Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

VW GOLF 8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017
,,Volkswagen va lansa noua generatie Golf 8 spre finalul anului viitor, primele unitati intrand in productie in iunie 2019.


VW va utiliza o versiune actualizata a sasiului MQB pentru generatia urmatoare, care va deveni mai usoara cu 70 kg datorita utilizarii materialelor mai usoare. Forma sau chiar exteriorul Golfului nu se va schimba in mod dramatic. Mai multe schimbari sunt evidente in spate, unde Golful va fi putin mai patrat, in timp ce pentru prima data sub inscriptia VW va aparea inscriptia Golf, precum la noul Arteon, scrie autoexpress.co.uk.

In ceea ce priveste sistemul de propulsie, Golf 8 vine cu un sistem hibrid, combinat cu motorul 1.5 TSI Evo, care integreaza un starter / generator de 48 de volti. Motoarele conventionale vor fi: 1.5 litri cu patru cilindri turbo pe benzina si un nou motor diesel de 1.5 litri, care va inlocui actualul propulsor de 1.6 litri.
Golf 8 va fi disponibil si in variantele GTI si R

Variantele GTI si R vor beneficia de cresteri de performanta, cu puteri de pana la 250 CP si respectiv 350 CP. Hibridul plug-in GTE va fi de asemenea in gama, dar e-Golf ar putea sa fie inlocuit de gama I.D.
"Urmatorul Golf va duce Volkswagen in epoca masinilor complet conectate cu functii autonome de conducere prelungite. El va avea mai mult software la bord decat in trecut si va fi mereu conectat", a declarat Karlheinz Hell, Head of Compact series group.
La nivel mondial, Golf se situeaza pe locul al treilea (952.826 exemplare vandute anul trecut) la vanzari, imediat dupa modelele Ford F si Toyota Corolla. Prin comparatie, cel de-al doilea cel mai bine clasat Volkswagen este Tiguan, cu 703.143 unitati vandute in anul precedent.''
https://www.wall-str...ti-conduce.html
Galerie foto. Cum arata noul Golf 8 si cand il poti conduce

https://www.wall-str...ti-conduce.html

Nu pot sa zic ca VW Golf 8 este o frumusete insa ma astept ca din nou, acesta  sa ocupe pozitia nr.1, in clasa compactelor non premium.

Edited by max_01, 22 July 2018 - 20:59.


#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Si la astra ce varianta va urma ?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum se invarte roata.
VW trece la 1.5tdi, iar Renault la 1.7dci :))

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
De ce au mai scos golf-ul 7.5??? Nu-mi aduc aminte sa fi fost vreun golf 6.5 ...

Edited by YourFan, 22 July 2018 - 21:36.


#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Un articol platit ca sa tina piata calda. La cat de prost e scris cred ca le-au dat aia de la Porsche ce sa scrie ca ma gandesc ca google Translate se descurca mai bine :)

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Deci vw-ul a luat drumul hibridelor.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYourFan, on 22 iulie 2018 - 21:36, said:

De ce au mai scos golf-ul 7.5??? Nu-mi aduc aminte sa fi fost vreun golf 6.5 ...

Deoarece golful 7 era inaintea tuturor cu mult, nu avea rost lansarea unei noi generatii ca sa faca fata la concurenta Posted Image  + ca faceliftul a adus multe imbunatatiri tehnologice. Posted Image

#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu prea vad stirea... macar o poza de puneai.
Din pozele din advertorial pare ca nu e nici o mare chestie, au mai pus un bec led la far si gata generatia noua.

#9
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

View PostYourFan, on 22 iulie 2018 - 21:36, said:

De ce au mai scos golf-ul 7.5??? Nu-mi aduc aminte sa fi fost vreun golf 6.5 ...
Nu a existat.Golful 6 nu a fost un model apreciat asa ca a fost fabricat cel mai putin.
Golful 7 a beneficiat de facelift deoarece prima versiunea a aparut in anul 2012 , iar in anii urmatori, concurenta a iesit pe piata cu compacte atragatoare si mai bine dotate asa ca VAG a vrut sa tina pasul cu acestia.Sau chiar sa ii intreaca.Pana la finele anului 2016, cand a aparut faceliftul la Golf 7, in urma cu cel mult 2 ani, pe piata auto apareau Ford Focus 3 facelift, Opel Astra K, Hyundai i30, Kia Ceed(facelift in anul 2015), Renault Megane(2016),Citroen C4(facelift 2015).

View Postlexis1, on 22 iulie 2018 - 22:18, said:

Nu prea vad stirea... macar o poza de puneai.
Din pozele din advertorial pare ca nu e nici o mare chestie, au mai pus un bec led la far si gata generatia noua.
Intodeauna la VAG, a existat o evolutie si nu o revolutie cand vine vorba de aspectul exterior al noilor masini.Diferenta o fac insa calitatea materialelor folosite la fabricatie, platforma, motorizarile, aspectul interior, inclusiv al plansei de bord care cu siguranta in cazul lui Golf 8 va fi doar digitala, in zona indicatoarelor de bord(nu vor mai fi indicatoare analogice, ca la Golful 7).Pe scurt, tehnologia folosita va fi alta fata de Golf 7.
Scrie si in articolul postat mai sus ca nu va exista o diferenta dramatica , ca aspect exterior, intre Golful 7 si 8 care este prezentat asa cum va fi.Este foarte clar ca Golful 8 va fi un autoturism mult mai modern fata de Golful 7, datorita materialelor si tehnologiilor de ultima generatie folosite la producerea sa.

Edited by max_01, 23 July 2018 - 08:04.


#10
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Cand a existat o diferenta dramatica intre modele la orice e VAG?

Edited by JohnSmith, 23 July 2018 - 08:32.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cand s-a apucat ferdinand Porsche de treaba

#12
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Si d-atunci toaaaaaaate la fel.

#13
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

View PostJohnSmith, on 23 iulie 2018 - 08:32, said:

Cand a existat o diferenta dramatica intre modele la orice e VAG?
Cel putin in ultimii 30 de ani, cred ca niciodata, daca ne referim doar la aspectul exterior al vehiculului.

#14
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016
De Golf 8 se stie inca din toamna anului trecut. Mult mai interesanta imi pare a fi intentia nemtilor de a lansa doar cu o luna mai tarziu si VW ID care ar fi primul model electric de sine-statator al lor iar e-Golful va dispare din oferta. Dimensiunile vor fi foarte apropiate de cele ale Golfului. Dar si mai important pare a fi pretul. Nemtii zic ca ar fi comparabil cu cel al unui Golf in varianta Diesel.

#15
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Golf 7.5 a fost produs pentru ca e prea mare distanta in timp de la modelul inital si pana la lansarea celui nou. Mi se pare enorm, 7 ani. Nu stiu Focus si 308 si altii cat au lasat intre lansari si n-am chef sa caut.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Inseamna ca au facut o masina buna care se bucura de succes. Decat sa vedem cate un model nou la 3-4 ani, mai bine sa o tina 7 ;)

#17
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
E foarte buna. Vorbesc ca posesor. Dar totusi, mi-ar fi placut sa vad un model nou mai rapid. Cred ca niciun alt producator n-a tinut un model asa mult.

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlexis1, on 22 iulie 2018 - 22:18, said:

Nu prea vad stirea... macar o poza de puneai.
Din pozele din advertorial pare ca nu e nici o mare chestie, au mai pus un bec led la far si gata generatia noua.
nu prea sint poze nici in articol, nu e vina initiatorului. Probabil cei de la revista s-au grabit sa scoata un articol desi nu aveau cu ce...

View PostWrite&Run, on 23 iulie 2018 - 09:04, said:

Golf 7.5 a fost produs pentru ca e prea mare distanta in timp de la modelul inital si pana la lansarea celui nou. Mi se pare enorm, 7 ani. Nu stiu Focus si 308 si altii cat au lasat intre lansari si n-am chef sa caut.
Focus a lasat cel putin tot atat din cate stiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate