Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#55
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

 vwvwvw, on 27 ianuarie 2020 - 20:47, said:

Salut, zilele astea am depozitat pt prima data la ei si am retras suma minima 5ron sa vad cum misca, au intrat banii in 2 zile pe ING. Deposit si withdraw suma exacta in RON, fara conversie nimic, pe card. Avantaj major ca iti poti seta contul la ei in RON, nu stiu daca mai ofera vreo alta platforma asta.

Presupunerea mea e ca Revolut e cea mai buna metoda. Poate un cont curent in USD de la First Bank ar mai fi convenabil, dar nu am incercat.

Salut din nou,
Ai depozitat prin ING? Sau prin Revolut?
Eu acum mi-am facut cont, astept verificarea. Insa am ales cont in USD, pt ca o sa il folosesc pt actiuni din SUA.
Ei(Trading212) fac si conversia intre RON si USD? Conversia e fara comisioane? (sa stiu daca pot scoate Revolut-ul din ecuatie).

#56
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

 tomboy, on 28 ianuarie 2020 - 11:49, said:

Salut din nou,
Ai depozitat prin ING? Sau prin Revolut?
Eu acum mi-am facut cont, astept verificarea. Insa am ales cont in USD, pt ca o sa il folosesc pt actiuni din SUA.
Ei(Trading212) fac si conversia intre RON si USD? Conversia e fara comisioane? (sa stiu daca pot scoate Revolut-ul din ecuatie).
Am depozitat prin ING RON, in cont Trading212 de RON. Asa cred ca e cea mai buna combinatie indiferent de moneda fondurilor in care investesti.

Daca activezi contul in USD optim ar fi Revolut, dar asa nu poti evita conversia initiala RON-USD pe Revolut, urmat la withdraw de conversie inapoi in RON, se pierde ceva acolo.

Tot in actiuni din SUA investesc si eu, dar Trading212 are comision conversie 0% deci nu ar trebui sa ai de suferit daca ai cont in RON si cumperi actiuni USD. In schimb, cu cont in RON ai de castigat la deposit/withdraw banca-Trading212, eviti orice comision (vs metoda Revolut). Cel putin asa inteleg eu... daca gresesc pls sa ma corecteze cineva.

PS: din ce am citit, iti poti schimba si ulterior moneda contului daca le scrii la support.

Edited by vwvwvw, 28 January 2020 - 13:52.


#57
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

 vwvwvw, on 28 ianuarie 2020 - 13:43, said:

PS: din ce am citit, iti poti schimba si ulterior moneda contului daca le scrii la support.

Nope. Am vb cu ei. A trebuit sa cer la suport sa imi inchida contul. Acum trebuie sa imi creez cont nou (pe alta adresa de email).

Edited by tomboy, 28 January 2020 - 14:50.


#58
sergh27

sergh27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.06.2009
Salut.

Nu te lasa Revolut sa alimentezi contul de la Trading 212, asta e politica Revolut. https://www.revolut....d-with-revolut/

Am incercat eu prin diferite combinatii:
- direct cardul de Revolut
- Curve -> Revolut
- GPay -> Revolut

Nici una nu a mers. Initial am deschis cond in EURO eu avand euro pe Revolut. Dupa ce mi-am facut cont pe Trading 212 am vazut ca majoritatea ETF-urilor sunt in USD sau GBP, si foarte putine pe EURO. Mi-am facut alt cont in RON (alta adresa de mail), si le-am zis sa inchida pe cel de EURO. Cont in RON, pentru ca a explicat colegul mai sus de ce.

Se poate schimba si ulterior moneda contului, daca deja ai inceput investitia. Procedura e in felul urmator (cel putin asa scrie la ei pe site): presupunand ca ai un cond deschis pentru USD, si tu vrei sa treci pe RON. Iti faci un alt cont in RON si dupa le trimiti lor mail si le zici ca ai vrei sa treci de la USD la RON (indicand conturile) si ei vor converti tot ce ai in contul de USD in contul de RON, si vor inchide contul de USD.

P.S. Nu am incercat asa ceva. Cand mi-am schimbat contul nu aveam minic investit.

#59
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

 sergh27, on 28 ianuarie 2020 - 21:50, said:

Salut.

Nu te lasa Revolut sa alimentezi contul de la Trading 212, asta e politica Revolut. https://www.revolut....d-with-revolut/

Am incercat eu prin diferite combinatii:
- direct cardul de Revolut
- Curve -> Revolut
- GPay -> Revolut
Nici una nu a mers. .

Pfuuu... foarte util! Imi pare rau ca nu am intrebat inainte. Aia e, ramane pt cei care vor mai urma.

#60
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,864
  • Înscris: 13.03.2005
Din Monese sau Bunq oare merge?
Că bănuiesc că din LibraBank pot transfera euro fara comision.

Edited by wertyck, 29 January 2020 - 23:15.


#61
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Ok, e oficial. Am incercat Trading212 si imi place enorm. E echivalentul Robinhood sau M1 pe care il asteptam.

Recomand!

Singura problema avuta cu ei, a fost legata de faptul ca nu au acceptat nici unul dintre documentele valide pe care le ofeream pt verificare (extras de cont, factura utilitati). Le-am trimis apoi factura de la primarie, si am scapat.
Sper doar sa isi pastreze calitatea serviciilor, sa nu patim ca si cu Revolut (conturi inchise fara motiv, fara acces la cont, etc).

#62
necko

necko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.12.2005
Pe ce varianta ai rămas pentru contul creat? Pe Lei sau USD?

#63
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Si eu am ramas definitiv pe Trading 212, am renuntat la alternative. Singura mea nelamurire e legata de promotia lor "Invită-ți prietenii și câștigă acțiuni gratuite" pana la 100€ (https://www.trading2...e?cId=9&mobile=), mie efectiv nu imi apare optiunea aia de "Get free shares" din screenshotul lor: https://www.trading2...end/image-2.png

Voua?

 tomboy, on 02 februarie 2020 - 21:06, said:

Singura problema avuta cu ei, a fost legata de faptul ca nu au acceptat nici unul dintre documentele valide pe care le ofeream pt verificare (extras de cont, factura utilitati). Le-am trimis apoi factura de la primarie, si am scapat.
Bine de stiut. Eu le-am trimis un document ING ce atesta titluarul contului, PDF obtinut usor din Homebank la Scrisori - Situatie cont. E rapid, nu am avut probleme asa.

Edited by vwvwvw, 03 February 2020 - 14:38.


#64
wanttowin

wanttowin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.11.2010
Copy/paste:
""""Vă rugăm să verificați Termenii și condițiile promoției Invită un prieten.""""


""""Pentru a putea participa la această promoție, trebuie să fie îndeplinite toate condițiile următoare:

Atât dvs., cât și persoana care a primit recomandarea trebuie să fiți rezidenți ai uneia dintre următoarele țări:
Marea Britanie, Franța, Germania, Olanda sau Polonia""""

Edited by wanttowin, 04 February 2020 - 01:04.


#65
-WladyX-

-WladyX-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2010
Eu am facut topup din revolut in monese si din monese in trading 212.

#66
anjin-san

anjin-san

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.11.2009
Si eu investesc in actiuni si ETF-uri folosind Drivewealth din 2018. Nu am vandut actiuni pana acum dar am primit dividende pe care le-am reinvestit. Mi-e un pic neclara partea cu impozitarea veniturilor din dividende. Dividendele imi sunt impozitate la sursa, in Statele Unite, pot vedea asta in rapoartele de la Drivewealth, cu 10%. Stiu ca State Unite si Romania au acord fiscal pentru evitarea dublei impuneri, deci nu ar trebui sa-mi fac probleme pentru impozitarea in Romania. Intrebarea mea este - va trebui totusi sa depun la ANAF in fiecare an Declaratia Unica?

Am gasit aici https://contabilul.m...atii-apar.html:

In consecinta, daca pentru dividendele incasate a fost retinut impozit in SUA si puteti face dovada platii acestui impozit printr-un document eliberat de autoritatea fiscala din SUA atunci nu datorati impozit in Romania, daca impozitul achitat in SUA depaseste 5% din venitul incasat.
Aveti , totusi, obligatia sa depuneti Declaratia 201 privind veniturile realizate din strainatate, declaratie care se depune pana pe data de 25 mai a anului urmator celui in care ati incasat dividendele. Veniturile realizate din strainatate, precum  si impozitul aferent platit in strainatate, exprimate in unitati monetare proprii fiecarui stat (USD , in cazul dvs. ) , se vor transforma in lei la cursul de schimb mediu anual al pietei valutare, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, din anul de realizare a venitului.
Veniturile din dividende realizate din strainatate nu intra in categoria veniturilor pentru care se datoreaza contributii de asigurari sociale potrivit art. 137 din Codul fiscal; in consecinta, pentru aceste venituri nu se datoreaza contributia de asigurari sociale (contributia la pensii) sau contributia la asigurari sociale de sanatate.

Pe de alta parte, pe site-ul ANAF https://static.anaf...._20_03_2019.pdf :

Dacă veniturile din dividende sunt sub 12
salarii minime×2080=24960 lei mai trebuie
depusă declarația unică? Este salariat pe
propria societate, cu normă intreagă.


În cazul prezentat de dvs, nu trebuie să depuneți declarația
unică pentru anul 2019.


Se refera doar la veniturile din dividende realizate in Romania?

Multumesc.

#67
anjin-san

anjin-san

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.11.2009
M-am lamurit, si sper sa va ajute informatiile: da, trebuie depusa Declaratia Unica, chiar daca nu se datoreaza impozit in Romania pentru dividende. Declaratia se depune online pe site-ul ANAF, se alege metoda creditului fiscal pentru evitarea dublei impuneri, in cazul SUA. Va fi nevoie de un drum la ANAF pentru aprobarea user-ului (aveti nevoie de cartea de identitate si o copie, nu mergeti ca mine fara copie Posted Image). Nu e nevoie de depunerea formularului 1042-S (impozitul din SUA, IRS), acela se pastreaza pentru verificari ulterioare, daca este cazul. Formularul 1042-S e furnizat de broker, Drivewealth in cazul meu, automat in fiecare an in luna februarie. Cel mai bine e sa asteptati sa fie disponibil formularul, sa folositi suma de pe formular, e mai exacta. In declaratia unica se completeaza suma in lei, la cursul mediu BNR din anul respectiv. In plus, pentru veniturile din dividende obtinute in strainatate nu platiti contributii sociale in Romania, indiferent de suma.

Edited by anjin-san, 06 February 2020 - 10:20.


#68
Bolox

Bolox

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2020
Salut,
Am si eu niste intrebari:
- Vreau sa investesc undeva la 50$ in fiecare luna la bursa(e putin?). Daca imi fac cont pe trading 212 e ok?
- Imi pun luna asta aia 50$, pot sa dau search simplu dupa o bursa anume si sa o cumpar?
- Puteti sa imi dati mai multe detalii pe scurt va rog? Gen ca la prosti.
Multumesc

#69
anjin-san

anjin-san

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.11.2009

 Bolox, on 06 februarie 2020 - 11:17, said:

Salut,
Am si eu niste intrebari:
- Vreau sa investesc undeva la 50$ in fiecare luna la bursa(e putin?). Daca imi fac cont pe trading 212 e ok?
- Imi pun luna asta aia 50$, pot sa dau search simplu dupa o bursa anume si sa o cumpar?
- Puteti sa imi dati mai multe detalii pe scurt va rog? Gen ca la prosti.
Multumesc

Nu am experienta cu Trading212, nu ii folosesc, personal nu am incredere in bulgari, dar iti pot recomanda sa-ti faci o baza a portofoliului incepand cu ETF-uri, doua exemple mai jos. Le poti cauta pe nasdaq.com pentru detalii.

VOO - Vanguard S&P 500 ETF
IDEV - iShares Core MSCI International Developed Markets ETF

#70
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

 Bolox, on 06 februarie 2020 - 11:17, said:

Salut,
Am si eu niste intrebari:
- Vreau sa investesc undeva la 50$ in fiecare luna la bursa(e putin?). Daca imi fac cont pe trading 212 e ok?
- Imi pun luna asta aia 50$, pot sa dau search simplu dupa o bursa anume si sa o cumpar?
- Puteti sa imi dati mai multe detalii pe scurt va rog? Gen ca la prosti.
Multumesc
Pentru simplitate maxima si long-term return anual de ~7% => un singur ETF cat mai diversificat global, accumulating (reinvesteste automat dividendele fara sa-ti bati capul).

Nu sunt consultant, e doar o opinie: alegerea mea este VWRA. Ai acces usor la el cu comisioane zero prin Trading 212, cont in RON.

PS: o resursa buna legata de investitii pt noi europenii este https://www.reddit.c...personalfinance

Edited by vwvwvw, 06 February 2020 - 19:19.


#71
seotut

seotut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.09.2013

 vwvwvw, on 06 februarie 2020 - 19:11, said:

Pentru simplitate maxima si long-term return anual de ~7% => un singur ETF cat mai diversificat global, accumulating (reinvesteste automat dividendele fara sa-ti bati capul).

Nu sunt consultant, e doar o opinie: alegerea mea este VWRA. Ai acces usor la el cu comisioane zero prin Trading 212, cont in RON.

PS: o resursa buna legata de investitii pt noi europenii este https://www.reddit.c...personalfinance

Salut, suna interesant acest trading212, dar totusi trezeste o mare suspiciune din partea mea (un lucru foarte sanatos de altfel). Am mai vazut astfel de recomandari aici pe softpedia, care dupa ce studiai putin profilul persoanei vedeai ca are cont nou, a creat contul exclusiv pentru a face reclama, ceea ce nu pare a fi cazul tau.

N-am mai auzit de trading212, si nici de review-uri pe site-uri mai putin fabricate nu am gasit decat trustpilot.
E foarte suspect ca nu au niciun fel de comision. CUM FAC BANI? De ce nu falimenteaza?

Ai restras sume mari de la ei?
Mai sunt si pareri contra : https://www.reddit.c...rading212_scam/ .

#72
wanttowin

wanttowin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.11.2010
"zero commission stock" e ceva normal in ziua de azi.
Ameritrade, E-Trade, Schwab, IB si multe alte nume mai mari sau mai mici au comision ~0 la actiuni.

Cre'ca sunt destule variante pe piata.

Edited by wanttowin, 07 February 2020 - 00:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate