Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Mantuirea prin credinta

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1423 replies to this topic

#1135
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Tocmai sfânta nuiaua aia i-a făcut așa. Probabil administrata in exces....atât asupra lor cât și asupra mamelor lor. Probabil și ei considerau ca aplica sfânta nuia acelui catel nevinovat.
Educarea cu sfânta nuia, naște monștri.
Deci ai dat-o in bara și de data asta.

#1136
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 08:58, said:

Tocmai sfânta nuiaua aia i-a făcut așa. Probabil administrata in exces....atât asupra lor cât și asupra mamelor lor. Probabil și ei considerau ca aplica sfânta nuia acelui catel nevinovat.
Educarea cu sfânta nuia, naște monștri.
Deci ai dat-o in bara și de data asta.

Gresit, nici vorba de asa ceva! Daca erai mai atent ai fi inteles atunci cand am spus ca nu toti copii merita nuiaua, nici vorba ca pe un copil bland, cuminte, ascultator sa-l pedepsesti in vreun fel! Insa exista copii extrem de rai, mici diavoli pe pamant, care le fac parintilor viata un cosmar (ca cei prezentati de matale, care nu au fost disciplinati la timp si uite unde s-a ajuns, la o atrocitate iesita din comun, nici diavolilor nu le trece prin cap asa ceva, ce le trece la astia mici, de aceea este extrem de important educatia si supravegherea lor si bineinteles sfanta nuiaua), la ei m-am referit cand am spun de sfanta nuiaua!

Se pare ca matale o tot dai in bara, no offence!

ps: sunt curios ce o sa posteze fratele tau (fratele petreus)! :D

Edited by heart_of_ice, 27 February 2019 - 12:31.


#1137
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
NICIUN COPIL nu merita nuiaua!
Punct!

#1138
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 12:38, said:

NICIUN COPIL nu merita nuiaua!
Punct!

Nici cei din exemplu' matale?

#1139
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Nici măcar aia.

Nici măcar la câini nu e buna bătaia, darămite la oameni.
Prin bătaie nu obții altceva decât vietăți defecte.

#1140
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 01:46, said:

Deci copiii aia care au dat foc unui câine de viu, nu sunt descreierați....parintii sunt de vina ca au lăsat chibriturile la îndemâna. Și benzina.
Ahem.....
S-a spus deja, lipsa de educatie sau mai precis contraeducatia prezenta pe toate drumurile, fiindca ceva au invatat de undeva copiii aia.
Cei mai probabil in cazul de care zici au fost copii lasati de capul lor, cu parintii plecati pe dincolo sau din familii proaste, care au nimerit in anturaje pe masura.

Quote

la ei m-am referit cand am spun de sfanta nuiaua!

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 12:38, said:

NICIUN COPIL nu merita nuiaua!
Punct!
Nu ma mai certati, o palma peste fund/ceafa la momentul potrivit face minuni.
Nu e nevoie de nicio nuia. Plus sa il pui la punct cu vorba.

Edited by Kriss77, 27 February 2019 - 14:14.


#1141
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
1. Pai tocmai asta era și ideea. Nu armele in sine generează probleme, ci inconstienta oamenilor. Dinamita a fost inventata de Nobel, pentru a fi folosit la minerit, nu pentru a se face bombe din ea.
2. Nu zice nimeni sa nu pedepsești copilul când greșește. Exista însă multe tipuri de recompensare (atât pozitivă cât și negativă) mult mai eficiente decât palma la fund, sau nuiaua.
E adevărat, palma la fund e la îndemâna, pentru ca...spre deosebire de celelalte, pentru ea nu e nevoie de educarea părintelui :)

#1142
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Nu mai extinde totul la experienta ta. Posted Image
Exista copii care nu asculta de niciun fel de vorba buna sau de recompensa, mai ales la o anumita varsta.
Si tot la ce spune in Biblie se ajunge..le faci cel mai mare rau daca nu ii pedepsesti. Trebuie sa ii doara ca sa inteleaga ca e rau ce au facut, altfel ajung ca descreieratii de care ziceati.
Cat despre disponibilitatea armelor, in aceeasi societate bolnava traiesc si adultii, ca si copiii respectivi. Mi-e greu sa cred ca ei nu ar fi atinsi deci cel mai bine sa nu-i dai omului ocazia si puterea sa faca rau. Pistolul a fost special facut sa ucida, nu sa fie folosit la minerit.

Edited by Kriss77, 27 February 2019 - 14:49.


#1143
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Experiența mea nu se referă la copiii mei, pentru ca nu am.
Sunt însă (printre altele) formator calificat. Iar in cadrul calificării respective (pe lângă altele acumulate in cadrul MBA-unui), înveți și metodele de recompensare cu adevărat eficiente. Și culmea....chiar funcționează.
In plus, sunt pasionat de câini și de educarea lor. In domeniul asta nu sunt calificat, însă am un prieten dresor reputat, care se și ocupa de cățelușa mea. De la el am învățat multe lucruri și...guess what? Pana la un nivel, câinii și copiii sunt foarte asemănători in comportament.
Nu zice nimeni sa nu pedepsești. Am și spus asta, doar ca in termeni de specialitate, pedeapsa se numește recompensa negativă. Oamenii, ca și animalele, învața sa se poarte pe baza unui sistem de avantaje si dezavantaje pe care le au in urma unei anume acțiuni. Dacă fac ceva bine, au avantaje: o lauda, o bomboana, o diploma, orice le crează un sentiment pozitiv. Dacă fac ceva rău, dimpotrivă, primesc o pedeapsa: privarea temporara de chestiuni care le plac, diverse interdicții, (fără telefon o săptămâna de exemplu). Bătaia e și ea o recompensa negativă, însă este cea mai găunoasă posibil, pentru ca îl înveți cu o palma, iar data viitoare nu va mai funcționa. Sau peste 2 dați. Și atunci ajungi la doua palme...și tot așa, pana când nenorocești copilul: ori îl faci un dezaxat violent cum sunt cei din exemplele discutate, ori un introvertit incapabil sa funcționeze corect in societate.
Iar chestiile astea se preiau ori prin acțiune directa asupra lor, ori prin modul in care parintii (Adulții) se comporta între ei.
Oricum ar fi, violenta nu este o soluție de educare sub nicio forma.

Apropos, nu ar fi extindere la experiența mea, ci restrângere mai degrabă :)

#1144
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Dar ce te faci cu situatia in care copilul de 4-5 ani  urla, se face rosu la fata si plange cu spume, se da cu fundul de pamant in parc ca vrea si el masinuta cu care se da alt copil in parc? Fiindca parintii nu i-au refuzat niciodata nimic?
Iti spun eu, vorba buna nu a  dat niciun rezultat fiindca o acoperea cu urlete,  stiind ca daca urla destul primeste ce vrea. Plus ca si-a amenintat parintii si a lovit cu piciorul de nervi  in surioara mai mica. Iti spun eu atunci, o vorba mai aspra si o palma peste fund au mai potolit avantul micului dictator.Posted Image
Nu spune nimeni sa apelezi direct la violenta fizica, ci doar cand nu se mai poate, ca in cazul de mai sus, la care am asistat. E vorba de copilul unei prietene si voia ca baiatul care se plimba cu o masina in parc sa se dea jos acum si sa il lase pe el sa o foloseasca. Iar acum stie mai bine de vorba buna, in primul rand fiindca atunci cand i se vorbeste asculta ce i se spune, de teama ca ar putea primi o alta palma peste fund daca urla si nici sa nu fie cum vrea el. Deci acum e deschis la negocieri.
De-asta crezi tu ca in nicio situatie nu se recomanda violenta fizica, pentru ca nu ai copii.
Da, am inversat din graba cuvintele, la restrangere m-am referit, desi chiar s-a nimerit sa ai ceva experienta in domeniu. Posted Image

Edited by Kriss77, 27 February 2019 - 20:56.


#1145
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Dar ce te faci cu situatia in care copilul de 4-5 ani  urla, se face rosu la fata si plange cu spume, se da cu fundul de pamant in parc ca vrea si el masinuta cu care se da alt copil in parc? Fiindca parintii nu i-au refuzat niciodata nimic?


Pai ti-ai răspuns singura :)
E o greșeala aproape la fel de mare cu a-l bate.
Ce ma fac? In calitate de ..ce? Ca dacă as fi fost eu parintele lui, nu ar fi ajuns așa. Iar nefiind parintele lui, ce pot sa fac? Sa îl bat sigur nu :lol: cu astfel de părinți ar fi o greșeala catastrofala.

Oricum, ăla e bad parenting de la un cap la altul.
Mi-e mila de copilul ăla.
Însă se mai poate recupera. Dar trebuie dresaj cu parintii înainte :)


Dar așa ca idee, in locul părinților l-as fi luat frumos in brațe, cu toate urletele și loviturile primite, l-as fi dus acasă și ar fi fost închis in camera lui absolut singur, fără acces la niciun fel de entertainment, pentru restul serii.
Azi așa, mâine așa, intr-o perioada relativ scurta de timp, ar fi prins.
Dar nah, majoritatea părinților își răsfață copiii din comoditate. Iar palma la fund e și ea la rândul ei mai comoda.

#1146
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 15:48, said:

Experiența mea nu se referă la copiii mei, pentru ca nu am.
Sunt însă (printre altele) formator calificat. Iar in cadrul calificării respective (pe lângă altele acumulate in cadrul MBA-unui), înveți și metodele de recompensare cu adevărat eficiente. Și culmea....chiar funcționează.
In primul rand tu esti crestin si asta atarna greu in procesul de formare. Fiindca eu am vazut persoane, care au citit carti de parenting sau de psihologie, au facut cursuri, dar rezultatul a fost doar afisarea acelor diplome, ca trofeu. In rest comportamentul lor coercitiv a ramas neschimbat.

#1147
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 22:03, said:

Pai ti-ai răspuns singura Posted Image
E o greșeala aproape la fel de mare cu a-l bate.
Ce ma fac? In calitate de ..ce? Ca dacă as fi fost eu parintele lui, nu ar fi ajuns așa. Iar nefiind parintele lui, ce pot sa fac? Sa îl bat sigur nu Posted Image cu astfel de părinți ar fi o greșeala catastrofala.
Oricum, ăla e bad parenting de la un cap la altul.
Mi-e mila de copilul ăla.
Însă se mai poate recupera. Dar trebuie dresaj cu parintii înainte Posted Image
Dar așa ca idee, in locul părinților l-as fi luat frumos in brațe, cu toate urletele și loviturile primite, l-as fi dus acasă și ar fi fost închis in camera lui absolut singur, fără acces la niciun fel de entertainment, pentru restul serii.
Azi așa, mâine așa, intr-o perioada relativ scurta de timp, ar fi prins.
Dar nah, majoritatea părinților își răsfață copiii din comoditate. Iar palma la fund e și ea la rândul ei mai comoda.
Richelieu, ce spui tu ca idee mi se pare mult mai traumatizant decat o palma la fund sa priceapa ca nu el e seful (vorbim de varsta de 4 ani,da?). Ba recunosc ca eu i-as fi dat mai multe la ce m-a enervat si mi s-a urcat sangele la cap cand ii auzeam parintii ca dau vina tot pe baietelul care iesise sa se plimbe cu masina ca nu stie ca vor vrea si ceilalti copii, ca ii promit ca pana la vara ii cumpara una si lui dar ca acum nu au bani etc. Noroc ca a luat atitudine prietena mea si l-a scuturat un pic si s-a potolit (nu se astepta).
Ce imi spui tu e de zeci de ori mai traumatizant, probabil ar fi plans cu orele nestiind ce se intampla si ar fi iesit traumatizat din experienta din care nu ar fi inteles nimic. Un pic de durere fizica (palma la fund, trans de urechi) creeaza imediat si fara traume majore educatie fiindca te invata mai repede decat orice ca e lucru rau si a doua oara te gandesti serios daca il mai faci fiindca il asociezi cu durerea. Degeaba incercati voi sa inventati roata acum.
La fel si mama copilului, a citit ea ceva carti de educatie moderna si a ajuns la concluzia ca e bine  sa nu tipi la copil, sa-l lasi sa faca tot ce vrea sa isi dezvolte personalitatea, sa il iubesti/rasfeti, pana ce in cativa ani a creat un monstrulet care o facea de ras peste tot unde mergea. Noroc ca a scos la timp militaria din mod.
Eu nu-s de acord cu pedepse cum zici tu, inchis in camera o zi, luat telefonul o saptamana (poate 2 ore ca mai mult nu rezista), amintirea faptei se sterge mai repede si ramane trauma. Dar nu sunt toti asa, unii inteleg de vorba buna. Depinde mult de personalitate.

Edited by Kriss77, 28 February 2019 - 07:45.


#1148
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Mda. Q.E.D. :)

Muncesc specialiștii aia degeaba cu studii și soluții, oamenii tot timpul “știu ei mai bine”. Romanii sunt chiar campioni la stiut ei mai bine.
Și la contrazicere de dragul contrazicerii.
Apropos de personalitate, aia tot de la părinți li se trage. Atât genetic (ca aia înseamnă de fapt mostenirea păcatelor pana la a nu știu câta generație- creezi un copil influențat de toate cele pe care tu le-ai făcut și care sunt scrise in ADN-ul tău și transmise lui-) cât și comportamental. Copiii nu sunt nimic mai mult decât o extensie a părinților lor.

#1149
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Omiti personalitatea si destinul pe care li le-a dat Dumnezeu. Sunt influentati de pacatele parintilor dar personalitatea e ceva distinct si unic.
Si tu cumva te crezi fara pacat sau cum? Posted Image

Edited by Kriss77, 28 February 2019 - 08:41.


#1150
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Destin? Ce destin?:huh: Nu ne da Dumnezeu niciun destin. Doar posibilitatea de a alege. Exista excepții, intr-adevăr, dar acelea au rolul lor.
La ce te referi când zici ca ma cred fără de păcat?

#1151
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostKriss77, on 28 februarie 2019 - 08:39, said:

Si tu cumva te crezi fara pacat sau cum? Posted Image
Dimpotriva, Cardinalul se crede chiar foarte pacatos.
Si cred ca are si motive chiar foarte bine intemeiate Posted Image

#1152
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Clare, certe și consistente :)
Sunt doar curios de unde a tras ea concluzia respectiva...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate