are o gramada de instrumente de educatie, insa trading-ul se face doar pe pret, nu poti cumpara actiunile sau sa le tii pentru dividende cum e interactivebrokers. ForTrade se cheama platforma asta, au un serviciu clienti destul de bun insa parca am senzatia ca insista prea mult, ma suna in fiecare zi sa ma convinga sa bag bani in platforma lor, pentru incepatori pare ok insa nu stiu cat sunt de seriosi cand ajungi pe bani reali.... Tu ce parere ai de ForTrade, ai auzit de ei?
Multumesc anticipat!

 Timewarp, on 14 noiembrie 2019 - 21:30, said:

Recent am luat legatura cu cei de la IG la care am ajuns printr-un website de care nu mai auzisem brokerchooser. Am corespondat prin e-mail, pareau ca sunt semne bune la inceput cand mi-au spus ca au posibilitatea de a completa un acord de evitare a dublei impuneri si mi-au dat de inteles ca au partea de actiuni si ETFs. Insa dupa mai multe schimburi de e-mail-uri a reiesit ca se pot tranzactiona prin ei doar CFD si options. Posted Image Eu unul nu am reusit sa gasesc un broker cu facilitatea acordului de evitare a dublei impuneri, fara inactivity fee, comision lunar. Am rezidenta fiscala in Romania. Cel mai ok mi s-ar fi parut DeGiro insa bineinteles ca nu e romanian friendly.
IG au comision de inactivitate, insa cum se traduce inactivitatea asta? De exemplu daca cumpar niste actiuni ce le tin pentru dividente asteptand sa creasca pretul inseamna ca sunt inactiv si ca se va aplica acel comision de inactivitate?

#87
pfer

pfer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2006
Salutare Marcous!

Nu ai precizat ce fel de actiuni vrei sa tranzactionezi. Daca te intereseaza actiuni ale societatilor din Romania, cred ca cel mai bun Broker online este Tradeville. Este un broker cu vechime foarte mare in piata din Romania si cu toate autorizarile la zi. Nu risti nimic cu ei, decat eventualele tranzactii neinspirate pe care le vei face tu.
Daca vrei actiuni ale unor societati din Europa sau SUA aici apar divrse probleme in alegerea brokerului:
- in primul rand siguranta fondurilor tale... (si in aceasta piata sunt foarte multi excroci)
- costurile la care vei face investitia respectiv recuperarea sumelor rezultate din tranzactii
- usurinta cu care vei face raportarile catre organele fiscale ale statului
si altele... :)

Brokerii indicati pe aici (inclusiv cei pomeniti de tine) sunt pentru cei care stiu bine ce inseamna investitiile altfel vei fi unul din cei 75 -85% din cei care iti vei pierde toti banii. Vei observa acest anunt pe pagina lor. Nu ca ar vrea ei sa spuna asta potentialilor clienti ci ca sunt obligati sa o faca.
Atentie la produsele oferite... Forex, CFD-uri, Optiuni,  ETF-uri, etc. - sunt instrumente cu care si profesionistii (sau hai sa spunem veterani in investitii) pierd rapid bani foarte multi.
Revolut ar fi o solutie pentru actiuni internationale... nu foarte testata inca. Poti face 3 tranzactii gratuite (fara comision) pe luna.

Daca vrei pur si simplu sa investesti aceasta suma in actiuni, pe termen lung poti sa incerci tranzactionarea pe bursa din Romania prin Tradeville (sau alt broker) fara prea multe batai de cap.

#88
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

Quote

Atentie la produsele oferite... Forex, CFD-uri, Optiuni,  ETF-uri, etc. - sunt instrumente cu care si profesionistii (sau hai sa spunem veterani in investitii) pierd rapid bani foarte multi.

ETF-uri, high risk? Ok...

 maladetz, on 08 aprilie 2020 - 12:24, said:

IG au comision de inactivitate, insa cum se traduce inactivitatea asta? De exemplu daca cumpar niste actiuni ce le tin pentru dividente asteptand sa creasca pretul inseamna ca sunt inactiv si ca se va aplica acel comision de inactivitate?

iep, e 10$ pe luna, cred (daca ai un cont de minim 2000$, altfel 20)

Edited by Dany_Darke, 08 April 2020 - 15:05.


#89
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010

 maladetz, on 08 aprilie 2020 - 12:24, said:

InteractiveBrokers sunt buni insa pentru profesionisti si cei experimentati, ca incepator iti prinzi urechile nu intelegi mare lucru din interfata. Am gasit pe cei de la IG care au o interfata mai prietenoasa pentru incepatori insa au comsioane ceva mai piperate iar daca nu ai rulaj tot profitul il dai pe comisioane.
Am gasit o platforma pentru incepatori care are o gramada de instrumente de educatie, insa trading-ul se face doar pe pret, nu poti cumpara actiunile sau sa le tii pentru dividende cum e interactivebrokers. ForTrade se cheama platforma asta, au un serviciu clienti destul de bun insa parca am senzatia ca insista prea mult, ma suna in fiecare zi sa ma convinga sa bag bani in platforma lor, pentru incepatori pare ok insa nu stiu cat sunt de seriosi cand ajungi pe bani reali.... Tu ce parere ai de ForTrade, ai auzit de ei?
Multumesc anticipat!
Recunosc că și mie mi se pare dificilă platforma IB, după atâta timp, dar este așa pentru că îți oferă foarte multe lucruri, încet-încet am început să folosesc tot mai multe features ale acesteia, dar tot nu folosesc mai mult de 60% din funcționalități. Totuși nu mi se pare ceva rău că îți oferă multe features. Nu am auzit de ForTrade.

#90
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 yndy, on 08 aprilie 2020 - 14:28, said:

Recunosc că și mie mi se pare dificilă platforma IB, după atâta timp, dar este așa pentru că îți oferă foarte multe lucruri, încet-încet am început să folosesc tot mai multe features ale acesteia, dar tot nu folosesc mai mult de 60% din funcționalități. Totuși nu mi se pare ceva rău că îți oferă multe features. Nu am auzit de ForTrade.
Sunt total de acord cu tine insa pentru un incepator e coplesitoare interfata, eu abia am reusit sa gasesc cum sa caut companiile si sa ma uit pe cateva grafice dar cred ca mi-ar trebui macar un an de trading pe o platforma mai simpla si abia dupa sa incep cu IB. Pana si pagina lor cu comisioane e al naibii de confuza. Tu de ex ce comisioane platesti lunar? Comisionul de inactivitate la ce se refera mai exact, daca de exemplu ai investit 1000$ in niste actiuni si le tii acolo pentru dividende pana mai cresc se considera ca esti inactiv si te taxeaza?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate