Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Mantuirea prin credinta

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1423 replies to this topic

#1117
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 23 februarie 2019 - 23:02, said:



Te poți apăra și cu un alt tip de armă, nu neapărat de foc! Plus de asta există n-șpe mii de invenții în domeniu, pe care le poți folosi în auto-apărarea ta și a familiei tale!
Și care e diferența dintre ele si armele de foc, spiritual vorbind?  Ca pana la urma, noi despre asta discutam.

View Postheart_of_ice, on 24 februarie 2019 - 01:57, said:



Matale ai impresia că le știi pe toate, dar nu este deloc așa, să știi!
Se pare că d-ta nu prea înțelegi ce scriu eu, no offence!
Iar în încheiere, țin să te anunț, că dacă cineva își pune în gând să te facă, te face cu tot cu arma din dotare, ajunge doar să-și pună inteligența la lucru, așa să știi!

Aha! De parca nu tu ai început discuția asta despre aparat familia cu arma-n dinti :))))))

E bine însă când se termina cu bine și oamenii pricep ca au greșit, chiar dacă nu recunosc....ca deh....spiritul de contrazicere (sau duhul contrazicerii, adică un mic drăcușor) ii îndeamnă la lupta :)

#1118
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmario_bril, on 23 februarie 2019 - 22:33, said:

Asta înseamnă să nu ai un echilibru emoțional și o maturitate în gândire. Tocmai de aceea armele de foc nu se dau oricui. Arma de foc, pe timp de pace, te ajută să te aperi atunci când viața ta sau a celorlalți din jur este pusă în pericol. Atât și nimic altceva.
Si binenteles ca acei care primesc acea arma sunt complet maturi si echilibrati emotional incat stiu pe cine si cand sa ucida sau sa raneasca, nu? Posted Image
Dovedit irevocabil prin testele psihologice..De-asta sunt atatia politisti si militari care se sinucid..Posted Image
Iar ce spuneam eu tine tot de autoaparare, nu neaparat de lipsa de maturitate in gandire. Sunt unii care chiar asta ar merita, lumea ar fi mai buna daca ar fi sub amenintare ca daca nu e om, exista riscul sa i se zboare creierii. Stiu ca suna dur ce spun, dar asta e realitatea.
Sunt mai multe incidente domestice decat cazuri de autoparare, hotii sunt in general speriati si vor sa fuga cat mai repede, nu sa iti faca rau cum vezi in filme.

Edited by Kriss77, 24 February 2019 - 07:14.


#1119
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 23 februarie 2019 - 21:20, said:

Ce va mai place sa va dați cu părerea fără sa știți toate datele problemei Posted Image


Da, altfel nu poți vedea ce se întâmpla, decât de deasupra și din exterior Posted Image
Spune aici TOATE datele problemei sa pricepem daca sunteti cu adevarat crestini.

Cred ca suferiti de psihoza conspirationista, altfel nu pot crede ca vedeti mai bine decat ceilalti.
Aperi tara de invadatori cu educatie, nu prin portul armei pe timp de pace.

View Postrichelieu, on 23 februarie 2019 - 22:04, said:

La nimic. Doar ca voi citiți din 2 in 3 Posted Image
Arma de foc foloseste la ucidere, intimidare, santajare, ranire, daca nu faci parte din fortele de aparare ale autoritatilor.

View Postmario_bril, on 23 februarie 2019 - 22:33, said:

Asta înseamnă să nu ai un echilibru emoțional și o maturitate în gândire. Tocmai de aceea armele de foc nu se dau oricui. Arma de foc, pe timp de pace, te ajută să te aperi atunci când viața ta sau a celorlalți din jur este pusă în pericol. Atât și nimic altceva.
Ei as, mereu apar stiri despre sinucigasi cu arma de foc. Se dau doar daca faci parte dintr-o mafie sau o autoritate speciala. Am vazut un caz in Constanta, Ta-su mare grangur in politie, si l-a bagat pe fi-su retard tot in politie si are arma de foc, doar asa sa impresioneze. La o eventuala revolta ala o sa fie tinta preferata a infractorilor.

View Postheart_of_ice, on 24 februarie 2019 - 01:57, said:

Matale ai impresia că le știi pe toate, dar nu este deloc așa, să știi!
Se pare că d-ta nu prea înțelegi ce scriu eu, no offence!
Iar în încheiere, țin să te anunț, că dacă cineva își pune în gând să te facă, te face cu tot cu arma din dotare, ajunge doar să-și pună inteligența la lucru, așa să știi!
De unde inteligenta ? E mai simplu cu un puscoci. Eu parerea asta o am despre cei care au arme de foc fara sa faca parte dintr-o autoritate speciala.

View PostKriss77, on 24 februarie 2019 - 07:12, said:

Si binenteles ca acei care primesc acea arma sunt complet maturi si echilibrati emotional incat stiu pe cine si cand sa ucida sau sa raneasca, nu? Posted Image
Dovedit irevocabil prin testele psihologice..De-asta sunt atatia politisti si militari care se sinucid..Posted Image
Iar ce spuneam eu tine tot de autoaparare, nu neaparat de lipsa de maturitate in gandire. Sunt unii care chiar asta ar merita, lumea ar fi mai buna daca ar fi sub amenintare ca daca nu e om, exista riscul sa i se zboare creierii. Stiu ca suna dur ce spun, dar asta e realitatea.
Sunt mai multe incidente domestice decat cazuri de autoparare, hotii sunt in general speriati si vor sa fuga cat mai repede, nu sa iti faca rau cum vezi in filme.
Majoritatea politistilor au probleme psihice. Unul in fata mea urla ca un cretin, findca nu mai era in stare sa gandeasca ce trebuie sa faca. Pana la urma si-a dat demisia.
Unul ca Marione cu siguranta e favorizat findca e ruda apropiata cu vreun securist, nu ca e ceva de capul lui.

Edited by pacopaco1967, 24 February 2019 - 11:51.


#1120
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 24 februarie 2019 - 01:57, said:

Matale ai impresia că le știi pe toate, dar nu este deloc așa, să știi!
Se pare că d-ta nu prea înțelegi ce scriu eu, no offence!
Iar în încheiere, țin să te anunț, că dacă cineva își pune în gând să te facă, te face cu tot cu arma din dotare, ajunge doar să-și pună inteligența la lucru, așa să știi!
Ca să vezi...
Ba poți să te aperi altfel, neutilizând armele de foc, ba nu poți să te aperi deloc. Coerența din ideile dumitale lipsește cu desăvârșire.

View PostKriss77, on 24 februarie 2019 - 07:12, said:

Si binenteles ca acei care primesc acea arma sunt complet maturi si echilibrati emotional incat stiu pe cine si cand sa ucida sau sa raneasca, nu? Posted Image
Dovedit irevocabil prin testele psihologice..De-asta sunt atatia politisti si militari care se sinucid..Posted Image
Iar ce spuneam eu tine tot de autoaparare, nu neaparat de lipsa de maturitate in gandire. Sunt unii care chiar asta ar merita, lumea ar fi mai buna daca ar fi sub amenintare ca daca nu e om, exista riscul sa i se zboare creierii. Stiu ca suna dur ce spun, dar asta e realitatea.
Sunt mai multe incidente domestice decat cazuri de autoparare, hotii sunt in general speriati si vor sa fuga cat mai repede, nu sa iti faca rau cum vezi in filme.
Așa ar trebui să fie. Ca oamenii respectivi să se dovedească a fi responsabili. Unii însă, puțini ce-i drept, nu se dovedesc a fi. Și ce e cu asta?
La noi, întrucât armele de foc sunt extrem de rare, desigur că există o statistică inversă față de SUA. Ia însă statistica de acolo și vei vedea că lucrurile stau cu totul altfel. Statisticile sunt niște cifre de fapt, care trebuiesc interpretate corespunzător. Se dovedesc însă a fi dificil de interpretat de către majoritatea oamenilor, astfel de statistici.

View Postpacopaco1967, on 24 februarie 2019 - 11:50, said:

Majoritatea politistilor au probleme psihice.
facepalm (1).jpg
De unde rezultă că trebuie să renunțăm la poliție cât mai repede cu putință. Astfel, toate problemele noastre vor dispărea. Hoții se vor preda singuri, ucigașii și violatorii, la fel.

View Postpacopaco1967, on 24 februarie 2019 - 11:50, said:

Unul in fata mea urla ca un cretin, findca nu mai era in stare sa gandeasca ce trebuie sa faca. Pana la urma si-a dat demisia.
Dacă acel unul care urla în fața dumitale și care și-a dat demisia s-a dovedit a fi cretin, e clar că majoritatea polițiștilor au probleme psihice. Este o concluzie ușor de tras, după logica dumitale. Tot la fel precum dacă un vecin de-al dumitale este musulman, rezultă că majoritatea vecinilor sunt la fel, nu-i așa?

View Postpacopaco1967, on 24 februarie 2019 - 11:50, said:

Unul ca Marione cu siguranta e favorizat findca e ruda apropiata cu vreun securist, nu ca e ceva de capul lui.
Bineînțeles, l-am luat pe pile. Nu am stat la coadă, ca dumneata. Posted Image

Edited by mario_bril, 24 February 2019 - 12:06.


#1121
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 24 februarie 2019 - 12:06, said:

Bineînțeles, l-am luat pe pile. Nu am stat la coadă, ca dumneata. Posted Image
N-am stat la coada findca nu mi-am dorit asa ceva. imediat dupa revolutie am fost contactat sa fac parte din trupe de comanda. Bineinteles ca oferta era super generoasa, nu mi-am batut capul cu astfel de cretinitati, mai apoi un prieten apropiat mi-a destainut despre acelasi lucru, contactat sa faca parte din trupe speciale. Prietenul e chiar dotat psihic si fizic pentru asa ceva insa si el a refuzat. Mi-a spus ca in cazul lui au insistat ani de zile. Nu a capitulat. Sunt multi indivizi contactati de servicii speciale si unii accepta (sa se inchine) la astfel de convingeri, mai mult din fala, veleitarism, lichelism.  In parcarea unui supermarchet un malac din asta cu arma facea valuri, mi-am dat seama ca pe cat de mare arata tot atat de prost si era . Vorba aia,  mare cat un bou si tot atat de destept. In fata unui astfel de individ chiar nu merita sa-ti pierzi timpul. Am un ciocan in dotare si e la fel de penetrant ca un glonte.

#1122
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 24 februarie 2019 - 05:35, said:

1. Și care e diferența dintre ele si armele de foc, spiritual vorbind?  Ca pana la urma, noi despre asta discutam.


2. Aha! De parca nu tu ai început discuția asta despre aparat familia cu arma-n dinti :))))))


3. E bine însă când se termina cu bine și oamenii pricep ca au greșit, chiar dacă nu recunosc....ca deh....spiritul de contrazicere (sau duhul contrazicerii, adică un mic drăcușor) ii îndeamnă la lupta :)

1. Foarte mare! Armele de foc ucid, cele non-letale nu ucid, doar rănesc grav uneori! Diferența este crucială pentru un creștin care vrea să se apere, în sensul că se apară fără să comită o crimă! Pricepuși matale ceva?! :)

2. Mă refeream la armă metaforic, și un pix este o armă dacă știi să-l folosești! :)

3. Dacă matale și precenu' ge' congregație nu înțelegeți ce citiți, ce vină am eu?! No offence! :)

View PostKriss77, on 24 februarie 2019 - 07:12, said:

Si binenteles ca acei care primesc acea arma sunt complet maturi si echilibrati emotional incat stiu pe cine si cand sa ucida sau sa raneasca, nu? Posted Image
Dovedit irevocabil prin testele psihologice..De-asta sunt atatia politisti si militari care se sinucid..Posted Image
Iar ce spuneam eu tine tot de autoaparare, nu neaparat de lipsa de maturitate in gandire. Sunt unii care chiar asta ar merita, lumea ar fi mai buna daca ar fi sub amenintare ca daca nu e om, exista riscul sa i se zboare creierii. Stiu ca suna dur ce spun, dar asta e realitatea.
Sunt mai multe incidente domestice decat cazuri de autoparare, hotii sunt in general speriati si vor sa fuga cat mai repede, nu sa iti faca rau cum vezi in filme.

Psihologia și psihiatria umană sunt extrem de complexe! Sunt științe la care încă nu s-a ajuns la un consens general! Se pleacă de la niște premise greșite, părerea mea! :)

View Postpacopaco1967, on 24 februarie 2019 - 11:50, said:

1. Aperi tara de invadatori cu educatie, nu prin portul armei pe timp de pace.

2. Arma de foc foloseste la ucidere, intimidare, santajare, ranire, daca nu faci parte din fortele de aparare ale autoritatilor.

3. Ei as, mereu apar stiri despre sinucigasi cu arma de foc. Se dau doar daca faci parte dintr-o mafie sau o autoritate speciala. Am vazut un caz in Constanta, Ta-su mare grangur in politie, si l-a bagat pe fi-su retard tot in politie si are arma de foc, doar asa sa impresioneze. La o eventuala revolta ala o sa fie tinta preferata a infractorilor.

4. De unde inteligenta ? E mai simplu cu un puscoci. Eu parerea asta o am despre cei care au arme de foc fara sa faca parte dintr-o autoritate speciala.

5. Majoritatea politistilor au probleme psihice. Unul in fata mea urla ca un cretin, findca nu mai era in stare sa gandeasca ce trebuie sa faca. Pana la urma si-a dat demisia.
Unul ca Marione cu siguranta e favorizat findca e ruda apropiata cu vreun securist, nu ca e ceva de capul lui.

1. Măi să fie! Cum aperi tu țara de invadatori prin educație, hai că m-ai făcut curios?! :D

2. Greșit, arma de foc o poți folosi și în scopuri pur defensive, chiar dacă nu faci parte din "forțele de apărare ale autorităților"! :)

3. Astea sunt excepții de regulă, care nu fac obiectul discuției noastre! No offence!

4. Nu neapărat! Poate din comoditate! De ce să-și piardă omul timpul cu tot felul de antrenamente în artele marțiale sau să-și instaleze tot felul de instalații sofisticate de apărare, dacă e mai simplu să-și cumpere un pistol și să rezolve problema?!

5. Greșit, majoritatea polițiștilor NU au astfel de probleme, dacă ar fi cum zici tu, ar fi haos pe străzi, no offence!
Testele la care sunt supuși polițiști sunt extrem de complexe și foarte rar scapă câte un descreierat printre ei! Așa să știi! :)

View Postmario_bril, on 24 februarie 2019 - 12:06, said:

Ca să vezi...
Ba poți să te aperi altfel, neutilizând armele de foc, ba nu poți să te aperi deloc. Coerența din ideile dumitale lipsește cu desăvârșire.

D-ta ai auzit de metalimbaj? Dacă matale nu ai capacitatea de a "vedea" dincolo de cuvinte, și tragi concluzii eronate, ce vină am eu?!
Auzi la el: "Coerența din ideile dumitale lipsește cu desăvârșire."
Noapte minții domle'! :)

Edited by heart_of_ice, 24 February 2019 - 13:35.


#1123
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmario_bril, on 24 februarie 2019 - 12:06, said:

Așa ar trebui să fie. Ca oamenii respectivi să se dovedească a fi responsabili. Unii însă, puțini ce-i drept, nu se dovedesc a fi. Și ce e cu asta?
La noi, întrucât armele de foc sunt extrem de rare, desigur că există o statistică inversă față de SUA. Ia însă statistica de acolo și vei vedea că lucrurile stau cu totul altfel. Statisticile sunt niște cifre de fapt, care trebuiesc interpretate corespunzător. Se dovedesc însă a fi dificil de interpretat de către majoritatea oamenilor, astfel de statistici.
Nimeni nu e suficient de responsabil intr-o situatie limita, iar limitele exista pentru fiecare.
Spre exemplu cand dai testul psihologic, nu se poate prevedea ca te va insela nevasta cu cel mai bun prieten peste cativa ani si sa vezi atunci ''distractie''. Sau nu poate prevedea ca faci urat la bautura, de exemplu, ca doar nu o sa recunosti in test ca ai o problema cu alcoolul.
Iar SUA e chiar un exemplu prost ales, avand in vedere ca sunt  saptamanal atacuri in scoli cu arme de foc, luate de la parinti, probabil.
Ideea era ca in calitate de crestin, nu poti sa fii mereu pregatit sa ucizi pe cineva in caz ca iti vrea sa-ti ia  bunuri din proprietate (ca banuiesc ca de-asta tii arma).

Edited by Kriss77, 24 February 2019 - 13:59.


#1124
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKriss77, on 24 februarie 2019 - 13:50, said:

Nimeni nu e suficient de responsabil intr-o situatie limita, iar limitele exista pentru fiecare.
Spre exemplu cand dai testul psihologic, nu se poate prevedea ca te va insela nevasta cu cel mai bun prieten peste cativa ani si sa vezi atunci ''distractie''. Sau nu poate prevedea ca faci urat la bautura, de exemplu, ca doar nu o sa recunosti in test ca ai o problema cu alcoolul.
Iar SUA e chiar un exemplu prost ales, avand in vedere ca sunt  saptamanal atacuri in scoli cu arme de foc, luate de la parinti, probabil.
Ideea era ca in calitate de crestin, nu poti sa fii mereu pregatit sa ucizi pe cineva in caz ca iti vrea sa-ti ia  bunuri din proprietate (ca banuiesc ca de-asta tii arma).
SUA sunt acolo unde sunt, tocmai datorită armelor. Așa să știi. Dumneata vezi la televizor numai cazurile grave, atacuri în școli comise de către niște descreierați, majoritatea neavând nici măcar dreptul legal de a poseda astfel de arme.
În calitate de creștin ești însă obligat să-ți aperi viața și proprietatea. Pentru că cel care este hotărât în a-ți viola drepturile are în considerare posibilitatea de a fi prins asupra faptului și ca atare are și un plan de rezervă, pentru a scăpa din această situație. De obicei prin omor. Simplu de tot. Doar nu îți închipui că descoperind un hoț pe proprietatea ta, acesta (însă de obicei sunt mai mulți, nu doar unul singur), se va preda sau în cel mai rău caz va da bir cu fugiții, cerându-și eventual scuze?
De fapt, ăsta este și scopul principal pentru care li se permite cetățenilor americani să posede arme de foc. Întrucât dreptul la proprietate este înscris în Constituție, ca fiind un drept inalienabil.

View Postheart_of_ice, on 24 februarie 2019 - 13:33, said:

D-ta ai auzit de metalimbaj? Dacă matale nu ai capacitatea de a "vedea" dincolo de cuvinte, și tragi concluzii eronate, ce vină am eu?!
Auzi la el: "Coerența din ideile dumitale lipsește cu desăvârșire."
Noapte minții domle'!
Asta e, acum: metalimbaj, domnule! Incoerența se numește metalimbaj. E și asta, o chestie. Posted Image

Edited by mario_bril, 24 February 2019 - 17:33.


#1125
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 24 februarie 2019 - 13:33, said:



1. Foarte mare! Armele de foc ucid, cele non-letale nu ucid, doar rănesc grav uneori! Diferența este crucială pentru un creștin care vrea să se apere, în sensul că se apară fără să comită o crimă! Pricepuși matale ceva?! :)

2. Mă refeream la armă metaforic, și un pix este o armă dacă știi să-l folosești! :)

3. Dacă matale și precenu' ge' congregație nu înțelegeți ce citiți, ce vină am eu?! No offence! :)



Psihologia și psihiatria umană sunt extrem de complexe! Sunt științe la care încă nu s-a ajuns la un consens general! Se pleacă de la niște premise greșite, părerea mea! :)



1. Măi să fie! Cum aperi tu țara de invadatori prin educație, hai că m-ai făcut curios?! :D

2. Greșit, arma de foc o poți folosi și în scopuri pur defensive, chiar dacă nu faci parte din "forțele de apărare ale autorităților"! :)

3. Astea sunt excepții de regulă, care nu fac obiectul discuției noastre! No offence!

4. Nu neapărat! Poate din comoditate! De ce să-și piardă omul timpul cu tot felul de antrenamente în artele marțiale sau să-și instaleze tot felul de instalații sofisticate de apărare, dacă e mai simplu să-și cumpere un pistol și să rezolve problema?!

5. Greșit, majoritatea polițiștilor NU au astfel de probleme, dacă ar fi cum zici tu, ar fi haos pe străzi, no offence!
Testele la care sunt supuși polițiști sunt extrem de complexe și foarte rar scapă câte un descreierat printre ei! Așa să știi! :)



D-ta ai auzit de metalimbaj? Dacă matale nu ai capacitatea de a "vedea" dincolo de cuvinte, și tragi concluzii eronate, ce vină am eu?!
Auzi la el: "Coerența din ideile dumitale lipsește cu desăvârșire."
Noapte minții domle'! :)

A...ma scuzatz. De ce n-ați zis așa de la început?
Ca după metalimbaj ma opream din polemica de atunci :)

#1126
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
:roflmao:

#1127
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmario_bril, on 24 februarie 2019 - 17:33, said:

SUA sunt acolo unde sunt, tocmai datorită armelor. Așa să știi. Dumneata vezi la televizor numai cazurile grave, atacuri în școli comise de către niște descreierați, majoritatea neavând nici măcar dreptul legal de a poseda astfel de arme
Deci toti adolescentii americani care pun mana pe arme de foc, pentru ca sunt la indemana, in casa, la dispozitia  civililor, sunt niste descreierati. Pacat ca nu au fost descoperiti ca atare nici macar postmortem.
Nu inteleg la ce te referi ca SUA au ajuns unde sunt datorita armelor. La masacrarea populatiei autohntone sau la ce anume?

Quote

În calitate de creștin ești însă obligat să-ți aperi viața și proprietatea
Uite, asta este fals. Nu esti obligat sa iti aperi nimic (”Nu va impotriviti celui rau. Oricui vrea sa iti ia haina, da-i si camasa.”). Poti sa-ti aperi viata dar mai ales sufletul cu pretul vietii altuia, asta este corect dar tot primesti un canon, chiar pentru uciderea din culpa. Insa ideea ca ai dreptul sa iti aperi proprietatea cu pretul vietii altuia sau cu ranirea lui fizica este complet necrestina, se incadreaza categoric in categoria bogatilor care vor intra greu in imparatia cerururilor.

Quote

Pentru că cel care este hotărât în a-ți viola drepturile are în considerare posibilitatea de a fi prins asupra faptului și ca atare are și un plan de rezervă, pentru a scăpa din această situație. De obicei prin omor. Simplu de tot. Doar nu îți închipui că descoperind un hoț pe proprietatea ta, acesta (însă de obicei sunt mai mulți, nu doar unul singur), se va preda sau în cel mai rău caz va da bir cu fugiții, cerându-și eventual scuze?
Se pare ca te uiti la prea multe filme. Hotii in general lucreaza singuri sau maxim 2 si actioneaza in asa fel incat sa nu fie prinsi iar daca sunt prinsi, fug. Cu totul altfel stau lucrurile in cazul unei razbunari personale, atunci da, poti sa te aperi cu arma daca ai suparat vreun interlop, dar nu contra hotilor. Nu ucide nimeni pentru a nu fi prins pentru o banala spargere, cu atat mai mult cu cat riscul de a fi prins si condamnat la mai multi ani creste. Ce spui tu sunt faze de filme. Nu zic ca nu or fi cazuri izolate, dar nu reprezinta regula.

Quote

De fapt, ăsta este și scopul principal pentru care li se permite cetățenilor americani să posede arme de foc. Întrucât dreptul la proprietate este înscris în Constituție, ca fiind un drept inalienabil.
Iar Domnul Iisus spune ”cine scoate sabia, de sabie va pieri”. Si ca cei care au multe bogatii si tin la ele cu pretul vietii altora nu sunt crestini, ci idolatri. In crestinism si gandurile sunt considerate fapte.Simplul fapt ca detii o arma de foc si accepti gandul ca o poti folosi contra semenilor pentru a-ti apara bogatiile nu spun in ce categorie te incadreaza.
Pe mine ma scot din sarite si cei care, sa arate ce bogatani sunt ei, isi iau 1-2 caini de rasa agresiva, lasati liberi prin curte sa sperie trecatorii. Nu mai poti trece pe trotuarul din fata curtii respectivului ca se repede fiara dresata sa atace, sa dovedeasca respectivul ce mare bastan e el si cate are de aparat. Numai crestini nu se pot numi.

Edited by Kriss77, 26 February 2019 - 15:27.


#1128
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 24 februarie 2019 - 18:07, said:

A...ma scuzatz. De ce n-ați zis așa de la început?
Ca după metalimbaj ma opream din polemica de atunci :)

Ai noroc că te cunosc! :D

View Postmario_bril, on 24 februarie 2019 - 18:08, said:

:roflmao:

Fraaate, unde-i cardinalul hop și tu, parcă sunteți Frații Petreuș, no offence! :D

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 15:21, said:

1. Deci toti adolescentii americani care pun mana pe arme de foc, pentru ca sunt la indemana, in casa, la dispozitia  civililor, sunt niste descreierati. Pacat ca nu au fost descoperiti ca atare nici macar postmortem.
Nu inteleg la ce te referi ca SUA au ajuns unde sunt datorita armelor. La masacrarea populatiei autohntone sau la ce anume?

2. Uite, asta este fals. Nu esti obligat sa iti aperi nimic (”Nu va impotriviti celui rau. Oricui vrea sa iti ia haina, da-i si camasa.”). Poti sa-ti aperi viata dar mai ales sufletul cu pretul vietii altuia, asta este corect dar tot primesti un canon, chiar pentru uciderea din culpa. Insa ideea ca ai dreptul sa iti aperi proprietatea cu pretul vietii altuia sau cu ranirea lui fizica este complet necrestina, se incadreaza categoric in categoria bogatilor care vor intra greu in imparatia cerururilor.


3. Se pare ca te uiti la prea multe filme. Hotii in general lucreaza singuri sau maxim 2 si actioneaza in asa fel incat sa nu fie prinsi iar daca sunt prinsi, fug. Cu totul altfel stau lucrurile in cazul unei razbunari personale, atunci da, poti sa te aperi cu arma daca ai suparat vreun interlop, dar nu contra hotilor. Nu ucide nimeni pentru a nu fi prins pentru o banala spargere, cu atat mai mult cu cat riscul de a fi prins si condamnat la mai multi ani creste. Ce spui tu sunt faze de filme. Nu zic ca nu or fi cazuri izolate, dar nu reprezinta regula.


4. Iar Domnul Iisus spune ”cine scoate sabia, de sabie va pieri”. Si ca cei care au multe bogatii si tin la ele cu pretul vietii altora nu sunt crestini, ci idolatri. In crestinism si gandurile sunt considerate fapte.Simplul fapt ca detii o arma de foc si accepti gandul ca o poti folosi contra semenilor pentru a-ti apara bogatiile nu spun in ce categorie te incadreaza.
Pe mine ma scot din sarite si cei care, sa arate ce bogatani sunt ei, isi iau 1-2 caini de rasa agresiva, lasati liberi prin curte sa sperie trecatorii. Nu mai poti trece pe trotuarul din fata curtii respectivului ca se repede fiara dresata sa atace, sa dovedeasca respectivul ce mare bastan e el si cate are de aparat. Numai crestini nu se pot numi.

1. Se referă la mentalitatea și la libertățile lor, pe care le-au câștigat cu armele, vezi abolirea sclaviei de ex.!

2. Conform Legii lui Dumnezeu și celor laice în vigoare, chiar ești obligat să-ți aperi viața și proprietatea ta și a familiei tale! Cei care promovează o altfel de manifestare, sunt de la Diabolu'! Așa să știi!
De ce să stai în fața agresorilor și să-i lași să-ți fure din casă sau să-ți violeze familia... că așa a zis Gizăs?! Phuah!

3. Hoții au regulile lor, dacă sunt prinși în fapt ori fug, ori atacă (de cele mai multe ori), și în unele cazuri se lasă cu crimă, și cum vorba românului bine zice: "decât să plângă mama, mai bine să plângă măsa"! :)

4. Aici se punea problema apărării vieții noastre și a familiei, în calitate de creștini! Acuma, că îți aperi și bunurile în tandem cu viața e ceva normal! :)

Edited by heart_of_ice, 26 February 2019 - 16:44.


#1129
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Ca si crestin (nu vorbim de legile laice in vigoare), nu esti obligat sa iti aperi viata sau proprietatea. Poti sa o faci fugind, ascunzandu-te de cei care vor sa te ucida/fure dar nu ai dreptul sa ii ataci in mod activ, mai ales cand e vorba de proprietatea personala. Cand e vorba de viata altora,se schimba situatia in functie de cine sunt acei altii dar si in acel caz agresiunea este pacat, chiar daca poate fi iertat daca e justificata.
Nu mai amesteca idei laice/pagane in crestinism. Aici ai incredere in Dzeu ca te va pazi de rau, ca de-aia se presupune ca te rogi zilnic iar daca cineva iti vrea bunurile, i le dai de buna-voie nu te apuci sa il ucizi ca sa nu le ia. Chiar daca esti la tine in casa. Vezi cazul Iovan, a impuscat un hot din spate, apoi nu a trecut mult si a murit si el. Asa fac majoritatea hotilor, fug, nu cum spuneti voi.

Edited by Kriss77, 26 February 2019 - 17:23.


#1130
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 15:21, said:

Deci toti adolescentii americani care pun mana pe arme de foc, pentru ca sunt la indemana, in casa, la dispozitia  civililor, sunt niste descreierati. Pacat ca nu au fost descoperiti ca atare nici macar postmortem.
Bineînțeles că da, mai pune mâna și citește articolele despre astfel de cazuri. Niciun om sănătos la cap nu ar face așa ceva.

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 15:21, said:

Nu inteleg la ce te referi ca SUA au ajuns unde sunt datorita armelor. La masacrarea populatiei autohntone sau la ce anume?
Mă refer la apărarea proprietății cu arma în mână. Fără dreptul inviolabil al proprietății o societate nu poate prospera.

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 15:21, said:

Uite, asta este fals. Nu esti obligat sa iti aperi nimic (”Nu va impotriviti celui rau. Oricui vrea sa iti ia haina, da-i si camasa.”). Poti sa-ti aperi viata dar mai ales sufletul cu pretul vietii altuia, asta este corect dar tot primesti un canon, chiar pentru uciderea din culpa. Insa ideea ca ai dreptul sa iti aperi proprietatea cu pretul vietii altuia sau cu ranirea lui fizica este complet necrestina, se incadreaza categoric in categoria bogatilor care vor intra greu in imparatia cerururilor.
Proprietatea ta este viața ta. Așa să știi. Hristos se referă la cu totul altceva, când a spus ceea ce dumneata ai învederat aici.

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 15:21, said:

Se pare ca te uiti la prea multe filme. Hotii in general lucreaza singuri sau maxim 2 si actioneaza in asa fel incat sa nu fie prinsi iar daca sunt prinsi, fug. Cu totul altfel stau lucrurile in cazul unei razbunari personale, atunci da, poti sa te aperi cu arma daca ai suparat vreun interlop, dar nu contra hotilor. Nu ucide nimeni pentru a nu fi prins pentru o banala spargere, cu atat mai mult cu cat riscul de a fi prins si condamnat la mai multi ani creste. Ce spui tu sunt faze de filme. Nu zic ca nu or fi cazuri izolate, dar nu reprezinta regula.
Atunci uit-te dumneata pe canalele de știri să vezi câte omoruri sau răniri grave se produc din cauza asta.

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 15:21, said:

Iar Domnul Iisus spune ”cine scoate sabia, de sabie va pieri”. Si ca cei care au multe bogatii si tin la ele cu pretul vietii altora nu sunt crestini, ci idolatri. In crestinism si gandurile sunt considerate fapte.Simplul fapt ca detii o arma de foc si accepti gandul ca o poti folosi contra semenilor pentru a-ti apara bogatiile nu spun in ce categorie te incadreaza.
Nu ai înțeles deloc treaba cu autoapărarea, din câte observ.

#1131
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postmario_bril, on 26 februarie 2019 - 19:29, said:

Bineînțeles că da, mai pune mâna și citește articolele despre astfel de cazuri. Niciun om sănătos la cap nu ar face așa ceva.
Nu stiu daca toti sunt descreierati, cum ai spus. Sunt doar adolescenti imaturi care trec prin diferite faze. Nu e normal sa aiba arme la indemana, nici macar prin intermediul parintilor.

Quote

Mă refer la apărarea proprietății cu arma în mână. Fără dreptul inviolabil al proprietății o societate nu poate prospera.
Tu vorbesti despre prosperitatea unei societati, eu despre faptul de a fi crestin.

Quote

Proprietatea ta este viața ta. Așa să știi. Hristos se referă la cu totul altceva, când a spus ceea ce dumneata ai învederat aici.
Hristos spune ca El este viata, tu spui ca bunurile (banii) sunt viata ta. Oare pe cine sa cred? Si ce e cu ticul asta verbal, l-am observat la cativa pe aici? (asa sa stii)

Quote

Atunci uit-te dumneata pe canalele de știri să vezi câte omoruri sau răniri grave se produc din cauza asta.
Pai asta spun ca foarte putine dar esti liber sa imi dai exemple contrare de la noi daca vrei sa ma contrazici. Si te rog nu exemple cu persoane neputincioase atacate, nemernicii aia se duc direct cu scopul de ale face rau, nu de a-i fura. De la bogatasi care par ca detin arme, bunuri scumpe,alarme, cazuri cand au fost prinsi si au si au ripostat violent . Deci?

Quote

Nu ai înțeles deloc treaba cu autoapărarea, din câte observ.
Eu cred ca o inteleg mai bine decat crezi.

Edited by Kriss77, 26 February 2019 - 22:25.


#1132
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 22:02, said:

Tu vorbesti despre prosperitatea unei societati, eu despre faptul de a fi crestin.
Societatea aia prosperă este creștină, să știi. Iar, după cum știi, nu există societate creștină fără creștini, precum nici creștini care să nu trăiască în societate, exceptând pustnicii.

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 22:02, said:

Hristos spune ca El este viata, tu spui ca bunurile (banii) sunt viata ta. Oare pe cine sa cred? Si ce e cu ticul asta verbal, l-am observat la cativa pe aici? (asa sa stii)
Ia hai, să vedem, presupunând că este așa, precum zici. Cam ce s-ar întâmpla cu o societate creștină, dacă creștinii i-ar lăsa pe hoți să-și facă de cap, interpretând literal spusele lui Hristos, așa cum insinuezi dumneata că ar trebui făcut? După care, respectivul hoț, văzând că are de a face cu un om cumsecade, îi ia și nevasta la o partidă de viol, așa, de distracție.
Vezi unde duce habotnicia? Vorba lui Steinhard, "nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti. Ne cheamă să fim buni, blânzi, cinstiţi, smeriţi cu inima, dar nu tâmpiţi".

View PostKriss77, on 26 februarie 2019 - 22:02, said:

Eu cred ca o inteleg mai bine decat crezi.
Posibil. Dar nu pe planeta asta.

Edited by mario_bril, 26 February 2019 - 22:44.


#1133
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Deci copiii aia care au dat foc unui câine de viu, nu sunt descreierați....parintii sunt de vina ca au lăsat chibriturile la îndemâna. Și benzina.
Ahem.....

#1134
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 27 februarie 2019 - 01:46, said:

Deci copiii aia care au dat foc unui câine de viu, nu sunt descreierați....parintii sunt de vina ca au lăsat chibriturile la îndemâna. Și benzina.
Ahem.....

În cazul lor, lipsa educației și-a spus cuvântul! Prin asta înțelegând "sfânta nuiaua", unii copii, ascultă de vorbă bună, alții (ca cei din exemplu' matale) nu, pentru ei e valabilă educația cu nuiaua, din păcate! Greșeala pe care o fac majoritatea părinților, este că nu știu ce fel de educație sau pedeapsă să aplice copiilor lor, de multe ori cei care merită mai mult nu primesc nimic, iar ceilalți nemerituoși primesc mai mult pe nedrept!
Asta-i lumea în care trăim!
În orice caz, părinții poartă toată vina pentru lipsa de educație corespunzătoare care ar trebui aplicată copiilor lor... astfel, avem cazuri ca cel prezentat de matale!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate