Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

VW GOLF 8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
689 replies to this topic

#613
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

View PostMembruAnonim, on 20 iulie 2020 - 22:03, said:

Pai compara cum se comporta competitia, doar ca la alta viteza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d_v9sy32Z5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Focusu parca a stat intotdeauna mai bine pe sosea fata de golf

#614
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Post_R_A_D_U, on 20 iulie 2020 - 20:44, said:

Pai si e de bine sau de rau?
Păi fără să comparăm cu elitele, putem s-o formulăm și altfel: 69 e o viteză foarte-foarte bună pentru o balenă de SUV din clasa mare (Kia Sorento, Jeep Grand Cherokee). Dar Golf nu e în categoria aia... :)

#615
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Scuzati-ma, dar voi nu urmariti clipurile pe care le comentati? Chiar daca comportamentul vazut in clipuri nu va indica ce anume nu a mers bine, clipurile au fost insotite de explicatii.

Golf a obtinut testul la 69 km/h din cauza anvelopelor Bridgestone Turanza t005. Lucru evident pentru oricine se uita la film si/sau urmareste explicatiile din clip. Tot in clip se vorbeste de un Mercedes CLA Coupe care a trecut acelasi test, cu aceleasi anvelope, la doar 66 km/h.
In plus, au spus ca in ciuda anvelopelor slabe, Golf-ul are o suspensie foarte bine echilibrata

Spre comparatie, Focus-ul a fost incaltat cu Michelin Pilot Sport 4

Edited by valitudor, 21 July 2020 - 12:43.


#616
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Se vede cã ești șofer de duminica daca tu crezi cã diferența aia, care la testul elanului este enorma, se datoreazã doar cauciucurilor.
Apropo de testul acela la Focus, doar douã mașini au reușit acea vitezã. Model 3 și Focus.
Pãcat, mare pãcat de Ford. Fãcea mașini excepționale ca ținutã de drum

#617
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,113
  • Înscris: 16.10.2018

View Postalexcrist, on 21 iulie 2020 - 10:52, said:

Păi fără să comparăm cu elitele, putem s-o formulăm și altfel: 69 e o viteză foarte-foarte bună pentru o balenă de SUV din clasa mare (Kia Sorento, Jeep Grand Cherokee). Dar Golf nu e în categoria aia... Posted Image
Am inteles! Astia de la VW fac masini proaste si nu tre' sa mergi cu 77 km/h ca e de rau.
Inca ceva: toate masinile testate au fost incaltate cu FIX aceleasi anvelope? Daca NU, inseamna ca e vax albina.

*** Sunt sofer doar de duminica dimineata, in perioada pana pleaca babele la biserica.

Edited by _R_A_D_U, 21 July 2020 - 15:57.


#618
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Lasati ca a scos Dacia Sandero Stepway 75 de km/h la testul ala. Iar cine a mers cu Sandero Stepway stie ca se simte ca un cangur beat dpdv al manevrabilitatii si al ruliului.

Edited by qew, 21 July 2020 - 16:05.


#619
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,113
  • Înscris: 16.10.2018
Fix ce ziceam mai sus: Sandero mai bun ca Golf si CLA Coupe.

#620
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Măi, da îndârjiți mai sunteți când e vorba de ”bijuteriile nemțești”. :lol: Că unde apar alte mărci nici nu mai contează anvelopele, doar la Volkswagene contează. Sabotaj, am zis! :lol:

Ia că la Passat cu Pirelli Cinturato P7 au scos 73, și-n rest sărea mașina aia de cur de ziceai că o trage cineva. La fel la noile modele Octavia și Superb. E irelevantă viteza unui exemplar, complet de acord. Pot fi mulți factori care să-l influențeze (dar nu doar anvelopele, cum greșit scoateți voi în evidență, cât mai mult șoferul, așa cum spune de fapt în clipul respectiv. Dar na, mai ușor de criticat anvelopele). Însă când tendința la o marcă e să se dea în bărci, indiferent de model și anvelope, cam nasol.

Nu, VW nu face mașini proaste. Doar că o ”janghină asiatică” cocoțată (Mazda CX5) cu Toyo Proxes (pe care nu le-am avut, da-n teste văd că stau mult mai prost decât Bridgestone Turanza) îi dă clasă lejer la stabilitate.

#621
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,113
  • Înscris: 16.10.2018
Man, nu te supara, insa o vorba din batrani zice cam asa: masinile sunt de 2 tipuri: nemtesti si... restul. Inca ceva: o parte din "restul" - adica asiaticii - nu fac masini... Ei fac masinarii de uz casnic si gospodaresc.

Posted Image

Edited by _R_A_D_U, 21 July 2020 - 16:32.


#622
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Zi-le cum vrei, dar stau pe strada. ;) Sau poate nemții fac mașini de arat câmpul :D

#623
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,113
  • Înscris: 16.10.2018
De arat, de arat... Deh, teeedeeeiii!!! Long life!

#624
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Post_R_A_D_U, on 21 iulie 2020 - 16:31, said:

Man, nu te supara, insa o vorba din batrani zice cam asa: masinile sunt de 2 tipuri: nemtesti si... restul. Inca ceva: o parte din "restul" - adica asiaticii - nu fac masini... Ei fac masinarii de uz casnic si gospodaresc.

Posted Image

Batranii sunt putin outdated.

#625
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,113
  • Înscris: 16.10.2018
E de inteles... Deh, batranetea. Unii oameni (mai carcotasi) ii considera chiar sariti de pe fix. Eu zic sa-i respectam ca, oricum, nu mai au mult de trait...

#626
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
@alexcrist
Cand critici ceva trebuie sa stii ce sa critici. Nu e nimeni indarjit aici, eu chiar ti-am explicat ceea ce au explica aia de la 77 in videoclip

Au mai spus ca din vara lui 2019 au schimbat asfaltul, noul asfalt fiind mai putin abraziv, avantajeaza anvelopele sportive. Vechiul asfalt fiind mai abraziv, anvelopele nu aveau un rol atat de mare. Comparatiile tale sunt din 2017, iar filmul cu Focus din 2018, asadar facute pe o suprafata mai aderenta. Repet: ASTA SPUN EI, NU EU

In filmul Golfului este evidenta subvirarea, iar motivele date de ei pentru rezultatul slab sunt: anvelopele si soferul.
Tradus cu gtranslate:

Quote

We believe that an important part of the responsibility for this low speed lies with the driver, but also the Bridgestone Turanza T005 tires that carry the video unit. We noticed that they didn't grab enough to pull the car towards where we were aiming with the steering wheel. It is very similar to what we experienced with a Mercedes-Benz CLA Coupé, which with the same tire model we could not pass the dodge at more than 66 km / h.
Beyond the tires, this Golf has a suspension that controls the movements of the body well and prevents it from over-balancing. As seen in the faster passes, the problem is always the understeer.
Suspensia golfului nu se vede ca fiind moale, exact ce spun si ei, ba chiar o lauda. Care ar fi explicatia ta pentru rezultat? Ca e nasol Golf-ul nu-i asa?

Edited by valitudor, 21 July 2020 - 16:50.


#627
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ce a fost de actualitate acum 20-25 de ani nu mai este acum, si daca ramai ancorat in trecut... Bunicamiu a fost sofer pe camion 40 de ani. Si cu toata experienta lui a ramas blocat in anii 90, iar sfaturile si experienta lui sunt cam inutile acum.


Iar Golf nu mai este masina aia de referinta de acum 20 de ani. Fata de Golf 7.5, Golf 8 nu este o evolutie la interior. Daca trecem peste cele 2 ecrane... ramanem dezamagiti. Si da, m-am urcat intr-un Golf 8.

Apropo, Golf 8  pe 1.5 TSI de 130 de cai NU are multilink... masina de 23000 de euro.

Edited by qew, 21 July 2020 - 16:55.


#628
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

View Postvalitudor, on 21 iulie 2020 - 16:48, said:

Nu e nimeni indarjit aici,

Posted Image Posted Image

Corect :) !

#629
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvalitudor, on 21 iulie 2020 - 16:48, said:

@alexcrist
Cand critici ceva trebuie sa stii ce sa critici. Nu e nimeni indarjit aici, eu chiar ti-am explicat ceea ce au explica aia de la 77 in videoclip
Ok. Dar la Focus explica cum ca au bara de torsiune. Dap. Aia de cacao, primul nivel, nu aia activa care face minuni, ci cea de baza.

Eu de aia nici nu am comentat la clip, doar l-am postat. Nu zice nimeni ca Golf e naspa ci doar ca la cum sta pe sosea Focus re-dovedeste ca e lider. Nu comentez altele, ca nu e versus aici ci doar trebuie acceptarea unora ca Golf e o masina echilibrata, dar nu exceleaza la toate. In aceasta tema, Focus exceleaza.

Edited by MembruAnonim, 21 July 2020 - 21:47.


#630
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Eu nu te-am acuzat de nimic, foarte bine ca l-ai pus, doar am spus ca cei care comenteaza cele doua filme nu prea inteleg nici ei ce comenteaza, din moment ce nu asculta explicatiile alora care au facut filmul. Explicatii care ar fi putut sa lipseasca complet, insa ei mi se par onesti si le spun pentru cei care nu inteleg imediat cum ar trebui sa se comporte o masina. Ar fi putut sa taca, dar n-au facut-o...

Dupa cum este absolut evident din imagini, suspensia la Golf se comporta foarte bine. Problema este doar subvirarea, iar subvirarea se datoreaza tractiunii laterale deficitare a pneului. Cunosti tu o alta cauza? Suspensia? Cum ar fi trebuit sa actioneze suspensia? Suspensia nepotrivita se vede la balans, insa nu exista balans
Nu trebuie neaparat sa le stii, este suficient sa asculti comentariul celor care au facut filmul. Asa ca teorii ale conspiratiei de santier d-ale lui Fortzoso nu-si au rostul

View PostMembruAnonim, on 21 iulie 2020 - 21:46, said:

Nu zice nimeni ca Golf e naspa ci doar ca la cum sta pe sosea Focus re-dovedeste ca e lider.
Eu nu spun ca n-ar fi lider, spun doar ca cele doua teste comparative NU dovedesc asa ceva. Asta este concluzia ta pentru ca iti place s-o crezi, dar obiectiv vorbind, nu exista dovada in aceste clipuri. (dar este foarte foarte posibil sa ai dreptate)
Intre testul Golfului si cel al Focusului sunt 2 diferente dramatice:
1. anvelope diferite (mai bune la aspectul asta la Focus)
2. suprafata de testare diferita (aderenta mai buna in cazul Focus)
Iar imaginile dovedesc cu prisosinta. Focus nu derapeaza, iar la Golf derapeaza la greu puntea fata, neputand sa pastreze directia.

Daca nu puteam cadea de acord la lucruri atat de evidente, cum ne putem intelege asupra altora mai putin evidente?

P.S. Da, Focusul din test are suspensia mai ieftina, ne-independenta, in timp ce Golf-ul o are pe cea independenta, multilink. Este evident ca suspensia Golfului este superioara, insa in testul respectiv diferentele sunt inexistente. Diferenta intre independenta si semiindependenta se face in alte situatii, nu aici

Edited by valitudor, 21 July 2020 - 22:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate