Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Tari bune de emigrat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#109
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 07.05.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 21 august 2018 - 00:14, said:

Nu stiu de cite ori ai fost tu in mexic, eu am fost de citeva ori, si e plin de americani. E drept, majoritatea pesnionati la diferite visrte dar unii chiar muncesc.
Daca te duci la salariul minim, oriunde te duc e de cacat. Daca iti directionezi viata dupa cit e salariul minim intr-o tara, e unul din cele mai proste criterii posibile.
Pai daca salariul minim e de 5 euro pe zi, nu o sa castige omul din Europa 100.E clar asta.
In Germania, de exemplu, nu castigi sub 1500 euro pe luna.Poti sa fii si casier la Lidl.

View PostX41Xu1, on 21 august 2018 - 00:36, said:

Ce ți-e și cu internauții ăștia! Pe toate le știu! Mai ceva ca un om mare!
Nu e asa greu sa dai un search pe google.

#110
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postcarturarulobosit, on 21 august 2018 - 00:37, said:

Nu e asa greu sa dai un search pe google.
Exact ce spuneam! Merci de sfat!Posted Image

#111
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 07.05.2018

View PostX41Xu1, on 21 august 2018 - 00:42, said:

Exact ce spuneam! Merci de sfat!Posted Image
Nu prea isi au rostul ironiile.

#112
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Hai să-ți spun altfel: teoria, ca teoria, da' practica ne omoară!
Dolarii sau Euro sau Pesos sau orice altceva pe cap de locuitor, pe oră, pe zi sau pe ce vrei tu, se aplică INDIVIDUAL. O să găsești români realizați sau nerealizați în orice țară din lumea asta. Statistica-i bună pentru decizii politice, nu pentru decizii personale.

#113
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcarturarulobosit, on 21 august 2018 - 00:37, said:

Pai daca salariul minim e de 5 euro pe zi, nu o sa castige omul din Europa 100.E clar asta.
In Germania, de exemplu, nu castigi sub 1500 euro pe luna.Poti sa fii si casier la Lidl.

Daca nu ai inteles pina acum ca se plateste dupa cerere si oferta in orice tara capitalista, e nasol.
Daca vrei sa concurezi mexicanii la spalat podele si munca cimpului, e nasol.
DAr daca stii ceva ce ei nu au si le arde buza (poate sa fie orice de la ceva in turism pina la petrol si software pentru banci), sau poti munci de la distanta, e cu totul alta treaba.

#114
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postcarturarulobosit, on 21 august 2018 - 00:37, said:

Pai daca salariul minim e de 5 euro pe zi, nu o sa castige omul din Europa 100.E clar asta.
In Germania, de exemplu, nu castigi sub 1500 euro pe luna.Poti sa fii si casier la Lidl.

Din punctul meu de vedere gandirea de aici e fix mentalitatea gresita cum ca in tarile dezvoltate e totul lapte si miere, si ca trebuie doar sa ajungi acolo si sa lucrezi pe salariu minim si viata se va schimba in bine. Surpriza, nu e, de aia si gasesti o gramada de oameni exploatati(cu timpi de lucru de 12-16 ore pe zi, platiti la minim) si care dupa ce ajung acolo si se lovesc cu capul de pragul de sus incep sa se planga ca e nasol, ca sunt vazuti ca si oameni de mana a doua. Daca mai au si ceva metehne romanesti de mica ciupeala si putin ghinion, "succesul" e garantat.

Eu zic ca trebuie analizata situatia in functie situatia personala, iar daca analiza se face corect si realist, reusesti sa si gasesti niste posibile destinatii(sau chiar sa iti dai seama daca merita sau nu emigrarea in cazul tau). Pana la urma cred ca trebuie analizat ceea ce te nemultumeste si vazut ceea ce se poate face in situatia de fata. Cele mai importante criterii cred ca sunt:
- posibilitati financiare(salariu, castiguri) si dezvoltare profesionala(posturi disponibile, proiecte interesante)
- timp de lucru(sa nu existe dezechilibre de genul 12-16 ore pe zi la modul obisnuit)
- conditii de locuire(posibilitatea de a locui in conditii decente cu banii pe care ii castigi, aici ma refer atat la apartament/casa cat si la zona in care locuiesti)
- calitatea vietii(asta e un criteriu ceva mai subiectiv, pentru ca depinde de factorii importanti pentru fiecare)
- alte criterii, mai mult sau mai putin importante(clima, viata sociala etc.)

Analiza asta am facut-o si eu, la mine raspunsul a fost ca trebuie sa emigrez. Desi castigam amandoi bine pentru Romania(eu si prietena mea), lucram foarte mult iar piata in domeniul nostru nu era una foarte mare. Totodata, oferta de posturi disponibile in domeniu ne-a cam ales si destinatia de emigrat, in domeniul nostru(lucram amandoi in acelasi domeniu) Germania e de departe cea mai mare piata. N-a fost sa fie Germania, dar a fost Austria, pe principiul daca nu e ok in Austria, macar invatam limba si ne obisnuim cu o cultura asemanatoare, fapt ce ne va usura accesul pe piata germana de lucru.

#115
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,020
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 21 august 2018 - 01:38, said:

Daca nu ai inteles pina acum ca se plateste dupa cerere si oferta in orice tara capitalista, e nasol.
Nu chiar, mai peste tot sunt niste reglementari de genul salariu minim pe domeniu/ ramura etc.

#116
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKarhu, on 20 august 2018 - 14:28, said:


Si de ce nu se poate? :habarnam:

Pentru ca nu as câștiga mai mult și deocamdatã nu e cazul.


Edited by mihaigerard, 21 August 2018 - 08:32.


#117
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcarturarulobosit, on 21 august 2018 - 00:37, said:

Pai daca salariul minim e de 5 euro pe zi, nu o sa castige omul din Europa 100.E clar asta.
In Germania, de exemplu, nu castigi sub 1500 euro pe luna.Poti sa fii si casier la Lidl.

In Germania sunt o gramada care castiga la Lidl 450€ pe luna. Vad o gramada de anunturi de genul cu minijob 20h pe saptamana, si salariul minim 450€. E drept ca mai poti sa iti iei un minijob si ajungi la 1000€ pe luna, insa uneori trebuie sa alergi intre doua orase, nu iti garanteaza nimeni ca le gasesti in acelasi loc.
Ce vreau eu sa spun e ca si in Germania (desi suna totul uper usor ) daca nu ai o calificare si daca nici nu stii limba nu-i chiar usor sa te descurci. De exemplu cu cei 1000€ pe luna daca jumatatea cealalta a familiei nu lucreaza nu prea ai cum sa te descurci in orase mari.

Edited by giuliani, 21 August 2018 - 08:41.


#118
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 21 august 2018 - 07:58, said:

Nu chiar, mai peste tot sunt niste reglementari de genul salariu minim pe domeniu/ ramura etc.

Si acolo se ajunge la cerere si oferta, adica competitie. Daca nu se poate la salariu se extinde in alte arii.

#119
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,020
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 21 august 2018 - 08:32, said:

Pentru ca nu as câștiga mai mult
Deci ai castiga aceiasi bani, insa ai trai intr-un loc mult mai placut si relaxant.

View Postvrajitoruldinoz, on 21 august 2018 - 08:45, said:

Si acolo se ajunge la cerere si oferta, adica competitie.
In Europa cel putin, sindicatele si organizatiile profesionale au impus niste limitari care nu mai lasa treburile sa mearga dupa mecanismul cerere/ oferta.
Aici, in Fi, chiar daca as vrea, nu m-as putea angaja pe un salariu mai mic decat cel prevazut de legislatie.

Edited by Karhu, 21 August 2018 - 12:35.
typo


#120
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016
Dar un criteriu pe care se face angajarea trebuie sa existe. Daca salariul e egalizat, trebuie sa fie altceva. Altfel cum alege unul din trei?

#121
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai, teoretic pe baza de competente, experienta, limba .... dar domeniul medical duce lipsa acuta de personal asadar in zilele noastre in Scandinavia e suficient sa fii medic, nu conteaza cat de bun esti, ai loc de munca platit mai mult de 2x media nationala. e un fel de pre dot com in anii 2000 cand era suficient sa stii unde e butonul de power de la PC si erai angajat pe IT.

Ma rog, exagerez puternic dar in principiu cam asta e situatia cu medicii in Scandinavia ... lipsa acuta.

#122
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,020
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 21 august 2018 - 10:01, said:

in zilele noastre in Scandinavia e suficient sa fii medic, nu conteaza cat de bun esti
Ai vrut sa ma flatezi? Posted Image

Tocmai am citit in revista Uniunii Medicilor din Finlanda ca prin sud-estul tarii  au fost desfacute niste contracte de munca ale unor medici rusi, care nu faceau fata cerintelor de aici (plangeri din partea pacientilor si asistentelor etc).

#123
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 21 august 2018 - 10:32, said:

Ai vrut sa ma flatezi? Posted Image
Haidi bre ... suntem intre prieteni. Persoanele de fata se exclud prin definitie.
Totusi, realitatea din teren poate fi dureroasa, la propriu. Eu inca nu am avut nesansa sa dau peste exemplare mai jos pe scara competentei dar am colegi si prieteni care au avut experiente neplacute.

Edited by ro_explorer, 21 August 2018 - 10:35.


#124
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKarhu, on 21 august 2018 - 09:02, said:

Deci ai castiga aceeiasi bani, insa ai trai intr-un loc mult mai placut si relaxant.

Not exactly. :))))

#125
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Oricum ar fi, o persoana, in Germania, are nevoie de minim 1500 euro ca sa se descurce cat de cat ok singura.
Asta cu gatit acasa, nu restaurante si cluburi tot timpul, etc, etc.
Evident, de inchiriat o garsoniera, mai spre periferie.
Un cuplu cu doua salarii deja ar fi mult mai usor.


#126
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011

View PostGroh, on 21 august 2018 - 15:01, said:

Oricum ar fi, o persoana, in Germania, are nevoie de minim 1500 euro ca sa se descurce cat de cat ok singura.
Asta cu gatit acasa, nu restaurante si cluburi tot timpul, etc, etc.
Evident, de inchiriat o garsoniera, mai spre periferie.
Un cuplu cu doua salarii deja ar fi mult mai usor.

daca stai intr-un oras mijlociu sau mare, cu 1500 euro in mana o duci destul de prost. In orasele mari chiria unui apartament de aproximativ 50qm ajunge la 600-800eur (fara costuri paralele, internet, tv, apa, curent). Deci jumatate din salariu o dai pe chirie, sa nu uitam ca vine mancarea care costa si aia 200 eur pe luna, daca ai masina si alte rahaturi nici nu mai spun ca nu iti ramane nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate