Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#91
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 08 iulie 2018 - 15:53, said:

Astept cu interes parerile voastre.
Arunca ML-ul ala..

#92
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 08 iulie 2018 - 15:53, said:

Deci rezolutia, zgomotul sunt mai putin interesante .....
Posted Image

#93
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
@ katran - pozele facute cu aparat foto sunt mai bune calitativ.

Depinde ce se urmareste - calitate, compozitie, la ce vrei sa faci poze etc. Citeam o carte despre fotografi profesionisti care fac poze doar cu telefonul, in special apple - iphonograpfie. Nu se urmareste o calitate exceptionala, ci compozitie si altele. Ar fi chiar anumite cursuri sau studii in SUA despre asa ceva.

Dar ... cand o sa apara telefonul care poate face poze pe luna ? Sau la competitii sportive, curse de masini sau la pasari salbatice ? Au evoluat multe camerele foto de pe telefoane, dar, in unele situatii, inca nu se descurca.

Un aparat foto cu lentile interschimbabile acopera o plaja mult mai larga de categorii de fotografie.

#94
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Dar ... cand o sa apara telefonul care poate face poze pe luna ?
Posted Image

Poti pune lentile si la telefon.

Edited by crokodilu, 09 July 2018 - 00:29.


#95
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Si in reclama poza de la 12 x (de obicei 28 x 12 = 336 mm echivalent) arată ca şi cum ar fi făcută cu 12500 mm echivalent. Dar, deh, reclama e sufletul comertului.

#96
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postlopi, on 09 iulie 2018 - 00:18, said:

Dar ... cand o sa apara telefonul care poate face poze pe luna ?
Imposibil. Touch screenul nu functioneaza prin manusa costumului, iar butonasele de declansare prezente pe unele modele sunt mult prea mici.

Calitatea imaginii... nu e o problema pentru multi. Ii stiti voi, cei care pe vremea filmului foloseau nu SLR-uri, ci Skina sau aparate de unica folosinta - si era OK pentru ei.
Probleme apar, garla, doar cand vrei mai mult. Cand nu te incadrezi in tiparele la care te-ar forta telefonul.

Apropo de reclame, cine erau aia care au folosit poze facute cu DSLR-ul? Huawei, cumva?

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am adaugat trei poze. Doua sunt cu un DSLR (Canon 600D) si una cu iPhone 8.

Sunt curios daca va dati seama care si cum (fara uitat la EXIF ca nu l-am scos).


1.

2.

3.

#98
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 05:37, said:

Am adaugat trei poze. Doua sunt cu un DSLR (Canon 600D) si una cu iPhone 8.

Sunt curios daca va dati seama care si cum (fara uitat la EXIF ca nu l-am scos).
Sa vedem daca ghicesc. Ai doua poze proaste: prima si a treia.

Prima e facuta cu telefonul, iar a treia pur si simplu ai stricat-o ?

#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPaz, on 09 iulie 2018 - 06:43, said:

Sa vedem daca ghicesc.

Nu ai ghicit.

Poza doi e cu telefonul. Nu am stricat nimic voit ci atat pot eu cu pozele.

Parca e mai bine un telefon pe auto decat un idiot (eu) cu DSLR.

Poza 3 e facuta cu un 55-250mm si focalizat prost.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 07:10.


#100
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
A doua pare cea mai buna, nici nu m-as fi gandit...

Adevarul e ca si pt mine, cand am trecut de pe analog pe digital, a fost ca un pumn in ochi. Prea multe chichite pe care sa ti le amintesti. Daca nu-l folosesti intr-una...

Dar tu ai facut pozele alea pe "AUTO" ?

#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu le-am facut pe auto doar ca nu am petrecut prea mult timp cu pozele de data asta si am tras rapid cateva poze.

Tot de azi sunt si astea doua poze cu veverite pe care nu le-as fi putut face cu telefonul.

#102
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai astea sunt cu totul si cu totul alta poveste. Traiesti in munti ? Posted Image  Sau esti in vacanta ?

Deci nu-i adevarat ca nu stii sa-l folosesti. In cele 3 poze de mai sus, ai trisat.

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e trisat ci a iesit ce a iesit in modul point & shoot fara bataie de cap.

Era soare puternic in plina zi si acasa cand m-am uitat pe poze doar ma asteptam ca aia cu telefonul sa fie super proasta dar n-a fost cazul. Ma uimeste unde a ajuns tehnologia.

Traiesc undeva la 50-60km de munti dar cam la 2h de condus fata de locul unde am facut pozele de mai sus (e la 140km de mine).

Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 07:37.


#104
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 07:33, said:

Nu e trisat ci a iesit ce a iesit in modul point & shoot fara bataie de cap.
Pai daca faci asa, macar il pui pe "AUTO". Altfel daca vii dupa o sesiune de noapte sau de interior cu bltz, ce-ti iasa ? Nici comparatia nu mai are sens.

#105
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005

View Postlopi, on 09 iulie 2018 - 00:18, said:

Dar ... cand o sa apara telefonul care poate face poze pe luna ? Sau la competitii sportive, curse de masini sau la pasari salbatice ? Au evoluat multe camerele foto de pe telefoane, dar, in unele situatii, inca nu se descurca.
Un aparat foto cu lentile interschimbabile acopera o plaja mult mai larga de categorii de fotografie.

Ce spui tu (luna, animale salbatice, sport) sunt nise. Doar o minoritate a fotografilor face asta.
Telefonul nu o sa acopere niciodata genurile astea de fotografie.
La fel cum nici compactele nu vor acoperi genurile astea.

Acum 10 ani oamenii obisnuiti (fara cunostinte de fotografie), cumparau DSLR-uri din cauza ca la vremea respectiva compactele aveau senzori slabi : ardeau luminile, aveau zgomot oribil in intuneric, ieseau miscate...etc.

Intre timp, nu doar ca problemele astea s-au rezolvat, dar un om obisnuit va scoate poze mai frumoase cu un telefon decat cu o camera avansata (DSLR/ML).
Si asta se vede si fotografiile postate de mine pe pagina anterioara.
Atata timp cat nu editez fotografiile facute cu camera avansata, telefonul scoate JPEG-uri mult mai frumoase (umbre ridicate, culori frumoase, expunere buna...etc). Rezolutia, zgomotul...sunt detalii tehnice, nerelevante pentru un utilizator obisnuit.
De asta am inceput sa le recomand oamenilor obisnuiti (fara cunostinte de fotografie) telefoane si compacte cu senzori mari.

Edited by katran, 09 July 2018 - 08:40.


#106
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 09 iulie 2018 - 08:35, said:

.........

Acum 10 ani oamenii obisnuiti (fara cunostinte de fotografie), cumparau DSLR-uri din cauza ca la vremea respectiva compactele aveau senzori slabi : ardeau luminile, aveau zgomot oribil in intuneric, ieseau miscate...etc.......

Da asa e, oamenii (fara cunostinte de fotografie) alegeau DSLRul in urma unor studii aprofundate despre senzori, lumina, zgomot, etc. Posted Image

Acum 10 ani era cool sa te vada lumea cu dslrul agatat de gat, acum e cool sa te vada lumea cum iese din buzunar aifonu, edgiu si mai nou huaei pro tzais.

Edited by edri, 09 July 2018 - 09:16.


#107
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005

View Postedri, on 09 iulie 2018 - 09:15, said:

Da asa e, oamenii (fara cunostinte de fotografie) alegeau DSLRul in urma unor studii aprofundate despre senzori, lumina, zgomot, etc. Posted Image


De fapt oamenii fara cunostinte de fotografie alegeau DSLR-ul si la sfarsit erau dezamagiti - pozele lor tot banale erau.
Am amici care au patit asta.

Dar faza si mai tare este ca sunt multi oameni pe forumul asta, care desi au cunostinte avansate despre senzori, editare..etc, fac poze banale, slabe. Am mai spus, ca o camera mai buna nu transforma poza din una mediocra, in una speciala.

De asta marii fotografi reusesc sa faca fotografii deosebite cu telefonul mobil - au inteles niste chestii.

Edited by katran, 09 July 2018 - 09:34.


#108
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

View Postkatran, on 09 iulie 2018 - 09:29, said:

De fapt oamenii fara cunostinte de fotografie alegeau DSLR-ul si la sfarsit erau dezamagiti - pozele lor tot banale erau.
Am amici care au patit asta.

1.citi dintre amicii aia au luat si restul de necesare pentru dslr? ma refer aici la optica, lumini, stabilizare, etc?

de obicei obiectivul de kit nu e stralucit. coroborat probabil cu folosirea modului auto, poate da rezultate mediocre. si ai ditamai deselereu'!


2. am vazut poze frumoase facute cu Smena! si nici ala nu era dslr!


3. apropo, faine pozele de mai sus.


4. incep sa cred ca intr-adevar telefoanele high end sint mult mai dotate din punct de vedere dpdv. al camerei (nu numai, dar asta ne doare pe topicul asta) fata de unul mediu. dar tot nu cred ca poate suplini zi de zi un aparat foto.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate