Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Tari bune de emigrat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#91
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 18 august 2018 - 19:12, said:

Iti dai seama ca nu emigreaza nimeni aici. Cine avea de emigrat a emigrat demult.

Apropo, cum se descurca gipsanii in USA?

#92
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 18 august 2018 - 13:47, said:

...cand ceri pe un forum public opinia unei mase de necunoscuti despre "unde ar fi mai bine ca tu sa emigrezi"...
Hai ca nu-i rau sa ceri niste opinii de la fata locului, e una sa citesti informatii generale si alta sa stii si niste informatii concrete. Nu e de ajuns, clar, dar ajuta...

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmobiletron, on 19 august 2018 - 08:11, said:


Apropo, cum se descurca gipsanii in USA?

Vino sa afli :D

View PostKarhu, on 19 august 2018 - 08:10, said:

Asa zici tu? Deci din momentul asta nimeni nu va mai emigra, toti care ar fi vrut/ putut au facut-o deja? Posted Image

E, nu in sensul asta.
Insa mi se pare interesanta corelatia asta intre ultima evolutie politica si decizia de a emigra. Nu e ca si cum Romania era cine stie civilizatie si acum a inceput sa se strice. S-a dat la un miting cu niste gaze si bulane si gata? Serios? Fata de ce s-a facut pina acum asta e minor.

#94
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 19 august 2018 - 11:08, said:


Vino sa afli Posted Image

Am auzit ca era sa-i linseze negrii pt ca au furat niste biciclete.

#95
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postrosix, on 17 august 2018 - 06:42, said:



Pai, nu mai gasesti nicaieri job decent decat daca ai toate calificarile posibile (si sunt acceptate in tara respectiva, diplomele romanesti = zero) si stapanesti limba la nivel conversational. Altfel carca in depozite, lucru la banda in schimburi (ore multe pe bani putini = minimul pe economie), asistenta sociala = spalat batrani la cour, spalatorii, constructii (carca la greu).

In general, destinatiile cunoscute - Anglia, Italia, Spania, s-au umplut de romani si s-a imputzit treaba, iar la englezi, mai e si Brexit-ul care chiar e o problema (nu vor mai dori sa vada picior de tyzig pe acolo).

Ai iesit in viata ta din tara? Ai vorbit macar cu cineva care locuieste "in afara"?

#96
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmobiletron, on 19 august 2018 - 14:46, said:

Am auzit ca era sa-i linseze negrii pt ca au furat niste biciclete.

Nu-ti fie frica, stai departe de biciclete si nu se ia nimeni de tine.

Edited by vrajitoruldinoz, 20 August 2018 - 07:09.


#97
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmesterelcostin, on 19 august 2018 - 14:51, said:

Japonia

Cea mai civilizata tara din lume.
... insa unde nu ai vrea sa locuiesti...

#98
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postavenirv, on 17 august 2018 - 21:22, said:

important este sa nu compari mere cu pere. adica daca in bucuresti poti locui in chirie la herastrau apoi si la londra trebuie sa te gandesti la chelsea.
pot sa iti spun ca in vest sunt zone enorme in marile orase care concureaza cu mandrie cu titan/berceni/drumul taberei/ghencea/colentina/rahovei/tei/militari/etc.
bineinteles ca sunt si zone enorme pe langa care cele enumerate de mine mai sus sunt parfum.

In opinia mea atunci cand te hotarasti sa pleci din Romania nu te razgandesti pt ca n-ai gasit chirie in Chelsea, in Milano centru sau in Stuttgart centru. Chestiile astea vin pe parcurs, daca ai un job ok nu cred ca-i mare tragedie sa stai 6 luni in chirie printr-un Berceni londonez(presupun ca berceni e de rau, nu cunosc bucurestiul) pana te dumiresti unde ti-ar placea sa locuiesti.
Si mai e si factorul personal, poate tie iti place sa locuiesti in Chelsea dar altuia intr-un cartier de indieni pentru ca ii place cultura indiana Posted Image

De asemenea, mie nu mi-ar placea niciodata sa locuiesc intr-un oras atata de aglomerat ca Stuttgart de exemplu, in general din cauza traficului infernal .Daca locuiesc la 30-35km de oras, atata timp cat ajung cu trenul/sbahn/metrou unde vreau, nu vad niciun motiv pt care sa ma mut in centrul unei ditamai metropole. Cand vreau sa ma plimb pe acolo, ma urc in tren si in 40min sunt la km 0.

Pana la urma exista multe locatii mult mai ok decat Londra, Stuttgart, München, Paris ori Milano. Trebuie doar sa le cauti, iar cand lucrezi ca inginer nu-ti renteaza absolut deloc sa locuiesti in aceste mari metropole, :)

Edited by giuliani, 20 August 2018 - 09:22.


#99
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
E destul de complicat. Unele locatii ofera oportunitati bune dar sunt aglomerate, prea scumpe, uneori mizere, clima proasta sau suficient de departe de orice.
Daca s-ar putea, eu as alege un job in IT in Porto, cel putin pentru cativa ani.

#100
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,027
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 20 august 2018 - 11:40, said:

Daca s-ar putea, eu as alege un job in IT in Porto
Si de ce nu se poate? :habarnam:

#101
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 19 august 2018 - 08:12, said:

Hai ca nu-i rau sa ceri niste opinii de la fata locului, e una sa citesti informatii generale si alta sa stii si niste informatii concrete. Nu e de ajuns, clar, dar ajuta...
Total de acord, dar el nu stie nici care e locul ala. Nu e ca si cum sectiunea asta a forumului ar fi goala si nu ar avea sticky-uri la aproape fiecare tara cu pro si cons, cu ce se face si cum se face.

As intelege un topic de genul: "Vreau sa emigrez si nu ma pot decide intre Olanda si Elvetia". Sau ceva de genul ...
Nu exista "tari bune de emigrat". Toata Europa vestica, tot continentul nord-american si Australia sunt bune de emigrat (si deja am acoperit ~30% din suprafata locuibila a pamantului).

#102
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postro_explorer, on 20 august 2018 - 15:41, said:

Total de acord, dar el nu stie nici care e locul ala. Nu e ca si cum sectiunea asta a forumului ar fi goala si nu ar avea sticky-uri la aproape fiecare tara cu pro si cons, cu ce se face si cum se face.

As intelege un topic de genul: "Vreau sa emigrez si nu ma pot decide intre Olanda si Elvetia". Sau ceva de genul ...
Nu exista "tari bune de emigrat". Toata Europa vestica, tot continentul nord-american si Australia sunt bune de emigrat (si deja am acoperit ~30% din suprafata locuibila a pamantului).
Nu stiu daca tot continentul nord-american e ok. Mexicul nu mi se pare asa de primitor...
https://en.wikipedia...ki/Mexico#Crime

#103
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ai dreptate, fara Mexic.

#104
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Nici restul AN nu mai e ce-a fost.
Sa te duci salahor, nu merita.
Apoi, pentru US chiar ca trebuie sa fii bun si rabdator.
In CAN in schimb, e suficient sa fi de culoare.

#105
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016
E ok si in Mexic, depinde unde si ce si pe cit.
Emigrarea de succes are legatura cu ce stii sa faci si cum iti setetezi asteptarile de la locul de destinatie. Daca esti realist si ai capul pe umeri si mergi intr-un loc unde ce faci tu e platit bine e ok.
Daca nu ajungi sa te vaiti pe aici ca e misto in Romania.

#106
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 07.05.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 20 august 2018 - 23:33, said:

E ok si in Mexic, depinde unde si ce si pe cit.
Emigrarea de succes are legatura cu ce stii sa faci si cum iti setetezi asteptarile de la locul de destinatie. Daca esti realist si ai capul pe umeri si mergi intr-un loc unde ce faci tu e platit bine e ok.
Daca nu ajungi sa te vaiti pe aici ca e misto in Romania.
Vorbesti din auzite?
Salariul in Mexic e de 90 pesos pe zi.Adica vreo 5 dolari.Adica vreo 20 lei.Ma refer la minim.
Prin comparatie, in Slovenia castigi 5 euro pe ora.

#107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016
Nu stiu de cite ori ai fost tu in mexic, eu am fost de citeva ori, si e plin de americani. E drept, majoritatea pesnionati la diferite visrte dar unii chiar muncesc.
Daca te duci la salariul minim, oriunde te duc e de cacat. Daca iti directionezi viata dupa cit e salariul minim intr-o tara, e unul din cele mai proste criterii posibile.

#108
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postcarturarulobosit, on 21 august 2018 - 00:05, said:

Vorbesti din auzite?
Salariul in Mexic e de 90 pesos pe zi.Adica vreo 5 dolari.Adica vreo 20 lei.Ma refer la minim.
Prin comparatie, in Slovenia castigi 5 euro pe ora.
Ce ți-e și cu internauții ăștia! Pe toate le știu! Mai ceva ca un om mare!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate