Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#1
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
Vreau sa investesc si eu in actiuni, mai ales cele americane.
Ce broker imi recomandati?

Interfata tradeville nu-mi place. Nu vreau sa depun bani pe siteuri gen etoro, plus500 si nu ma intereseaza CFDuri si forex.
La banci (de ex transilvania) nu am gasit actiuni americane.

Vreau sa cumpar cateva actiuni si sa le pastrez 10-15 ani, deci comisioanele nu ma prea afecteaza.

1) Ce brokeri imi recomandati si de ce?
2) De unde stiu ca brokerul este de incredere?
3) Cum pot investii intr-un index S&P500?

Edited by hestiaxx, 02 September 2018 - 12:49.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
acum acțiunile americane sunt scumpe față de momentul falimentelor de acum 10 ani,au crescut de 2 ori din minimele de atunci.tot la bt recomand.brokerul cel mai de încredere ești tot TU.

#3
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

View PostEMPP, on 02 septembrie 2018 - 12:58, said:

acum acțiunile americane sunt scumpe față de momentul falimentelor de acum 10 ani,au crescut de 2 ori din minimele de atunci.tot la bt recomand.brokerul cel mai de încredere ești tot TU.

La BT nu am vazut actiuni americane.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
la BT capital partners întreabă la tel pe cineva

#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Interactive Brokers, sunt listati pe bursă, poți să investești prin ei în aproape orice.

#6
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

 yndy, on 03 septembrie 2018 - 18:14, said:

Interactive Brokers, sunt listati pe bursă, poți să investești prin ei în aproape orice.

IB pare ok dar exista un comision lunar acolo. Alte optiuni?

#7
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
Tradeville vs BT Capital vs Interactive Brokers
Voi ce broker ati ales si de ce?

#8
pliciul

pliciul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.06.2008
Salut! Eu am investit la bursa americana prin www.drivewealth.com. Din ce am vazut au cele mai bune comisioane dintre brokerii la care ne putem face cont noi, cei din Romania.
Eu am investit intr-un ETF care replica indexul S&P 500 si care are un comision anual de administrare de 0.04%. Se numeste VOO si este de la Vanguard. Mai sunt si altele (SPY, IVV etc.)
Succes!

#9
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Cu ce ma sfatuiti sa inlocuiesc SaxoTrader? M-ar interesa ceva similar ca si siguranta, dar cu niste comisioane mai rezonabile.
SaxoTrader cere la cumparare/vanzare 0.02USD/actiune minim 15USD, respectiv minim 20USD pentru CFD.
Putin cam mare comisionul pentru omul de rand.

#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View PostNordstorm, on 25 octombrie 2018 - 20:44, said:

Cu ce ma sfatuiti sa inlocuiesc SaxoTrader? M-ar interesa ceva similar ca si siguranta, dar cu niste comisioane mai rezonabile.
SaxoTrader cere la cumparare/vanzare 0.02USD/actiune minim 15USD, respectiv minim 20USD pentru CFD.
Putin cam mare comisionul pentru omul de rand.
Are rost să spun din nou Interactive Brokers? Ai un minim lunar de vreo 10$ dar comisioanele sunt de 1-5 dolari per trade.

#11
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Multumesc yndy. Imi poti spune care ar fi cea mai buna metoda de a transfera banii din saxo trader in interactive brokers? Momentan am dolari si nu detin nicio actiune.
Ma interesează si sa ies ok cu ANAFul. Sa nu risc discutii. Nu am suma mare si nici profit decat cativa zeci de dolari.

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 Nordstorm, on 27 octombrie 2018 - 08:57, said:

Multumesc yndy. Imi poti spune care ar fi cea mai buna metoda de a transfera banii din saxo trader in interactive brokers? Momentan am dolari si nu detin nicio actiune.
Ma interesează si sa ies ok cu ANAFul. Sa nu risc discutii. Nu am suma mare si nici profit decat cativa zeci de dolari.
Eu fac transferul bancar, interactive brokers iti da un cont in functie de moneda in care faci transferul si transferi banii cum vrei tu in contul respectiv.
Cu ANAFul nu stiu ce sfat sa iti dau, eu declar tot ce e de declarat.

#13
puiuradu

puiuradu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2019
Salut,
Eu folosesc serviciile celor de la XTB intrucat nu exista suma minima de depunere si au comisioane foarte mici (0,12%, minim 4,99 EUR sau USD, in functie de tara de origine a actiunilor). In plus, au o sucursala in Bucuresti si ofera suport in limba romana. Un alt plus din punctul meu de vedere il reprezinta platforma, xStation5, care este foarte intuitiva si usor de utilizat, oferindu-ti toate detaliile necesare. https://www.xtb.com/ro

#14
mihaiATB

mihaiATB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.10.2009
Hestia, nu ai mentionat daca vrei sa cumperi actiuni o data sau in mod constant. Daca vrei sa cumperi doar o data, comisionul nu prea conteaza decat daca ai o suma mare de bani de investit. Daca faci investitii repetate, constante, atunci e de discutat. Referitor la brokeri, recomand si eu XTB si Interactive Brokers.
Ca sa-ti raspund si la ultima intrebare, exista ETF-uri care replica indexul S&P 500. Dar si ETF-urile sunt diferite din multe puncte de vedere. Poti afla mai multe din articolul lui Bogdan: http://carutacubani.ro/ce-este-un-etf/

#15
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005

View Postpliciul, on 22 septembrie 2018 - 11:52, said:

Salut! Eu am investit la bursa americana prin www.drivewealth.com. Din ce am vazut au cele mai bune comisioane dintre brokerii la care ne putem face cont noi, cei din Romania.
Eu am investit intr-un ETF care replica indexul S&P 500 si care are un comision anual de administrare de 0.04%. Se numeste VOO si este de la Vanguard. Mai sunt si altele (SPY, IVV etc.)
Succes!

Salut, ai incredere in Drivewealth? Daca sunt probleme cum rezolvi?

View Posthestiaxx, on 04 septembrie 2018 - 14:06, said:

Tradeville vs BT Capital vs Interactive Brokers
Voi ce broker ati ales si de ce?

IB - Tradeville are minim 25 euro pe tranzactie extern. TV pt BVB.

#16
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015
si eu recomand XTB

#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Am vazut ca de curand si revolut ofera trading de actiuni si comisioane 0, a folosit careva?

Edited by maladetz, 28 October 2019 - 12:59.


#18
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Guys, xtb nu e ok pentru actiuni individuale care platesc dividende. De fapt niciun broker din Romania nu este. NU ai posibilitatea de a beneficia de un acord de evitare a dublei impuneri. De ex daca deschizi pozitie pe microsoft, care plateste dividende, ti se va opri la sursa in sua withholding tax 30% plus in tara in care ai rezidenta fiscala, in cazul nostru Romania 10% sau 5%(aici nu sunt sigur). Eu tot caut un broker la care sa beneficiez de acordul acela si nu gasesc in RO. As vrea sa aflu mai multe detalii despre Drive wealth. Cine are cont ne poate impartasi procedura de deschidere cont, ce este necesar pentru a fi eligibil sa iti deschizi un cont la ei, grila de comisioana la tranzactionare, daca exista suma minima pentru deschidere cont, exista fee pentru inactivitate si tot ce considerati ca este de stiut?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate