Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Mantuirea prin credinta

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1423 replies to this topic

#1171
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 25 iulie 2019 - 19:24, said:

De la 6 ani ? Pai acei parinti inseamna ca l-au rasfatzat prosteste. Da de ce zici ca e autist daca isi bate mama si bunica ? Nu e ortodox, nu ?
Sper sa nu sara iar pe mine moderatorul.

Ce legătură vezi tu paco între autism care se pare că este o boală și ortodoxie?! :habarnam:

#1172
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 25 iulie 2019 - 19:35, said:

Ce legătură vezi tu paco între autism care se pare că este o boală și ortodoxie?! Posted Image
Pai eu nu cred ca acel copil care isi lovea mama si bunica la 6 ani e bolnav , ci mai degraba rasfatzat. Vreau sa spun ca modul in care ortodoxul isi creste copilul, duce la aberatii.
Dar nu inteleg de ce faci tu o astfel de legatura ? Eu am interdictie sa fac astfel de supozitii. Libertatea de expresie e aspru sanctionata.

#1173
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 25 iulie 2019 - 19:56, said:

Pai eu nu cred ca acel copil care isi lovea mama si bunica la 6 ani e bolnav , ci mai degraba rasfatzat. Vreau sa spun ca modul in care ortodoxul isi creste copilul, duce la aberatii.
Dar nu inteleg de ce faci tu o astfel de legatura ? Eu am interdictie sa fac astfel de supozitii. Libertatea de expresie e aspru sanctionata.

Nu paco, copilul este bolnav, suferă de autism și pe lângă asta e lăsat să facă ce vrea el, e răsfățat din cale afară! Nu se poate controla un astfel de copil, dacă îl bați, l-ai nenorocit pe viață! Asta am vrut să scot în evidență!

Dar nu știu cum ai ajuns tu la ortodocși?! Ce legătură vezi tu între autism și ortodoxie?! :D

Bunică-sa e catolică, fata ortodoxă și copilul cred că este botezat la ortodocși (dar nu sunt sigur)! :)

Edited by heart_of_ice, 25 July 2019 - 20:36.


#1174
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 25 iulie 2019 - 20:36, said:

Nu paco, copilul este bolnav, suferă de autism și pe lângă asta e lăsat să facă ce vrea el, e răsfățat din cale afară! Nu se poate controla un astfel de copil, dacă îl bați, l-ai nenorocit pe viață! Asta am vrut să scot în evidență!

Dar nu știu cum ai ajuns tu la ortodocși?! Ce legătură vezi tu între autism și ortodoxie?! Posted Image

Bunică-sa e catolică, fata ortodoxă și copilul cred că este botezat la ortodocși (dar nu sunt sigur)! Posted Image
Eu am intrebat doar daca cumva sunt credinciosi ortodocsi. Findca problema consta in modul in care ortodocsii isi cresc copii. Spre exemplu, eu am vazut in familii ateiste o crestere mult mai de valoare a copiilor. Si culmea, uneori copii acestora cauta pe Dumnezeu. Tu in schimb imi prezinti un caz, in care mama ortodoxa, bunca(,) catolica, iar de copil spui ca e bolnav de autism. Eu cred ca gresesti, findca un copil autist nu se manifesta cum zici tu decat daca e maltratat. Deci problema e la parinti, findca nu stiu cum sa-si educe corect copii. Poate ca de vina ar fi cultul moastelor si icoanelor, care se pare ca e mult prea impregnata in constinta ortodocsilor. Mai mult nu vreau sa spun, ca nu cumva sa irit vreun suflet sensibil.

#1175
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 25 iulie 2019 - 20:43, said:

Eu am intrebat doar daca cumva sunt credinciosi ortodocsi. Findca problema consta in modul in care ortodocsii isi cresc copii. Spre exemplu, eu am vazut in familii ateiste o crestere mult mai de valoare a copiilor. Si culmea, uneori copii acestora cauta pe Dumnezeu. Tu in schimb imi prezinti un caz, in care mama ortodoxa, bunca(,) catolica, iar de copil spui ca e bolnav de autism. Eu cred ca gresesti, findca un copil autist nu se manifesta cum zici tu decat daca e maltratat. Deci problema e la parinti, findca nu stiu cum sa-si educe corect copii. Poate ca de vina ar fi cultul moastelor si icoanelor, care se pare ca e mult prea impregnata in constinta ortodocsilor. Mai mult nu vreau sa spun, ca nu cumva sa irit vreun suflet sensibil.

Măi paco, familia respectivă care îmi este rudă de un anumit grad, nu este bisericoasă, nu are treabă cu religia!
Nu cultul moaștelor, nu icoane, nu nimic!
Pur și simplu au un copil bolnav și răsfățat care face ce vrea el, atâta tot!
Iar exemplul l-am dat în contextul discuției de mai sus, unde se vorbea de educația copiilor, dacă este bine să-ți bați copilul sau nu... pardon, să-l educi cu nuiaua sau nu! :)

Cum de ai sărit tu la ortodocși, nu știu! :)

Edited by heart_of_ice, 25 July 2019 - 20:50.


#1176
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 25 iulie 2019 - 20:49, said:

Măi paco, familia respectivă care îmi este rudă de un anumit grad, nu este bisericoasă, nu are treabă cu religia!
Nu cultul moaștelor, nu icoane, nu nimic!
Pur și simplu au un copil bolnav și răsfățat care face ce vrea el, atâta tot!
Iar exemplul l-am dat în contextul discuției de mai sus, unde se vorbea de educația copiilor, dacă este bine să-ți bați copilul sau nu... pardon, să-l educi cu nuiaua sau nu! Posted Image

Cum de ai sărit tu la ortodocși, nu știu! Posted Image
Stai un pic. Tu aici sustii ceva contrar a ce se spune despre aceasta natiune majoritar ortodoxa. Se spune ca in tara asta nuiau e cea care educa copilul. Ei bine eu inteleg ca ortodocsii, care sunt majoritari, prefera nuiaua in locul dragostei. Tu zici ca lipsa nuielei produce monstri ? Sau cum ? Findca e ceva neclar, vorbesti de o familie, zici ca bunica e catolica si mama copilului ortodox, si apoi sari si spui "copilul e autist". Ce treaba are asta cu faptul ca bunica e catolica si mama ortodoxa ? E ca si cum ai spune ca un copil autist nu asculta de parinti ? Pai in acest caz parintii au gresit amarnic findca acel copil trebuia institutionalizat, ca sa primeasca ajutorul corect. Deci faptul ca acel copil isi bate mama si bunica, nu se datoreaza ca e autist, ci findca parintii au procedat gresit.
Esti de acord cu ce spun ?

#1177
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 25 iulie 2019 - 20:43, said:


Eu am intrebat doar daca cumva sunt credinciosi ortodocsi. Findca problema consta in modul in care ortodocsii isi cresc copii. Spre exemplu, eu am vazut in familii ateiste o crestere mult mai de valoare a copiilor. Si culmea, uneori copii acestora cauta pe Dumnezeu. Tu in schimb imi prezinti un caz, in care mama ortodoxa, bunca(,) catolica, iar de copil spui ca e bolnav de autism. Eu cred ca gresesti, findca un copil autist nu se manifesta cum zici tu decat daca e maltratat. Deci problema e la parinti, findca nu stiu cum sa-si educe corect copii. Poate ca de vina ar fi cultul moastelor si icoanelor, care se pare ca e mult prea impregnata in constinta ortodocsilor. Mai mult nu vreau sa spun, ca nu cumva sa irit vreun suflet sensibil.
Dacă nu încetezi cu insinuările astea cretine, chiar ma iriți, sa știi! Și nu vrei sa se întâmple asta, pentru ca in conformitate cu regulamentul, r interzis sa postezi astfel de acuzații, iar dacă sancționez toate derapajele tale, dispari rapid din peisaj. Speram ca sancționarea aia de 5 puncte, sa te determine sa te mai temperezi, însă văd ca mai urat faci. Considera-te avertizat oficial. Sa îmi comentezi aici deciziile de moderare e offtopic, iar dacă îți dau câte un punct de avertizare pentru fiecare postare offtopic, te trezești banat repede de tot...și pe urma spui ca tot eu sunt rău. Presimt eu ca nu te poți abtine, ca nu îți da pace diavolul care te lucrează....dar fa te rog un efort.
Dacă nu îți convine ceva la moderare, exista arie de abuzuri.
Nu mai vreau sa văd ABSOLUT niciun fel de comentarii despre moderare in arie.

 pacopaco1967, on 25 iulie 2019 - 21:01, said:


Stai un pic. Tu aici sustii ceva contrar a ce se spune despre aceasta natiune majoritar ortodoxa. Se spune ca in tara asta nuiau e cea care educa copilul. Ei bine eu inteleg ca ortodocsii, care sunt majoritari, prefera nuiaua in locul dragostei. Tu zici ca lipsa nuielei produce monstri ? Sau cum ? Findca e ceva neclar, vorbesti de o familie, zici ca bunica e catolica si mama copilului ortodox, si apoi sari si spui "copilul e autist". Ce treaba are asta cu faptul ca bunica e catolica si mama ortodoxa ? E ca si cum ai spune ca un copil autist nu asculta de parinti ? Pai in acest caz parintii au gresit amarnic findca acel copil trebuia institutionalizat, ca sa primeasca ajutorul corect. Deci faptul ca acel copil isi bate mama si bunica, nu se datoreaza ca e autist, ci findca parintii au procedat gresit.
Esti de acord cu ce spun ?
Paco Paco..acum te “pricepi” su la autism? :)

#1178
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 26 iulie 2019 - 14:44, said:


Nu mai vreau sa văd ABSOLUT niciun fel de comentarii despre moderare in arie.


Paco Paco..acum te “pricepi” su la autism? Posted Image
Ok, te-am inteles, nu am nici o problema sa trec la uitare episodul.


La autism ma pricep extrem de bine. Am studiat fenomenul pentru a intelege ce produce problema. In mare masura se datoreaza experientelor in perioada mediului intrauterin. Mamele insarcinate sunt inspaimantate si transfera acest spirit constintei in formare fatului.
Si pentru a extrage copilul din aceasta stare (ca nu e boala) trebuie acordata atentie deosebita. Sa se manifeste fata de copil o dragoste care sa invinga spiritul speriat. Din pacate parintii (mamele) care dau nastere la astfel de suflete sunt si ele speriate, deci rezolvarea trebuie sa inceapa cu ele si sa se extinda la copii.
Asa e si cu mantuirea, adica omul trebuie convins de dragostea divina. Eu fac o prorocie, si daca esti foarte tanar, cu timpul vei intelege ce spun. Biblia spune foarte multe neadevaruri cu privire la caracterul divin. Ei bine, cu timpul se va renunta tocmai la acele pasaje denigratoare la adresa Tatalui ceresc.

#1179
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e boala, e afecțiune. Psihică. Una care nu se vindeca sub nicio forma. Autistul poate duce o viața relativ normala, dar pentru asta este nevoie de educarea parintilor și apropiaților.
Cam la fel e si schizofrenia paranoidă, doar ca in cazul ei este nevoie și de medicație specifica.

#1180
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 26 iulie 2019 - 19:04, said:

Nu e boala, e afecțiune. Psihică. Una care nu se vindeca sub nicio forma. Autistul poate duce o viața relativ normala, dar pentru asta este nevoie de educarea parintilor și apropiaților.
Cam la fel e si schizofrenia paranoidă, doar ca in cazul ei este nevoie și de medicație specifica.
Bineinteles ca in viata aceasta ar duce-o relativ normala atat timp cat e protejat. In realitate un bolnav psihic nu face fata stresului , de aceea e nevoie de conditii speciale in cazul lor. Biblia spune despre mantuire ca "in liniste si pace va fi mantuirea voastra". Aceste conditii sunt acceptabile pentru cei bolnavi, indiferent de boala. Ca sa parafrazez pe isus "daca ochiul tau e luminos, tot trupul va fi sanatos", ochiul fiind viziunea, starea de spirit , trairea. Dar pentru cei bolnavi psihic, realitatea vietii e un chin, al iadului, as putea sa spun. Cei care se adapteaza incearca sa uite sperantele vietii eterne. Pur si simplu nu isi pot imagina (eu cel putin) ce inseamna viata eterna. Ea nu poate fi acceptata decat daca e liniste si pace continua. ideea e ca un crestin trebuie sa "intre" de acum in "pacea Domnului" .

#1181
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Auzi, popa paco, am si eu o problema teologica:

"hai sa presupunem, doamne fereste, ca nevasta unui coleg de forum ar fi bolnava si, pentru a supravietui, ar avea nevoie de un tratament care costa 10.000 Euro. Colegul nostru, sotul ei adica, are in banca o suta de mii de euro, pe un cont personal. Dar nu vrea sa se atinga de acei bani pentru isi doreste  sa cumpere o barca eleganta. Si sotia lui moare.

Omul nostru ar fi vinovat pentru moartea ei?

As putea sa spun eu despre el ca, in realitate, e un criminal?"


De ce da sau de ce nu?

Edited by penticostalul, 14 August 2019 - 14:16.


#1182
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 penticostalul, on 14 august 2019 - 14:04, said:

Auzi, popa paco, am si eu o problema teologica:

"hai sa presupunem, doamne fereste, ca nevasta unui coleg de forum ar fi bolnava si, pentru a supravietui, ar avea nevoie de un tratament care costa 10.000 Euro. Colegul nostru, sotul ei adica, are in banca o suta de mii de euro, pe un cont personal. Dar nu vrea sa se atinga de acei bani pentru isi doreste  sa cumpere o barca eleganta. Si sotia lui moare.

Omul nostru ar fi vinovat pentru moartea ei?

As putea sa spun eu despre el ca, in realitate, e un criminal?"


De ce da sau de ce nu?

Situația asta prezentată de tine, este mult mai complexă decât pare în realitate! No offence! :)

#1183
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 14 august 2019 - 14:04, said:

Auzi, popa paco, am si eu o problema teologica:

"hai sa presupunem, doamne fereste, ca nevasta unui coleg de forum ar fi bolnava si, pentru a supravietui, ar avea nevoie de un tratament care costa 10.000 Euro. Colegul nostru, sotul ei adica, are in banca o suta de mii de euro, pe un cont personal. Dar nu vrea sa se atinga de acei bani pentru isi doreste  sa cumpere o barca eleganta. Si sotia lui moare.

Omul nostru ar fi vinovat pentru moartea ei?

As putea sa spun eu despre el ca, in realitate, e un criminal?"


De ce da sau de ce nu?

Sotul nu e vinovat de moartea ei, ci doar de nepasare. Moartea ei se datoreaza bolii, sau  sistemului medical care conditioneaza interventia doar daca plateste suma de bani.
In schimb eu citesc din biblie ca Uza a fost omorat de Domnul. Pai daca omul pacatos e nepasator fata de sotia bolnava, ce as putea sa spun despre un dumnezeu ce il omoara pe Uza findca a impiedicat rasturnarea carului cu chivotul legamantului ?

Eu unul nu il pot invinui/judeca pe un om pacatos findca a procedat astfel, dar pot spune asa, ca daca Dumnezeu are putere sa vindece boala cuiva si nu o face atunci acel dumnezeu se face vinovat de moartea  ei si comite pacat.

#1184
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 25 iulie 2019 - 21:01, said:

Stai un pic. Tu aici sustii ceva contrar a ce se spune despre aceasta natiune majoritar ortodoxa. Se spune ca in tara asta nuiau e cea care educa copilul. Ei bine eu inteleg ca ortodocsii, care sunt majoritari, prefera nuiaua in locul dragostei. Tu zici ca lipsa nuielei produce monstri ? Sau cum ? Findca e ceva neclar, vorbesti de o familie, zici ca bunica e catolica si mama copilului ortodox, si apoi sari si spui "copilul e autist". Ce treaba are asta cu faptul ca bunica e catolica si mama ortodoxa ? E ca si cum ai spune ca un copil autist nu asculta de parinti ? Pai in acest caz parintii au gresit amarnic findca acel copil trebuia institutionalizat, ca sa primeasca ajutorul corect. Deci faptul ca acel copil isi bate mama si bunica, nu se datoreaza ca e autist, ci findca parintii au procedat gresit.
Esti de acord cu ce spun ?

Măi paco, faci cum faci și tot pe ortodocși îi aduci în discuție! Păi tu m-ai întrebat ce religie au, și tot tu te miri că ce treabă are asta cu faptul că bunica e catolică și mama ortodoxă! Chiar nu te mai înțeleg!

#1185
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 pacopaco1967, on 14 august 2019 - 17:58, said:

Sotul nu e vinovat de moartea ei
Daca sotia sau copilul tau sunt in pericol de moarte, tu observi asta dar nu faci nimic pentru a-i salva, nu esti vinovat de moartea lor.
Sau esti?

 pacopaco1967, on 14 august 2019 - 17:58, said:

Eu unul nu il pot invinui pe un om pacatos findca a procedat astfel
Deci daca omul poate intinde mana sa o salveze pe sotia lui de la moarte dar nu o face pentru ca-i nepasator, tu nu-l poti invinui.
Ti se pare ca sotul e nevinovat.

Nevasta-ta citeste pe aici? :lol:
Sau ea stie de mult ce are la usa?

 pacopaco1967, on 14 august 2019 - 17:58, said:

In schimb eu citesc din biblie ca
Nu mai citi!
Mai bine fii om!

#1186
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
sotul e un criminal nenorocit si merita plimbat gol, dupa ce a fost scopit in prealabil, prin orasele tarii, apoi omorat cu pietre...

nu exista nu.

#1187
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
paco, aberezi in nestire, colegu, si prezinti, fara canapea, si o gramada de stari obsesive... si esti si confuz.

pe siturile sectante, dar si fundamentalist ortodoxe, se prezentau pana mai ieri cartile unui sectant american care propovaduia bataia sistematica a copilului, inca de la doi ani... "pana cand nu va mai fi nevoie"... la aia au ajuns unele progenituri d'astea sa traga cu mitraliera in malluri. in fine...

eu sunt impotriva bataii si ma ingrozeste ce scrie mai sus, auzi, daca-l inchizi pe bietul copil intr-o incapere ziua sa-l pedepsesti nu are valoare, ar trebui inchis noaptea! pai io v-as inchide pe voi, unu cate unu, care credeti asta, si as uita cheia...

toate astea reprezinta pentru mine primitivismul credintei, daca nu faci asa te bate hocus-pocus, daca faci asa te ajuta hocus-pocus... inapoi in pesteri, ma!

#1188
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 14 august 2019 - 20:02, said:

Măi paco, faci cum faci și tot pe ortodocși îi aduci în discuție! Păi tu m-ai întrebat ce religie au, și tot tu te miri că ce treabă are asta cu faptul că bunica e catolică și mama ortodoxă! Chiar nu te mai înțeleg!
Nu e vorba de ortodocsi sau catolici ci convingerea unora ca din cauza ca un copil are probleme mentale si din acest motiv copilul e vinovat. Parintii sunt vinovati findca nu institutionalizeaza un copil bolnav. Si apoi faptul ca se manifesta violent zic ca e copilul de vina. Vreau sa spun ca parintii sunt inconstienti, si ca au tratat cazul cu usurinta. Din pacate noi nu avem institutii pregatite pentru asa ceva. A fost o perioada scurta in care ca si copil mi-am petrecut vacanta langa o institutie pentru copii cu asemenea dizabilitati. Si din pacate mi-a ramas intiparit in minte sa vad cum se comportau fata de copii educatorii. Plansete, urlete, batai crunte . . .  era teroare sa-i auzi, da pai sa si suporti un astfel de tratament. Banuiesc ca din exemplul discutat aici, parintii cam stiau ce se intampla in astfel de institutii si si-au asumat ingrihirea copilului lor.

 penticostalul, on 14 august 2019 - 21:31, said:

Daca sotia sau copilul tau sunt in pericol de moarte, tu observi asta dar nu faci nimic pentru a-i salva, nu esti vinovat de moartea lor.
Sau esti?
Daca sunt in pericol de moarte atunci eu nu ii pot salva.Numai Dumnezeu ii poate salva de la moarte. Eu stiu ca in majoritatea cazurilor , adica 99%, pacientii au murit la scurt timp , findca nu e vorba de salvarea lor ci medicii obtin bani multi din suferinta oamenilor. Stiu de un caz in care sotia a cheltuit peste 50 mii euro ca sa-si salveze sotul, si tot a murit la scurt timp, insa banii au fost luati de spitale si medici, iar ea a ramas leftera.
Deci daca eu refuz sa cheltui multi bani sperand ca voi salva, ma amagesc singur, sau ma las pacalit de medici, care singurul lor scop e sa faca cat mai multi bani, nu sa vindece bolnavi. Vina nu poate fi a mea, ci eu ma voi ruga la Dumnezeu, si daca EL nu intervine findca numai EL are puterea sa salveze, si daca nu o face, atunci EL e singurul vinovat.


 penticostalul, on 14 august 2019 - 21:31, said:

Deci daca omul poate intinde mana sa o salveze pe sotia lui de la moarte dar nu o face pentru ca-i nepasator, tu nu-l poti invinui.
Ti se pare ca sotul e nevinovat.
Nevasta-ta citeste pe aici? :lol:
Sau ea stie de mult ce are la usa?
Tu gandesti simplist. Tot ce pot face eu e sa ma rog. In rest avem asigurare medicala, si daca medicii nu fac nimic pentru salvarea sotiei mele si asteapta spaga, atunci acestia sunt la fel de vinovati ca si Dumnezeu.
Eu am instruit-o daca eu patzesc ceva , sa nu cheltuiasca nimic cu mine si sa-si pastreze resursele pentru ea.Nu sa dea la jigodiile care zic ca sunt medici insa asteapta spaga. Medicul trebuie sa se multumeasca cu salariul care il are, si sa faca tot ce se poate pentru a salva pe cineva. Nu irosesc resurse pentru cazuri sordide. Medicul sau Dumnezeu trebuie sa-si faca datoria, daca nu o fac inseamna ca ei sunt adevaratii vinovati, fara sa-i judecam pe ceilalti.


 penticostalul, on 14 august 2019 - 21:31, said:

Nu mai citi!
Mai bine fii om!
Daca nu citesti nu ai cum sa stii care e datoria adevarata a unui om. Nu sa incurajeze spagile, nu sa creada ca prin bani salvezi pe cineva. Te rogi la Dumnezeu, daca vrea sa salveze pe cineva bine, daca nu atunci "sa fie sanatos" .

Am mai spus acest caz de multe ori aici, o mama grav bolnava, cu trei copii ai ei, minori, vine preotul si le spune sa se roage la Dumnezeu sa le vindece mama, ei se roaga saptamani in sir, dupa care mama lor moare. Ce a castigat Dumnezeu prin faptul ca nu a intervenit ? Si nu a fost un caz din secolul trecut ci in urma cu nici 10 ani, iar spitalele si mediciii au intors spatele, findca nu au primit spaga, erau saraci. Niste jigodii care au urmat medicina pentru bani, nu pentru a face bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate