Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Mantuirea prin credinta

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1423 replies to this topic

#19
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdiegodanny, on 30 august 2018 - 16:19, said:

Eu nu prea mai cred in dumnezeu si isus, nu ma ajutat niciodata si de cand am renuntat sa mai cred in ei deja imi merge mai bine.
poate iti merge bine in felul lumii si te multumesti cu asta...si nu-i de mirare ca stapanitorului lumii acesteia ii place atitudinea ta si s-ar putea sa-ti ofere chestii care te fac sa zici "imi merge bine".

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmaistoru, on 30 august 2018 - 15:59, said:

conform neoprotestantilor este de ajuns ca tu sa crezi in Iisus ca sa fii mantuit
biblia ne spune altceva


Si ce crezi tu ca au inteles neoprotestantii din bIblie ca ar fi acea credinta ?

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
voi n-ati invatat la scoala ca Iisus se scrie cu doi "i"?, sau poate sunteti pocaiti, parca ei scriu cu un singur "i"

Edited by jimi91, 30 August 2018 - 16:28.


#22
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostGRATEFUL, on 30 august 2018 - 16:23, said:

poate iti merge bine in felul lumii si te multumesti cu asta...si nu-i de mirare ca stapanitorului lumii acesteia ii place atitudinea ta si s-ar putea sa-ti ofere chestii care te fac sa zici "imi merge bine".
Sunt ortodox pagan, am aceleasi traditii ortodoxe doar ca zeul este cel vechi Posted Image
Nu stiu ce chestii mi-a oferit ca bogat nu sunt Posted Image , masina scumpa nu am, casa am una normala, in schimb sunt loial iubitei iar ea mie Posted Image poate chestia primita ar fi intelegerea, loialitatea Posted Image , sanatate de fier si lipsa necazurilor Posted Image

Edited by diegodanny, 30 August 2018 - 16:33.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwaterman, on 30 august 2018 - 16:07, said:

Eu aș analiza Biblia cu niște învățați ceva niște oameni care sunt pregătiți spiritual și au cunoștințe.

Nu cu niște colegi care scriu Isus cu minuscule și după aia ne luminează pe noi cu ce n-au înțeles ei.

Exista oameni imbracati in negru gen, dar sunt plicticosi.
Aici e frumos pe forum.

View Postjimi91, on 30 august 2018 - 16:27, said:

voi n-ati invatat la scoala ca Iisus se scrie cu doi "i"?, sau poate sunteti pocaiti, parca ei scriu cu un singur "i"

Si in aramaica tot cu doi de i ?!

Mie Isus mi-a facut nasoale dar cred in El fiindca e adevarat. Cred adevarul, nu cred ce mi-e convenabil.

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postwaterman, on 30 august 2018 - 16:07, said:

Eu aș analiza Biblia cu niște învățați ceva niște oameni care sunt pregătiți spiritual și au cunoștințe.

Nu cu niște colegi care scriu Isus cu minuscule și după aia ne luminează pe noi cu ce n-au înțeles ei.

Fiecare crede ce poate și ce simte. Și cât poate. Nu te fac eu credincios că zic eu că așa e frumos și nu mă faci ateu că îmi faci copy paste la niște citate de nu știu unde.

Simplu.

Tu ce înțelegi prin credință ?
Dar prin mântuire ?

Zi și eu îți explic cum știu eu...
Aici vom dezbate nu doar despre credinta si "mantuire" ci chiar despre credinta mantuitoare .Posted Image

View PostGRATEFUL, on 30 august 2018 - 16:12, said:

Biblia spune ca nu este suficient...Biblia spune ca daca vrei sa fii mantuit este necesar sa crezi ca Dumnezeu L-a trimis pe Isus Hristos ca tu sa fii mantuit.
crezi tu lucrul acesta sau te bizui pe faptele tale bune?
Spune biblia multe insa e important sa stim ce credea isus(despre Tatal) pentru a avea credinta mantuitoare .

View Postdiegodanny, on 30 august 2018 - 16:19, said:

Eu nu prea mai cred in dumnezeu si isus, nu ma ajutat niciodata si de cand am renuntat sa mai cred in ei deja imi merge mai bine.

Ai citit ispitirile facute dee Satan  lui isus ?  Tu doreai mai degraba un DUH magic care sa-ti indeplineasca dorintele. Posted Image

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGRATEFUL, on 30 august 2018 - 16:12, said:

Biblia spune ca nu este suficient...Biblia spune ca daca vrei sa fii mantuit este necesar sa crezi ca Dumnezeu L-a trimis pe Isus Hristos ca tu sa fii mantuit.


!?
Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. 10 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, 11 după cum zice Scriptura: „Oricine crede în el nu va fi dat de ruşine”.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deși mă repet, eu ca să pot purta o discuție trebuie să am cu cine. Cât scrii așa cum scrii n-avem ce să dezbatem.
Zi bună

Lăsaț dezbaterile mai puneț burta pe-o carte.
Dezbatem după aia...

View Postpacopaco1967, on 30 august 2018 - 16:32, said:

Ai citit ispitirile facute dee Satan  lui isus ?


Văd că numele prietenilor le scrii cu majuscule.


Ptiu, piei...

Edited by waterman, 30 August 2018 - 16:37.


#27
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postoverseas, on 30 august 2018 - 16:26, said:


Si ce crezi tu ca au inteles neoprotestantii din bIblie ca ar fi acea credinta ?
credinta de a-l recunoaste pe Iisus ca Mantuitor

#28
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpacopaco1967, on 30 august 2018 - 16:32, said:

Ai citit ispitirile facute dee Satan  lui isus ?
chiar, mai , paco, aceasta ce denota??? il cinstesti mai mult pe acuzatorul? shame on you!

Edited by GRATEFUL, 30 August 2018 - 16:46.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Citatul pe care l-am dat vorbeste de Isus ca Domn si Mantuitor.

#30
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

View Postoverseas, on 30 august 2018 - 16:46, said:

Citatul pe care l-am dat vorbeste de Isus ca Domn si Mantuitor.
si este pentru ca Dumnezeu pe El L-a desemnat.: Kyrios si Hristos

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postwaterman, on 30 august 2018 - 16:37, said:

Văd că numele prietenilor le scrii cu majuscule.


Ptiu, piei...
Pe alt topic un coleg sustine ca nu exista un personaj numit Satan, e doar folclor.  In schimb omul ce se foloseste de viclesug, rautate, invidie . . . are in el samanta firii satanice .

View Postmaistoru, on 30 august 2018 - 16:42, said:

credinta de a-l recunoaste pe Iisus ca Mantuitor
El e mantuitor spiritual, adica iti spune ceva in care sa crezi si apoi cugetul tau alege, crezi sau nu cu adevarat. Findca sunt multi care spun ca il cred pe Hristos insa ei il "inseala" .

View PostGRATEFUL, on 30 august 2018 - 16:45, said:

chiar, mai , paco, aceasta ce denota??? il cinstesti mai mult pe acuzatorul? shame on you!
Dragule te legi de chestii nesemnificative . Voi folosi denumirea de Hristos  ,  sa nu mai fie pricina de poticnire in discutia noastra. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 30 August 2018 - 17:09.


#32
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

Quote

Nu stiu ce chestii mi-a oferit ca bogat nu sunt Posted Image , masina scumpa nu am, casa am una normala, in schimb sunt loial iubitei iar ea mie Posted Image poate chestia primita ar fi intelegerea, loialitatea Posted Image , sanatate de fier si lipsa necazurilor Posted Image
pai, vad ca ai foarte multe...acum, nu stiu cine ti le-a oferit, dar daca ai impresia ca credinta in Dumnezeu si Isus Hristos iti va oferi  bogatie, masini scumpe, palate sau - ma rog - alte avantaje materiale, atunci inca nu esti pe drumul cel bun... Posted Image ( cu toate ca nu este exclus, daca considera ca le meriti si sunt pentru binele tau...)

View Postpacopaco1967, on 30 august 2018 - 17:09, said:

Dragule te legi de chestii nesemnificative . Voi folosi denumirea de Hristos  ,  sa nu mai fie pricina de poticnire in discutia noastra. Posted Image
numai sa nu-mi zici "dragule" ca ma irita la ureche Posted Image

Edited by GRATEFUL, 30 August 2018 - 17:14.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdiegodanny, on 30 august 2018 - 15:28, said:

Ca sa te mantuiesti trebuie sa fii un om bun, sa iti iubesti si respecti iubita/sotia, sa ajuti pe cei ce au nevoie de ajutor, sa fii respectuos, sa nu furi, sa fii corect si cinstit.
Doar daca esti un om bun si corect vei avea viata vesnica alaturi de cei dragi, daca esti rau si necinstit vei avea chinuri vesnice.
Nu uita si de prima porunca, pentru ca tu o descrii doar pe a doua, ignorand-o pe cea mai importanta:

29.  Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn".
30.  Şi: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.
31.  Iar a doua e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă.

Marcu 12

#34
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postwaterman, on 30 august 2018 - 16:37, said:

Deși mă repet, eu ca să pot purta o discuție trebuie să am cu cine. Cât scrii așa cum scrii n-avem ce să dezbatem.
Zi bună

Lăsaț dezbaterile mai puneț burta pe-o carte.
Dezbatem după aia...

Văd că numele prietenilor le scrii cu majuscule.

Ptiu, piei...
Daca nu treci pe aria asta, nu stii ce comori adanc infundate ascunde :naughty:

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 30 august 2018 - 15:48, said:

Unii din ei deja banuiesc cam ce vreau sa spun .Posted Image
Unii chiar stiu sigur. Si aici ai voie sa spui ce vrei tu.

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostGRATEFUL, on 30 august 2018 - 17:13, said:

numai sa nu-mi zici "dragule" ca ma irita la ureche Posted Image
Ok, ma asteptam sa nu suporti vorbirea frumoasa. In fine , discutia e despre o idee , nu are rost sa ne cramponam . Posted Image

View Postrichelieu, on 30 august 2018 - 17:13, said:

Nu uita si de prima porunca, pentru ca tu o descrii doar pe a doua, ignorand-o pe cea mai importanta:

29.  Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn".
30.  Şi: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.
31.  Iar a doua e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă.

Marcu 12
Ce am magnificat e extrem de important findca nu poti ajunge la acel deziderat decat daca ai convingerea/credinta ca ce iubesti este demn de iubit . In rest iubirea aproapelui vine de la sine.  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate