Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

VW GOLF 8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
683 replies to this topic

#631
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Un test făcut anul acesta pe același tip de drum

https://www.google.c...-kdcO7ZzYg1Cien

Se poate observa cum se screme Golf sa mențină direcția în comparație cu ușurința cu care o face Focus chiar și la viteze egale. Evident că Golf nu a reușit să facă testul la viteza maxima reușită de Focus
Golf nu a avut niciodată aceeași ținută de drum cu un Focus și nu are cum să aibă nici la ultima generație

#632
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ce mai mincinos ești mai Fortzoso.
Sunt exact aceleași doua teste, Focusul din 2017 și Golful din 2020.
Si petele de pe asfalt și mașina alba parcata perpendicular în clipul Focusului sunt identice.

Disperat mai ești de te prestezi la lucruri de genul ăsta...

#633
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Daca nici GTI-ul care este superior ca manvrabilitate unei masini normale nu reuseste sa te convinga de tinuta slaba de drum a Golf-ului in comparatie cu un Focus atunci nu faci decat sa trolezi degeaba. I-auzi la el suspensia spate nu conteaza la asemenea manevre.

https://www.google.c...NXixxaplf4Spyiz

#634
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

View PostFord4, on 22 iulie 2020 - 00:31, said:

Daca nici GTI-ul care este superior ca manvrabilitate unei masini normale nu reuseste sa te convinga de tinuta slaba de drum a Golf-ului in comparatie cu un Focus atunci nu faci decat sa trolezi degeaba. I-auzi la el suspensia spate nu conteaza la asemenea manevre.

https://www.google.c...NXixxaplf4Spyiz

Pai Sandero stepway a facut la 75 mai bine ca asta :)) , el e doar fanboy VW si nu vrea sa conceapa ca este mai slab golful fata de un focus.

#635
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 30.08.2006
Ce ma surprinde este ca versiunea VIII de Golf are caracteristici de manevrabilitate mai slabe decat versiunea precedenta. Golf VIII a reusit testul la 69km/h iar Golf VII a trecut testul la 76Km/h.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A7x1n3kDuAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 22 July 2020 - 07:10.


#636
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

View Post_R_A_D_U, on 21 iulie 2020 - 15:57, said:


Am inteles! Astia de la VW fac masini proaste si nu tre' sa mergi cu 77 km/h ca e de rau.
Inca ceva: toate masinile testate au fost incaltate cu FIX aceleasi anvelope? Daca NU, inseamna ca e vax albina.

*** Sunt sofer doar de duminica dimineata, in perioada pana pleaca babele la biserica.
Cand nemtii ai schimbat anvelopele la logam doar sa se rastoarne unde erai? Faceai misto ca e proasta Dacia.
Daca anvelopele nu sunt bune de ce vw echipeaza masinile cu ele? Testele se fac cu anvelopele cu csre vine masina.

#637
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Lol! Una e sa rastorni, alta e ce se vorbeste aici. Fiecare producator echipeaza masinile cu ce anvelope "cad bine" la buget. Te mira treaba asta?

In alta ordine de idei, nu e bine sa razi de producatorul national... ieri am aflat (aici, pe forum) ca Sandero e mai buna la Golf si CLA Coupe.

#638
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostFord4, on 22 iulie 2020 - 00:31, said:

Daca nici GTI-ul care este superior ca manvrabilitate unei masini normale nu reuseste sa te convinga de tinuta slaba de drum a Golf-ului in comparatie cu un Focus atunci nu faci decat sa trolezi degeaba. I-auzi la el suspensia spate nu conteaza la asemenea manevre.

https://www.google.c...NXixxaplf4Spyiz
Niciun cuvant despre incercarea de manipulare de gradintia de mai devreme? Te faci ca ploua, nu-i asa? Posted Image

Acum, la mintea ta, aduci in discutie GTI-ul sa-l faci de ras/?
Pai atunci cum iti explici ca GTI Clubsport S scoate un timp pe Ring cu peste 15 secunde mai bun decat Focus RS, desi Focus RS este cu 40 CP mai puternic?
Sau poate le-a reusit setupul doar la Focus-ul cu motor de 1 litru, la ala de 2,3 litri mai au putin de lucru? Posted Image  

View PostLeo2006, on 22 iulie 2020 - 07:08, said:

Ce ma surprinde este ca versiunea VIII de Golf are caracteristici de manevrabilitate mai slabe decat versiunea precedenta. Golf VIII a reusit testul la 69km/h iar Golf VII a trecut testul la 76Km/h.
Cred ca au uitat ce trebuiau sa faca. Sau poate or fi avut scris pe vreo hartie si n-o mai gasesc acum. Sau poat a plecat unul cu ea... la Ford.

View PostMicroEdge, on 22 iulie 2020 - 07:54, said:

Cand nemtii ai schimbat anvelopele la logam doar sa se rastoarne unde erai? Faceai misto ca e proasta Dacia.
Daca anvelopele nu sunt bune de ce VW echipeaza masinile cu ele? Testele se fac cu anvelopele cu csre vine masina.
O intrebare mai desteapta ar fi fost legata de Clasa B, nu de Logan. Acolo problema nu era subvirarea sau supravirearea, ci balansul permis de suspensie. Ala determina rasturnarea masinii, nu subvirarea

View Post_R_A_D_U, on 22 iulie 2020 - 08:10, said:

Lol! Una e sa rastorni, alta e ce se vorbeste aici. Fiecare producator echipeaza masinile cu ce anvelope "cad bine" la buget. Te mira treaba asta?

Evident ca asa e. Insa ma cam indoiesc ca Ford isi echipeaza masinile cu Michelin Pilot Sport 4, mai ales versiunea de un litru.
Michelin Pilot Sport 4 este una dintre cele mai bune anvelope sport, insa eu nu mi-am cumparat niciodata asa ceva. Nu am nevoie de ele, prefer alt timp de anvelopa pe masina de familie.

#639
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Post_R_A_D_U, on 22 iulie 2020 - 08:10, said:

In alta ordine de idei, nu e bine sa razi de producatorul national... ieri am aflat (aici, pe forum) ca Sandero e mai buna la Golf si CLA Coupe.

Desi suntem offtopic, exemplul tau cu Sandero este foarte elocvent despre cum NU ar trebui sa se comporte o suspensie. Cu toate astea, trece testul la 75 km/h, insa suspensia este DEZASTRU

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fekg75XbjBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe de alta parte, Duster trece testul elanului la 72 km/h, asdar la mai putin decat Sandero, insa in realitate suspensia sa este din alt film fata de Sandero

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MgBkzCj4B1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta pentru cine are minte si urechi sa auda...

#640
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia analizati voi Honda Jazz ca aia aproape ca trece testul cu 85km/h.
Cate Jazz-uri dintr-astea vedeti pe strazi? raceri toti cu ele, nu?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oCPl7Er22e4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#641
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Am mers cu Honda jazz și este belea mașină. Îmi place maxim. Nu știu de ce, nu as cumpara-o

#642
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postbobalex18, on 22 iulie 2020 - 17:00, said:

Am mers cu Honda jazz și este belea mașină. Îmi place maxim. Nu știu de ce, nu as cumpara-o
Am avut-o si eu o saptamana cu motorul ala de 1.3
A fost bine ca am avut-o intr-o tara unde viteza maxima este 120 pe autostrada :). De la 100 incolo nici nu mai avea rost sa accelerez (nu din cauza limitarii :) )

#643
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Destul de irelevant testul elanului. De unde atatia elani in Romania? Mai de folos ar fi testul fazanului. Am luat unul pe capota si l-am azvarlit hatz departe. Masina s-a comportat destul de bine, iar de fazan nu stiu ce s-a intamplat cu el. :D

#644
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Trebuia sa-l cauti. Iesea o mancare pe cinste!

#645
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,967
  • Înscris: 06.04.2007

View PostBursul, on 23 iulie 2020 - 07:27, said:

Destul de irelevant testul elanului. De unde atatia elani in Romania? Mai de folos ar fi testul fazanului. Am luat unul pe capota si l-am azvarlit hatz departe. Masina s-a comportat destul de bine, iar de fazan nu stiu ce s-a intamplat cu el. :D
E generic, dar important, de ajuns o sg data sa ai nevoie de o masina care a trecut cu brio testul, fie ca e din vina ta sau nu.
Concret in trafic poti fi nevoit sa faci o manevra de eschiva sa nu-l iei in bot pe cel din fata, am patit din vina mea, clipa de neatentie, n-am.realizat ca ala din fata a muscat frana (cred ca nici nu-i mergeau stopurile) si eu mai cu viteza asa vreo 80 la intrare in oras.
Stanga si dreapta rapid fara sa ma c..c pe mine, comportament exemplar la Focus.

Si am mai patit o data partial din vina mea pt ca mergeam tare (din nou) asa la vreo 120/h , unu pe loc pe margine fara sa se asigure a dat sa intoarca.
Manevra de eschiva pe contrasens (drum cu 4 benzi) noroc ca nu venea nima pe sensu opus, am dat si in frane si manevra stanga-dreapta din volan, exemplar din nou. Chiar daca am descarcat grav spatele la franare, nici o clipa sa imi fuga spatele.

Pt astea nu pot sa zic decat sarumana Focus si desigur critica aferenta soferului

#646
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
De regula, manevrele de eschiva sunt mult mai periculoase decat accidentul in sine pe care incerci sa-l eviti. Daca ai avut timp sa te asiguri ca pe contrasens nu-ti vine nimic din fata si spate, atunci e ok. Daca nu... ai avut mare noroc sa scapi dintr-o situatie mult mai grava decat ar fi fost o simpla tamponare

#647
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,967
  • Înscris: 06.04.2007
A fost decizie luata la intamplarea cu ala care a vrut sa intoarca.
Treaba f scurta, daca veneau masini n-aveam ce face si il luam.
Nu era un simplu accident, in dreptu lui aveam minim 80/h, il spulberam, un Corsa alb mai vechi.

La ala fara stopuri am trecut doar pe banda doi, fara stres din spate.

Doamne fereste pe toti, intamplarile astea nu sunt de lauda.
Am vrut doar sa subliniez ca are relevanta destul de mare in anumite situatii o masina care a trecut cu brio testu elanului.

#648
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Bursul cred ca era ironic acolo.
La noi ar merge cel mai bine testul cainelui. Nevasta-mea a luat unul cat un vitel in plin la vreo 80-90 km/h. Masina arata de parca intrasem in TIR.
In fine, bine ca n-a incercat vreo evitare, ca era plin pe contrasens

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate