Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Hyundai Kona Electric: primul SUV subcompact electric are autonomie de 470 de kilometri

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3244 replies to this topic

#433
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
Știu ca pare greu dar exista oameni ce trăiesc în România și înainte sa cumpere o masina se gandesc la locul de parcare Posted Image
Stiu ca e greu sa înțelegeți asta, mai ales când veniți tot timpul cu aceste exemple retardate Posted Image

Edited by calinkgb, 01 February 2019 - 13:50.
Mai usor...


#434
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
probabil dl. microedge crede ca prizele se pot monta in parcari asa cum se puneau garajele alea de beton prin anii '90...

#435
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Daca parcarea e privata, ce te impiedica sa-ti montezi priza acolo ? Ma rog, nu tu personal ci o firma autorizata.

#436
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018

View PostMicroEdge, on 21 ianuarie 2019 - 08:57, said:

dar exista oameni ce trăiesc în România și înainte sa cumpere o masina se gandesc la locul de parcare
ce chestie ciudata, sa te gandesti la locul de parcare inainte de a-ti lua masina...

View PostFord4, on 21 ianuarie 2019 - 09:00, said:

Daca parcarea e privata, ce te impiedica sa-ti montezi priza acolo ? Ma rog, nu tu personal ci o firma autorizata.
pentru a trage cabluri pe spatiul comun (ma refer la un complex rezidential), ai nevoie de acordul proprietarilor.
daca esti si la subsol, ai belit-o cu PSI-ul!

achiztia asta de masini electrice este destul de restirctiva in Romania.
ori stai la casa si iti poti incarca masina in curte, ori te descurci la serviciu (ceea ce este putin probabil).

#437
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Judecand asa nu vei rezolva niciodata nimic. De obicei astia care dau sute de mii de euro pe un apartament sunt oameni care gasesc solutii si nu se impiedica de amanunte nesemnificative

#438
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostMicroEdge, on 21 ianuarie 2019 - 08:57, said:

Asta arata încă odată ca majoritatea romanilor sunt idioți. Știu ca pare greu dar exista oameni ce trăiesc în România și înainte sa cumpere o masina se gandesc la locul de parcare Posted Image
Stiu ca e greu sa înțelegeți asta, mai ales când veniți tot timpul cu aceste exemple retardate Posted Image
Idioti sau nu, oamenii cind au nevoie de o masina, cumpara o masina. Chiar daca n-au loc de parcare pe nume. Loc pentru care iti trebuie talon si doar ca sa-l poti inchiria de la primarie.
Stiu ca-i greu sa intelegi asta, dar asa stau lucrurile pentru majoritatea celor ce locuiesc in orasele mari.

Edited by dan78rom, 21 January 2019 - 09:06.


#439
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018

View PostFord4, on 21 ianuarie 2019 - 09:05, said:

Judecand asa nu vei rezolva niciodata nimic. De obicei astia care dau sute de mii de euro pe un apartament sunt oameni care gasesc solutii si nu se impiedica de amanunte nesemnificative
eu lucrez cu firme mari care au probleme de genul asta (pe domeniul public).
incearca  cu panouri solare, dar in Romania nu prea functioneaza treaba asta...
asa ca tot de primarie depind!

Chiar, domnule Vilnius, cum procedați? Presupun ca locuiți "pe pământ"...

#440
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
La mine în parcarea subterana sunt 3 încărcătoare pentru mașini electrice, au fost instalate legal și nu exista probleme.
Aici se vorbește de Kona, vezi ca sunt alte topicuri unde a fost dezbătută problema (app în Varșovia au pus încărcătoare pentru mașinile electrice la stâlpii de iluminat stradal)

#441
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
sunt locuri rezervate?

#442
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017

View Postnewcarman, on 21 ianuarie 2019 - 09:20, said:

eu lucrez cu firme mari care au probleme de genul asta (pe domeniul public).

Cred ca domnul Vilnius si-a luat-o pe persoana fizica :) !

#443
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013

View PostVilnius13, on 20 ianuarie 2019 - 16:01, said:

Salut - am dat comanda la jumătatea lunii octombrie, pt Ro este disponibilă doar varianta de 64kw.
Salut.
Asa cum spunea un coleg "felicitări pentru curaj", pionierat și inițiativă!
Așteptăm cu nerăbdare jurnalul tău de bord și câți mai mulți km fără probleme!


#444
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Reducerea de 10.000 se aplica la oferta curenta din Ianuarie ?

#445
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Cred ca eu o sa fiu al doilea posesor, cel putin aici pe forum. Ma pregatesc si eu sa achit avansul de 10.000 de lei

#446
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Am informatii ca incepand din mai se lanseaza si in Europa versiunea Mid Range a Model 3. Prin septembrie poate si aia Standard Range care nu ar trebui sa depaseasca 40.000 in Europa. Doar ca sa ai in vedere.

#447
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Desi m-am incanta mult mai mult un Model 3, problema e ca:
- standard range o sa fie probabil cu autonomie mai mica decat Kona
- cel mai probabil nu o sa fie cu prima de 10.000 sau cine stie cand o sa ajunga sa fie si cu prima
- este posibil ca dotoarile optionale sa ridice pretul peste 40.000
- Kona cu reducere e acum 32.000, pret cica promotional(reducere vreo 3.000)
- pana vine Tesla, Leaf-ul pe care il am acum se va devaloriza si mai mult

Dar pe viitor am in vedere sa schimb Kona pe un Model3 long range AWD second. Cand o sa mai scada preturile, probabil peste 2-3 ani.

#448
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Bzalex, cum vezi situația cu servisarea la Tesla in Romania? Mi se pare foarte problematic că cel mai apropiat service sa fie la 1000km distanță. Daca ai niste milioane de euro, atunci e ok, 500 de euro pentru platforma nu e o tragedie, mai ales că probabil ai și alte mașini.

Eu in ultimele 18 luni am făcut aproape 20 de drumuri la service la Mercedes, dus masina, luat mașina etc.

#449
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Eu vad situatia asa.
Tesla este o masina, gadget, foarte dorita. Eu o vad exact ca pe un iPhone: super telefon dar pretul e prea mare, are un singur buton si multe limitari in utilizare. Acuma tine de fiecare in parte daca limitarile sunt considerate minore sau chiar avantaje.
Asa e si Tesla are multe plusuri dar si minusuri. Unul dintre ele este si lipsa servisarii. Si eu cand am luat Leaf-ul nu exista service in Romania si nici acum nu prea exista. Dar Leaf-ul era considerata o masina foarte fiabila. La Tesla e mai delicat. Am vorbit cu un posesor de model X adus din state pe vapor si zicea ca comanda piesele pe internet, ca nu mai e in garantie.
Cat despre reparatii,in cele mai multe cazur nu e nevoie de o platforma. Dar daca chiar e nevoie, cel mai probabil reparatia in sine o sa te coste semnificativ mai mult decat platforma.
Pe laga asta, o masina deja rulata, a trecut de momentele initiale cu chemari dese la service si probleme in garantie.

Dar eu zic ca Tesla o sa deschida pana la urma o unitate de service si la noi. Romanii au un apetit foarte mare pentru masini scumpe, exclusivite. La incarcatoarele rapide, can intalnesc cate o masina, cam in jumate de cazuri sunt Tesla. Cel mai probabil sunt mult mai utilizate la drumuri lungi decat restul masinilor care probabil sunt incarcate acasa/servici/incarcatoare normale. De fapt nu am vazut niciodata o Tesla la incarcator normal, decat o singura data, la Sibiu cand cel rapid era defect. Si atunci am intalnit doua Tesla in aceeasi zi.

Daca nu aparea oportunitatea cu Kona, eu deja incepusem sa ma uit la modele second de Tesla. Kona in schimb are autonomii asemanatoare, pret asemanator dar e noua si consuma mai putin decat un Model S. Nu e o Tesla, dar pentru modul meu de utilizare: drumuri multe prin oras, drumuri saptamanale la tara, trasport de tot felul de lucruri pentru casa, in mod sigur mi se potriveste mai bine decat un Model 3.

#450
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MN2cjKhkCqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate