Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Hyundai Kona Electric: primul SUV subcompact electric are autonomie de 470 de kilometri

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3244 replies to this topic

#415
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007
E adevarat si dovedit ca omu la neuron nu mai poate tine pasul cu tehnologia (am fost la un curs de pregatire profesionala unde a fost una din tematici ) , tehnica e deja prea avansata pe cat a putut neuronu sa se schimbe si sa asimileze si va fi mai grav in viitor, dar asta o fi evolutia.
Si ce e mai trist ca in viitor nici nu prea vei mai avea de ales, momentan e bine, mai gasesti masini noi de generatie veche, poti alege daca sa ai sau nu anumite gadgeturi pe masina.
Eu care ma consideram high tech, gadget boy, sunt de cativa ani depasit de multe ce se intampla in industria automotive (si nu numai) .
Dar daca va fi mai accesibil si mai bine pus la punct sistemu hibrid, cu toate depasirile mentale (sa fiu sanatos) nu as zice nu.
Momentan si hibridele atat cat vad si cunisc, mi se par o gluma, departe de a fi ce trebuie.

Multi constructori se chinuie inca sa scoata benzinare cat mai eficiente si avem pretentia ( ? ) sa vedem hibride cu adevarat fiabile ....sigur

Edited by Octavian___, 05 January 2019 - 14:24.


#416
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Ce te deranjeaza la hibride ? Vorbesti de hibride plug-in sau cele care nu se incarca la priza ?

#417
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,117
  • Înscris: 04.08.2007

View PostFord4, on 05 ianuarie 2019 - 12:53, said:



Problema cu miscarea asta rapida este ca genereaza miscari de protest a oamenilor care nu pot tine pasul nu din punct de vedere material neaparat ci din punct de vedere al mentalitatii.
Si asta nu este o chestie specifica Romaniei.
Absolut corect.
Pt o parte insa dintre oameni se potriveste si inversa, ar face fata dpdv al mentalitatii insa nu pot face fata dpdv material.

Edited by remvirg, 05 January 2019 - 15:39.


#418
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Marea majoritate nu pot inca face fata din punct de vedere material. Dar nu aia sunt cei care se comporta ca in exemplele date mai sus. O camioneta de aia care bloca punctele de alimentare e la fel de scumpa ca un Model 3.

#419
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007

View PostFord4, on 05 ianuarie 2019 - 14:38, said:

Ce te deranjeaza la hibride ? Vorbesti de hibride plug-in sau cele care nu se incarca la priza ?
Nu ma deranjeaza, am spus ca stau pe margine.
Hibride termic/electric, ce se incarca la priza sunt si mai amuzante, n-am ce sa comentez de ele.

Partea materiala clar ca e un motiv, dar si asa in momentul de fata care iau masini noi prefera in continuare motorul termic, chiar daca pot opta financiar pt un hibrid

#420
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOctavian___, on 05 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Hibride termic/electric, ce se incarca la priza sunt si mai amuzante, n-am ce sa comentez de ele.
Asa e, esti depasit si nu mai intelegi lumea din jurul tau. Faci bine ca stai pe margine.

Vizionare placuta ... lasa-i e cei care inteleg treburile astea sa se bucure de ele.

#421
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Hyundai Kona Electric, alături de Ioniq Electric pot fi comandate și pe piața din România.

https://www.auto-bil...paign=auto-bild

#422
Vilnius13

Vilnius13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2018
Salut - astăzi am fost sunat de dealer care a primit o informare de la importator. Masina va intra în producție și pana la sfarsitul luni va fi livrată, transportul durează undeva la 1-1/2
spre 2 luni, pana la livrarea finala.

#423
Vilnius13

Vilnius13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2018
Salut - Kona Electric a intrat în oferta Hyundai Romania si este disponibilă cu 2 discounturi la 41.293 euro, deasemenea pentru Romania sunt disponibile (alocate ) 10 unitati ... mai exact 9 una fiind deja alocata :) https://www.hyundai-...o/kona-electric

Edited by Vilnius13, 20 January 2019 - 14:00.


#424
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Înțeleg că una este a ta. Felicitări !
Acum cât timp ai dat comanda ?
Ce baterie are, cea mare sau cea mică ?

#425
Vilnius13

Vilnius13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2018
Salut - am dat comanda la jumătatea lunii octombrie, pt Ro este disponibilă doar varianta de 64kw.

#426
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostVilnius13, on 20 ianuarie 2019 - 16:01, said:

Salut - am dat comanda la jumătatea lunii octombrie, pt Ro este disponibilă doar varianta de 64kw.
Daca vei deschide un jurnal de bord pe acest forum, foarte multa lume il va urmari si citi.Posted Image

#427
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

View PostVilnius13, on 20 ianuarie 2019 - 16:01, said:

Salut - am dat comanda la jumătatea lunii octombrie, pt Ro este disponibilă doar varianta de 64kw.

Deci pică  ceea ce se vehicula pe aici că trebuie să aștepti câte un an.
Așteptăm un jurnal de bord. Încep să se înmulțească si la noi detinatorii de electrice. Sa fie într-un an bun ca poate se mai schimbă si la noi percepția despre ele, fiindcă la multi provine din rezistența la nou.

#428
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
am si eu o nelamurire: daca omul sta la etajul noua, cum isi incarca masina?
exista in bucuresti apartamente la etajul noua (de exemplu) care costa destule sute de mii de euro, asa ca proprietarul isi permite o masina de genul asta...

#429
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostVilnius13, on 20 ianuarie 2019 - 16:01, said:

Salut - am dat comanda la jumătatea lunii octombrie, pt Ro este disponibilă doar varianta de 64kw.
Felicitari pentru curaj! :)
E vreo sansa sa-i puna un range extender candva?

#430
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Întrebare, dacă oamenii nu ar pune întrebări idioate pe forumuri credeți ca ar fi bine? 😁

Stii ca exista destule blocuri cu locuri de parcare subterane sau locuri de parcare proprietate privata :)

#431
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
si???

#432
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pentru alea "destule" cu loc de parcare privat, exista de 500 de ori mai multe fara. Indiferent cit valoreaza. Asa ca ce bine ar fi daca oamenii s-ar abtine de la a da raspunsuri idioate pe forumuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate