Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Mantuirea prin credinta

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1423 replies to this topic

#1
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In acest topic vreau sa argumentez in ce consta de fapt mantuirea prin credinta . Despre credinta in multe locuri in biblie se spune despre credintele patriarhilor, a lui Avraam , a lui Noe, Enoch, Iov , iar in NT   crestinii sunt indemnati sa se bazeze pe credinta lui Hristos isus .
In ce consta aceasta credinta ?
De fapt  mantuirea  inseamna inoirea mintii, sau cum biblia spune "nasterea din nou" , "omul nou" . Deci aceasta transformare sau nastere din nou (in duh nou) se produce printr-o credinta . Si aceasta credinta este despre cum il vede isus pe Tatal ceresc iar crestinii sa aiba aceasi viziune despre Tatal ceresc.  Hristos isus ne-a spus in dese randuri cum este Tatal .
Pe parcursul derularii topicului voi aminti cum isus il descrie pe Tatal . Intrebarea care se pune este :de ce era nevoie sa mai existe cineva care sa il descrie pe Tatal ceresc ? Nu era suficienta scriptura existenta pana la isus ? Raspuns : se pare ca omul sau mai bine spus scriitorii cartilor "sfinte " au scris si idei straine de caracterul Tatalui ceresc, iar in mintea oricarui religios/credincios deseori aparea indoiala .
Va invit deci, dragi prieteni sa discutam despre credinta mantuitoare . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 30 August 2018 - 15:46.


#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ca sa te mantuiesti trebuie sa fii un om bun, sa iti iubesti si respecti iubita/sotia, sa ajuti pe cei ce au nevoie de ajutor, sa fii respectuos, sa nu furi, sa fii corect si cinstit.
Doar daca esti un om bun si corect vei avea viata vesnica alaturi de cei dragi, daca esti rau si necinstit vei avea chinuri vesnice.

Edited by diegodanny, 30 August 2018 - 15:31.


#3
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016

 diegodanny, on 30 august 2018 - 15:28, said:

Ca sa te mantuiesti trebuie sa fii un om bun, sa iti iubesti si respecti iubita/sotia, sa ajuti pe cei ce au nevoie de ajutor, sa fii respectuos, sa nu furi, sa fii corect si cinstit.
Adica nu poate fi nimeni "mantuit" ?

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 drive-x, on 30 august 2018 - 15:31, said:

Adica nu poate fi nimeni "mantuit" ?
Daca esti rau si necinstit nu poti fi mantuit, vei avea chinuri vesnice.

Edited by diegodanny, 30 August 2018 - 15:33.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 drive-x, on 30 august 2018 - 15:31, said:

Adica nu poate fi nimeni "mantuit" ?
Ai sesizat problema corect, adica incercarile noastre de a fi buni prin noi insine sunt sortite esecului, insa daca noi avem cunostinta despre caracterul lui Hristos isus putem sa ne raportam la acest fel de a fi bun. Dar nu raportarea la ceva bun ne schimba ci ne atrage binele  . Acel bine sau mai bine spus BUN , ne atrage. Cum Hristos isus  spune despre dumnezeu ca e singurul bun, e musai sa si atraga . Acela despre care isus spune ca e singurul BUN  e de fapt Tatal ceresc .

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 pacopaco1967, on 30 august 2018 - 15:36, said:

Ai sesizat problema corect, adica incercarile noastre de a fi buni prin noi insine sunt sortite esecului, insa daca noi avem cunostinta despre caracterul lui Isus Hristos putem sa ne raportam la acest fel de a fi bun. Dar nu raportarea la ceva bun ne schimba ci ne atrage binele  . Acel bine sau mai bine spus BUN , ne atrage. Cum Isus Hristos  spune despre dumnezeu ca e singurul bun, e musai sa si atraga . Acela despre care Isus spune ca e singurul BUN  e de fapt Tatal ceresc .
Prietenul meu, numele corect este Isus Hristos. Nu e frumos să scrii numele cu minuscule, mai ales al Lui.

 pacopaco1967, on 30 august 2018 - 15:17, said:

In acest topic vreau sa argumentez in ce consta de fapt mantuirea prin credinta . Despre credinta in multe locuri in biblie se spune despre credintele patriarhilor, a lui Avraam , a lui Noe, Enoch, Iov , iar in NT   crestinii sunt indemnati sa se bazeze pe credinta lui Hristos isus .
In ce consta aceasta credinta ?
De fapt  mantuirea  inseamna inoirea mintii, sau cum biblia spune "nasterea din nou" , "omul nou" . Deci aceasta transformare sau nastere din nou (in duh nou) se produce printr-o credinta . Si aceasta credinta este despre cum il vede Isus pe Tatal ceresc iar crestinii sa aiba aceasi viziune despre Tatal ceresc.  Isus Hristos ne-a spus in dese randuri cum este Tatal .
Pe parcursul derularii topicului voi aminti cum Isus il descrie pe Isus. (????????????????)    Intrebarea care se pune este :de ce era nevoie sa mai existe cineva care sa il descrie pe Tatal ceresc ? Nu era suficienta scriptura existenta pana la Isus ? Raspuns : se pare ca omul sau mai bine spus scriitorii cartilor "sfinte " au scris si idei straine de caracterul Tatalui ceresc, iar in mintea oricarui religios/credincios deseori aparea indoiala .
Va invit deci, dragi prieteni sa discutam despre credinta mantuitoare . Posted Image

Mi-am permis să corectez.

Edited by waterman, 30 August 2018 - 15:44.


#7
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 pacopaco1967, on 30 august 2018 - 15:36, said:

Ai sesizat problema corect, adica incercarile noastre de a fi buni prin noi insine sunt sortite esecului, insa daca noi avem cunostinta despre caracterul lui Hristos isus putem sa ne raportam la acest fel de a fi bun. Dar nu raportarea la ceva bun ne schimba ci ne atrage binele  . Acel bine sau mai bine spus BUN , ne atrage. Cum Hristos isus  spune despre dumnezeu ca e singurul bun, e musai sa si atraga . Acela despre care isus spune ca e singurul BUN  e de fapt Tatal ceresc .
de ce nu spui despre ce fel de credinta este vorba pentru a fi mantuit?....fiecare crede in cate ceva

exemplul ca cineva este bun sau face binele nu va trezi automat in tine dorinta de a face binele pentru a urma modelul..

Edited by GRATEFUL, 30 August 2018 - 15:50.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 waterman, on 30 august 2018 - 15:44, said:

Prietenul meu, numele corect este Isus Hristos. Nu e frumos să scrii numele cu minuscule, mai ales al Lui.



Mi-am permis să corectez.
Nu conteaza marimea literei, scriu cu i mic pentru a se intelege corect findca litera de tipar  seamana cu L mic.


Am corectat si eu, "isus despre Tatal" . Posted Image

Dar sa ne concentram pe idea despre credinta mantuitoare .

 GRATEFUL, on 30 august 2018 - 15:47, said:

de ce nu spui despre ce fel de credinta este vorba pentru a fi mantuit?....fiecare crede in cate ceva
Asta si vreau, insa pe parcurs . Daca  spun direct pun pe jar toti "crestinii" . Unii din ei deja banuiesc cam ce vreau sa spun .Posted Image

Edited by pacopaco1967, 30 August 2018 - 15:49.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 pacopaco1967, on 30 august 2018 - 15:48, said:

Nu conteaza marimea literei, scriu cu i mic pentru a se intelege corect findca litera de tipar  seamana cu L mic.


Am corectat si eu, "isus despre Tatal" . Posted Image

Dar sa ne concentram pe idea despre credinta mantuitoare .


Asta si vreau, insa pe parcurs . Daca  spun direct pun pe jar toti "crestinii" . Unii din ei deja banuiesc cam ce vreau sa spun .Posted Image

Ca să scriem despre credință și despre Isus trebuie să scriem corect.
Nu te supăra pe mine, e ceva ce ține de ortografie nu de credință.

Nu seamănă cu nimic, scrie matale corect că știm și noi să citim corect.

E simplu de explicat. Isus a propovăduit cuvântul Domnului, care de fapt e cuprins și în Biblie.

Cele 10 porunci sunt baza învățămintelor creștine, pe lângă acestea Biblia e un fel de manual despre cum să fii om.

Bun cinstit corect etc.

Dacă am face ce zice Isus, nu am fura, nu ne-am înșela, nu am minți, nu ne-am ucide între noi pentru niște tâmpenii, nu ne-am vinde sufletele pentru bani.
E foarte simplu de criticat orice, spune-mi ce e rău în credință ?

Spune ce crezi direct nu te mai ascunde după degete.

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 waterman, on 30 august 2018 - 15:51, said:

Ca să scriem despre credință și despre Isus trebuie să scriem corect.
Nu te supăra pe mine, e ceva ce ține de ortografie nu de credință.

Nu seamănă cu nimic, scrie matale corect că știm și noi să citim corect.
Dragule , numele isus e o inventie tarzie, corect e iehshoua , nu isus , nici Gizas , nici iehshush .

Dar hai mai bine sa ne concentram pe subiectul topicului decat pe un nume inventat. Posted Image

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să înțelegi "mântuirea prin credință", trebuie să înțelegi credința, și trebuie să înțelegi mântuirea.

#12
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 waterman, on 30 august 2018 - 15:51, said:

Ca să scriem despre credință și despre Isus trebuie să scriem corect.
Nu te supăra pe mine, e ceva ce ține de ortografie nu de credință.

in principiu ai mare dreptate, dar omul este atat de imperfect, supus greselilor de tastare...principalul este sa constientizam si sa ne straduim sa scriem corect...:)

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 pacopaco1967, on 30 august 2018 - 15:17, said:

Intrebarea care se pune este :de ce era nevoie sa mai existe cineva care sa il descrie pe Tatal ceresc ? Nu era suficienta scriptura existenta pana la isus ? Raspuns : se pare ca omul sau mai bine spus scriitorii cartilor "sfinte " au scris si idei straine de caracterul Tatalui ceresc, iar in mintea oricarui religios/credincios deseori aparea indoiala .


Isus nu s-a indoit de litera VT. Cel putin asa stim din NT. Daca si VT si NT contin greseli suntem pierduti si nu ne salvezi tu cu rationamentele tale.

#14
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
conform neoprotestantilor este de ajuns ca tu sa crezi in Iisus ca sa fii mantuit
biblia ne spune altceva

3. Şi au venit la El, aducând un slăbănog, pe care-l purtau patru inşi.
4. Şi neputând ei, din pricina mulţimii, să se apropie de El, au desfăcut acoperişul casei unde era Iisus şi, prin spărtură, au lăsat în jos patul în care zăcea slăbănogul.
5. Şi văzând Iisus credinţa lor, i-a zis slăbănogului: Fiule, iertate îţi sunt păcatele tale!

deci nu il intreaba pe slabanog daca el insusi crede ca poate fi vindecat

14. Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?
17. Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi.
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinţă, iar eu am fapte; arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta, din faptele mele, credinţa mea.
19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
20. Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este.

31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, şi toţi sfinţii îngeri cu El, atunci va şedea pe tronul slavei Sale.
32. Şi se vor aduna înaintea Lui toate neamurile şi-i va despărţi pe unii de alţii, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Şi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36. Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.
44. Atunci vor răspunde şi ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă şi nu Ţi-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut.
46. Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 waterman, on 30 august 2018 - 15:56, said:

Ca să înțelegi "mântuirea prin credință", trebuie să înțelegi credința, și trebuie să înțelegi mântuirea.
Despre credinta mantuitoare vreau sa discutam si o sa-mi spun si parerea mea in ce consta ea.Posted Image

 GRATEFUL, on 30 august 2018 - 15:56, said:

in principiu ai mare dreptate, dar omul este atat de imperfect, supus greselilor de tastare...principalul este sa constientizam si sa ne straduim sa scriem corect...Posted Image
Important e sa scriu coerent incat sa se inteleaga ceva din scris. Trecem mai departe .Posted Image

 overseas, on 30 august 2018 - 15:58, said:

Isus nu s-a indoit de litera VT. Cel putin asa stim din NT. Daca si VT si NT contin greseli suntem pierduti si nu ne salvezi tu cu rationamentele tale.
isus a intrebat pe tanaarul bogat ce si cum citeste scripturile. Nu isus e cel care s-a indoit de caraacterul Tatalui ci marea majoritate a omenirii, findca felul de vieturie a omului e in functie de credinta lui despre caracterul Tatalui.

 maistoru, on 30 august 2018 - 15:59, said:

conform neoprotestantilor este de ajuns ca tu sa crezi in Iisus ca sa fii mantuit
biblia ne spune altceva
Pai discutam despre credinta mantuitoare, ce inseamna , cum intelegem aceasta credinta. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 30 August 2018 - 16:27.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș analiza Biblia cu niște învățați ceva niște oameni care sunt pregătiți spiritual și au cunoștințe.

Nu cu niște colegi care scriu Isus cu minuscule și după aia ne luminează pe noi cu ce n-au înțeles ei.

Fiecare crede ce poate și ce simte. Și cât poate. Nu te fac eu credincios că zic eu că așa e frumos și nu mă faci ateu că îmi faci copy paste la niște citate de nu știu unde.

Simplu.

Tu ce înțelegi prin credință ?
Dar prin mântuire ?

Zi și eu îți explic cum știu eu...

#17
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 diegodanny, on 30 august 2018 - 15:28, said:

Ca sa te mantuiesti trebuie sa fii un om bun, sa iti iubesti si respecti iubita/sotia, sa ajuti pe cei ce au nevoie de ajutor, sa fii respectuos, sa nu furi, sa fii corect si cinstit.
Doar daca esti un om bun si corect vei avea viata vesnica alaturi de cei dragi, daca esti rau si necinstit vei avea chinuri vesnice.
Biblia spune ca nu este suficient...Biblia spune ca daca vrei sa fii mantuit este necesar sa crezi ca Dumnezeu L-a trimis pe Isus Hristos ca tu sa fii mantuit.
crezi tu lucrul acesta sau te bizui pe faptele tale bune?

Edited by GRATEFUL, 30 August 2018 - 16:12.


#18
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 GRATEFUL, on 30 august 2018 - 16:12, said:

Biblia spune ca nu este suficient...Biblia spune ca daca vrei sa fii mantuit este necesar sa crezi ca Dumnezeu L-a trimis pe Isus Hristos ca tu sa fii mantuit.
crezi tu lucrul acesta sau te bizui pe faptele tale bune?
Eu nu prea mai cred in dumnezeu si isus, nu ma ajutat niciodata si de cand am renuntat sa mai cred in ei deja imi merge mai bine.
Cred in creator, biblia a fost scrisa mult mai tarziu decat in timpul lui Isus si a fost rescrisa de atatea ori si imi vine greu sa cred tot ce scrie acolo.....eu cred ca numele adevaratului creator s-a pierdut in timp, au fost atatea religii de-a lungul istoriei incat creatorul a avut nume diferite in functie de religie, eu prefer sa ii spun zeul vechi, zeul pagan, Zamolxe, Jupiter, Zeus....este acelasi zeu dar cu nume diferite.
Iar daca te uiti la povestea trinitatii ai sa vezi ca seamana cu povestile vechilor religii......
Mai exact sunt ortodox pagan :) , am aceleasi traditii ortodoxe doar ca zeul este cel vechi :D

Edited by diegodanny, 30 August 2018 - 16:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate