Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Alegere: OnePlus6, LG V30, Samsung Galaxy S9, Huawei P20

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbreitner, on 14 iulie 2018 - 14:01, said:

Asta-i gluma saptamanii!
Ori esti chinez ori il asezi pe raft deasupra!

nu sunt chinez, sunt roman adevarat. dar cand vad Redmi 5 Plus cate ofera pentru 800 de lei + experientele mele proaste cu ios inainte, da, uneori chiar cred asta.

Edited by TrafalgarLaw, 14 July 2018 - 14:54.


#92
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Nici una nici alta,nu se pricepe,l am tot vazut pe aici,abereaza la greu pe aria de terminale mobile.


#93
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 14 iulie 2018 - 14:55, said:

Nici una nici alta,nu se pricepe,l am tot vazut pe aici,abereaza la greu pe aria de terminale mobile.

nu imi pasa daca aberez. Pentru cei care prefera ecosistemul Apple, iPhone-urile sunt cele mai bune solutii. Daca iti trebuie ceva care e valabil doar pe iOS, sau iti usureaza munca mai mult (ex. programe gen Workflow), ia-ti iPhone.

pentru mine iPhone-urile sunt niste chinezarii infecte, niste mid-range-uri cu pret aberant. E opinia mea, e ceea ce am eu nevoie, iar initiatorul a spus ca doreste Android, deci cred ca e cat de cat relevant. Nu inseamna ca ce mi se aplica mie ti se aplica si tie. Pana la urma sunt doar niste telefoane. Si o spune cel care a facut thread-ul ala despre romanii care isi iau telefoane scumpe.

#94
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Pai tocmai,el vrea android,eu i am recomandat OP6,tu vi si aberezi despre iphone,eu cred ca nici nu ai atins un iphone de spui asemenea lucruri.

Edited by silviu03, 14 July 2018 - 15:07.


#95
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 14 iulie 2018 - 15:07, said:

Pai tocmai,el vrea android,eu i am recomandat OP6,tu vi si aberezi despre iphone,eu cred ca nici nu ai atins un iphone de spui asemenea lucruri.

Nu eu am inceput discutia despre aifon. Si da, am pus mana pe el, am avut iPad timp de cateva luni, se misca ca drq. Nu ma mai ating de Apple in viitorul apropiat.

#96
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Ipad este o tableta,iphone este un telefon :)

#97
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 14 iulie 2018 - 15:10, said:

Ipad este o tableta,iphone este un telefon Posted Image
Da. Si? Cele 2 folosesc acelasi OS si sunt construite cu aceeasi filozofie in minte, deci le bag in aceeasi oala.

Edited by TrafalgarLaw, 14 July 2018 - 15:19.


#98
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@TrafalgarLaw: esti comic in felul tau. Da, suntem subiectivi, poate sa iti placa sau nu un produs. Dar sa spui ca iphone e chinezarie si mid-range la suprapret inseamna sa vorbesti prost.
Cum ar putea sa fie chinezarie? Sau mid-range. Esti de belea :)
Da, ipad 2 se misca prost, de exemplu. Banuiesc ca pe asa ceva ai pus mana. Dar e o vechitura.
Eu nu imi permit sa lansez asemenea pareri despre vreun produs. Ma refer la aberatii. P9t spune ca imi place sau nu, e sau nu pe gustul meu. Dar tu....intelegi ce zic. De fapt, nu cred ca intelegi.

Oricum, exista o frustrare in unii oameni cand vine vorba de apple. Sunt inversunati, nervosi. In loc sa foloseasca ce le place....stau si arunca cu rahat.

#99
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostParanoir, on 14 iulie 2018 - 19:14, said:

@TrafalgarLaw: esti comic in felul tau. Da, suntem subiectivi, poate sa iti placa sau nu un produs. Dar sa spui ca iphone e chinezarie si mid-range la suprapret inseamna sa vorbesti prost.
Cum ar putea sa fie chinezarie? Sau mid-range. Esti de belea Posted Image
Da, ipad 2 se misca prost, de exemplu. Banuiesc ca pe asa ceva ai pus mana. Dar e o vechitura.
Eu nu imi permit sa lansez asemenea pareri despre vreun produs. Ma refer la aberatii. P9t spune ca imi place sau nu, e sau nu pe gustul meu. Dar tu....intelegi ce zic. De fapt, nu cred ca intelegi.

Oricum, exista o frustrare in unii oameni cand vine vorba de apple. Sunt inversunati, nervosi. In loc sa foloseasca ce le place....stau si arunca cu rahat.

Ideea e ca iPhone-urile seamana un pic cu telefoane gen Blackberry Key2 in aceasta perspectiva, sunt pentru un anumit tip de persoane si cam atat.

Asa cum Key2 se adreseaza bussinessmanilor si nostalgicilor, iPhone X de exemplu e pentru designeri, artisti, cei pasionati de multimedia in general care prefera un Mac. E pentru aia care vor un ecosistem Apple in general. Daca ai Windows, iPhone-ul nu-si va putea arata intreaga putere. Si de-aia mai bine mergi pe un Android la juma' de pret cum e oneplus 6.

Nu, nu e vorba de nici o frustrare, e vorba de faptul ca iPhone-ul e cel mai overrated telefon din toate timpurile. Daca nu poti sa faci pe un iphone ce poti face pe telefoane de 2-300 de dolari, nu poti sa nu te plangi de asta! iPhone-ul se adreseaza unei categorii de persoane si cam atat, in rest Android indeplineste cam toate nevoile unui utilizator, nu e vorba ca sunt eu fanboy dar e un motiv pentru care Android acapareaza mai bine de 85% din piata.

#100
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Asta pot sa inteleg, dar nu ca e chinezarie mid-range.
Motivul pentru care android acapareaza 85% din piata este tocmai faptul ca exista o varietate de modele cu preturi pentru toate buzunarele. Daca ar exista doar Samsung (modele high end) si Apple, proportia ar fi alta. Si aici ma refer la faptul ca sunt in aceeasi gama de preturi.

#101
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pe ce iti bazezi afirmatiile?
S-urile nu sunt in aceeasi gama de pret cu Iphoneurile(poate doar Note), Apple practica preturi mult mai mari.
Apoi te inseli cand spui ca daca ar fi numai telefoane high-end Apple sau Samsung altul ar fi raportul.
De exemplu in aprilie S9+ s-a vandut cel mai bine, urmat de S9.
In mai S9+ si  Iphone 8 s-au vandut la egalitate(fara o sutime doua in cazul Samsung).
Deci modelul cel scump al Samsung se vinde cel mai bine pe cand Apple vinde, in cantitati mari, modelul ieftin. Nu e ca si cum Apple nu vrea sa vanda Plusul sau X-ul/10-le. De fapt orice producator doreste sa vanda modelul mai scump(cu o suta, doua, trei de dolari), pentru ca desi costul componentelor este marginal mai mare, profitul creste cu alt "raport", favorabil producatorului.
In loc de concluzie, ori fanii/cumparatorii Apple au saracit ori nu ii intereseaza performanta de aleg Iphone 8 in detrimentul modelelor superioare(8 Plus, X).

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 15 July 2018 - 08:37.


#102
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Iphone x e scump. E exagerat. Ma refeream la iphone-urile normale, 8, 7, etc. Sunt similare la pret cu samsung. Nu o fi identic pretul, dar tot pe acolo

#103
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
La momentul lansarii,s-urile sunt fix la acelasi pret cu iphone-urile,s9 cu i8 si s9+ cu i8 plus,in jur de 3600 cele mici si 4400 cele mari,nu?
Ca seria s nu isi tine de pret,este alta discutie.
Comparatia de ce o faci pe ultimile doua luni?pana la lansarea noilor telefoane de la apple mai sunt 2 luni si jumatate,logic ca multi asteapta nu?diferenta de pret intre modelele de acum si urmatoarele este foarte mica,logic este sa mai astepti doua luni.


#104
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pai, in aprilie S9/S9+ s-au lansat(prezentat in martie cu precomenzi, etc. dar am dorit ca datele sa fie corecte), iar pe iunie nu sunt publicate datele, inca. Pe ce luni ai fi vrut sa "exemplific", daca astea sunt datele existente? Nu stiu cum ai calculat de ti-au dat 2 luni, datele sunt strict pe aprile si mai, iar noile Iphone se prezinta/lanseaza prin septembrie, deci "era" ceva distanta; respectand logica ta, pana la prezentarea Note 9 este mai putin de o luna, nu se poate spune la fel si in cazul Samsung?

Edited by i0nut_tt, 15 July 2018 - 10:33.


#105
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostParanoir, on 15 iulie 2018 - 09:53, said:

Iphone x e scump. E exagerat. Ma refeream la iphone-urile normale, 8, 7, etc. Sunt similare la pret cu samsung. Nu o fi identic pretul, dar tot pe acolo

E normal, au inventat bretonul!

#106
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Nu este acelasi lucru,samsung lanseaza la 6 luni,apple la un an .
Pai daca vrei sa faci o comparatie cinstita,compara primele doua luni de la lansarea apple cu primele doua de la samsung nu?nu asa este normal?

#107
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
La fel de "incorect" este faptul ca Apple concureaza la vanzari cu 3 telefoane(8, 8 Plus si X) iar Samsung cu 2(S9 si S9+). Nu mai spunem ca X este modelul aniversar al Apple, model ce s-a presupus a rupe "gura targului".
Eu zic sa asteptam si datele pe iunie, cand Samsung a "dat" in preturi, cadouri, etc. sau sa vedem dupa lansarea Note 9, deoarece unii cumparatori/fani Samsung s-au "repezit" in a cumpara S9+ iar altii asteapta si Note 9, sa vada ce "are" de oferit.

PS. Si daca ar fi sa compar cum zici tu, primele 2 luni de la lansare ar trebui sa compar doar Iphone 8 si Iphone 8 Plus, iar Iphone X si Samsung S10(sau cum se va numi modelul aniversar Samsung) debia la anul cand se vor prezenta datele despre vanzarea acestuia.

Edited by i0nut_tt, 15 July 2018 - 10:44.


#108
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 07.01.2011
Incorect de ce este intre ghilimele?ma bagi in ceata cu exprimarile tale.
Spune mi sincer,esti angajat samsung?altfel nu mi explic cum ii poti apara zilnic cu atata ardoare :)
Si mai ai niste ghilimele puse aiurea :)))

Edited by silviu03, 15 July 2018 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate