Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#19
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Recent am luat legatura cu cei de la IG la care am ajuns printr-un website de care nu mai auzisem brokerchooser. Am corespondat prin e-mail, pareau ca sunt semne bune la inceput cand mi-au spus ca au posibilitatea de a completa un acord de evitare a dublei impuneri si mi-au dat de inteles ca au partea de actiuni si ETFs. Insa dupa mai multe schimburi de e-mail-uri a reiesit ca se pot tranzactiona prin ei doar CFD si options. :( Eu unul nu am reusit sa gasesc un broker cu facilitatea acordului de evitare a dublei impuneri, fara inactivity fee, comision lunar. Am rezidenta fiscala in Romania. Cel mai ok mi s-ar fi parut DeGiro insa bineinteles ca nu e romanian friendly.

#20
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Caut acelasi lucru. Daca gasesti ceva relevant, da-mi de veste.
La Revolut nu gasesc niciunde partea de tranzactionare - cred ca nu e disponibila la conturile free/standard?

#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru români nu a dat drumul tranzacționãrii pe planul Revolut standard.

#22
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Da, m-am uitat si eu la Revolut ieri. Am vazut ca din lista tarilor unde s-a dat drumul la tranzactionare pe contul standard nu face parte si Romania inca. Nu stiu despre voi dar eu unul sunt destul de dezamagit de serviciile pe international ale brokerilor din Romania. Bine, as fi spus un cuvant mai dur. Ma abtin. Cum e posibil sa te numesti broker serios cand nu ai posibilitatea de evitare a dublei impuneri. Pai daca sunt taxat cu 30% in state si 10 sau 5% in Romania, ma mai pot numi investitor. Pana la urma am completat formularul pentru deschidere cont live la Drivewealth. Dureaza 3 zile lucratoare procesarea aplicatiei. Revin cu detalii daca rezolv ceva cu ei. PS. Cand am discutat cu IG am zis ca l-am prins pe Dumnezeu de picior. Ma gandeam in sfarsit un broker calumea. Ceea ce mi se pare foarte dubios la ei este ca tradeville intermediaza tranzactii pe international pe actiuni si etfs prin ei, dar ei imi spun ca nu au partea de actiuni si etf. Ceea ce ma duce mai departe cu gandul ca s-ar putea sa aiba semnat un contract de exclusivitate cu tradeville pe Romania sau ceva de genul. In fine. Nimic nou pentru romani. De ce sa fie usor pentru noi. Trebuie sa ne chinuim, sa gasim solutii.

#23
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttomboy, on 17 noiembrie 2019 - 00:04, said:

Caut acelasi lucru. Daca gasesti ceva relevant, da-mi de veste.
La Revolut nu gasesc niciunde partea de tranzactionare - cred ca nu e disponibila la conturile free/standard?
In ce actiuni ai investi daca ti-ar activa revolut optiunea de a tranzactiona actiuni?

#24
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Maladetz, in actiuni din US.
Am cateva pe care am pus ochii, dar comisioanele de la tradeville sunt prea mari. Sau sunt eu sarac si zgarcit.
Oricum... e de rahat situatia. Americanii pot tranzactiona cu 0 comision, pe platforme de genul M1 Finance si Robinhood... noi platim 15$ pe ordin + ce se pierde la cursul de schimb.

Ce n-as da sa apara M1 Finance sau Robinhood si la noi. Sa-i vezi atunci cum se duc toti in cap! Faliment scrie pe toti.

Edited by tomboy, 17 November 2019 - 12:07.


#25
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Oricum acum apele sunt cam tulburi, anul ce vine se anunta cu multe valuri, cred ca e bine sa fim precauti cu investiile perioada asta.... Daca nu sunt prea indiscret, pe ce actiuni ai pus ochii? :)

#26
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Nu o sa intru in detalii. As cumpara pt dividende cu riscul ca 30% raman ale lor + tot ce e jos si cu potential, inclusiv UBER, inclusiv AMD (daca mai scade).

#27
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Revolut nu e ok?

#28
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Revolut nu are optiunea de trading la conturile Standard/Free.
Doar la contul Revolut Metal, poti tranzactiona gratuit actiuni, dar te costa 55 lei/luna.

#29
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Se pare ca Revolut are parteneriat cu DriveWealth:

"Behind the scene, Revolut has partnered with DriveWealth for this feature. This is a nice addition for existing Revolut users."

Nu ar fi mai bine sa facem cont direct la DriveWealth ? :)

#30
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Xine sunt astia?

#31
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Drivewealth LLC

DriveWealth, LLC provides financial brokerage services. The Company specializes in buying and selling securities such as stocks, bonds, and mutual funds. DriveWealth operates worldwide.

DriveWealth e un broker, prin api-ul lor au dezvoltat partea de trading in aplicatie

#32
seotut

seotut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.09.2013
De ce nu e mentionat eToro pe aici? Intentia mea e sa cumpar periodic ETF-uri pe care sa le tin pe termen lung (decenii chiar) (dollar cost averaging). Comisioane 0 (dar au spread-uri mari), si o taxa de retragere de $25. Are vre-un dezavantaj? Foloseste cineva?

Care ar fi cea mai convenabila metoda de a transfera bani (care momentan sa zicem ca sunt lei intr-un cont bancar autohton) spre eToro?

Edited by seotut, 16 December 2019 - 21:36.


#33
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
eToro are comisioane mari de retragere si alte comisioane ascunse

#34
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
revolut metal

#35
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
am eu la drivewealth; desschizi faccil cont cu cartea  de identitate; nu  am facut tranzactii pt ca am cont la IBKR; interfata e cam ciudata; ai actiuni si etf-uri americane; pt EU - nu am studiat pe cont la ei, dar, cf legislatiei EU un etf fara kid nu poate fi tranzactionat asa ca probabil e cam ciudat ca ofera etf-uri US asta pt clienti EU.

Can I open an account if I'm not a US resident?
Yes, you can open a DriveWealth account even if you are not a US resident. However, there is a small one-time fee for the processing of the W-8BEN tax form, which is used to certify that you are not a United States citizen or resident alien. Non-United States citizens/residents are exempt from United States tax on capital gains and interests but are subject to the United States withholding tax on dividends based on their country of origin. The one-time processing fee is $5 and will be debited from your initial deposit.
What is the minimum deposit amount required to open an account?
There is no minimum deposit required to open a DriveWealth account.
For non-resident aliens, there is a one-time tax verification fee of $5.00 (representing Form W-8BEN pass-through processing cost).
What documents are required to open an account?
A non-expired government-issued photo ID and a current proof of address document are required to open a DriveWealth account.
Valid Photo IDs include:
Driver's License
Passport
National ID
Note: Government-issued Photo ID that contains an address can be also used for Proof of Address as long as the address matches that of your account.
Current Proof of Address includes:
Bank or Credit Card Statement
Utility Bill (Gas, electricity, water, etc.)
Lease agreement or Mortgage Receipt
Note: All Bills and Statements must be within the last 3 months

You must be at least 18 years of age and comply with our “Know Your Customer” requirements in order to open a live investing account with DriveWealth.
Can I open an account if I'm not a US resident?
Yes, you can open a DriveWealth account even if you are not a US resident. However, there is a small one-time fee for the processing of the W-8BEN tax form, which is used to certify that you are not a United States citizen or resident alien. Non-United States citizens/residents are exempt from United States tax on capital gains and interests but are subject to the United States withholding tax on dividends based on their country of origin. The one-time processing fee is $5 and will be debited from your initial deposit.
How can I deposit funds to my account?
DriveWealth offers a number of safe and secure ways for clients to deposit funds into their accounts:
Linked Bank Account (ACH) - U.S. Only
Charge Cards - We accept Visa, Mastercard, Discover, and American Express
Wire Transfer
USD Check
Western Union
SEPA
TransferWise - For European Currencies
Please note that deposit processing time varies depending on the funding method used.


What is DriveWealth Subscription?
DriveWealth’s default commission structure is a minimum of $2.99 per trade for whole shares and $0.99 per trade for fractional shares. Alternatively, you can opt for the subscription program which makes investing even more affordable. For just $4.99 per month or $14.97 per quarter, you can trade as often as you want for only $0.01 per share with no minimums.*
For instance, a subscriber would only pay a $0.05 commission to purchase 5 shares of Apple stock, as opposed to the $2.99 that non-subscribers would have paid for the same trade.
*Pass-through fees such as SEC and TAF are not included, other fees may apply. View the full list of fees here.
Commission Rates

Transactional Subscription

Whole Shares: $0.0125 per share (minimum of $2.99 per transaction)
Fractional Shares: $0.99 per transaction

Monthly: $4.99 per month at $0.01 per share*
Quarterly: $14.97 every 3 months at $0.01 per share*
Broker Assisted (Phone): $10.00
Margin Interest
Current Fed Funds Rate + 400 basis points

Transfers

ACAT Out (USA): $50.00**
ACAT Out (Intl.): $100.00**
ACAT Incoming: FREE**

DWAC Transfer: $130.00 per position
DTC Deliveries / Receives: $15.00 per position
DRS Transfer: $130.00 per position
**ACAT pass-through fee: $0.10 per position for both inbound and outbound transfers.

Miscellaneous

Returned Checks: $20.00

Check Stop Payments: $25.00

Returned ACH: $20.00

Tax Certification (W-8): $5.00 per account
1099 Request for Exempt Accounts:
$50.00
Tax Document Request: $25.00 (Fax & Regular Mail)
Overnight Check Delivery: $20.00 Physical Copy of Trade
Confirmations: $3.00 per confirmation
Returned Wire Transfers: $25.00 (applies to attempted third-party wires)
Physical Copy of Monthly Account
Statements: $5.00 per statement

Withdrawal Administrative Fees

Check (USD): $3.00

Outgoing Domestic Wire Transfer: $25.00

ACH: $0.25 Outgoing International Wire Transfer: $35.00

*Pass-Through Fees
SEC Fee (sell side only): $20.70 per $1,000,000 of sales proceeds
TAF Fee (sell side only): $0.000119 per share (maximum of $5.95)
ADR Fee: The amount varies by ADR. Please see following link for additional details: ADR FEE
Pass-through fee’s are rounded up to the nearest penny

XTB - e teapa; comisioane de 10euro minim si pt actiuni si etf ssunt thirdd party; ca revolut cu drivewealth; tu dai 10euro si ei baga 2 euro la alt broker; de aia nu pot sau nu vor sa aplice W8; actiunile tale pot fi folossite ca garantie pt imprumuturi (dar asta e pt toti brokerii online atat timp cat nu ai actiunile pe numele tau la depozitar Posted Image )

Edited by ioncip, 07 January 2020 - 10:45.


#36
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
ceva interesant : https://www.boglehea...pic.php?t=20582

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate